Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 65
  1. #31
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ... Αν γίνει break το ίδιο το podman πάνε τα containers....
    Κάτσε, επειδή δεν το κατέχω το θέμα, οτιδήποτε σύστημα είτε αυτό το podman είτε κανονικά containers, αν σκάσει το μαμά linux που στηρίζονται όλα, δεν σκάει το σύμπαν?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #32
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε, επειδή δεν το κατέχω το θέμα, οτιδήποτε σύστημα είτε αυτό το podman είτε κανονικά containers, αν σκάσει το μαμά linux που στηρίζονται όλα, δεν σκάει το σύμπαν?
    Λίγο που διάβασα για το podman και το docker χωρίς να το έχω δουλέψει ποτέ σε πολλά πράγματα όπως το kernel στηρίζονται στο host os....
    Οπότε αν καταρρεύσει το host os resource που απαιτείτε θα καταρρεύσει και αυτό ... Το οποίοι είναι λογικό να συμβεί ....

    Οτιδήποτε στηρίζετε σε κάτι αν αυτό το κάτι γίνει break θα σκάσει και αυτό ......

  3. #33
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο που διάβασα για το podman και το docker χωρίς να το έχω δουλέψει ποτέ σε πολλά πράγματα όπως το kernel στηρίζονται στο host os....
    Οπότε αν καταρρεύσει το host os resource που απαιτείτε θα καταρρεύσει και αυτό ... Το οποίοι είναι λογικό να συμβεί ....

    Οτιδήποτε στηρίζετε σε κάτι αν αυτό το κάτι γίνει break θα σκάσει και αυτό ......
    Οκ αυτό έχω καταλάβει και εγώ.
    Linux cluster μπορείς να κάνεις με 3+ μηχανήματα και τα containers να είναι σε HA άραγε? Αν σκασει ένα να τρέξουν αυτόματα σε άλλο host? Θα το ψάξω...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #34
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Μη χρησιμοποιείτε γενικής χρήσης linux για host σε τετοιες περιπτώσεις. Υπάρχουν ειδικές "διανομές" που χρησιμοποιούνται ως hypervisors για να έχετε guest είτε σε containers είτε σε vm, πχ proxmox. Με τον τροπο αυτό το host είναι το ελάχιστο δυνατό, και εξειδικευμένο για να κάνει αυτή τη δουλειά. Ειδικά το proxmox υποστηρίζει clustering και ΗΑ.

  5. #35
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη χρησιμοποιείτε γενικής χρήσης linux για host σε τετοιες περιπτώσεις. Υπάρχουν ειδικές "διανομές" που χρησιμοποιούνται ως hypervisors για να έχετε guest είτε σε containers είτε σε vm, πχ proxmox. Με τον τροπο αυτό το host είναι το ελάχιστο δυνατό, και εξειδικευμένο για να κάνει αυτή τη δουλειά. Ειδικά το proxmox υποστηρίζει clustering και ΗΑ.
    Ναι το proxmox το τσεκαρω τον τελευταίο καιρό... Τρομερό ΗΑ έχει τι να σου πω. Έκανα shutdown ένα host που είχε ένα VM δηλωμένο σε ΗΑ και το αναψε σε άλλο host μετά από 1 λεπτο. Ρύθμιση στο gui για χρόνους heartbeat κλπ δεν βρήκα (υπάρχουν? Άραγε και είμαι τυφλός?), επισης ασχέτως της καθυστέρησης, το ΗΑ του είναι nintendo γιατί δεν καλύπτει checks από πιθανό hardware failure. Να βγάζει προβλημα πχ οποιοδήποτε hardware του host και σαν measure να σε ενημερώσει πως για το λόγο αυτό και αυτό θα πάω τα vm άλλου.
    Οκ είσαι τσάμπα οπότε εντάξει αλλά η VMWare τελικά είναι μονόδρομος σε εταιρικό περιβάλλον.
    Είδα και το άλλο που λέτε το kvm κλπ, ε και αυτό είναι το 1/20 των δυνατοτήτων της vmware οπότε ακριβή ξεακριβή, είναι μονόδρομος.
    Σπίτι θα δώσω στο proxmox ευκαιρία εννοείται τώρα αν μου στείλει ποτέ η minisforum το μηχάνημα και θα φανεί μετά από μήνες αν είναι αξιόπιστο για homelab (που θα είναι γιατί πολλά παιδιά το χρησιμοποιούν). Απλά δεν έχω φάει φαπες ζημιάς από αυτό για καιρό να ξέρω πως θα συμπεριφερθω να κάνω restore όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και αναίμακτα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #36
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ αυτό έχω καταλάβει και εγώ.
    Linux cluster μπορείς να κάνεις με 3+ μηχανήματα και τα containers να είναι σε HA άραγε? Αν σκασει ένα να τρέξουν αυτόματα σε άλλο host? Θα το ψάξω...
    Δεν είναι cluster. Ειναι Σα να έχεις vm χωρίς να εψεις guest os.... Ωραία λογική αλλά για άλλες χρήσεις

  7. #37
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Το promox, το έχω σε production μηχανημα, εδω και 6 μήνες, αφου το δοκίμασα σε μικρή κλίμακα. Δεν έχω παράπονο, τρέχει σε ένα dell με διπλό xeon και το έχουμε φορτώσει με ενα σωρό vm. Δεν το εχω σε cluster, απλά κάθε βράδυ κάνει backup όλα τα vm σε backup server. To κακό είναι ότι άρεσε στους συναδέλφους και ενώ το είχαμε προβλέψει 4 vm's και 2 containers, τωρα έχουμε 8 vm's και έχει πιτάρει....

  8. #38
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το promox, το έχω σε production μηχανημα, εδω και 6 μήνες, αφου το δοκίμασα σε μικρή κλίμακα. Δεν έχω παράπονο, τρέχει σε ένα dell με διπλό xeon και το έχουμε φορτώσει με ενα σωρό vm. Δεν το εχω σε cluster, απλά κάθε βράδυ κάνει backup όλα τα vm σε backup server. To κακό είναι ότι άρεσε στους συναδέλφους και ενώ το είχαμε προβλέψει 4 vm's και 2 containers, τωρα έχουμε 8 vm's και έχει πιτάρει....
    Αυτό είπα, για ένα μηχάνημα ή 2 σε mirroring (minimum 1 λεπτο synchronization) είναι οκ, για παραπάνω δεν ξέρω. Έχω ήδη 55vm στη δουλειά εκ των οποίων ο SQL και ειδικά της Singular τα software είναι απίστευτα ευαίσθητα στα disconnections και όταν κάνει snapshot το proxmox στον sql τους πετάει όλους τους client, καμία σχέση με vmware. Δεν ξέρω μπορεί κάτι να έκανα λάθος και εγώ, δεν το έψαξα πολύ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #39
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είπα, για ένα μηχάνημα ή 2 σε mirroring (minimum 1 λεπτο synchronization) είναι οκ, για παραπάνω δεν ξέρω. Έχω ήδη 55vm στη δουλειά εκ των οποίων ο SQL και ειδικά της Singular τα software είναι απίστευτα ευαίσθητα στα disconnections και όταν κάνει snapshot το proxmox στον sql τους πετάει όλους τους client, καμία σχέση με vmware. Δεν ξέρω μπορεί κάτι να έκανα λάθος και εγώ, δεν το έψαξα πολύ.
    Οκ 1 λεπτό με ποσο μέγεθος για κάθε vm και πόσα vm σύνολο?

  10. #40
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ 1 λεπτό με ποσο μέγεθος για κάθε vm και πόσα vm σύνολο?
    Ο sql μόνο είναι με 64gb ram, αν βγάλεις έξω και καμποσα σέρβερ 2019 που τρέχουν διάφορα services και Linux servers στυλ ADG, grafana κλπ, μένουν 40 περίπου VM με μαξ 8gb ram το καθένα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #41
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο sql μόνο είναι με 64gb ram, αν βγάλεις έξω και καμποσα σέρβερ 2019 που τρέχουν διάφορα services και Linux servers στυλ ADG, grafana κλπ, μένουν 40 περίπου VM με μαξ 8gb ram το καθένα.
    θελω το μηχανημα που καθονται επανω


  12. #42
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    θελω το μηχανημα που καθονται επανω
    Με προλαβες.... Για πες μηχάνημα ...@BlueChris

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο sql μόνο είναι με 64gb ram, αν βγάλεις έξω και καμποσα σέρβερ 2019 που τρέχουν διάφορα services και Linux servers στυλ ADG, grafana κλπ, μένουν 40 περίπου VM με μαξ 8gb ram το καθένα.
    Δεν εννοώ ram/hdd πόσο πιάνουν στον δίσκο το καθένα.... Θέλω να υπολογίσω πόσο πιάνουν στον δίσκο άρα πόσο θέλουν για μεταφορά σε άλλο server όταν πέσει ο κύριος.....

  13. #43
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    θελω το μηχανημα που καθονται επανω
    Έχει πέσει η τιμή τους, τα πήραμε το 2019, 5000€ το καθένα, AS-1114S-WTRT

    τα πήρα από thinkmate στο τσακ πριν βγει η Αγγλία από την ΕΕ... αλλά πλέον έχουν αποθήκη και στην Ολλανδία.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #44
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει πέσει η τιμή τους, τα πήραμε το 2019, 5000€ το καθένα, AS-1114S-WTRT

    τα πήρα από thinkmate στο τσακ πριν βγει η Αγγλία από την ΕΕ... αλλά πλέον έχουν αποθήκη και στην Ολλανδία.
    Nα πω την αμαρτια μου περιμενα κατι πιο fancy ετσι οπως τα ειπες υπολογιζα κατι σε 512-640GB RAM 128cores τιποτα raid 10 με καμια 10αρια nvme κλπ κλπ

    Αλλα και παλι και ετσι το θελω , θα αγοραζα ανετα ενα, αλλα αντε να πεισεις τι γυναικα οτι το χρειαζεσαι ROLF.


  15. #45
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με προλαβες.... Για πες μηχάνημα ...@BlueChris

    - - - Updated - - -



    Δεν εννοώ ram/hdd πόσο πιάνουν στον δίσκο το καθένα.... Θέλω να υπολογίσω πόσο πιάνουν στον δίσκο άρα πόσο θέλουν για μεταφορά σε άλλο server όταν πέσει ο κύριος.....
    Όλα είναι thin, ο SQL πιάνει περίπου 224giga πραγματικά με τους 3 δίσκους του (σύστημα, SQLData,SQLTemp).

    Σύνολο στο Truenas όλα τα VM χωρίς τα Data πιάνουν 4.5ΤΒ περίπου (2.4TB στο Truenas με compression ZTSD-7 που μου δίνει 1.8 compression ratio. Στις αρχές είχα ανάψει και Deduplication χωρίς να χάνω πολύ ταχύτητα όπου έφτανε τρελά νούμερα το κέρδος αλλά δεν είχε νόημα. Η βασική αυτή συστοιχία είναι 8x2TB Samsung SAS3 PM1643

    Δεν νομίζω πως απέχτησα ξαφνικά θέμα ταχύτητας και το κάνει αυτό που βλέπω στο proxmox. Απλά το ΗΑ και το vMotion της VMWare είναι σε άλλο επίπεδο. Παρόλα αυτά στην ανάγκη είναι μια χαρά... κάθε πότε σου παθαίνει ζημιά ένας σέρβερ? δεν έχω πάθει ποτέ ζημιά σοβαρή να πω την αλήθεια όσα χρόνια είμαι στο χώρο πλην δίσκοι να σκάνε. Απλά θες να κάνεις update ένα server? του λες μπες σε maintenance mode στεγνά, στέλνει τα πάντα στους υπόλοιπους του cluster και κάνεις ότι θες χωρίς κανείς να καταλάβει τίποτα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  truenas.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  272,3 KB 
ID: 253918

    Όπως και να έχει η δουλειά ας τα χώνει... σπίτια μας proxmox αν και θα κάνω κάτι τρελό... θα στήσω proxmox όπως είπα, 1 VM στο proxmox Που θα είναι το windows 10 το τερματικό μου όπου θα γίνει passthrough η κάρτα γραφικών και ένας USB3 controller και μετά ένα 2οVM που θα είναι nested ESXI και θα πάνε εκεί όλα τα υπόλοιπα VM μου άρα θα συνεχίσει να μου παίζει το Veeam Free να κάνω αυτά backyp και το δικό μου windows 10 θα γίνεται backup όπως γίνεται και τώρα με το Veeam backup free for windows, όπως το κάνω και τώρα δηλαδή γιατί το veeam και ο ίδιος ο esxi δεν μπορούν να κάνουν snapshot ή οτιδήποτε σε VM που έχει PCI Passthrough συσκευές win win

    Θα δοκιμάσω και το Truenas Scale για τη δουλειά που και αυτό είναι KVM και έχει clustering και τα πάντα αλλά δεν ξέρω αν σου δίνει τπτ free να δοκιμάσεις για λίγο καιρό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα πω την αμαρτια μου περιμενα κατι πιο fancy ετσι οπως τα ειπες υπολογιζα κατι σε 512-640GB RAM 128cores τιποτα raid 10 με καμια 10αρια nvme κλπ κλπ

    Αλλα και παλι και ετσι το θελω , θα αγοραζα ανετα ενα, αλλα αντε να πεισεις τι γυναικα οτι το χρειαζεσαι ROLF.
    Όχι ρε συ, δεν υπάρχει λόγος, τα μηχανήματα είναι με 256GB ram και τον Epyc 7302. Οποιοσδήποτε άλλος EPYC έβγαινε συν 1500€ και ήθελα όλο το έργο τα 4 μηχανήματα μαζί με το truenas να είναι μέχρι 30000€. Από εκεί και πέρα είναι επεξεργαστές στα 3ghz γαϊδούρια και παίζουν τζετ. Σε HPE/Dell μου έβγαιναν τα διπλάσια λεφτά.

    Μετά τα intel mitigations σταμάτησα στους HPE Proliand 380 Gen10 που έχω 3 στη δουλειά συν ποιο παλιούς Gen9, Gen8, Gen7, Dell πολλά κλπ. Αυτοί είναι και η άνεσή μου όταν θέλω, μεταφέρω τα πάντα από τους EPYC σε αυτούς και κάνω ότι πείραμα θέλω... ναι πάνε όλοι ποιο αργά αλλά ξέρουν πως για κάποιο λόγο γίνεται αυτό.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας