Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 46
  1. #31
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Σορρυ το κεντρο σου ειναι cloudpbx? Δεν ειναι hosted σε εσενα σε καποια συσκευη πχ.?

  2. #32
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σορρυ το κεντρο σου ειναι cloudpbx? Δεν ειναι hosted σε εσενα σε καποια συσκευη πχ.?
    οχι απλα οταν ειχα κανει αιτηση να παω στην vodafone η πωλητρια περασε οτι εχω φυσικο τηλεφωνικο κεντρο και οχι οτι θελω υπηρεσιες τηλεφωνικου κεντρου
    Πριν λιγο μου ηρθε το μηνυμα για αποδοχη. Θα με μεταφερουν δωρεαν στο One Net Business που τα εχει ηλεκτρονικα αυτα

  3. #33
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Α οκ. Καλο αυτο τουλαχιστον!

    Αυτοι εννοουν τα παλια τα κεντρα μαλλον οταν τους λες οτι εχεις pbx.

    Παντως αν θες να το σεταρεις το trunk και σε κανενα ippbx θα μπορεις νομιζω απο εδω και περα.

  4. #34
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι αλλον δεν βρηκα.

    Αναμενω να δω τι θα γινει με την καταγγελια. Γιατι υποτιθεται οτι εχω το oxygen.

    Να πω το εξης: επειδη παρηγγειλα extra στατικες ip (δεν δινουν 2η αλλα 4αδα, 8αδα, δεκαεξαδα, κτλ... για 5 ευρω το μηνα η τετραδα) μου εδωσαν νεα credentials για το internet (ισχυουν ακομα τα κλασσικα guest@onenetdata.gr/guest, αλλα ισχυουν και τα νεα που εδωσαν). Το θεμα ειναι οτι δεν λαμβανω καμια απο τις νεες ip ακομα και αν κανω 2η, 3η, κτλ κληση pppoe). Ο λογος που το αναφερω ειναι γιατι αυτη τη φορα εδωσαν credentials, τουλαχιστον για το internet (data) traffic.
    Ποιος σου ειπε οτι κανεις κλησεις pppoe και παιρνεις αλλες ip. Δεν παιζει ετσι το πραγμα, πολλα χρονια τωρα
    Αν σου εδωσαν 4δα πρακτικα παιζουν 2. Εχεις ενα/30
    Δεν προκειται να τις λαβεις καπως καπου. Απλα θα τις ορισεις στον εξοπλισμο σου , Απλα ρουταρονται πισω απο την ip που παιρνεις με pppoe.

  5. #35
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    @netblues

    ΟΚ. Καλα ντε...Mην βαρας!

    Δεν γνωριζα. Και αυτοι 2 φορες μου ειπαν αλλα πραγματα.

    Περα απο την πλακα ευχαριστω πολυ για την ενημερωση. Θα το σεταρω οπως λες....

    Y.Γ.: Νεα credentials για pppoe που βγαλανε γιατι τα βγαλανε? Εχεις ιδεα? Επισης τα παλια δουλευουν ακομα...Σορρυ απλα δεν εχω καταλαβει τι και πως ακομα...

    - - - Updated - - -

    Ή και καλα τα οριζεις στον εξοπλισμο σου και απο το μηχανημα που θες να λαβει απο την τετραδα κανεις το pppoe με τα νεα credentials? Sorry εχω μπερδευτει πληρως

  6. #36
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Σου εδωσαν νεα credentials τα οποιοα θεωρητικα οσες φορες και να συνδεθεις σου δινουν την ιδια static ip που ειναι διαφορετικη απο αυτες της τετραδας. Αυτη γινεται assign αυτοματα κατα το ppp negotiation. Τις αλλες πρεπει να στις πουν
    Το subnet που σου εδωσαν ρουταρεται "πισω" απο αυτη την ip.

    Αυτα σε κλασσικες λυσεις. Με pfsense και virtual ip μπορεις να αξιοποιησεις και τις 4 απο οτι θυμαμαι.

  7. #37
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    A μαλιστα!

    ΟΚ. Eυχαριστω. Θα το δοκιμασω στο udm μια. Ναι ευτυχως μου εδωσαν τις IP.
    Aν και δεν εδωσαν ποτε το subnet mask, αλλα αφου ειναι τετραδα τι αλλο θα ηταν περαν του /30...

    - - - Updated - - -

    Για το mikrotik (δοκιμασμενο σε routeros v7.13.3 + v.7.13.5):


    Πρωτα κανουμε ενα reset οποιο router εχουμε απο mikrotik θετωντας σαν επιλογη το keep users.

    Αφου γινει το reset κανουμε login με τα ιδια credentials που ειχαμε πριν.

    Ανοιγουμε ενα terminal και πληκτρολογουμε τα εξης:

    /interface vlan
    add interface=ether1 name=vlan838 vlan-id=838

    /interface pppoe-client
    add disabled=no interface=vlan838 name=pppoe-voip password=guest user=guest@onenetvoice.gr

    #add vlan838 and pppoe-voip to WAN list for nat, etc.
    /interface list member
    add interface=vlan838 list=WAN
    add interface=pppoe-voip list=WAN

    set max-mtu=auto pppoe-voip
    set max-mru=auto pppoe-voip


    #Add static routes

    /ip route
    add dst-address=62.38.86.32/28 gateway=pppoe-voip
    add dst-address=62.38.86.48/28 gateway=pppoe-voip
    add dst-address=62.38.86.144/28 gateway=pppoe-voip
    add dst-address=62.38.87.112/28 gateway=pppoe-voip

    #setup vlan priority bits

    /ip firewall mangle
    add action=set-priority chain=forward new-priority=5 out-interface=pppoe-voip

    /interface pppoe-client
    set pppoe-voip use-peer-dns=yes

    Οποτε λογικα, τωρα μετα απο αυτα εχει φτιαχτει και σηκωθει το pppoe που αφορα το voip.

    /ip dns
    print

    Θα σας εκτυπωσει τους dns servers που πηρε το router. Οποτε:

    1)Tσεκαρετε αν ειναι οι dns ειναι αυτοι: 62.38.86.50, 62.38.86.40
    2)Επισης τσεκαρετε απο πχ το winbox ΙP > Routes αν τα routes που ορισαμε στην εντολη /ip route ειναι ενεργα και λειτουργουν.

    Αν το 1) και το 2) δεν ειναι ετσι οπως πρεπει τοτε απλα δεν θα κανει ποτε register το trunk.

    ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:

    Οι dns servers που αναφερουν στο αρχειο οδηγειων της vodafone σε εμενα ΔΕΝ δουλεψαν. Οι servers που αναφερουν στο αρχειο ειναι αυτοι:

    62.38.83.25
    62.38.83.26


    Ρυθμισεις Τηλ. κεντρων (IP PBX):

    SIP SERVER: ims.vodafone.gr
    From Domain: ims.vodafone.gr

    Username: +30XXXXXXXXXX@ims.vodafone.gr
    Password: Αυτο που λαβατε απο την vodafone ή αυτο που κανατε extract μονοι σας πχ απο το h268q.
    Sip number: +30XXXXXXXXXX
    From user: XXXXXXXXXX (τηλεφωνικος αριθμος χωρις το +30)
    Codecs: G711alaw (PCMA δλδ), G729, G722
    DTMF: στο δικο μου εβαλα default ή auto και επαιξε. Αυτοι λενε για inband ή RFC2833 (πρωην RFC 4733 ή RFC 4734 αν το βλεπετε ετσι στον εξοπλισμο σας.)

    Outbound proxy δεν μου χρειαστηκε.
    Επισης θα πρεπει να εχετε τους dns servers 62.38.86.50, 62.38.86.40 στα network settings του ippbx.

    Επισης θα πρεπει ισως να κανετε και καποιο nat γιατι θα χασετε ισως προσβαση στο webui του τηλεφωνικου σας κεντρου αν ειναι πισω απο το pppoe connection του voip.
    Εμενα δεν μου χρειαστηκε μιας και ρυθμισα το UCM σε dual mode και με default interface την lan θυρα που ειναι για το pppoe του voip. Την δευτερη την συνδεσα σε ενα router που ειναι το "γενικο" μου δικτυο για να μπορω να εχω προσβαση στο webui και να αλλαζω ρυθμισεις στο ippbx αν χρειαστει.

    Τωρα το heartbeat detection το εχω ενεργο και δεν μου δημιουργει θεμα.

    Ο εξοπλισμος μου εμενα ειναι ενα ucm6302.

    Επισης αν εχετε msn εμενα αυτοι μου ειπαν οτι πρεπει να κανω δευτερο registration στον ims της vodafone με τα ιδια credentials απλα το username, from user, sip number ειναι με την αριθμοδοτηση του msn. Θα ηθελα ομως να το κανω και με DOD να δω αν γινεται.

    Επισης ολα αυτα περι των τηλεφωνικων κεντρων αναφερονται και στα αρχεια.

    Και για το δικτυο αλλα εκει ισως να ειναι πιο δυσκολη η παραμετροποιηση αναλογα τον εξοπλισμο.

    Και εγω ειμαι σε testing phase.

    Αν εχω διακοπη ή κατι δεν δουλευει σωστα θα σας ενημερωσω.

    Πολλα ευχαριστω στον AlexT544 που μου ειπε τον τροπο να κανω decrypt το config file απο το h268q και να παρω τον κωδικο της τηλεφωνιας, καθως και στον rplant που ασχοληθηκε μαζι μου απο το forum της mikrotik! (Εδω το thread στο mikrotik forum: https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=203879)

    Eγω δεν εκανα κατι παρα να εφαρμοσω τις οδηγιες τους!

    Υ.Γ.1: οριστε και τα αρχεια με τις οδηγειες που μου σταλθηκαν: https://file.io/yrZftbbBb3jZ (το link ισχυει για 1 ετος). Το τριτο αρχειο ηταν οι κωδικοι της τηλεφωνιας το οποιο δεν χρειαστηκα γιατι απο το h268q μπορειτε να τους κανετε extract.

    Y.Γ.2: Δεν μπορειτε να κανετε ping στον server ims.vodafone.gr ετσι "ξεμπαρκα" αν δεν εχετε θεσει σωστα τους dns που αναφερω πιο πανω. Mπορει και αν τους θεσετε να μην απανταει σε icmp πακετα. Δεν το εχω δοκιμασει. O server ims.vodafone.gr δεν κανει resolve απο οποιονδηποτε dns, παρα μονο απο αυτους που αναφερω πιο πανω. Γι' αυτο αμα κανετε καποιο (reverse) lookup, το εργαλειο που θα χρησιμοποιησετε πιθανα να μην σας γυρισει κανενα αποτελεσμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fasdf : 26-02-24 στις 20:30.

  8. #38
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Το link με τα αρχεία με τις οδηγίες δεν παίζει....Βγάζει ότι είναι Deleted !

  9. #39
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    https://file.io/XpBGb76cYS1W

    Για δες εδω.

  10. #40
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://file.io/XpBGb76cYS1W

    Για δες εδω.
    Deleted
    The transfer you requested has been deleted

  11. #41
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH

  12. #42
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Το κατέβασα μόλις το έβαλες! Μάλλον με το που κατεβαίνει το σβήνει ....

  13. #43
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH

  14. #44
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Να πω οτι καταφερα και να το στησω και σε udm-pro και το vlan 835 και το 838 για το voip και να παιζουν ταυτοχρονα, χωρις προβληματα.

  15. #45
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Επισης αν εχετε πολλαπλα trunks (πχ ενα ή περισσοτερα vodafone και παραλληλα trunks modulus, yuboto, κτλ) το μονο που εχετε να κανετε στο pbx σας ειναι να ορισετε τουλαχιστον ενα εκ των 2 dns server (62.38.86.50, 62.38.86.40) KAI εναν τουλαχιστον οποιοδηποτε αλλον DNS Server (π.χ.: 1.1.1.1 ή 8.8.8.8 ή οτιδηποτε αλλο). Κατα αυτόν τον τροπο ολα τα trunks θα λειτουργουν ταυτοχρονα.

    Ο λογος που πρεπει να κανετε αυτο το πραγμα ειναι διοτι ο 62.38.86.50 και ο 62.38.86.40 της vodafone δεν κανουν τιποτα αλλο resolve πλην οτι αφορα μονο το voip της vodafone (δλδ ουσιαστιακα οτι αφορα το domain ims.vodafone.gr). Οποτε αν π.χ ορισετε μονο αυτους τους 2 (62.38.86.50, 62.38.86.40) ναι μεν το/τα trunks της vodafone θα παιζουν αλλα πχ ενα trunk της modulus δεν θα παιζει καθως το url voips.modulus.gr (που ειναι ο sip server της modulus) δεν θα γινεται ποτε resolve.

    Αν και σε καποια φαση ειχα ενα laptop σε ενα mikrotik που ειχε μονο το pppoe session για το voip της vodafone και το anydesk δουλευε κανονικα στο laptop. Βεβαια αν ηθελα να επισκεφτω το google.com δεν μπορουσα. Τωρα γιατι το anydesk επαιζε δεν ξερω....

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας