Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Καλησπέρα.

    Παρακαλώ θερμά, ήθελα μία βοήθεια στο παρακάτω θέμα:

    Σχετικά με λύση συμβολαίου (μισθώματος) οικήματος

    Συμβόλαιο: 01/02/2023 έως 31/12/2025

    Ο ενοικιαστής έμεινε έως 31/12/2023 , οπότε έκανα λύση. Μπήκα στην εφαρμογή για τα συμβόλαια, με τους κωδικούς μου τού taxis, στις 10/01/2024.
    Εδώ έχω την απορία μήπως κάτι δεν έχω κάνει σωστά. Ανάμεσα στα υπόλοιπα συμβόλαια άλλων οικημάτων, βρήκα και αυτό του συγκεκριμένου ενοικιαστή, και που είναι φυσικά ενεργό. Έκανα, λοιπόν, λύση συμβολαίου, με ημερομηνία λύσης 31/12/2023. Έκανα οριστικοποίηση, και όλα πήγαν καλά. Δεν είχα κάποιο σφάλμα.

    Παρακαλώ πολύ, ήθελα απάντηση στα παρακάτω:

    Α. Έπρεπε να κάνω κάτι επιπλέον; Σε κάποια άλλη σελίδα; Δεν φαίνεται κανονικά στην εφορία ό,τι πρέπει να φαίνεται;

    Β. Όπως προανέφερα, η ημερομηνία που μπήκα για τη λύση είναι 10/01/2024. Ο ενοικιαστής έμεινε έως 31/12/2023. Οπότε, έτσι φαίνεται καί στο συμβόλαιο λύσης. Ως ημερομηνία λύσης φαίνεται 31/12/2023 , και ως ημερομηνία υποβολής φαίνεται 10/01/2024. Αυτό είναι σωστό ή λάθος; Αυτές οι δύο ημερομηνίες πρέπει να είναι ίδιες ή δεν υπάρχει πρόβλημα να είναι διαφορετικές, όπως στην περίπτωσή μου;

    Γ. Τη διακοπή την έκανα εγώ, και όχι ο λογιστής μου. Υπάρχει κάτι, κάποιος κωδικός ως διακριτικό λογιστή, που πρέπει να καταχωρηθεί από λογιστή προκειμένου να είναι ολοκληρωμένο το συμβόλαιο λύσης ή δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, και μπορεί ο ιδιοκτήτης να το κάνει;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnyb98 : 27-02-24 στις 14:52.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Επρεπε να το αποδεχτει και ο ενοικιαστής (όπως αποδεχεται και την εναρξη της μισθωσης)
    Δεν χρειαζεται λογιστης

    Y.Γ. Το να παίρνεις σβάρνα διάφορα ελληνικά φόρα με ποστάρισμα του ίδιου μηνύματος, είναι άκομψο για όσους αφιερώνουν χρόνο να σου απαντήσουν.
    Πχ εγω που ασχοληθηκα να σου απαντησω, δεν γνώριζα ότι είχες ήδη λάβει απάντηση από άλλον σε άλλο φόρουμ που πόσταρες το ίδιο.
    Και δεν μιλάμε για ζήτημα ζωής και θανάτου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 27-02-24 στις 20:49.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    α. φαινεται σωστα
    β. ειχες 1 μηνα περιθωριο να το δηλωσεις αρα εισαι ενταξει
    γ. ειτε ο ιδιοκτητης ειτε εκρποσωπος ιδιοκτητη κανει τη διακοπη, ειναι ενταξει

    ΥΓ.
    Ο ενοικιαστης χρειαζεται να κανει αποδοχη, βασικα για δικους του λογους και οχι για τον ιδιοκτητη. Αν δεν κανει ειναι και υπολογος για τα υπολειπομμενα ενοικια μεχρι την ληξη του συμβολαιου, με προυποθεση φυσικα να μην ενοικιαστει ξανα το ακινητο, αλλα και στη δηλωση του οπως και για χρηση διαφορων φορολογικων ζητηματων εχει καθε συμφερον να μην φαινεται πως ενοικιαζει.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Ο ενοικιαστής έκανε αποδοχή την ίδια ημέρα που έκανα την υποβολή (10/01/2024).

    Το τελευταίο ενοίκιο που πήρα, ήταν του Δεκεμβρίου 2023. Οπότε, εφόσον έχω πάρει αυτό το ενοίκιο, έκανα μέσα σε διάστημα 30 ημερών τη λυση/υποβολή, και ο ενοικιαστής έκανε αποδοχή, όλα πήγαν καλά, και το διαμέρισμα μπορεί να ξαναπάει σε ενοικίαση.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας