Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    07-02-2024
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Θα ήθελα παρακαλώ βοήθεια για την δημιουργία δικτύου σε μικρό ξενοδοχείο (15 δωμάτια,40 άτομα). Σκοπεύω να αγοράσω εξοπλισμό Tp-link (Omada). Το σχέδιο είναι αυτό:

    Router:ER7206 --> Switch:TL-SG2210MP --> Controller:OC200 --> 5-6 APs

    Θέλω να έχω κάποια vlans , 3-4 wifi. Θα ήθελα να μου πείτε αν επαρκεί ο εξοπλισμός. Επίσης , και αυτός είναι ο βασικός λόγος που κάνω το post, τι κάνω πριν το Router:ER7206. Μπορώ να έχω αυτό το ρούτερ πάνω στην γραμμή και να έχω voip? Κρατάω το isp router και το συνδέω με το υπόλοιπο ? χρειάζεται να αγοράσω κάτι ακόμα ?

    Είμαι στην vodafone αλλά το συμβόλαιο έληξε οπότε μπορώ να πάω σε όποια εταιρία θέλω.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Αλέξανδρος

    - - - Updated - - -

    επίσης θα έχω και 4 κάμερες.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2011
    Περιοχή
    Καρπενήσι
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σου.
    Περίπου το ίδιο σενάριο έχω κάνει και εγώ με μόνες διαφορές είναι ότι έχω τον R605 ένα managed switch και δεν έχω τον OC200 αλλά software controller.
    Όταν λες για voip εννοείς αυτό που βγάζει ο πάροχος ή κάτι σε τηλεφωνικό κέντρο για τα δωμάτια.
    Πιθανόν να χρειαστεί να πάρεις κάποιο επιπλέον switch για να καλύψεις μελλοντικές ή και τωρινές ανάγκες.
    Εγώ έχω τον R605 μετά τον router του παρόχου (Cosmote) από το οποίο συνδέω το managed switch (SG2008P) και από εκεί βγαίνουν τα τρία vlan που έχω και τα οδηγώ σε τρία unmanaged switch.
    Επειδή έχω δύο AP αλλά με το ίδιο SSID χρησιμοποιώ ένα POE switch το οποίο το έχω συνδέσει σε μία θύρα του router.
    Τώρα όσο αφορά το Voip κομμάτι μάλλον θα χρειαστεί να πάρεις κάποιο Voip τηλεφωνικό κέντρο.


    Σίγουρα θα χρειαστείς επιπλέον switch και πιθανόν POE για τις κάμερες εφόσον είναι IP.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας