Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    08-11-2011
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Μια απλή κ κάπως «χαζή» ερώτηση…. Όταν λέει στα χαρακτηριστικά ότι το τηλέφωνο κάνει σύνδεση 5G. Θέλει ΜΟΝΟ 5G να συνδεθεί;; η κάνει ΚΑΙ σύνδεση την συνηθισμένη 2.44 αν δεν κάνω λάθος σχεδόν όλα τα ρουτερ ;;;;;

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1kost12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λέει στα χαρακτηριστικά ότι το τηλέφωνο κάνει σύνδεση 5G.
    Δύο πράγματα μπορεί να αναφέρονται ως "5G" σε ένα κινητό:

    1) Η συνδεσιμότητα/υποστήριξη 5G (5ής γενεάς δίκτυο) στο δίκτυο της τηλεφωνίας (ο διάδοχος του LTE).
    Δεν αναφέρεται στο Wi-Fi, προφανώς δεν έχει σχέση με το όποιο router/ap,
    και αν το κινητό υποστηρίζει 5G θα είναι συμβατό προς τα πίσω με LTE.
    Το πιθανότερο^ (και η σωστή χρήση του όρου)

    ή

    2) Η υποστήριξη wifi 4ής έως 6ής γενεάς στα 5Ghz,
    που πλέον όντως μιλάμε για Wi-Fi, και εδώ έχει σχέση το όποιο router/AP,
    και εδώ το τηλέφωνο που υποστηρίζει Wi-Fi @5Ghz θα υποστηρίζει και τα παλαιότερα @2,4Ghz.
    Που εδώ είναι λάθος η χρήση του όρου, αλλά συμβαίνει.

    Εσύ και το x τηλέφωνο, σε ποιο "5G" αναφέρεσαι?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Υπάρχει παρανόηση εδώ.

    Όταν ένα κινητό τηλέφωνο λέει ότι υποστηρίζει σύνδεση 5G, εννοεί τη σύνδεση με το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας. Ο όρος 5G σημαίνει χονδρικά 5η γενιά και δε σχετίζεται καθόλου με τις συχνότητες που χρησιμοποιούνται. To G παραπέμπει σε Generation.

    Για το WiFi (σύνδεση με wireless router ή access point), μπορούν να χρησιμοποιηθούν δύο διαφορετικές περιοχές συχνοτήτων, στα 2,4GHz και στα 5GHz (εντελώς διαφορετικό πράγμα από το 5G). Σε αυτήν την περίπτωση, το τηλέφωνο μπορεί να συνδεθεί σε οποιαδήποτε από τις δύο συχνότητες εκπέμπονται από την ασύρματη συσκευή (router ή access point), εφόσον φυσικά υποστηρίζονται από το τηλέφωνο.

    edit: Ο K1m0n ήταν πιο γρήγορος, μάλλον δουλεύει από 5G ή/και 5GHz
    Ανυπόγραφος

  4. #4
    Εγγραφή
    08-11-2011
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Με μπέρδεψες ΠΟΛΥ φίλε….
    Αναφέρομαι για το Xiaomi Poco F5 Pro 5G που το φλερτάρω αλλά ένεκα τιμής όλο το αναβάλω…. Φυσικά στο σπίτι μου κ στη δουλειά υπάρχουν τα συνηθισμένα ρουτερ με την απλή την «τάχα» 24αρα ταχύτητα που στην πραγματικότητα είναι γύρω στα 9! (κ ίσως κ πολλά λέω). Σε περίπτωση που το πάρω θα είμαι εντάξει με το wifi του σπιτιού κ με μια έξυπνη πρίζα που έχω που αυτή ΜΟΝΟ συνδέεται με την 4 G;
    Συνήθως κάτι υγραντήρες κ θερμοστάτες χώρου ΔΕΝ συνδέονται με την 5g!
    Αυτή είναι η ερώτηση μου…..

  5. #5
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Συνεχίζεις να μπερδεύεις το 4G (4th Generation) και 5G (5th Generation) των δικτύων κινητής τηλεφωνίας με τα GHz των WiFi routers.

    Ή τουλάχιστον, αυτό κατάλαβα από το τελευταίο μήνυμά σου.

    Τεσπά, εν κατακλείδι, το κινητό θα συνδεθεί μια χαρά σε οποιαδήποτε router, είτε στα 2,4GHz, είτε στα 5GHz.

    Η έξυπνη πρίζα και το 4G της κινητής τηλεφωνίας δεν καταλαβαίνω πώς σχετίζονται.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-11-2011
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    H «έξυπνη» πρίζα συσχετίζεται ότι αν είμαι μακριά σε άλλο μέρος τώρα με το 4g (το τωρινό μου τηλέφωνο) δίνω εντολή να ανοίξει το κλιματιστικό η ο υγραντήρας μου. Με το νέο το 5G θα εξακολουθώ να δίνω εντολή;;; Εννοείται το ρουτερ θα παραμείνει το ίδιο…

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Έχεις παρανοήσει πολά πράγματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1kost12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρομαι για το Xiaomi Poco F5 Pro 5G που το φλερτάρω αλλά ένεκα τιμής όλο το αναβάλω….
    Το "5G" στο poco αναφέρεται στο 5ής γενεάς δίκτυο της κινητής τηλεφωνίας που αυτό υποστηρίζει.
    Τι είναι το 5G? -> https://en.wikipedia.org/wiki/5G

    Το "5G" λοιπόν, δεν έχει σχέση με τις δυνατότητες του τηλεφώνου στον τομέα του wi-fi,
    δεν έχει να κάνει με το router σου και το wi-fi του και τι αυτό υποστηρίζει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1kost12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε περίπτωση που το πάρω θα είμαι εντάξει με το wifi του σπιτιού κ με μια έξυπνη πρίζα που έχω που αυτή ΜΟΝΟ συνδέεται με την 4 G;
    Η έξυπνη πρίζα, κατά πάσα βεβαιότητα (όσο δεν έχει μια sim πάνω...),
    δέν συνδέεται με το 4G (που το 4G παραπέμπει στο 4ής γενεάς δίκτυο της κινητής τηλεφωνίας).
    Η έξυπνη πρίζα, συνδέεται στο τοπικό wifi,
    είτε στα 2,4Ghz (συνηθέστερα), είτε στα 5Ghz, και αυτά τα 2,4/5Ghz αναφέρονται σε συχνότητες.
    Δεν έχουν *καμία* σχέση με το 4/5G του τηλεφώνου (που αναφέρονται σε τεχνολογική γενεά).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1kost12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως κάτι υγραντήρες κ θερμοστάτες χώρου ΔΕΝ συνδέονται με την 5g!
    Πάμε πάλι:
    Οι πρίζες και οι θερμοστάτες, τυπικά, συνδέονται στο τοπικό wifi, είτε @2,4Ghz (συνήθως), είτε @5Ghz.
    Συνήθως λοιπόν δεν συνδέονται σε WiFi @5Ghz.
    Καμία σχέση με το 5G που αναφέρεται στα κινητά τηλέφωνα και στην σύνδεση αυτών στο δικό τους δίκτυο
    (το δίκτυο της κινητής τηλεφωνίας) και κατ'επέκτασιν την σύνδεση τους στο Internet.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1kost12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    H «έξυπνη» πρίζα συσχετίζεται ότι αν είμαι μακριά σε άλλο μέρος τώρα με το 4g (το τωρινό μου τηλέφωνο) δίνω εντολή να ανοίξει το κλιματιστικό η ο υγραντήρας μου. Με το νέο το 5G θα εξακολουθώ να δίνω εντολή;;; Εννοείται το ρουτερ θα παραμείνει το ίδιο…
    Η "έξυπνη" πρίζα συνδέεται στο τοπικό wifi στα 2,4Ghz (στο router σου), και απο εκεί στο cloud του vendor.
    Εσύ, αν/όταν είσαι μακριά, συνδέεσαι στο internet με το κινητό σου (μέσω 4/5G, στο δίκτυο της κινητής τηλεφωνίας),
    και μέσω του internet το app που ελέγχει την πρίζα συνδέεται στο cloud του vendor,
    και έτσι ελέγχεις απομακρυσμένα την πρίζα.

    Δεν ξέρω τι/πως έχεις στήσει, αλλά τυπικά δεν έχει σημασία το πώς συνδέεται το x τηλέφωνο στο internet
    (είτε 4G είτε 5G) για να λειτουργήσει το app της έξυπνης πρίζας.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-11-2011
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ευχαριστώ ΠΟΛΥ

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας