Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-58 από 58
  1. #46
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Πέρα από τα σοβαρά θέματα ιδιωτικότητας που συζητήθηκαν παραπάνω, αυτό που θεωρώ προβληματικό είναι μια από τις δυνατότητες που βλέπω να διαφημίζεται, δηλαδή να σου γράφει το σύστημα τα μηνύματα σύμφωνα με τις οδηγίες σου.

    Μου έχει τύχει αρκετές φορές στη δουλειά να πάρω μηνύματα από συνάδελφο, τα οποία ήταν προφανές ότι δεν είχε γράψει ο ίδιος, αλλά είχε ζητήσει από κανένα Chatgpt «πες το το Χ και το Υ» και απλά μου έστειλε το αποτέλεσμα. Πολλοί επίσης θα έχουμε δει μηνύματα γραμμένα από κινητό που είναι μεν ορθογραφικά σωστά, αλλά νοηματικά μπούρδες, επειδή ο άλλος είτε τα υπαγόρευσε είτε χρησιμοποίησε τον αυτόματο διορθωτή και δεν αφιέρωσε 2 δευτερόλεπτα για να τους ρίξει μια ματιά πριν τα στείλει.

    Στο διαδίκτυο ήδη βομβαρδιζόμαστε από ΑΙ-generated περιεχόμενο, πότε χρήσιμο αλλά συχνά απολύτως άχρηστο, αυτόματες μεταφράσεις που διαλύουν τη γλώσσα κ.λπ. και το θεωρώ λυπηρή εξέλιξη να εξαπλώνονται αυτά και στη διαπροσωπική και - υποτίθεται - αληθινή επικοινωνία.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  2. #47
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εγώ έναν ψηφιακό βοηθό πολύ θα τον ήθελα, να βλέπει email, ημερολόγιο, tasks… Και να μου υπενθυμίζει πράγματα ή ακόμα και να απαντάει σε emails (εννοείται μετά από έλεγχο). Ο,τι θα έκανε μια γραμματέας… Σκάνε ένα σωρό πράγματα καθημερινά γιατί με το φόρτο δουλειάς εγώ δεν προλαβαίνω… Τουλάχιστον 100 emails στην ουρά για support και άλλα που θα τα δω μετά από 1 μη α και αν…

  3. #48
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έναν ψηφιακό βοηθό πολύ θα τον ήθελα, να βλέπει email, ημερολόγιο, tasks… Και να μου υπενθυμίζει πράγματα ή ακόμα και να απαντάει σε emails (εννοείται μετά από έλεγχο). Ο,τι θα έκανε μια γραμματέας… Σκάνε ένα σωρό πράγματα καθημερινά γιατί με το φόρτο δουλειάς εγώ δεν προλαβαίνω… Τουλάχιστον 100 emails στην ουρά για support και άλλα που θα τα δω μετά από 1 μη α και αν…
    Εγώ είμαι υπέρ της γραμματέας όπως ξαναειπα και θα το θέσω και στη δουλειά μου το ζήτημα να μου φέρουν.
    Πραγματικά θα ανέβει η παραγωγικότητα μου 1000%
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 01865ff8826645d6a50ff4d08c6e4701.jpeg  

    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #49
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι υπέρ της γραμματέας όπως ξαναειπα και θα το θέσω και στη δουλειά μου το ζήτημα να μου φέρουν.
    Πραγματικά θα ανέβει η παραγωγικότητα μου 1000%
    Ναι.... Επειδή εσύ θες μια γυναίκα στο γραφείο λόγω μοναξιάς.... Ο εργοδότης σου θα δεχτεί να μετακινήσει γυναίκα υπάλληλο από άλλο πόστο η και να επιβαρυνθεί με έναν επιπλέον μισθό υπαλλήλου. Αν έχετε τόσο καλό αφεντικό πες μου που εργάζεσαι να έρθω κι εγώ.

  5. #50
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Έτσι… Αν το Copilot με τα 30€ του, βγάζει έστω κάποια δουλειά, είναι κελεπούρι. Για τον Chris μπορεί να βγάλουν και ειδική έκδοση με VR υπόσταση, χαδιάρα φωνή και άλλα προσόντα…

    - - - Updated - - -

    (Εννοείται έχω τις επιφυλάξεις μου για όλα αυτά).

  6. #51
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι… Αν το Copilot με τα 30€ του, βγάζει έστω κάποια δουλειά, είναι κελεπούρι. Για τον Chris μπορεί να βγάλουν και ειδική έκδοση με VR υπόσταση, χαδιάρα φωνή και άλλα προσόντα…

    - - - Updated - - -

    (Εννοείται έχω τις επιφυλάξεις μου για όλα αυτά).
    Εγώ όχι, θα την ψάξω πρώτα
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #52
    Εγγραφή
    01-11-2022
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να μην τα χρησιμοποιεις (θεωρητικα υπαρχουν αλλωστε και τα local LLM), ποιος σου εγγυαται κανεις πως τα δεδομενα σου δεν θα αποτελουν υλικο για mining και training ετσι και αλλιως;
    Έχω firewall και δίνω πρόσβαση μόνο σε εφαρμογές που το χρειάζονται πραγματικά. Επίσης έχω xprivacy και αφήνω να βλέπουν μόνο οτι στοιχεία χρειάζονται. Πέρα απο αυτό δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Πιστεύω οτι αρκεί, αλλά εγγύηση δεν υπάρχει.

  8. #53
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την είδηση, μπήκα και έσβησα μηνύματα που είχα χρόνια και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ να κάνω εκκαθάριση
    Και; Μήπως τα είχες στον δικό σου υπολογιστή αποκλειστικά, και είσαι σίγουρος πως διαγράφηκαν από παντού;

  9. #54
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.430
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρα από τα σοβαρά θέματα ιδιωτικότητας που συζητήθηκαν παραπάνω, αυτό που θεωρώ προβληματικό είναι μια από τις δυνατότητες που βλέπω να διαφημίζεται, δηλαδή να σου γράφει το σύστημα τα μηνύματα σύμφωνα με τις οδηγίες σου.

    Μου έχει τύχει αρκετές φορές στη δουλειά να πάρω μηνύματα από συνάδελφο, τα οποία ήταν προφανές ότι δεν είχε γράψει ο ίδιος, αλλά είχε ζητήσει από κανένα Chatgpt «πες το το Χ και το Υ» και απλά μου έστειλε το αποτέλεσμα. Πολλοί επίσης θα έχουμε δει μηνύματα γραμμένα από κινητό που είναι μεν ορθογραφικά σωστά, αλλά νοηματικά μπούρδες, επειδή ο άλλος είτε τα υπαγόρευσε είτε χρησιμοποίησε τον αυτόματο διορθωτή και δεν αφιέρωσε 2 δευτερόλεπτα για να τους ρίξει μια ματιά πριν τα στείλει.

    Στο διαδίκτυο ήδη βομβαρδιζόμαστε από ΑΙ-generated περιεχόμενο, πότε χρήσιμο αλλά συχνά απολύτως άχρηστο, αυτόματες μεταφράσεις που διαλύουν τη γλώσσα κ.λπ. και το θεωρώ λυπηρή εξέλιξη να εξαπλώνονται αυτά και στη διαπροσωπική και - υποτίθεται - αληθινή επικοινωνία.
    +1
    Έχω βαρεθεί να μπλοκάρω σελίδες με AI φωτογραφίες ζώων.
    Για τα ζώα που τις μοιράζονται σαν πραγματικές ακόμη κι όταν είναι οφθαλμοφανές πως είναι ψεύτικες και σχολιάζουν κιόλας θα χρειαζόμουν όντως ΑΙ βοηθό να μπλοκάρει αυτούς που άλλο ΑΙ παραπλανά.
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  10. #55
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά θα ανέβει η παραγωγικότητα μου 1000%
    Και εμένα θα ανέβει η παραγωγικότητα μου αλλά σε λάθος τομέα
    Spoiler:
    Θα μπορούσε κάποιος να πει ότι θα ανέβει η (ανα)παραγωγικότητα μου Ba dum tssss
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  11. #56
    Εγγραφή
    07-02-2021
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz
    Διαβάζει και τα μηνύματα όσων έχουν Google Workspace;

  12. #57
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iniaxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζει και τα μηνύματα όσων έχουν Google Workspace;
    Θεωρητικά τα πάντα, γιατί όχι? Αφού μπορούν....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #58
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iniaxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζει και τα μηνύματα όσων έχουν Google Workspace;
    Τα ξαναγράφω:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mcde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το άρθρο αυτό αναφέρεται στο google messages, δηλαδή στα μηνύματα sms/rcs. Η τρέχουσα έκδοση του bard μπορεί ήδη να ψάξει τα αρχεία που έχετε π.χ. στο drive, τα emails σας, τους χάρτες κλπ. ώστε να κάνει ας πούμε κάποια περίληψη. 'Ομως όλα αυτά είναι στην ενότητα extensions και ενεργοποιούνται μόνο αν το επιλέξετε. Τουλάχιστον για όσα εργαλεία AI έχω δει -και αυτά στο S24- χρειάζεται να δώσει ο χρήστης κάποιο permission για να λειτουργήσουν, εμφανίζεται δηλαδή σχετικό πλαίσιο διαλόγου.

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας