Σελ. 1 από 22 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 320
  1. #1
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Για να χτίσουμε υπηρεσίες για εμάς και τους δικούς μας, χρειαζόμαστε (εκτός από χρήματα και χώρο) ιδέες, μηχανήματα και λογισμικό. Αυτά είναι το αντικείμενο της συζήτησης του θέματος. Φτιάχνω το θέμα δοκιμαστικά, για να μην βγαίνουμε εκτός θέματος στα πιο "ειδικά". Ενδεικτικά παραθέτω μερικά σχετικά:

    Smart Home - Power Metering, Switching and General IOT devices
    Επιλογές hardware για Firewall/UTM
    Το thread του Raspberry Pi
    Home Server - ιδέες και ανυσυχίες

    Τα παραπάνω θέματα (και άλλα συναφή) είναι ενεργά και εύρωστα, και ό,τι ταιριάζει περισσότερο εκεί, καλό είναι να παραμείνει. Επειδή έχουμε την τάση να ξεφεύγουμε, εδώ μπορούμε να κάνουμε πιο γενική συζήτηση για το σπίτι-datacenter

  2. #2
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ωραιο θεμα

    ποιες μπορει να ειναι οι πιο κοινες υπηρεσιες σε οικιακα δικτυα ;

    file sharing θα εβαζα ως πρωτη
    και σαν δευτερη το routing .

    απο εκει και περα ακολουθουν μερικες αλλες που μπορει να βασιζονται σε πιο εξειδικευμενο λογισμικο , οπως καποιον sql server

    τετοιες ισως ειναι , ενας κομπιουτερ να λαμβανει και να στελνει mail 24/7, καποια βιντεο sharing τοπικη πλατφορμα (kodi , plex ) , καποια εφαρμογη για διαχειριση καταγραφη καμερων , ισως καποιος εκτυπωτης , και σε πολλους το home assistant ως πλατφορμα για την διαχειριση iot συσκευων .

    α και ισως και καποιος bittorent client /downloader

    ενα σκαλι παρακατω , σε πιο προχωρημενες λυσεις που πλησιαζουν την επιχειρηματικοτητα , θα εβαζα αυτους που εχουν στησει και asterisk /freepbx

    απο εκει και περα , τα θεματα που συνταμε , εφοσων βρουμε τις υπηρεσιες που μας εξυπηρετουν , ειναι , η συνδεσιμοτητα , η συμβατοτηα με προηγουμενες και με πιο προχωρημενες καταστασεις ,η δυνατοτητα αναβαθμισης , και η σχεση καταναλωσης αποδοσης , οπως και η σταθεροτητα , η επαναφορα σε περιπτωση στραβης , και καποια εμπιστοσυνη στο υλικολογισμικο ωστε να μην εχει ιστορικο βεβαρημενων με brickαρισμα ενημερωσεων


    αυτα, κανοντας μια περιληψη των οσων εχω συναντησει κατα την σχεση μου με το θεμα home server
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #3
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.181
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Ok καλο. Subscribed

    Θα γράψω σε κάποια φάση τι κάνω εγώ γενικό γιατί είμαι οπαδός του HomeLab AIO (All in one) πολλά χρόνια.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Subscribed.
    Δεν μπορώ να συνεισφέρω (επιμένω να αναβοσβήνω τα φώτα με το χέρι),
    αλλά ένα γενικό ενδιαφέρον τόχω.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.181
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Subscribed.
    Δεν μπορώ να συνεισφέρω (επιμένω να αναβοσβήνω τα φώτα με το χέρι),
    αλλά ένα γενικό ενδιαφέρον τόχω.
    Και εμείς βρε με το χέρι τα αναβοσβήνουμε...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εμείς βρε με το χέρι τα αναβοσβήνουμε...
    Περιμένω να διαβάσω κάποια στιγμή τι έχεις στήσει.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Subscribed.
    Δεν μπορώ να συνεισφέρω (επιμένω να αναβοσβήνω τα φώτα με το χέρι),
    αλλά ένα γενικό ενδιαφέρον τόχω.
    ξεσυνηθιζεται ευκολα αυτο με το χερι-διακοπτη .
    μια που θα το κανεις αυτοματο και μια που οταν θα χρειαστει να ανοιξεις καποιο φως χειροκινητα θα κανεις και δευτερη και τριτη σκεψη

    εχω βαλει καποια φωτα να ανοιγουν μεσω homeassistant οταν πεσει ο ηλιος σε χαμηλη ενταση , και με αισθητηρες κινησης δυναμωνουν για λιγο οταν πιασουν κινηση
    (αλλα αυτο σε ενα σπιτι ενος ατομου )

    αν πεις οτι τι στηνεις αυτο μονο , με ενα rasberry pi και ενα homeassistant , 5 λαμπες και 3-4 αισθητηρες για 2-3 δωματια , με 200 ευρω μπορει και να βγαινει
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξεσυνηθιζεται ευκολα αυτο με το χερι-διακοπτη
    Ναι, δεν λέω.
    Αλλά α) είμαι σε νοικιασμένο σπίτι, οπότε πολοί αυτοματισμοί που θα έστηνα
    (κυρίως για οικονομία ενέργειας) απλώς δεν γίνονται, και
    β) ακόμα οι non-smart λάμπες είναι φτηνότερες, και
    γ) προσπαθώ να ακολουθώ το KISS principle.

    Best-case, κάποια στιγμή να φτιάξω τον φωτισμό στο γραφείο μου
    (βασικά +/- την θερμ. χρώματος αναλόγως την ώρα),
    αλλά δεν είμαι για κόψε-ράψε σε πίνακα και home automation.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν χρειαζεται την παραμικρη παρεμβαση σε ηλεκτρολογικα για μερικους αυτοματισμους στα φωτα , διακοπτες μονιμως στο on , φωτα Ε27 λαμπες wifi (ισως να ειναι λιγο αδυναμες για συνθηκες εργασιας κατω απο φως αλλα για φωτισμο δωματιου ειναι συνηθως αρκετες ) . μπορει να μπει και διακλαδωτης Ε27 για περισσοτερες λαμπες

    οι αισθητηρες ειναι ασυρματοι , zigbee εχω παρει και δοκιμαζω , τον εναν τον εχω πανω στον υπολογιστη να κοιταει προς το ταβανι ωστε να οταν σηκωνομαι να δυναμωνουν τα φωτα και να μην πιανει τις κινησεις αλληλεπιδρασης με τον υπολογιστη (το ιδιο εχω κανει και στο σαλονι με αισθητηρα να κοιταει το ταβανι , ωστε οταν καποιος σηκωνεται να δυναμωνουν τα φωτα )
    και το rasb-pi για ελαχιστη καταναλωση και μικρο ογκο , αλλα και αθορυβο.

    απο εκει και περα κατι πολυ απλες ρυθμισεις στο home assistant , ωστε να αναβουν μολις νυχτωνει (που το εχει σαν ενημερωμενη μεταβλητη ) και να σβηνουν μολις ξημερωσει , σε χαμηλη ενταση ισα να φωτιζουν και να δινουν και λιγο χρωμα στον χωρο .
    και μολις ο αιθητηρας αισθανθει κινηση , δυναμωνει τα φωτα που εχω αντιστοιχησει με groups

    δεν εχω βρει πως να αλλαζουν χρωμα αυτες που χρησιμοποιω (2 λαμπες στο 8ευρω τις πηρα ) μεσω home assistant , το οποιο καποια στιγμη θα το ψαξω λιγο καλυτερα .
    γιατι με τα χρωματα μπορει να δινουν και σηματα για διαφορες αλλες ρυθμισεις , οπως κινηση , να αναβοσβηνουν αν χτυπαει καποιο τηλεφωνο ή κουδουνι . να δινουν μια αισθηση των μετρητων θερμοκρασιας με χρωμα ζεστο ή ψυχρο, να δινουν την διαφορα θερμοκρασιας με τον εξωτερικο χωρο ή να δειχνουν το αν οι συνθηκες υγρασιας - θερμοκρασιας - ποιοτητας αερα (σε πιο προχωρημενη εγκατασταση) ειναι καλες .
    ή ακομη και με το πως ο καιρος θα παει να αναβουν καποιες λαμπες με χρωμα και ενταση αναλογη
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #10
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Το έβαλα και εγώ στα παρακολουθούμενα θέματα.

    Το μόνο που χρησιμοποιώ εγώ είναι ένα switch με 1Gbps ports, στο οποίο συνδέονται 3 σταθεροι υπολογιστές και το access point (το οποίο λειτουργεί ως wifi adapter/extender). Απο εκεί και πέρα αν θα έκανα κάτι, είναι τον 3ο υπολογιστή να τον φτιάξω ως plex server για streaming ταινιων κλπ. , αλλά και αυτό μου είναι άχρηστο ως λειτουργία, γιατί οι υπολογιστές είναι στο ίδιο χώρο.

    Συμπερασματικά, θα ήθελα να ασχοληθώ περισσότερο με τα του HomeLab, και να ακούσω τις δικές σας ιδέες, εμπειρίες και λύσεις. Ίσως φανούν χρήσιμες στο μέλλον.

  11. #11
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραιο θεμα

    ποιες μπορει να ειναι οι πιο κοινες υπηρεσιες σε οικιακα δικτυα ;

    file sharing θα εβαζα ως πρωτη
    και σαν δευτερη το routing .

    απο εκει και περα ακολουθουν μερικες αλλες που μπορει να βασιζονται σε πιο εξειδικευμενο λογισμικο , οπως καποιον sql server

    τετοιες ισως ειναι , ενας κομπιουτερ να λαμβανει και να στελνει mail 24/7, καποια βιντεο sharing τοπικη πλατφορμα (kodi , plex ) , καποια εφαρμογη για διαχειριση καταγραφη καμερων , ισως καποιος εκτυπωτης , και σε πολλους το home assistant ως πλατφορμα για την διαχειριση iot συσκευων .

    α και ισως και καποιος bittorent client /downloader

    ενα σκαλι παρακατω , σε πιο προχωρημενες λυσεις που πλησιαζουν την επιχειρηματικοτητα , θα εβαζα αυτους που εχουν στησει και asterisk /freepbx

    απο εκει και περα , τα θεματα που συνταμε , εφοσων βρουμε τις υπηρεσιες που μας εξυπηρετουν , ειναι , η συνδεσιμοτητα , η συμβατοτηα με προηγουμενες και με πιο προχωρημενες καταστασεις ,η δυνατοτητα αναβαθμισης , και η σχεση καταναλωσης αποδοσης , οπως και η σταθεροτητα , η επαναφορα σε περιπτωση στραβης , και καποια εμπιστοσυνη στο υλικολογισμικο ωστε να μην εχει ιστορικο βεβαρημενων με brickαρισμα ενημερωσεων


    αυτα, κανοντας μια περιληψη των οσων εχω συναντησει κατα την σχεση μου με το θεμα home server
    Η περιγραφή σου είναι πολύ κοντά σε αυτό που είχα στο μυαλό μου όταν έφτιαξα το θέμα. Ακριβώς όπως και οι άνθρωποι, έτσι και δύο homelabs δεν είναι ποτέ ίδια
    Θα πρόσθετα ότι μία σημαντική παράμετρος για το σπίτι είναι και η κατανάλωση ενέργειας και ο θόρυβος. Σίγουρα θα μπορούσαμε να πάρουμε ένα φτηνό rack server, να στήσουμε το hypervisor της επιλογής μας και να τρέχουμε εκεί τις υπηρεσίας μας, αλλά με τις τρέχουσες τιμές ρεύματος και δύσκολα διαθέσιμο dedicated χώρο για τα μηχανήματα, καταλήγουμε με μηχανήματα που είναι πιο φιλικά σε συμβίωση

  12. #12
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρόσθετα ότι μία σημαντική παράμετρος για το σπίτι είναι και η κατανάλωση ενέργειας και ο θόρυβος. Σίγουρα θα μπορούσαμε να πάρουμε ένα φτηνό rack server, να στήσουμε το hypervisor της επιλογής μας και να τρέχουμε εκεί τις υπηρεσίας μας, αλλά με τις τρέχουσες τιμές ρεύματος και δύσκολα διαθέσιμο dedicated χώρο για τα μηχανήματα, καταλήγουμε με μηχανήματα που είναι πιο φιλικά σε συμβίωση
    Επειδή είμαστε Ελλάδα και όχι στο Αμέρικα που τα σπίτια τα μετράνε σε στρέμματα.. , αυτές είναι ίσως οι βασικότερες παράμετροι.. Προσωπικά αν είχα χώρο που να είχε... χώρο και να μπορούσε να μου προσφέρει απομόνωση στα μηχανήματα ώστε να μην είναι ο παράγοντας θόρυβος πρόβλημα, θα είχα γλιτώσει πολλά όλα αυτά τα χρόνια. (Είχα στη δουλειά ένα ωραιότατο 20U rack της Dell και 2-3 poweredge - όχι τίποτα αρχαίους, μιλάμε για E5 τέταρτης γενιάς με DDR4 Ram - που θα ήταν λουκούμι και τσάμπα, αλλά ή εγώ θα ήμουν σπίτι ή αυτά..)
    Το θέμα της κατανάλωσης είναι κάτι που μας προέκυψε τα τελευταία 2-2μισι χρόνια, αλλά ο θόρυβος ήταν πάντα το νούμερο ένα πρόβλημα. Τουλάχιστον για μένα..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  13. #13
    Εγγραφή
    22-08-2008
    Περιοχή
    Λευκόβρυση Κοζάνης
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46 Mbps / 5,3 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Spport Entry2i, MT CRS125
    SNR / Attn
    18(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και γω θα είμαι μόνιμος εδώ μιας και είναι αγαπημένο θέμα. Αυτό τον καιρό μάλιστα κάνω αναλυτική περιγραφή για όλη την καλωδίωση κτλ στο σπίτι (μονοκατοικία σε χωριό) σε ένα netbox container. Για να έχω φτάσει να τρέχω και netbox, φανταστείτε τι άλλο τρέχει

  14. #14
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.181
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Ο θόρυβος είναι μεγάλος παράγοντας. Έφτασα στην τραπεζαρία που έχω το μηχάνημα το οποίο είναι Server/PC/Nas/Firewall/SmartHome κλπ, επειδή είχα μέσα την 1070ti με 3 ανεμιστήρες... να ξηλώσω τελείως τους ανεμιστήρες και να βάλω έναν 12άρι όπου είχα το ίδιο θερμικό αποτέλεσμα με το 1/3 του θορύβου.


    Από εκεί και πέρα πάνω σε αυτό που συζητάμε στο θέμα πλέον εγώ θα μιλήσω προσωπικά τι έχω κάνει χρόνια.

    Καταρχήν έχουμε ένα μηχάνημα, σχετικά καλό με πολύ μνήμη. Εγώ συγκεκριμένα τώρα που μιλάμε από το 19 έχω ένα Ryzen 3600 τον απλό πάνω σε x570 που μου κάνει τη δουλειά μου πάρα πολύ καλά χωρίς προβλήματα το οποίο έχει μέσα του

    64gb ram
    μια USB3 κάρτα με chip renesas (o λόγος για το συγκεκριμένο chipset είναι πως το βλέπει εγγενώς ο esxi.
    1070ti
    Μια κάρτα Dell PERC H310
    4 ssd x 1tb για data
    2 ssd x 1tb για τα VM
    1 ssd Optane 200gb για cache
    2 x 10GB SPF+ κάρτα δικτύου (HPE 560SFP+)
    Τώρα εδώ έχω πάνω ESXI

    Σε αυτό 1ο VM είναι ένα truenas όπου με passthrough του δίνω τους 4ssd, τον Optane και την Dell κάρτα.
    Στο truenas τώρα του δίνω 16gb ram και έχω ένα Raidz1 τους 4 ssd με l2arc 20gb partition από τον Optane και ο υπόλοιπος είναι σαν read cache. Αυτό μου δίνει 3ΤΒ σχεδόν.
    Κατόπιν μοιράζω το χώρο με NFS 3 πίσω στον esxi. Δεν χρησιμοποιώ iScsi γιατί πολύ απλά αν γίνει κάτι στο iScsi και διακοπεί για 1 χιλιοστό η σύνδεση δεν κάνει reconnect πάντα και ο 2ος λόγος είναι πως ο esxi σε NFS κάνει συνέχεια retries.

    Από εκεί και πέρα τώρα σε αυτό το χώρο έχω όλα μου τα VM
    FreePBX
    Home Assistant
    Σχεδόν ότι firewall υπάρχει (Untangle, PFSense,OpnSense,Openwrt, Mikrotik κλπ)
    Ubuntu με ADGuard
    Vcenter (έχω και άλλα esxi μηχανάκια για άλλους λόγους σπίτι και στον πατέρα μου απέναντι)
    Windows 10 που τρέχει το Veeam Server και file server (μέχρι πρόσφατα είχα server2019 για αυτή τη δουλειά αλλά εφόσον πέρασα DHCP/DNS στα firewall δεν υπήρχε λόγος ύπαρξης)
    Windows 10 για τη γυναίκα μου
    Windows 10 για το παιδί
    και φτάνουμε στο δικό μου windows 10.

    Εδώ λοιπόν στο δικό μου windows 10, γίνεται Passthrough η Nvidia 1070ti και η USB3 κάρτα. Ο λόγος της USB είναι γιατί στον esxi είναι πανδύσκολο να κάνεις passthrough τις onboard κάρτες USB οπότε με αυτή τη λύση καθαρίζεις). Μόλις ξεκινήσει είναι σαν να είμαι σε φυσικό υπολογιστή γιατί έχω έξοδο εικόνας στα μονιτορ μου.

    Ξεκινάει λοιπόν ο ESXI , μετά από 15-20 δευτερόλεπτα ξεκινάει το truenas όπου μου επιστρέφει το χώρο που είπα ποιο πριν που μέσα είναι τα VM... όλο το διάστημα μέχρι να κάνει boot το truenas, ο esxi έχει τα υπόλοιπα vm χαμένα στο διάστημα αλλά με το που δει το NFS όλα επανέρχονται σε τάξη. Έχω delay start 60sec στα υπόλοιπα VM. Μετά λοιπόν ξεκινάνε όλα με τι σειρά που έχω ορίσει.
    Κάπου στο 1-1.5 λεπτό έχω συνολικό boot έτσι αλλά δεν με νοιάζει γιατί δεν κλείνει ποτέ.
    To δικό μου VM δεν ξεκινάει αυτόματα. Όποτε θέλω να το ξεκινήσω έχω αυτό το προγραμματάκι στο κινητό που λέγεται Watchlist που είναι η παλιά έκδοση του vsphere mobile client που υπάρχει τώρα. Αν το θέλει κανείς να του το στείλω γιατί δεν υπάρχει στο store ποια αλλά σε σχέση με το νέο είναι πολύ ποιο απλό, οπότε αντί να πατάω κάποιο φυσικό κουμπί, απλά ανοίγω αυτό και λέω start στο pc μου (htpc στο screenshot)

    Τι κερδίζω τώρα με τα παραπάνω και γιατί μπήκα σε τόση ταλαιπωρία.

    1. Απίστευτα εύκολα backup με το veeam. Έχω καθημερινό differential backup από το πάντα... όποιο μηχάνημα πάθει κάτι, απλά το κανω restore και τέλος. Backup κάνω πλέον απλά σε 2 εξωτερικούς αλλά το differential τελειώνει σε 10-15 λεπτά από όλα τα VM.
    Αν μου χτυπήσει το οτιδήποτε απλά εγκαθιστώ esxi που μου παίρνει κάνα 10λεπτο και μετά λίγη ώρα το restore και είμαι έτοιμος. Όντας το τερματικό μου windows 10 σαν VM, δεν έχει αυτό το 1 εκ drivers που έχουμε συνήθως για το motherboard και όλα τα άλλα. Το κάνω shutdown από τον ryzen, το σηκώνω σε ένα intel μηχάνημα με esxi και τέλος, έτρεξε.. ούτε μα ούτε μου
    2. Μικρότερο αποτύπωμα στο ρεύμα. Όταν το δικό μου windows 10 είναι σβηστό, καίω περίπου 90-100w... μόλις ανάβω το δικό μου, πάω στα 110-120w σε browsing κλπ και ανεβαίνει εκθετικά όσο χρησιμοποιείται η nvidia κυρίως σε παιχνίδια ή να βλέπω κάτι με madvr (το έχω κόψει πια αυτό).
    3. Τεστάρω το οτιδήποτε σε DT χωρίς φόβο και πάθος... απλά τραβάω ένα snasphot... κάνω ότι θέλω είτε στο VM μου είτε στο ΗΑ είτε οπουδήποτε και αν όλα πάνε καλά τότε το σβήνω το snapshot.. σε περίπτωση προβλήματος απλά γυρνάω πίσω στην προηγούμενη κατάσταση. Ναι μπορεί κάποιος πριν κάνει κάτι στο PC του να κάνει backup αλλά μιλάμε για χαοτική διαφορά χρόνου... πατάω create snapshot και σε 2 sec τέλος. Είναι απίστευτη ευκολία αυτή.
    4. Εγκαθιστώ ότι φανταστώ σε VM άμεσα και εύκολα... χώρους και μνήμη έχω και όσο για CPU, μπορεί να είναι μικρούλης ο 3600, ποτέ δεν ένοιωσα να κάνει κιχ.
    5. H γυναίκα και το παιδί.. απλά από τα λάπτοπ τους που είναι χρέπια, μπαίνουν με remote στα vm τους και όλα καλά. Ναι δεν υπάρχει επιτάχυνση γραφικών αλλά δεν παίζει κανείς παιχνίδια (όταν έρθει η ώρα του μικρού θα του φτιάξω μηχάνημα).

    Γενικά είμαι υπερευτυχισμένος χρόνια με την όλη φάση από τότε που ανακάλυψα αυτό τον τρόπο... με ένα μηχάνημα τα έχω όλα και νοιώθω και ασφαλής. Έτσι ακριβώς είναι και το μηχάνημά μου στη δουλειά αλλά χωρίς πολλά μέσα.. απλά ESXI , ένας nvme και passthrough κάρτα γραφικών και κάρτα usb3.
    Το μόνο caveat στο backup είναι πως δεν μπορείς να κάνεις snapshot αν έχεις κάνει οποιαδήποτε κάρτα passthrough... δεν με νοιάζει αυτό γιατί κάνω shutdown αυτόματα τα vm 5 παρά το πρωί... τότε γίνονται backup και 5 και ξεκινάνε πάλι μόνα τους αυτόματα.

    Ναι λόγο hypervisor μπορεί αν χάνω 2-3-5% ξέρω γω CPU Power και να μην μπορώ να κάνω on the fly overclock με τα tools της AMD ή Intel κλπ αλλά ποτέ δεν τα συμπάθησα αυτά τα κόλπα ούτως ή άλλως και αν θέλω να κλοκάρω το κάνω από το Bios. (πάνε αυτά πια με τις τιμές στο ρεύμα.. εδώ έχω ρίξει τις μνήμες στα 2666mhz και τον Ryzen τέρμα σε ρυθμίσεις οικονομίας).
    Η κατανάλωση του esxi αυτή τη στιγμή.. τα peak είναι χτες που είχα ανοιχτό το VM Μου
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Esxi Power Usage.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  113,5 KB 
ID: 253629

    Τελευταία το ΗΑ το έχω πάνω σε ένα ταπεινό Nuc με celeron και το έκανα αυτό γιατί έδωσα στο ΗΑ passthrough την intel embedded gfx και το nuc στο frigate και go2rtc έχει επιτάχυνση γραφικών οπότε η κάμερες πετάνε.. ποιο πριν έλιωναν όλα αν το έκανα αυτό .. και να μην έλιωναν έκαιγε πολύ παραπάνω ρεύμα.
    Επίσης για μείωση του ρεύματος έχω προσωρινά σταματήσει και το truenas με τους 4 ssd... προσωρινά πέρασα όλα τα VM πάνω σε 2 nvme που έχω επάνω και κάποιους sata.
    Εδώ η κατάστασή μου αυτή τη στιγμή που μιλάμε
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VM1.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  186,3 KB 
ID: 253628

    Μόλις παραλάβω το MS-01 και παίξω μαζί του στη δουλειά για καιρό και νιώσω σίγουρος για αυτό.. τα πάντα θα πάνε σε αυτό και ότι έχω μέχρι σήμερα θα μπει στην άκρη. Το πλάνο είναι να καταργήσω την Nvidia τελείως και να παίξω με την igpu της Intel.. παιχνίδια δεν παίζω πια ποτέ οπότε μου φτάνει. Αν δεν τα καταφέρω με esxi τότε θα μπει proxmox όπου εκεί θα φάω χρόνο με τη μετατροπή των vm από esxi σε proxmox αλλά θα τα καταφέρω... ιδανικά θα ήθελα να μείνω με esxi κυρίως λόγο veeam. Επειδή το MS-01 έχει usb4, μπορεί αν πάρω ένα egpu enclosure .. δεν ξέρω...

    Υ.Γ. Η 1η έκδοση του μηχανήματος που έχω τώρα ήταν με έξτρα 4xSas 4tb και με μια Asus pcix16 κάρτα που μου έδινε 4 θέσεις m2 όπου είχα βάλει 4 250άρηδες samsung επειδή το MB που πήρα υποστήριζε .Bifurcation 4x4x4x4 που για αυτό διάλεξα το συγκεκριμένο εξάλου. Μετά με storage spaces σε server 2019 είχα φτιάξει χώρο με 4xNVME(cache), 4xSSD1tb(fast storage), 4x4ΤΒ(Slow storage) οπότε υπήρχε tiering μεταξύ των SSD και HDD αλλά με την κρίση όλα αυτά πήγαν στο ράφι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BlueChris : 29-01-24 στις 12:12.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #15
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Ορίστε και η δική μου συνεισφορά


Σελ. 1 από 22 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας