Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Φίλοι καλησπέρα.
    Σήμερα ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση οπτικής ίνας από καμπίνα μέχρι και την πόρτα του σπιτιού μου στον όροφο της πολυκατοικίας.

    Επόμενο βήμα η είσοδος στο σπίτι και η αίτηση / ενεργοποίηση της υπηρεσίας.

    Για αισθητικούς και πρακτικούς λόγους θέλω η ίνα από το κουτί να φτάσει μέχρι το σημείο που θα βρίσκεται το ONT / modem / router μέσω της υπάρχουσας εγκατάστασης σπιράλ. Δηλαδή θέλω να αφαιρέσω το ραζιμ και να το αντικαταστήσω με την οπτική.

    Η ερώτηση μου είναι να το κάνω εγώ χρησιμοποιώντας κάποιο κατάλληλο καλώδιο (ποιο είναι αυτό; ) Ή το καλώδιο που χρησιμοποιούν οι πάροχοι μπορεί να περάσει με ασφάλεια μεσα από τα σπιράλ με ατσαλίνα;

    Θα προτιμούσα να βάλω το δικό μου ώστε να έχω όλο τον χρόνο που χρειάζεται ωστε η δουλειά να γίνει όπως πρέπει (αισθητικά εννοώ) και να περάσω παράλληλά ένα cat6 που χρειάζομαι. Επίσης θεωρρώ ότι με αυτόν τον τρόπο ο αριθμός και το είδος των γωνιών που θα απαιτηθούν να κάνει το καλώδιο θα είναι λιγότερες. Θα μπορεί ο πάροχος που θα έρθει να κάνει τον «τερματισμό» στην αναμονή έξω από το σπίτι αν του φέρω το καλώδιο μέχρι εκεί και (από την άλλη πλευρά) στο μπριζάκι του για να το βάλει στο ΟΝΤ ή στο ONT/modem/router που θα μου φέρει? Τι καλώδιο θα ήταν κατάλληλο να επιλέξω σε αυτή την περίπτωση; Αν πάλι επιλέξω δική μου μπρίζα με τερματισμό σε οπτική ίνα θα πρέπει να έχει συγκεκριμένο θυληκό βύσμα (ποιό) ώστε μετά να συνδεθεί το ΟΝΤ - θα μπορούσατε να μου συστήσετε κάποια μπρίζα;

    Ή ο πάροχος θα επιμένει να βάλει το δικό του λεπτό καλώδιο; Σε αυτή την περίπτωση ενδέχεται και να με συμφέρει διότι θα μπορούσα να δοκιμάσω να περάσουν 2 cat6 + η λεπτή οπτική ίνα. Όμως σε κάθε περίπτωση με φοβίζει το να περάσει κάτι τόσο ευπαθές μέσα από τόση απόσταση, τραβώντας με την ατσαλίνα (ακόμη και αν είναι πχ δεμένο μαζί με το cat6 ώστε το Utπ να είναι κατά κάποιο τρόπο ο φορέας της ίνας).

    Να σημειώσω πως στην περιοχή μου υπεύθυνος για το δίκτυο είναι η nova στην οποία (μάλλον) και θα απευθυνθώ ζητώντας ουσιαστικά αναβάθμιση της γραμμής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ckv_1860 : 09-02-24 στις 02:12.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Επειδή και εγώ έκανα κάποιες πινελιές στην όδευση, η παρακάτω απάντηση είναι βγαλμένη απο την δικιά μου DIY εμπειρία. Στην περίπτωση μου ετοίμασα τον δρόμο/το κανάλι και όταν ήρθε το συνεργείο απλά πέρασε το καλώδιο του απο μέσα και το τερμάτισε στην πρίζα μου (Legrand Valena Life μέσα σε Legrand mini-DLP κανάλι. Η σειρά Mosaic επίσης έχει οπτική πρίζα).

    Καταρχήν, εξ όσων γνωρίζω, το καλώδιο της οπτικής ποτέ δεν "τραβιέται" με ατσαλίνα. είναι hard no-no.
    Το καλώδιο της οπτικής "φυσιέται" (και το λιπαίνει ταυτόχρονα) με ειδικό μηχάνημα μέσα στο conduit το οποίο δεν είναι το κλασσικό ηλεκτρολογικό conduit αλλά σκληρός (και συνάμα εύκαμπτος) πλαστικός σωλήνας αν πρόκειται για όδευση που θα θαφτεί στο δρόμο πχ ή σωληνίσκος αν πρόκειται για όδευση μέσα σε τοίχους/στο σπίτι.

    τούτου λεχθέντος και πάντα σε συνάρτηση με το πόσο απότομες είναι οι γωνίες της διαδρομής ίσως θα ήταν καλύτερα να τραβήξεις με την ατσαλίνα τον σωληνίσκο ώστε να γλιστρήσει μετά μέσα με ασφάλεια το οπτικό καλώδιο. Κομματάκι δύσκολο αν δεν έχεις μηχάνημα να το φυσήξεις, άλλα αν μιλάμε για λίγα μέτρα και μία ή δύο γωνίες το πολύ, μπορεί και να δουλέψει η παντέντα gravity is your friend καθώς μάλλον η διαδρομή του χοντρικά θα είναι απο τα ψηλά στα χαμηλά. και όλα αυτά εφόσον το υπάρχον σπιράλ είναι άνετο. Αν είναι από τα παλιά μικρά που βάζανε πριν 50 χρόνια μάλλον δύσκολο. Γράφεις οτι θέλεις να περάσεις και cat6 μαζί και παίρνω θάρρος και θεωρώ οτι θα είναι άνετο.

    Προσοχή, το καλώδιο θα γλιστρήσει μέσα μετά την τελική εγκατάσταση του σωληνίσκου και όχι τραβόντας και τα δύο μαζί (το ένα μέσα στο άλλο) με την ατσαλίνα.

    Πάμε τώρα στις διαστάσεις και τον τύπο του καλωδίου: Το καλώδιο πρέπει να είναι τύπου 9/125 SMF (αυτό είναι σίγουρο). Καθώς τα νούμερα αυτά είναι σε μικρόμετρα (μm) καταλαβαίνεις οτι το πραγματικό οπτικό καλώδιο που κάνει την δουλειά είναι μικροσκοπικό και σχεδόν αόρατο στο μάτι (ίνα). Η ίνα όμως καθώς είναι σούπερ εύθραυστη περιβάλλεται πάντα απο μερικά layers πλαστικών υλικών. Ας τα πούμε όλα μαζί "jacket". Το πόσο χοντρό είναι το jacket αυτό είναι που του δίνει και το μέγεθος που βλέπουμε/πιάνουμε στο χέρι.

    Τα συνεργεία FTTH και στις δομημένες/fixed (που δεν μετακινούνται δηλαδή) καλωδιώσεις βάζουμε ένα καλώδιο με λεπτό jacket για οικονομία και για ευκολία. Το καλώδιο αυτό συνήθως προστατεύεται από σωληνίσκο όπως είπαμε για εξτρα προστασία. Το αν θα βρείς εύκολα μερικά μέτρα απο αυτό δεν το γνωρίζω καθώς πωλείται συνήθως "με το καρούλι" και δεν ειναι κάτι που το ζητάνε συχνά ιδιώτες παρά μόνο επαγγελματίες του χώρου. Θα πρότεινα να μην βάλεις εσύ το καλώδιο καθώς αυτό είναι ευθύνη του συνεργείου και μπορεί τυπικά να σου πουν οχι για να έχουν ήσυχο το κεφάλι τους.

    Για τους ιδιώτες/τελικούς χρήστες υπάρχουν τα patch cords. Αυτά είναι που κάνουν τις τελικές συνδέσεις (απο την πρίζα στον εξοπλισμο), αντέχουν την κακομεταχείριση -ως ενα σημείο- και είναι σχεδιασμένα να αγγίζει/μετακινεί/πειράζει/βγάζει/βάζει ο τελικός χρήστης. Αν και ειναι πιο μικρα απο το utp, ειναι αρκετά πιο χοντρά απο το προαναφερθέν καλώδιο της δομημένης. Αυτά μπορείς να τα βρείς σχετικά εύκολα και μάλιστα σε μεγάλα μήκη (μέχρι και 20/30/40 μέτρα πχ). Προσοχή: δεν συστήνω επ' ουδενί να μπει καλώδιο τύπου patch-cord απο τον κατανεμητή στην πρίζα (δεν θα το δεχτεί και το συνεργείο εξάλλου). Αναφέρομαι στα patch cords μόνο και μόνο για την πληρότητα της απάντησης.

    Το συνεργείο μάλλον δεν θα έχει αντίρρηση αν βρει έτοιμη την υποδομή που έκανες να την χρησιμοποιήσει. Μάλλον θα χαρούν. Εφόσον βέβαια πληροί τις προϋποθέσεις τους: καλώδιο 9/125 SMF, προστατευμένο με κάποιον σωστό τρόπο (σωληνίσκος/πλαστικό κανάλι) και εφόσον δεν έχει πρόβλημα στη διαδρομή (δεν τσάκισε κάπου δηλαδή) θα πουν και ευχαριστώ που τους γλίτωσες μισή-μία ώρα δουλειά. Θα μετρήσουν την ποιότητα του σήματος στο τέλος και αν δούν πρόβλημα δεν θα στο παραδώσουν και θα αναγκαστούν να κάνουν "τα δικά τους".

    Πάμε στην πρίζα: θεωρητικά μπορείς να βάλεις οτι θέλεις αλλά ο συνηθισμένος κονεκτορας είναι ο SC/APC (πράσινος τετράγωνος). Η σύνδεση στην εισαγωγή της πρίζας (απο πίσω δηλαδή) γίνεται και αυτή με κοννεκτορα. Η πρίζα ουσιαστικά είναι μια θηλυκή μούφα. Το συνεργείο θα σου κολλήσει με το ειδικό μηχάνημα ακροδέκτες SC/APC που θα κουμπώσουν στην πρίζα. Απο την πρίζα, απο μπροστά πλέον, εσύ πάλι με SC/APC θα βάλεις το patch cord σου για να συνδεθεί με το ONT/AIO router. Στην άλλη άκρη, στο floorbox ας κάνουν οτι θέλουν, δεν σε νοιάζει αυτό (hint: πράσινο τετράγωνο SC/APC θα βάλουν και εκεί για την σύνδεση με τον κατανεμητή).

    αυτά είχα να πώ απο την εμπειρία μου

    Αν μπορείς απο πριν να συνεννοηθείς με το συνεργείο θα ήταν καλό. Δεν εννοώ φυσικά να μιλήσεις με το τηλεφωνικό κέντρο του παρόχου αλλά με τον άνθρωπο που θα έρθει ο ίδιος να κάνει την παράδοση της γραμμής. Νομίζω τα συνεργεία από πριν κάνουν μια αναγνωριστική επίσκεψη και γίνεται μια πρώτη προφορική/άτυπη συνεννόηση με τον χρήστη για την όδευση και που θα τρυπήσουν και που θα μπεί η πρίζα και τα σχετικά ωστε να ξέρουν τι θα συναντήσουν. Σε μένα τουλάχιστον έτσι έγινε.

    ps) αφου θα κάνεις που θα κάνεις την δουλειά, φρόντισε να περάσεις δύο καλώδια εφόσον δείς οτι είναι εφικτό. Οι πρίζες εξάλλου είναι συνήθως διπλές. Το συνεργείο θα σου τερματίσει και τα δύο στον κατανεμητή και στη μία θα σου δώσει την παροχή και η άλλη θα μείνει για backup ή σε περίπτωση που θέλεις να περάσεις και δεύτερη παροχή στο σπίτι.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Σε ευχαριστώ παρα πολύ για τον χρόνο σου.

    Είδα το πλαστικό σωλήνα που γλιστράει μέσα η ίνα - δεν υπάρχει περίπτωση να μπει με το χέρι. Θα χρειαστεί το εργαλείο που σπρώχνει μηχανικά πρώτα και αν δεν μπορεί τότε βάζουν και αυτό που φυσάει.

    Ρωτώντας τον τεχνικό που έκανε την εξωτερική εγκατάσταση μου είπε ότι στο εσωτερικό βάζουν μόνο «πιο λεπτό καλώδιο» και ότι αυτό «θα περάσει» από το σπιράλ. Νομίζω ότι εκεί μου δημιούργησε την απορία αφού μάλλον αυτός εννοούσε ότι θα φέρουν κάτι πιο λεπτό από το multiriser αλλά πιο ενισχυμένο (ισως με το πλαστικό σωλήνα που είπαμε πιο πάνω).

    Το multiriser καλώδιο που χρησιμοποίησαν από τον κατανεμητη μέχρι το floor box το πέρασαμε μαζί με τους τεχνικούς. Το κάναμε με ατσαλίνα μέσα από την υπάρχουσα δομημένη καλωδίωση - σπιράλ φ16 στο οποίο προϋπήρχε cat6. Είναι ενισχυμένο με μια πλαστικη ίνα για ακαμψία και έχει νήματα για να το δεσεις και να το περάσεις με τον παραπάνω τρόπο.

    Ένα τέτοια σκέφτηκα να χρησιμοποιησω. Βάζοντας τα χαρακτηριστικα του (χρησιμοποίησαν ένα της nexans g657a) δεν μπορούσα να μάθω περισσότερα. Η απορία μου είναι αυτή - αν θα τους κανει όταν θα έρθουν να βρουν έτοιμο ένα αντίστοιχο καλώδιο. Και ποιο είναι κατάλληλο και αξιόπιστο.

    Μέσα από φ16 3 καλώδια σε μέγεθος utp είναι αμφίβολο - μέχρι 2 οκ.

    Ψάχνοντας βρήκα στον Καυκα δυο καλώδια 9/125 με 8 ίνες της panduit με διαφορετικές τιμές και ένα πιο λεπτό χωρίς να κατονομάζεται εταιρεία. Αν κάποιος που γνωρίζει μπορεί να προτείνει κάτι συγκεκριμένο θα με διευκόλυνε.

    Σε Ευχαριστω για τους κονέκτορες - κατάλαβα τι εννοείς σε σχέση και με την εμπειρία μου από την εγκατάσταση μέχρι το floor box. Χρειάζεται λίγος χρόνος μέχρι να τα μαθουμε…

    Όλα Προφανως θα λυνόντουσαν αν μπορούσα να μιλήσω με αυτούς που κάνουν την εσωτερική εγκατάσταση αλλά είναι πολύ δύσκολο.

    Παντως νήμα στο forum με εμπειριες επιλογής υλικών για δομημένη με οπτικές (για οικιακή χρήση) δεν βρήκα - θεωρώ ότι θα ήταν χρήσιμο

  4. #4
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Μπορείς να πάρεις έτοιμο στα μέτρα που θέλεις και το περάσεις εσύ ο ίδιος με ατσαλίνα. Σαν αυτό για παράδειγμα. Κουμπώνει απευθείας στο κουτί έξω από την πόρτα και στο ont. Μηδενικές απώλειες στα db σήματος. Σε Φ16 περνάει άνετα και υπό γωνία καθώς χρειάζεται ελάχιστο Φ12.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckv_1860 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα τέτοια σκέφτηκα να χρησιμοποιησω. Βάζοντας τα χαρακτηριστικα του (χρησιμοποίησαν ένα της nexans g657a) δεν μπορούσα να μάθω περισσότερα. Η απορία μου είναι αυτή - αν θα τους κανει όταν θα έρθουν να βρουν έτοιμο ένα αντίστοιχο καλώδιο. Και ποιο είναι κατάλληλο και αξιόπιστο.
    το έχεις μελετήσει καλά σε πρακτικό επίπεδο βλέπω δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για κάτι περισσότερο, ούτε να προτείνω κάποιο καλώδιο κατάλληλο για δομημένη καλωδίωση.

    Απλά να πώ οτι οποιοδήποτε 9/125 SMF θα τους κάνει. Απο το σημείο που βγαίνει το laser μέχρι το σημειο που μπαίνει, το φώς διατρέχει αυτήν την ίνα. Το αν το περίβλημα της/τα jacket των καλωδίων που απαρτίζουν το νοητό καλώδιο απο το OLT μέχρι το ONT είναι σκληρά/μαλακά/χοντρά/λεπτά/αχρωμα/κιτρινα/ευκαμπτα/δυσκαμπτα/G.657.{A1/Α2/Β2/Β3} ή αν είναι ένα μονοκόμματο ή 100 διαφορετικά ή αν υπάρχουν SC/APC, LC/UPC, FC/PC κοννεκτορες, πρίζες, μουφες, κατανεμητές, splitters στη διαδρομή ουδεμία σημασία έχει για την επικοινωνία. Σε φυσικό επίπεδο απλώς κάθε σύνδεση/κόλληση/κοννεκτρορας τρώει/εξασθενεί λίγο το σήμα αλλά είναι άνευ πρακτικής σημασίας. Eπίσης ας μην ανοίξουμε και το θέμα OS1 vs OS2, για τόσες μικρές αποστάσεις νομίζω δεν έχει σημασία.

    9/125 = core/cladding diameter της οπτικής. Ειναι το στανταρντ για την σύνδεση/επικοινωνία δύο απομακρυσμένων σημείων. Άλλες διάμετροι (πχ 50/125, MMF καλώδιο [multi-mode fiber] η αλλιώς ΟΜ{1,2,3,4,5}) χρησιμοποιούνται για ειδικές περιπτώσεις συνήθως σε IT εξοπλισμό μέσα σε datacenter και σε μικρές αποστάσεις (μερικά μέτρα).
    SMF = single mode fiber (σε αντίθεση με το MMF)
    G.652/G.657.{A1/Α2/Β2/Β3} = έχει να κάνει στην πράξη με το πόσο αντέχει να καμφθεί και στην καταπόνηση του και στα φυσικά χαρακτηριστικά και την κατασκευή του καλωδίου (πόσα layers απο jackets έχει, αν εχει jel μέσα ή οχι και λοιπές παρόμοιες λεπτομέρειες)
    LSZH = Low Smoke Zero Halogen. Πρακτικά σημαίνει βραδύκαυστο.
    simplex/duplex = οταν το καλώδιο απαρτίζεται απο ένα καλώδιο/μια ίνα (πχ για FTTH) το λέμε simplex. Αν είναι αποτελείται από δυο καλώδια/δύο ίνες (μια για Τx, μία για Rx πχ για ethernet σύνδεση) το λέμε duplex.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckv_1860 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως νήμα στο forum με εμπειριες επιλογής υλικών για δομημένη με οπτικές (για οικιακή χρήση) δεν βρήκα - θεωρώ ότι θα ήταν χρήσιμο
    ναι, θα ήταν χρήσιμο αν κάποιος μας διαβάζει και έχει επαγγελματική εμπειρία στο πεδίο της δομημένης καλωδίωσης να μας πει δύο πράγματα παραπάνω

  6. #6
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved

  7. #7
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από treli@ris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να πάρεις έτοιμο στα μέτρα που θέλεις και το περάσεις εσύ ο ίδιος με ατσαλίνα. Σαν αυτό για παράδειγμα. Κουμπώνει απευθείας στο κουτί έξω από την πόρτα και στο ont. Μηδενικές απώλειες στα db σήματος. Σε Φ16 περνάει άνετα και υπό γωνία καθώς χρειάζεται ελάχιστο Φ12.
    Σε ευχαριστω! Αυτό θα ήταν μια πολύ καλή και καθαρή λύση για όλους (τεχνικούς και εμένα)

    Όπως είπα θα περάσω μαζί και ένα cat6 - θα μπορούσα ενδεχομένως και 2 cat6.

    Αυτό που φοβάμαι όμως είναι μήπως κάνω ζημιά στην ίνα λόγω τριβής μέσα στο σπιράλ ή τραβήγματος.

    Θα μπορούσα να δέσω την ατσαλίνα στο cat6 με το βύσμα της οπτικής να προηγείται και το καλώδιο της ίνας να το στερεώσω παράλληλα επάνω στο cat6. Και πάλι φοβάμαι ότι περνώντας απο το φ16 μπορεί να υποστεί ζημιά.

    Τέλος σε περίπτωση προβλήματος με την μονή ίνα έχεις… μόνο μια - θα πρέπει να ξανανοίξεις τα κουτιά, να βγάλεις το παλιό και να βάλεις καινούργιο. Με το multiriser θα έχεις 4,6, 8 ίνες (αναλόγως)- υπερβολή μεν, redundancy δε. Επίσης τα multiriser αντέχουν πολύ περισσότερο καταπόνηση κατά την τοποθέτηση…

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας