Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Είναι κάτι που με βασανίζει καιρό τώρα και δεν μπορώ να βρω άκρη...
    Μέχρι σήμερα δεν έδινα πολύ σημασία η αλήθεια είναι...
    Μέχρι που με το τωρινό xiaomi redmi note 9t μου, την "πάτησα"...
    Ο λόγος για το wifi....
    Στη 2,4 οι άνθρωποι λόγω σεβασμού δεν επέτρεψαν 40 Άρι εύρος ζώνης με αποτέλεσμα η ταχύτητα στη 2,4 να είναι κλειδωμένη στα 72M που πραγματικά δεν δίνει πάνω από 53-54Μ...
    Αν υποστήριζε 40αρι εύρος ζώνης το link speed θα ανέβαινε 144+Μ και επομένως θα ανέβαινε και η πραγματική ταχύτητα τουλάχιστον μέχρι τα 90 που έχω δει στη 2,4....
    Στη δε 5αρα μπάντα, το chipset dimensity 800u υποστηρίζει 2χ2 mimo που κανονικά μας δίνει link speed 867....
    Αλλά.... Η xiaomi όμως μας την έφερε και εδώ....
    Έβαλε στο τηλέφωνο μια κεραία που κάνει link speed στα 433Μ στα μισά δηλαδή... Με πραγματική ταχύτητα στα 320Μ περίπου....
    Που θέλω να καταλήξω....
    Όταν κοιτάζουμε για αγορά τηλεφώνου....
    Πως μπορούμε να το αποφύγουμε αυτό;
    Ψάχνω ψάχνω αλλά δεν βλέπω να το ανακοινώνει κανείς...
    Και έψαξα για όλες τις μάρκες....
    Ένα παλιό alcatel 3g που έχω δεν υποστηρίζει ούτε short guard interval και κάνει link ακόμα πιο κάτω στα 65Μ..
    Ένα επίσης παλιό turbox υποστήριζε 40αρι εύρος ζώνης και κλειδώνει στη 2,4 στα 144 η κάπου εκεί κοντά...
    Έχω πετύχει huawei & Samsung's με τους περιορισμούς αυτούς αλλά και άλλα χωρίς...
    Το xiaomi αυτό και ένα πιο παλιό redmi 8 που έχω μόνο με 2,4 wifi έχουν το ίδιο πρόβλημα και κλειδώνουν στα 72Μ...
    Το redmi note 9t ήταν το πρώτο που πήρα με 5αρα μπάντα...
    Αν ήξερα από πριν αυτά τα θέματα θα προβληματιζομουν αρκετά...
    Αλλά πώς το αποφεύγεις πέρα από το να ρωτάς το κάθε χρήστη ξεχωριστά να το δει στο τηλέφωνο που έχει αγοράσει , ώστε να το προλάβεις πριν το πάρεις κ εσύ....
    Ειλικρινά δεν μπορώ να βγάλω άκρη κάνω σε αυτό το θέμα....
    Ίσως μια λύση είναι να πας σε ακριβό μοντέλο....
    Το δικό μου πάντως ως mid range δεν απέφυγε αυτό το γεγονός...
    Δεν ξέρω...
    Τι λέτε;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #2
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω αν όλα αυτά που γράφεις είναι της μορφής ποια κινητά υποστηρίζουν wifi 5Ghz.
    Αν αυτό ρωτάς, τότε η απάντηση είναι σίγουρα όλα τα καινούρια.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #3
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    5ghz υποστηρίζουν ναι... Αλλά σε τι ταχύτητα;
    Εδώ είναι το ζουμί της υπόθεσης.... Και δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό...
    Το ίδιο ερώτημα ισχύει για την 2,4....
    Και δεν εννοώ τι ταχύτητα θα πιάνει το ασύρματο αν το χρησιμοποιούν και άλλοι η είσαι μακριά από το ρούτερ κλπ...
    Εννοώ δίπλα στο ρούτερ, όχι speedtest, τι ταχύτητα πιάνει το κινητό στις ρυθμίσεις του wifi όταν πατήσεις στο ασύρματο δίκτυο σου η ssid....
    Εκεί γράφει τη ταχύτητα θεωρητική μη πραγματική που κλειδώνει το κινητό με το ρούτερ... Στη ταχύτητα αυτή αφαιρούμε τα overhead και έχουμε τη πραγματική ταχύτητα...
    Η ταχύτητα επίσης ορίζεται από πλήθος παραγόντων, εύρος ζώνης, guard interval στις ρυθμίσεις του wifi και αριθμός κεραιών στη συσκευή κλπ...
    Σε μπέρδεψα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 31-01-24 στις 01:48.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #4
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    5ghz υποστηρίζουν ναι... Αλλά σε τι ταχύτητα;
    Εδώ είναι το ζουμί της υπόθεσης.... Και δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό...
    Το ίδιο ερώτημα ισχύει για την 2,4....
    Και δεν εννοώ τι ταχύτητα θα πιάνει το ασύρματο αν το χρησιμοποιούν και άλλοι η είσαι μακριά από το ρούτερ κλπ...
    Εννοώ δίπλα στο ρούτερ, όχι speedtest, τι ταχύτητα πιάνει το κινητό στις ρυθμίσεις του wifi όταν πατήσεις στο ασύρματο δίκτυο σου η ssid....
    Εκεί γράφει τη ταχύτητα θεωρητική μη πραγματική που κλειδώνει το κινητό με το ρούτερ... Στη ταχύτητα αυτή αφαιρούμε τα overhead και έχουμε τη πραγματική ταχύτητα...
    Η ταχύτητα επίσης ορίζεται από πλήθος παραγόντων, εύρος ζώνης, guard interval στις ρυθμίσεις του wifi και αριθμός κεραιών στη συσκευή κλπ...
    Σε μπέρδεψα;
    Έχω την εντύπωση ότι γράφεις πολλά χωρίς λόγο.
    Θα στο πω απλά: σε oneplus 9 pro που έχω όταν τρέχω speedtest με το fast.com πιάνω 150mbps στο 5ghz mode, όσα είναι και το εύρος της Fiber γραμμής μου.
    Με λίγα λόγια, πιάνει όσα πρέπει να πιάνει. Αυτό είναι το ζουμί.
    Αν σε σένα δε δουλεύει σωστά, μπορεί να φταίει το κινητό σου ή το ρούτερ σου.
    Πάντως η τεχνολογία του 5ghz μια χαρά δουλεύει.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  5. #5
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την εντύπωση ότι γράφεις πολλά χωρίς λόγο.
    Θα στο πω απλά: σε oneplus 9 pro που έχω όταν τρέχω speedtest με το fast.com πιάνω 150mbps στο 5ghz mode, όσα είναι και το εύρος της Fiber γραμμής μου.
    Με λίγα λόγια, πιάνει όσα πρέπει να πιάνει. Αυτό είναι το ζουμί.
    Αν σε σένα δε δουλεύει σωστά, μπορεί να φταίει το κινητό σου ή το ρούτερ σου.
    Πάντως η τεχνολογία του 5ghz μια χαρά δουλεύει.
    Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς γράφω...
    Μίλησα ξεκάθαρα ότι δεν αναφέρομαι σε ταχύτητα speedtest...
    Αναφέρομαι στη ταχύτητα που κάνει link μια συσκευή με το ρούτερ....
    Αυτό το κοίταξες στις ρυθμίσεις του wifi στο κινητό σου πατώντας πάνω στο ssid του wifi σου;
    Τέλος, η ταχύτητα της γραμμής σου είναι πολύ μικρή σε εύρος για να δημιουργήσει πρόβλημα σε αυτά που αναφέρω...
    Δώσε προσοχή σε αυτά που γράφω, μην προτρέχεις, και αν κάτι δεν καταλαβαίνεις μπορείς να ρωτήσεις...
    Το wifi αποτελείται από πολλούς παράγοντες και ρυθμίσεις... Δεν είναι 2,4 η 5 στάνταρ άντε και παίζει....
    Το προβλημα μου το περιέγραψα πάνω και είναι το κινητό μου.... Το έγραψα αυτό...
    Δεν έχεις καταλάβει την αιτία, τη ρίζα του προβλήματος.... Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω για να σου δώσω να καταλάβεις...
    Αν έχεις υπολογιστή στη καρτέλα δικτύου δεν αναφέρει σε τι ταχύτητα συνδέεται; Σε αυτή τη ταχύτητα αναφέρομαι και για το κινητό... ΟΧΙ σε speedtests...
    Κλείνοντας, να ευχαριστήσω για τον κόπο που έκανες να απαντήσεις... Άσχετα αν δεν έχουμε συντονιστεί ακόμα....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 31-01-24 στις 07:38.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #6
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τα τελευταία μοντέλα από το 20 και μετά έχουν συνήθως 2x2 οπότε και βλέπεις τα 866 mbps link rate σε wifi5 (wave2).
    Τώρα γιατί ενώ το chipset το υποστηρίζει, στη xiaomi θεώρησαν σωστό να κόψουν μια κεραία, ασχολίαστο.

    Τώρα για το 2.4 μην το πολυψάχνεις, είναι τελείως πεθαμένα για throughput αν και κάπως βελτιώνεται η κατάσταση αν έχεις wifi6 access points και wifi6 κινητό.
    Τα 40MHz κανάλι ήταν δεκανίκι ανέκαθεν στα 2.4GHz (πρακτικά μαζεύεις τα 2/3 του φάσματος) και σχεδόν out of spec, και για αυτό βλέπεις πολλά stack που δεν το υποστηρίζουν ενώ σε 5GHz δεν έχω δει θέμα με συσκευές να υποστηρίζουν τα 80MHz κανάλι.

    Πως μπορείς να προστατευτείς από αυτό;
    Αγοράζεις midrange και λίγο πιο πάνω και κατά προτίμηση μοντέλο 21-22+, ψάχνεις στο gsm arena για 2x2 mimo και κοιτάς σε reddit & xda για προβλήματα για wifi. Αν έχεις και wifi6 APs τότε κοιτάς να υποστηρίζει και wifi6.
    A very minor case of serious brain damage.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν υπαρχουν συγκεκριμενα published specs για αυτο που ψαχνεις
    Και σιγουρα παιζει ρολο ο συνδιασμος
    To καλυτερο ισως που μπορεις να βρεις
    https://play.google.com/store/apps/d...en&gl=US&pli=1
    Απο αυτα, το wifi analyzer μετραει την ταχυτητα με το ap, ΟΧΙ με το internet.
    Η ταχυτητα που μετραει με το ap ειναι στα ιδια επιπεδα με το speedtes (εφοσον υπαρχει το σχετικο wan bw)
    Με το ιδιο κινητο μετραω max 480 αλλα οταν βρεθει σε τελευταιο wifi6 εχω δει και 980Μbits.

    Και με το pro κανεις και μεγαλυτερα tests για τα 2 ευρω που ζηταει.

    Το κακο ειναι οτι ολα αυτα ΑΦΟΥ αγορασεις.

    midrange + κινητο και προσευχες. Οτι ειπε και ο προλαλησας (προ-γράψας?)

  8. #8
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τελευταία μοντέλα από το 20 και μετά έχουν συνήθως 2x2 οπότε και βλέπεις τα 866 mbps link rate σε wifi5 (wave2).
    Τώρα γιατί ενώ το chipset το υποστηρίζει, στη xiaomi θεώρησαν σωστό να κόψουν μια κεραία, ασχολίαστο.

    Τώρα για το 2.4 μην το πολυψάχνεις, είναι τελείως πεθαμένα για throughput αν και κάπως βελτιώνεται η κατάσταση αν έχεις wifi6 access points και wifi6 κινητό.
    Τα 40MHz κανάλι ήταν δεκανίκι ανέκαθεν στα 2.4GHz (πρακτικά μαζεύεις τα 2/3 του φάσματος) και σχεδόν out of spec, και για αυτό βλέπεις πολλά stack που δεν το υποστηρίζουν ενώ σε 5GHz δεν έχω δει θέμα με συσκευές να υποστηρίζουν τα 80MHz κανάλι.

    Πως μπορείς να προστατευτείς από αυτό;
    Αγοράζεις midrange και λίγο πιο πάνω και κατά προτίμηση μοντέλο 21-22+, ψάχνεις στο gsm arena για 2x2 mimo και κοιτάς σε reddit & xda για προβλήματα για wifi. Αν έχεις και wifi6 APs τότε κοιτάς να υποστηρίζει και wifi6.
    Το chipset του κινητού μου υποστηρίζει 2χ2 αλλά ο κατασκευαστής του κινητού το άφησε με 1χ1....
    Go figure.....
    Εμπορικοί λόγοι; Κόστος; Marketing; Άντε βγάλε άκρη...
    Και αυτό για τη 5αρα μπάντα...

    Στη 2,4 το να το αφήσουν να τερματίσει τη ταχύτητα με 40αρι εύρος ζώνης δεν κόστιζε τίποτα...
    Παρ'ολα αυτά η xiaomi για δήθεν σεβασμό του εύρους, προβλήματα που μπορεί να προκαλέσει στο φάσμα το 40 Άρι εύρος, το κλείδωσε στα 20mhz.... Και σε αυτό το τελευταίο δεν είναι το μοναδικό κινητό μου που το κάνει....
    Για το τελευταίο τους άνοιξα ticket 3 φορές να εκδώσουν update που να ξεκλειδώσει το εύρος ζώνης στη 2,4 που γίνεται απλά μέσω software, αλλά με γείωσαν...

    Τουλάχιστον επέτρεψαν το short guard interval....
    Αλλιώς το link speed θα ήταν ακόμη πιο κάτω....

    Το κινητό μου μετά, νομίζω πως είναι midrange... Και μοντέλο του 21...

    Στο gsmarena πετάνε ένα ξερό b/g/n/ac και αυτό μόνο... Δεν έχω δει αναφορά σε mimo... Ούτε στις σελίδες των κατασκευαστών δεν βλέπω αναφορές... Πάρα μα πάρα πολύ σπάνια... Και δεν είναι ξεκάθαρο...

    Η μόνη λύση είναι να πάρει κανείς wifi 6 ax κινητό ελπίζοντας για λύση.... Η να ψάχνεις το σύμπαν να ρωτάς κατόχους για ταχύτητα....
    Η μετά να πηγαίνεις σε μαγαζιά που έχουν τα κινητά σε έκθεση να βλέπεις ταχύτητα....
    Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο..... Πραγματικά δηλαδή...

    Λόγω ελλείψεως ftth μέχρι πέρυσι που έβαλα οπτική δεν γνώριζα πέραν της 2,4 που το ήξερα, νομίζω, ότι έχω πρόβλημα και στη 5....
    Νόμιζα ότι θα τερματίσει τη γραμμή του προφίλ...
    Είχα μεν δει νομίζω μια φορά σε κλείδωμα με ρούτερ που μου έδωσαν στο εξοχικό το Η1600 στα 433 αλλά δεν έδωσα σημασία...
    Και όταν ο τεχνικός από τη Νόβα ήρθε και μου έβαλε τη γραμμή, μου έδειξε και στο κινητό του τεστ που έπιανε τα 500....
    Μόλις έφυγε και σεταρα κινητό και ρούτερ, έπιανα 300 και λέω σε μια φάση, γμτ, έφυγε και κάτι έπαθε η οπτική.... Μετά πήρα χαμπάρι τι έπαιζε.... Και ξενέρωσα πολύ....
    Μεν και τα 300 καλά είναι, αλλά τους περιορισμούς απλά ΔΕΝ τους μπορώ....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχουν συγκεκριμενα published specs για αυτο που ψαχνεις
    Και σιγουρα παιζει ρολο ο συνδιασμος
    To καλυτερο ισως που μπορεις να βρεις
    https://play.google.com/store/apps/d...en&gl=US&pli=1
    Απο αυτα, το wifi analyzer μετραει την ταχυτητα με το ap, ΟΧΙ με το internet.
    Η ταχυτητα που μετραει με το ap ειναι στα ιδια επιπεδα με το speedtes (εφοσον υπαρχει το σχετικο wan bw)
    Με το ιδιο κινητο μετραω max 480 αλλα οταν βρεθει σε τελευταιο wifi6 εχω δει και 980Μbits.

    Και με το pro κανεις και μεγαλυτερα tests για τα 2 ευρω που ζηταει.

    Το κακο ειναι οτι ολα αυτα ΑΦΟΥ αγορασεις.

    midrange + κινητο και προσευχες. Οτι ειπε και ο προλαλησας (προ-γράψας?)
    Αυτό είναι το θέμα... Πως μπορείς να ξέρεις αυτά τα specs δίχως να γίνεις Κλουζό....
    Το ρούτερ σίγουρα δεν θα φταίει.... Ο client πάντα έχει το θέμα... Συνήθως δηλαδή...
    Analyzer app έχω και τα βλέπω τα link speed..... Το έκανα ξεκάθαρο νομίζω επάνω ότι ΔΕΝ αναφέρομαι σε speedtests...
    Εγώ βασικά βλέπω το link speed από τις ρυθμίσεις wifi του android ούτε τόσο από τα τεστ των app...
    Δεν δίνω πολύ σημασία στα τεστ... Τις αναφερόμενες ταχύτητες κλειδώματος κινητού - ρούτερ βλέπω...

    Midrange δεν είναι το δικό μου; 250€ έκανε.... Άλλο αν εγώ το πήρα 200€....

    Αφού αγοράσεις την έχεις πατήσει....
    Το πώς θα ξέρεις από πριν είναι το θέμα....
    Η λύση που σκέφτηκα είναι η να ρωτάω χρήστες, γιατί η έρευνα στο ίντερνετ δεν βγάζει πολλά, η να πάω σε έκθεση, η να πάρω wifi6ax κινητό....

    Τα 480/980 ποιο κινητό είναι που λες;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 31-01-24 στις 22:26.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #9
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το chipset του κινητού μου υποστηρίζει 2χ2 αλλά ο κατασκευαστής του κινητού το άφησε με 1χ1....
    Go figure.....
    Εμπορικοί λόγοι; Κόστος; Marketing; Άντε βγάλε άκρη...
    Και αυτό για τη 5αρα μπάντα...

    Στη 2,4 το να το αφήσουν να τερματίσει τη ταχύτητα με 40αρι εύρος ζώνης δεν κόστιζε τίποτα...
    Παρ'ολα αυτά η xiaomi για δήθεν σεβασμό του εύρους, προβλήματα που μπορεί να προκαλέσει στο φάσμα το 40 Άρι εύρος, το κλείδωσε στα 20mhz.... Και σε αυτό το τελευταίο δεν είναι το μοναδικό κινητό μου που το κάνει....
    Για το τελευταίο τους άνοιξα ticket 3 φορές να εκδώσουν update που να ξεκλειδώσει το εύρος ζώνης στη 2,4 που γίνεται απλά μέσω software, αλλά με γείωσαν...

    Τουλάχιστον επέτρεψαν το short guard interval....
    Αλλιώς το link speed θα ήταν ακόμη πιο κάτω....

    Το κινητό μου μετά, νομίζω πως είναι midrange... Και μοντέλο του 21...

    Στο gsmarena πετάνε ένα ξερό b/g/n/ac και αυτό μόνο... Δεν έχω δει αναφορά σε mimo... Ούτε στις σελίδες των κατασκευαστών δεν βλέπω αναφορές... Πάρα μα πάρα πολύ σπάνια... Και δεν είναι ξεκάθαρο...

    Η μόνη λύση είναι να πάρει κανείς wifi 6 ax κινητό ελπίζοντας για λύση.... Η να ψάχνεις το σύμπαν να ρωτάς κατόχους για ταχύτητα....
    Η μετά να πηγαίνεις σε μαγαζιά που έχουν τα κινητά σε έκθεση να βλέπεις ταχύτητα....
    Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο..... Πραγματικά δηλαδή...

    Λόγω ελλείψεως ftth μέχρι πέρυσι που έβαλα οπτική δεν γνώριζα πέραν της 2,4 που το ήξερα, νομίζω, ότι έχω πρόβλημα και στη 5....
    Νόμιζα ότι θα τερματίσει τη γραμμή του προφίλ...
    Είχα μεν δει νομίζω μια φορά σε κλείδωμα με ρούτερ που μου έδωσαν στο εξοχικό το Η1600 στα 433 αλλά δεν έδωσα σημασία...
    Και όταν ο τεχνικός από τη Νόβα ήρθε και μου έβαλε τη γραμμή, μου έδειξε και στο κινητό του τεστ που έπιανε τα 500....
    Μόλις έφυγε και σεταρα κινητό και ρούτερ, έπιανα 300 και λέω σε μια φάση, γμτ, έφυγε και κάτι έπαθε η οπτική.... Μετά πήρα χαμπάρι τι έπαιζε.... Και ξενέρωσα πολύ....
    Μεν και τα 300 καλά είναι, αλλά τους περιορισμούς απλά ΔΕΝ τους μπορώ....

    - - - Updated - - -



    Αυτό είναι το θέμα... Πως μπορείς να ξέρεις αυτά τα specs δίχως να γίνεις Κλουζό....
    Το ρούτερ σίγουρα δεν θα φταίει.... Ο client πάντα έχει το θέμα... Συνήθως δηλαδή...
    Analyzer app έχω και τα βλέπω τα link speed..... Το έκανα ξεκάθαρο νομίζω επάνω ότι ΔΕΝ αναφέρομαι σε speedtests...
    Εγώ βασικά βλέπω το link speed από τις ρυθμίσεις wifi του android ούτε τόσο από τα τεστ των app...
    Δεν δίνω πολύ σημασία στα τεστ... Τις αναφερόμενες ταχύτητες κλειδώματος κινητού - ρούτερ βλέπω...

    Midrange δεν είναι το δικό μου; 250€ έκανε.... Άλλο αν εγώ το πήρα 200€....

    Αφού αγοράσεις την έχεις πατήσει....
    Το πώς θα ξέρεις από πριν είναι το θέμα....
    Η λύση που σκέφτηκα είναι η να ρωτάω χρήστες, γιατί η έρευνα στο ίντερνετ δεν βγάζει πολλά, η να πάω σε έκθεση, η να πάρω wifi6ax κινητό....

    Τα 480/980 ποιο κινητό είναι που λες;
    Πώς σου ήρθε ότι πήρες κινητό midrange στα 250ευρώ όταν υπάρχουν κινητά στα 1000ευρω+;;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  10. #10
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς σου ήρθε ότι πήρες κινητό midrange στα 250ευρώ όταν υπάρχουν κινητά στα 1000ευρω+;;
    Έτσι το υπέθεσα... Τη στιγμή που υπάρχουν budget κινητά με 100-150€...
    Midrange με 1000€;
    Τότε τα flagship πόσο πάνε;
    Πέρα από αυτό όμως, βλέπω τώρα κινητά κοντά στα 300-350€ με wifi6... Σαν το x5 pro..
    Αυτό σε τι κατηγορία εντάσσεται;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #11
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι το υπέθεσα... Τη στιγμή που υπάρχουν budget κινητά με 100-150€...
    Midrange με 1000€;
    Τότε τα flagship πόσο πάνε;
    Πέρα από αυτό όμως, βλέπω τώρα κινητά κοντά στα 300-350€ με wifi6... Σαν το x5 pro..
    Αυτό σε τι κατηγορία εντάσσεται;
    Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα.
    Δεν είπα ότι στα 1000ευρώ είναι τα midrange. Λέω ότι παίζουν και κινητά σε τέτοιες υψηλές τιμές.
    Οπότε τα midrange παίζουν πιο πάνω από τα 250ευρώ. Θα έλεγα κοντά στα 400-500.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Στη 2,4 το να το αφήσουν να τερματίσει τη ταχύτητα με 40αρι εύρος ζώνης δεν κόστιζε τίποτα...
    Παρ'ολα αυτά η xiaomi για δήθεν σεβασμό του εύρους, προβλήματα που μπορεί να προκαλέσει στο φάσμα το 40 Άρι εύρος, το κλείδωσε στα 20mhz.... Και σε αυτό το τελευταίο δεν είναι το μοναδικό κινητό μου που το κάνει....
    Για το τελευταίο τους άνοιξα ticket 3 φορές να εκδώσουν update που να ξεκλειδώσει το εύρος ζώνης στη 2,4 που γίνεται απλά μέσω software, αλλά με γείωσαν...

    Midrange δεν είναι το δικό μου; 250€ έκανε.... Άλλο αν εγώ το πήρα 200€....

    Αφού αγοράσεις την έχεις πατήσει....
    Το πώς θα ξέρεις από πριν είναι το θέμα....
    Η λύση που σκέφτηκα είναι η να ρωτάω χρήστες, γιατί η έρευνα στο ίντερνετ δεν βγάζει πολλά, η να πάω σε έκθεση, η να πάρω wifi6ax κινητό....

    Τα 480/980 ποιο κινητό είναι που λες;

    Έτσι το υπέθεσα... Τη στιγμή που υπάρχουν budget κινητά με 100-150€...
    Midrange με 1000€;
    Τότε τα flagship πόσο πάνε;
    Πέρα από αυτό όμως, βλέπω τώρα κινητά κοντά στα 300-350€ με wifi6... Σαν το x5 pro..
    Αυτό σε τι κατηγορία εντάσσεται;

    Και πολυ καλα κανουν και δεν ανοιγουν τους 2.4 πανω απο 20Mhz. Δεν μας φτανει οτι τα καναλια ειναι ολα κιολλα 3 (1-6-11) καποιος φωστηρας σκεφτηκε να μεγαλωσει και το καναλι.
    Η μπαντα ειναι χρησιμη για τα απειρα devices, παει μακρυα και το hardware ειναι φτηνο. ΔΕΝ ειναι πλεον για ταχυτητες. Σωστε την μπαντα, την χρειαζομαστε για αλλες δουλειες. Καποια στιγμη θα πρεπει η ΕΕΤΤ να υποχρεωσει τους isp να κλειδωνουν τα παντα στα 20Mhz στα σαπακια τους. Και που το εχουν ανοιχτο, απλα παρεμβολες κανουν ανευ λογου. Οποιος ξερει απο βεσπα, θα βρει τι πρεπει να κανει εαν και εφοσον το χρειαζετεαι πραγματικα.

    Η σειρα note ειναι uperr entry level vfm.

    Μετα τα 300 μιλαμε για midrange (χωρις ειδικες εκπτωσεις) Τα κινητα των 100-150 ευρω ειναι μονο για ομιλια, αλλιως ειναι ψηφιακα σκουπιδια.

    Αμα θες σιγουρη ταχυτητα ψαξε για κινητο με wifi6E. Θα βελαξεις αλλα θα εισαι σιγουρος


    τα 480 με xiaomi router του 30ρικου τα πιανει ενα ταπεινο Xiaomi 11t pro. Και 900+ σε eap680



    Οταν αναφερομαι στο συγκεκριμενο speedtest ΔΕΝ αναφερομαι σε κατι που εχει σχεση με το Internet. Και ο μονος τροπος να επιβεβαιωσεις ταχυτητες ειναι με τετοιου ειδους transfer tests. Ολα τα αλλα ειναι τριχες, ιδιαιτερα κατσαρες.

  13. #13
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.524
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να υποθεσω πως το παραπανω δεν εχει νοημα αν το κανω μονο σε 2.4, σωστα? Θα το δω αν εινια σε 5 και αν υπαρχει κατι περιεργο θα ποσταρω παλι.

    Για το 20 vs 40. Που θα βοηθησει το να εχω 20 ή 40 εδω που ειμαι εγω, που πιανω μονο εμενα στο 6 και τον γειτονα στο 1, και που σε ενα μερος που ολο το φασμα των καναλιων εινια πιτα? Υποθετουμε παντα πως γυρναει στα 20 μονο ενα απο ολα που ειναι στην περιοχη.

    - - - Updated - - -

    Ενεργοποιησα τα 5 στο plus μου, συνδεθηκα με το nokia 5 και πιανει μολις 150Mbps διπλα στο ρουτερ! Στα 2,4 πιανει 72.
    Βεβαια ειναι τοσο ταλαιπωρημενο πια που δεν μου κανει εντυπωση, πχ το nfc του εχει πολυ κοντινη ακτινα δρασης πλεον.

    - - - Updated - - -

    72 και 292 αντιστοιχα για ενα samsung a40 με crdroid.
    ديميتريس

  14. #14
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Mε το x5 pro που λέει ότι είναι wifi 6 θα το αποφύγω το πρόβλημα στη 5αρα μπάντα λέτε;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το αγοραζεις και μας λες

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας