Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    26-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    RT-86U/Speedport Plus
    Guys καλησπέρα. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει γιατί πραγματικά κοντεύω να σκάσω.

    Το πρόβλημα μου είναι οτι όταν ξεκινάει το qbt φαίνεται οτι τρώει κάποιο σκάλωμα και ενώ μπορώ να προσθέσω κάποιο τορρεντ μένει στο downloading και δεν το ξεκινάει ποτε. Ταυτόχρονα τα τορρεντς που κάνουν upload μαγκώνουν κι αυτά και πρέπει να κάνω restart το qbt. Μετά δουλεύει κανονικά.
    Μάλιστα αν με το που ξεκινήσει το qbt, τύχει και κάνει κάποιο τορρεντ upload αμέσως, αυτό μένει στην ταχύτητα που έγραφε τη στιγμή που κόλλησε.
    Έχω δοκιμάσει:

    • official repo client & nox
    • flatpak
    • appimage
    • qbt-nox-static


    Έχω γράψει παντού και λύση δεν έχω βρει.

    Επειδή έχω γράψει πολύ ήδη σας παραθέτω τα λινκς που έχουν όλο το ιστορικό.

    https://github.com/qbittorrent/qBittorrent/issues/20113

    https://forum.qbittorrent.org/viewtopic.php?t=11310

    https://forums.debian.net/viewtopic.php?p=793339
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ganza : 17-02-24 στις 18:47.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μηπως εχεις πολλα τορρεντ και γιαυτο κολλαει? Καποιον αλλο torrent client δοκιμασες?
    Υπαρχει και qbittorrent-enhanced αν θες.
    https://github.com/c0re100/qBittorrent-Enhanced-Edition

    For the record, το qbittorrent-nox στο debian εχει δικο του systemd service απο την 4.5.2-2. Εγω το ειχα ζητησει απο το 2019 να το βαλουν, αλλα το εβαλε μολις περυσι ο νεος και συνεπης maintainer που το ανελαβε.
    ديميتريس

  3. #3
    Εγγραφή
    26-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    RT-86U/Speedport Plus
    Δεν έχω πολλά. Καμιά 50αρια. Δε δοκίμασα γιατί είχα κάνει migrate από ut και να σ πω την αλήθεια θέλω να κρατήσω τα global stats.
    Έχεις καμιά ιδέα για troubleshooting;

  4. #4
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν τα λες και λιγα. Εγω οταν θελησα να κανω την αλλαγη απο transmission σε qbittorrent και ειχα ~20, που δεν με νοιαζουνε γενικα τα stats, ξεκινησα τα μπινελικια καπου στα 10 με 15 επειδη το qbittorrent εκανε τα δικα του, πχ να κατεβαζει ξανα πραγματα που ηταν ηδη κατεβασμενα.

    Αλλη ιδεα δεν εχω, και δεν εχει και το qbittorrent κατι σε verbose logging να δεις τι κανει, οποτε οτι βρεις στο απλο log.
    ديميتريس

  5. #5
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ganza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις καμιά ιδέα για troubleshooting;
    Μερικές φορές όταν ξεκινάς κάτι σαν systemd service υπάρχουν θέματα λόγω namespaces, permissions, κτλ. Επίσης σε ένα από τα links που έδωσες βλέπω ότι στο service file έχεις ορίσει να τρέχει σαν qbtuser. Μήπως ο χρήστης αυτός δεν έχει άδεια να γράψει στον κατάλογο που αποθηκεύονται τα δεδομένα του torrent για αυτό δεν στα ξεκινάει;

    Όπως και να έχει είναι λίγο δύσκολο να καταλάβουμε τι φταίει χωρίς κάποιο log. Αν τρέξεις journalctl -u τάδε_όνομα.service σου εμφανίζει κάποιο μήνυμα που να δηλώνει κάποιο πρόβλημα;

    Επίσης πάνε στο qbitorrent και πήγαινε στο μενού Εργαλεία -> Προτιμήσεις. Εκεί στην πρώτη καρτέλα "Συμπεριφορά" κάτω - κάτω θα έχει την επιλογή "αρχείο καταγραφής". Ενεργοποίησε το και θα σώζει ένα κάρο πληροφορίες στο αρχείο που θα επιλέξεις. Μετά κάνε ξανά autologin για να τρέξει η υπηρεσία (ή κάνε reboot για σιγουριά) και μετά από λίγο, δες στο αρχείο τι γράφει. Αφού δεν σου ξεκινάνε τα torrents, λογικά εκεί θα αναφέρει κάποιο λόγο που δεν ξεκινάνε.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    RT-86U/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικές φορές όταν ξεκινάς κάτι σαν systemd service υπάρχουν θέματα λόγω namespaces, permissions, κτλ. Επίσης σε ένα από τα links που έδωσες βλέπω ότι στο service file έχεις ορίσει να τρέχει σαν qbtuser. Μήπως ο χρήστης αυτός δεν έχει άδεια να γράψει στον κατάλογο που αποθηκεύονται τα δεδομένα του torrent για αυτό δεν στα ξεκινάει;

    Όπως και να έχει είναι λίγο δύσκολο να καταλάβουμε τι φταίει χωρίς κάποιο log. Αν τρέξεις journalctl -u τάδε_όνομα.service σου εμφανίζει κάποιο μήνυμα που να δηλώνει κάποιο πρόβλημα;

    Επίσης πάνε στο qbitorrent και πήγαινε στο μενού Εργαλεία -> Προτιμήσεις. Εκεί στην πρώτη καρτέλα "Συμπεριφορά" κάτω - κάτω θα έχει την επιλογή "αρχείο καταγραφής". Ενεργοποίησε το και θα σώζει ένα κάρο πληροφορίες στο αρχείο που θα επιλέξεις. Μετά κάνε ξανά autologin για να τρέξει η υπηρεσία (ή κάνε reboot για σιγουριά) και μετά από λίγο, δες στο αρχείο τι γράφει. Αφού δεν σου ξεκινάνε τα torrents, λογικά εκεί θα αναφέρει κάποιο λόγο που δεν ξεκινάνε.
    Το log ενεργοποιημένο είναι και το έχω κοιτάξει αλλά δεν βρήκα κάτι μόνο "Couldn't load WebUI translation for selected locale (English)." Λες να ενεργοποιήσω και το "Log performance warnings";
    Στο service file έχω το δικό μου user αλλά μην ξεχνάς οτι μου το έκανε και σε client και σε appimage και flatpak που δεν κανεις edit καποιο service.
    Το θέμα είναι οτι όταν κάνω kill και start όποια έκδοση και να είχα δούλευε κανονικά.
    Το journalctl -u νομιζω το είχα τρέξει αλλά δε θυμάμαι τι είχε βγάλει. Θα το ξανακάνω και θα σου πω.
    Μήπως ξέρεις πως να το κάνουμε να κάνει kill και restart μόνο του; Τουλάχιστον ας το χω έτσι κι ας μη λυθεί.
    Είχα κάνει κάποιες απόπειρες με cronjob αλλά δεν τα είχα καταφέρει.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ganza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το log ενεργοποιημένο είναι και το έχω κοιτάξει αλλά δεν βρήκα κάτι μόνο "Couldn't load WebUI translation for selected locale (English)." Λες να ενεργοποιήσω και το "Log performance warnings";
    Στο service file έχω το δικό μου user αλλά μην ξεχνάς οτι μου το έκανε και σε client και σε appimage και flatpak που δεν κανεις edit καποιο service.
    Το θέμα είναι οτι όταν κάνω kill και start όποια έκδοση και να είχα δούλευε κανονικά.
    Το journalctl -u νομιζω το είχα τρέξει αλλά δε θυμάμαι τι είχε βγάλει. Θα το ξανακάνω και θα σου πω.
    Μήπως ξέρεις πως να το κάνουμε να κάνει kill και restart μόνο του; Τουλάχιστον ας το χω έτσι κι ας μη λυθεί.
    Είχα κάνει κάποιες απόπειρες με cronjob αλλά δεν τα είχα καταφέρει.
    Α, νόμισα ότι το κάνει μόνο όταν τρέχει σαν service στο autologin. Αν το κάνει σε όλες τις εκδόσεις και ταυτόχρονα το αρχείο καταγραφής δεν λέει τίποτα, τότε δεν ξέρω πώς μπορώ να βοηθήσω.

    Κάποιοι cron δαίμονες υποστηρίζουν την καταχώρηση "reboot" η οποία τρέχει μία φορά στην εκκίνηση οπότε θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις αυτό και να έχεις κάτι του στυλ "sleep 5; pkill qbitorrent" και μετά στο αρχείο υπηρεσίας του systemd για το qbittorrent να πεις να το ξεκινήσει ξανά (πχ Restart=on-abnormal). Αυτό όμως είναι μπάλλωμα, δεν είναι λύση.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Δεν νομιζω να ειναι θεμα αριθμου torrents. 50 δεν ειναι και πολλα.

    - - - Updated - - -

    Αν θες δοκιμασε με διαφορετικο dns (οχι του ISP) και να βαλεις local dns server (αυτο ειναι καλη πρακτικη οταν τρεχεις torrent client, καποιες εφαρμογες βεβαια το εχουν ενσωματωμενο, αλλα δεν ξερω τι παιζει με τον qbittorrent).

    Το δευτερο εγω το κανω με unbound. Εναν γρηγορο και μαλλον επικαιρο οδηγο εχει εδω.
    https://pieterhollander.nl/post/unbound/

    Ειναι αυτο που λεμε longshot αλλα εδω που φτασαμε.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    RT-86U/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α, νόμισα ότι το κάνει μόνο όταν τρέχει σαν service στο autologin. Αν το κάνει σε όλες τις εκδόσεις και ταυτόχρονα το αρχείο καταγραφής δεν λέει τίποτα, τότε δεν ξέρω πώς μπορώ να βοηθήσω.

    Κάποιοι cron δαίμονες υποστηρίζουν την καταχώρηση "reboot" η οποία τρέχει μία φορά στην εκκίνηση οπότε θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις αυτό και να έχεις κάτι του στυλ "sleep 5; pkill qbitorrent" και μετά στο αρχείο υπηρεσίας του systemd για το qbittorrent να πεις να το ξεκινήσει ξανά (πχ Restart=on-abnormal). Αυτό όμως είναι μπάλλωμα, δεν είναι λύση.
    Στο 1ο ποστ στα λινκς έχω τις απόπειρες για cron που έχω κάνει. Αν θες , ρίξε μια ματιά μήπως κάνω κάτι λάθος.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομιζω να ειναι θεμα αριθμου torrents. 50 δεν ειναι και πολλα.

    - - - Updated - - -

    Αν θες δοκιμασε με διαφορετικο dns (οχι του ISP) και να βαλεις local dns server (αυτο ειναι καλη πρακτικη οταν τρεχεις torrent client, καποιες εφαρμογες βεβαια το εχουν ενσωματωμενο, αλλα δεν ξερω τι παιζει με τον qbittorrent).

    Το δευτερο εγω το κανω με unbound. Εναν γρηγορο και μαλλον επικαιρο οδηγο εχει εδω.
    https://pieterhollander.nl/post/unbound/

    Ειναι αυτο που λεμε longshot αλλα εδω που φτασαμε.
    Έχω ηδη 2 dns servers με pihole (upstream clouflare) και unbound και τους σερβίρει ο dhcp του ρουτερ. Το debian vm που έχει το θέμα παίρνει reserved ip από το ρουτερ και συνεπώς αυτούς τους 2 dns.


    Πραγματικά μου έχει σπάσει τα νεύρα.....

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας