Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Ειχα μια χρεωση σε Vodafone business red unlimited γυρω στα 35 Ευρω για 20 λεπτα περιπου ομιλιας σε 800 αριθμοσειρα Ηνωμενων Πολιτειων (κεντρο εξυπηρετησης εταιρειας καλεσα στις ΗΠΑ). Το προγραμμα ομιλιας μου δεν περιλαμβανει δωρεαν λεπτα προς Η.Π.Α, αλλα νομιζα οτι τα 800 γενικα ειναι ατελης η χρεωση καθως ενας απο τους σκοπους αυτης της αριθμοδοτησης ειναι να χρεωθει ο καλουμενος και οχι αυτος που κανει την κληση.

    Ισχυει ο ισχυρισμος μου ή πρεπει να ειναι 800 Ελλαδας ή 800 που ανηκουν σε χωρες που εχω γενικα δωρεαν χρονο ομιλιας?

    Ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ειναι μη γεωγραφικος αριθμος
    Απο skype θα ηταν δωρεαν
    η βονταφον προφανως το χρεωνει

    ούτε ελλάδας μη γεωγραφικοι περιλαμβανονται. μονο αριθμοι που αρχιζουν απο 2 ειναι για Ελλαδα.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.


    Σε χανω. Τι εννοεις?

    https://www.vodafone.gr/files/149081...er-2023-23.pdf

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.


    Σε χανω. Τι εννοεις?

    https://www.vodafone.gr/files/149081...er-2023-23.pdf
    τι δεν καταλαβες απο αυτο που εγραψα;
    τα δωρεαν λεπτα ομιλιας δεν περιλαμβανουν ΜΗ γεωγραφικους αριθμους, ουτε στην Ελλαδα ουτε πουθενα

  5. #5
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Αυτο που λες δεν ισχυει. Δες το pdf.
    Τα 800 απο Ελλαδα δεν χρεωνονται.

    Οποτε με μπερδεψες λιγο...Αυτο δεν ειναι κατανοητο.

    Αυτο που ρωταω ειναι ολα τα 800 απο οποιοδηποτε μερος του πλανητη δεν χρεωνονται ή μονο της Ελλαδας?
    Οσο ειχα cosmote δεν μου τα χρεωνε. Η vodafone δεν το διευκρινιζει. Ουτε στο συμβολαιο μου δεν το διευκρινιζει.
    Δεν μιλαω για αριθμοσειρες που ειναι κλασσικες σε ΗΠΑ. ΟΚ, αυτο το ξερω οτι χρεωνεται. Ουσιαστικα εδω εχει γινει διπλο χρεωση. Και εμενα χρεωσε η vodafone και τον αλλο η εταιρεια του. Αλλα αυτο ειναι το νοημα των 800 να μην χρεωνεται αυτο που καλει αλλα αυτος που καλειται.

    Για να το κανω λιανα, μηπως εχει γινει καποιο λαθος στο billing ή καποιο "λαθος" γενικοτερα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fasdf : 10-03-24 στις 22:43.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο αριθμός ήταν 800-κάτι ή ήταν +1-800-κάτι;
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  7. #7
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που λες δεν ισχυει. Δες το pdf.
    Τα 800 απο Ελλαδα δεν χρεωνονται.

    Οποτε με μπερδεψες λιγο...Αυτο δεν ειναι κατανοητο.
    Συνήθως τα 800 δεν μπορουν ΚΑΝ να κληθουν απο κινητό, παρά μόνο κατ'εξαιρεση όπως της ΔΕΗ & του ΔΕΔΔΗΕ που επιλέγουν να μπορούν να κληθούν, γιατί πληρώνουν εκείνοι το κόστος της κλήσης.
    Για δοκιμασε πχ να καλεσεις απ το κινητο σου το 8001112345 (πλαισιο). μπορεις;

    ο τιμοκαταλογος που εβαλες εισαι σιγουρος οτι αφορά κινητή και όχι σταθερή;

    anyway, για τα 800 της Αμερικής ήταν το θέμα. λύθηκε η απορία σου για τα 800 της Αμερικής;

  8. #8
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Ηταν 001 800. Στην cosmote δεν ειχα λεπτα προς ΗΠΑ.


    https://www.vodafone.gr/timokatalogo...Wl31UgObvg6bEC

    Απο εδω το πηρα. Λοιπες χρεωσεις προς τριτους> Δεκεμβριος 2023>Αναλυτικός τιμοκατάλογος λοιπών κλήσεων με Vodafone Kινητή

  9. #9
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηταν 001 800. Στην cosmote δεν ειχα λεπτα προς ΗΠΑ.
    Προφανώς ήταν +1 800 αφού ηταν Αμερικής. Χωρις +1 θα ηταν Ελλάδας.
    Η Cosmote που κολλαει στην κουβέντα;
    "Ειχα μια χρεωση σε Vodafone business red unlimited " ειναι το θεμα

  10. #10
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα μια χρεωση σε Vodafone business red unlimited γυρω στα 35 Ευρω για 20 λεπτα περιπου ομιλιας σε 800 αριθμοσειρα Ηνωμενων Πολιτειων (κεντρο εξυπηρετησης εταιρειας καλεσα στις ΗΠΑ). Το προγραμμα ομιλιας μου δεν περιλαμβανει δωρεαν λεπτα προς Η.Π.Α, αλλα νομιζα οτι τα 800 γενικα ειναι ατελης η χρεωση καθως ενας απο τους σκοπους αυτης της αριθμοδοτησης ειναι να χρεωθει ο καλουμενος και οχι αυτος που κανει την κληση.

    Ισχυει ο ισχυρισμος μου ή πρεπει να ειναι 800 Ελλαδας ή 800 που ανηκουν σε χωρες που εχω γενικα δωρεαν χρονο ομιλιας?

    Ευχαριστω
    Εχω την εντυπωση οτι το business red unlimited εχει 500' προς διεθνεις προορισμους εκτος ΕΕ

  11. #11
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexT544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω την εντυπωση οτι το business red unlimited εχει 500' προς διεθνεις προορισμους εκτος ΕΕ
    ακομα και αν εχει, θα αφορά κλήσεις προς ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟΥΣ αριθμούς (σταθερά και κινητά). Οχι τα 800 δηλαδή. (Μην ψάχνεις λογική)

  12. #12
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακομα και αν εχει, θα αφορά κλήσεις προς ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟΥΣ αριθμούς (σταθερά και κινητά). Οχι τα 800 δηλαδή. (Μην ψάχνεις λογική)
    Σωστο αυτο! @fasdf Μηπως να κανεις μια κληση στο 1399? Γιατι υπαρχουν διαφορα νουμερα 800. Καποια μπορεις να τα καλεσεις εκτος ΗΠΑ με χρεωση και καποια χωρις. Επισης ορισμενα δεν μπορεις καν να τα καλεσεις εκτος ΗΠΑ

  13. #13
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Ναι, μαλλον δεν το διελευκανα για αυτο και εχει δημιουργηθει παρεξηγηση.

    Με την cosmote αν ας πουμε το 800 ηταν ΗΠΑ, Αγγλια, Τουρμενισταν (τροπος του λεγειν το Τουρκμενισταν ), η οποια χωρα δεν με χρεωνε. Χωρις να ειχα στο οικονομικο προγραμμα λεπτα προς τετοιες χωρες. Οποτε μου εκανε εντυπωση και το εψαξα τοτε και καταλαβα το νοημα των 800, γιατι μεχρι τοτε δεν το ηξερα. Οποτε επαυτου σκεφτηκα οτι οκ, αφου ετσι ειναι τα 800 και αφου την cosmote, δεν την νοιαζει απο που ειναι το 800, υπεθεσα οτι και οι αλλοι παροχοι ακολουθουν, μιας και οπως ειπα μια απο τις εννοιες του 800 ειναι να χρεωθει ο καλουμενος και οχι αυτος που κανει την κληση. Αυτος ηταν ο παραλληλισμος που εκανα. Αλλα μαλλον δεν τον εκανα σαφη.

    Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις. Αυριο θα καλεσω να δω τι γινεται.
    Αλλα μαλλον τη δωρεαν χρεωση στα 800 αυτοι την εννουν στην Ελλαδα μαλλον ή/και προς χωρες που εχεις δωρεαν λεπτα. Θα το διελευκανω.

    Απλα ρωτησα εδω μην και τυχον υπηρξε θεμα και με αλλους με αυτο το πραγμα οποτε και εγω να ξερω τι να κανω.

  14. #14
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Επανερχομαι στο θεμα.

    Ο ariadgr ειχε δικιο. Τα 800 προς εξωτερικο ειναι χρεωσιμα.

    Υποψιν: Τελικα ειχα/εχω/θα εχω καθε μηνα 500 λεπτα προς διεθνεις εκτος ΕΕ (μέσα και οι ΗΠΑ). Ειναι μερος του συμβολαιου μου. Το ειχα ξεχασει. Απλα τα 800 και διαφορες αλλες περιεργες αριθμοδοτησεις ακομα και αν εχεις δωρεαν λεπτα στα χρεωνουν.

    Οποτε ναι, ο ariadgr ειχε 100% δικιο.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Γενικά ας θυμόμαστε:

    +30 800 xxxx xxx = δωρεάν.

    Προσοχή πρώτη: δεν είναι σίγουρο/υποχρεωτικό οτι όλοι οι πάροχοι δέχονται να τερματίζουν όλα τα +30 800* νούμερα που υπάρχουν. Αν επιλέξει να τα τερματίζει ο πάροχος μας (σταθερής ή κινητής) τότε είναι δωρεάν. Αν οχι απλά θα πάρουμε busy tone/error.

    Χρέωση πάντως δεν θα πρέπει να δούμε αν καλέσουμε +30 800 νούμερο σύμφωνα και με το εθνικό μας σχέδιο αριθμοδότησης.

    Προσοχή δεύτερη: δεν είναι δωρεάν οτι ξεκινά απο +30 8*. Υπάρχουν και γραμμές χρέωσης με νούμερο που ξεκινά απο 8. Η διαφορά τους με την σειρά 901* και 909* είναι οτι υπάρχει ανώτατη χρέωση το πολύ 0,75/λεπτό που δεν την λές και υψηλή.

    +1 800* (ή οποιοδήποτε άλλο +CC 800*) = δεν είναι δωρεάν και θεωρείται διεθνής κλήση.

    +800* (ειδικός κωδικός χώρας απο την ITU-T) = AN επιλέξει να τα τερματίσει ο πάροχος μας τότε είναι δωρεάν. Παράδειγμα τηλεφώνου +800 είναι η support γραμμή της Dell που ισχυεί και στην Ελλάδα οταν αυτός που καλεί είναι στο δίκτυο του ΟΤΕ (πιθανώς και άλλοι ελληνικοί πάροχοι να τα ρουτάρουν αλλά δεν γνωρίζω να το πώ με σιγουριά).

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας