Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-28 από 28
  1. #16
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κάπως έτσι πήγε η 300αρα στη τιμή της 500αρας δηλαδή 26@300 και 29@500.....
    Πάει το 26@500....
    Πάντως ωραία τα αστεία αλλά εγώ προσωπικά θέμα από το ftth δίκτυο της Νόβα, δεν έχω κανένα.... 0 downtime.....
    Τη στιγμή που νομίζω σε άλλους παρόχους διαβάζω για downtimes....
    Ούτε με τη ταχύτητα θα έλεγα ότι έχω θέμα...
    Ούτε εγώ είχα με την 100 VDSL όσο την είχα. Ειδικά στον κορονοιο επαιζε μόνιμα τάπα ενώ οι άλλοι στην περιοχή έλιωναν.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #17
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Υπήρξε βέβαια ένα φεγγάρι επικό μπούκωμα κυρίως με το εξωτερικό αλλά και σε μερικές fttc καμπίνες της wind μπούκωμα όταν ήμασταν μέσα με το covid... Είχε συζητηθεί αρκετά εδώ μέσα...
    Εγώ βέβαια τότε είχα adsl wind στο εξοχικό... Οπότε δεν μπορούσα να νιώσω πολύ απώλεια.... Αλλά κάτι είχα πάρει πρέφα...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #18
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.811
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ναι, αν οι πελατες σου ειναι λιγοι, τοτε και οι βλαβες ειναι αντιστοιχα λιγες.
    Αμα κοπει η ινα, κοπηκε, σε οποιον παροχο και να εισαι.

  4. #19
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το αν είναι λίγοι η πολλοί δεν το ξέρω...
    Ξέρω τις συνδέσεις που βλέπω εξωτερικά στα κτήρια γύρω μου στη περιοχή....
    Και γενικά ξέρω ότι 1 χρόνο τώρα δεν έχει πέσει ποτέ των ποτών η γραμμή ούτε για δευτερόλεπτο... Και τους έχω δει να κάνουν και διάφορα έργα στη περιοχή....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #20
    Εγγραφή
    19-03-2024
    Περιοχή
    Larissa City
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Smart
    SNR / Attn
    31.1(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γελάνε και οι πέτρες!!! Σε εμάς έχει βάλει αναμονή για οπτική από τοn Αύγουστο του 2021, αλλά ακόμα δεν έχει δώσει διαθεσιμότητα... Θα μου πείτε εδώ δεν έχει δώσει στο κεντρικό τηε κατάστημα στη Λάρισα, στην Παπαναστασίου (και το έχει ακόμα με ADSL), όταν σε παρακείμενα κτίρια έχει δώσει, θα δώσει σε εμάς στους "κοινούς θνητούς; Δείτε και γελάστε με την ψυχή σας! Περίπου στο μπλε είναι το κατάστημα της, και με τις κόκκινες κουκκίδες σημεία στα οποία υπάρχει δυνατότητα για FTTH

    https://ibb.co/j553Tr2

    Θεωρώ ότι πιο γρήγορα θα δώσει χονδρική η ΔΕΗ, παρά η Νέα "Nova"... Αν μάλιστα έδινε και λιανική δεν θα με χαλούσε να έκανα συνδυαστικό στη ΔΕΗ, αφού έχω ήδη ρεύμα και αέριο σε αυτήν και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και σε θέμα εξυπηρέτησης πελατών!

    Υ.Γ. Επίσης είναι το λιγότερο γελοίο να έχει βάλει καμπίνες με κάρτες super vectoring και να μην δίνει πάνω από 100mbps με την γελοία δικαιολογία ότι (και καλά) δεν υποστηρίζεται στην περιοχή. Τουλάχιστον εκμεταλλεύτικα το γεγονός ότι δεν έδινε κωδικούς VOIP και κατόπιν καταγγελίας στην ΕΕΤΤ, έσπασα αζημίως τα συμβόλαια σταθερής και κινητής (εντάξει μου ζητάνε τελικό ποσό γύρω στα 13 ευρώ, αλλά δεν θα τους τα δώσω) και πήγα στην Cosmote και έβαλα 200mbps! Και όπως ήταν αναμενόμενο η γραμμή κλειδώνει στα 220, αφού είμαι γύρω στα 100-150 μέτρα από την καμπίνα D110 της Wind.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος JimJimaras : 19-03-24 στις 19:30.

  6. #21
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Η wind νομίζω κάποτε έδινε 200... Μετά επικράτησε η νοοτροπία της Νόβα που έδινε μέχρι 100...
    Ίσως και σωστά αφού η 200αρα είναι πιο ευαίσθητη στο vdsl....
    Τι να πω...
    Είναι κρίμα πάντως να σηκώνει η γραμμή 200 και σε άλλους 300 και ο πάροχος να μη δίνει... Μιλώντας πάντα για fttc vdsl vectoring...
    Από την άλλη αν υπάρχει κάλυψη ftth κάπως πρέπει να προχωρήσει επιτέλους και το ftth που είναι δίχως τα προβλήματα του vdsl και του χαλκού...
    Τώρα αν υπάρχουν καθυστερήσεις στο deployment του ftth είναι άλλο θέμα... Συνήθως μεταξύ δήμων ίσως ΔΕΚΟ και παρόχων....
    Δικαιωματικά όμως ο πελάτης βρίσκει την εκάστοτε στιγμή τη λύση που τον συμφέρει καλύτερα...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #22
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Χαλαρώστε

    Μέχρι να σηκώσει το τηλέφωνο η τεχνική βοήθεια
    Θάχουνε μπει οι οπτικές.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #23
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Γράφετε και κοκορεύεστε εδώ μέσα, εγώ έκανα αυτό, εγώ ξέρω αυτό και τέτοια…
    Εταιρείες είναι και κάνουν προσπάθεια για κάτι καλό. Έχουν κάποια κεφαλαία να επενδύσουν. Δουλεύει πολύς κόσμος για ένα καλό αποτέλεσμα.
    Λίγο σεβασμό σε όλους αυτούς.
    Ξερόλες και ξυπνητζήδες. Έλεος.
    Εντάξει είστε οι καλύτεροι. Τους πιάσατε όλους κορόιδα. Το μάθαμε κι εμείς.
    Ελεύθερος.

  9. #24
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Εγώ πάντως τους δίνω επιβράβευση για τη πρωτοβουλία με τις χαμηλές τιμές στο ιδιόκτητο ftth τους δίκτυο...
    Σε σχέση με τους πανάκριβους άλλους...
    Αν και η κωλοτουμπα με τη 500@26 που έγινε 300@26 και 500@29 δεν μου άρεσε αλλά και πάλι ψιλό τρώγεται...
    Και στα άλλα δίκτυα πάλι η Νόβα είναι λίγο πιο φθηνή αλλά χάνεις πολύ σε ταχύτητα....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #25
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ti εννοείς? πότε άλλαξε αυτό? ποιος είναι ισάξιος τoυ ΟΤΕ αυτή τη στιγμή στη χώρα σε υποδομές? συνδέσεις? πελατολόγιο? ποιότητα υπηρεσιών κλπ κλπ? οι άλλοι που υπάρχουν απλά κάνουν αρπαχτές με μικρότερες τιμές με τα GigaNetwork και τα ManchesterUnited δίκτυα τους.
    Δυστυχώς όσο υπάρχει αυτή η κατάσταση και το να είσαι πάροχος είναι απλά μια καλή οικονομική αρπαχτή, δεν υπάρχει μέλλον στη χώρα, όχι κυρίως σε υπηρεσίες αλλά σε μείωση των τιμών και άνοδο των προσφερόμενων υπηρεσιών.
    Οι δυο αεροπορικές αγόρασαν την Ολυμπιακή και μετά συγχωνευόμενες έγιναν Olympic Air. Δηλαδή η ίδια εταιρία, απλά ιδιωτική που μάλιστα επιδοτήθηκε με 120εκ όταν είχε πρόβλημα. Μονοπώλιο λοιπόν.
    Ο ΟΤΕ δόθηκε στη DT για ψίχουλα και κουνιέται πως έχει όλα αυτά που είπες γιατί απλά τα έχουμε πληρώσει εμείς εδώ και χρόνια. Οι άλλες δυο εταιρίες πήρανε στην αρχή αρκετές επιδοτήσεις για να σταθούν στα πόδια τους και η μια τις έφαγε αλλά είναι μεγάλη για να πεθάνει και έτσι κρατάνε ψηλά τις λιανικές για να μείνουν και οι δυο φτιάχνοντας το γνωστό καρτέλ. Σε λίγο καιρό η μια θα εξαγοραστεί ίσως από τον ΟΤΕ ίσως από τα υπερκέρδη της ΔΕΗ που και αυτή ενώ έσπασε σε κομμάτια στην ουσία έχει πάρει ότι είχε η παλιά δημόσια ΔΕΗ.
    Η χώρα μας έχει ανάγκη από μια εταιρία αεροπορική, μια με τηλεπικοινωνίες και μια με ενέργεια. Τις είχε και τις έκανε ιδιωτικές χωρίς να κρατήσει και μετοχές συνεχίζει να τις πληρώνει είτε με επιδοτήσεις είτε με αυξημένες τιμές λιανικής.
    Κάποιος ωφελείται από όλα αυτά.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  11. #26
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι δυο αεροπορικές αγόρασαν την Ολυμπιακή και μετά συγχωνευόμενες έγιναν Olympic Air. Δηλαδή η ίδια εταιρία, απλά ιδιωτική που μάλιστα επιδοτήθηκε με 120εκ όταν είχε πρόβλημα. Μονοπώλιο λοιπόν.
    Ο ΟΤΕ δόθηκε στη DT για ψίχουλα και κουνιέται πως έχει όλα αυτά που είπες γιατί απλά τα έχουμε πληρώσει εμείς εδώ και χρόνια. Οι άλλες δυο εταιρίες πήρανε στην αρχή αρκετές επιδοτήσεις για να σταθούν στα πόδια τους και η μια τις έφαγε αλλά είναι μεγάλη για να πεθάνει και έτσι κρατάνε ψηλά τις λιανικές για να μείνουν και οι δυο φτιάχνοντας το γνωστό καρτέλ. Σε λίγο καιρό η μια θα εξαγοραστεί ίσως από τον ΟΤΕ ίσως από τα υπερκέρδη της ΔΕΗ που και αυτή ενώ έσπασε σε κομμάτια στην ουσία έχει πάρει ότι είχε η παλιά δημόσια ΔΕΗ.
    Η χώρα μας έχει ανάγκη από μια εταιρία αεροπορική, μια με τηλεπικοινωνίες και μια με ενέργεια. Τις είχε και τις έκανε ιδιωτικές χωρίς να κρατήσει και μετοχές συνεχίζει να τις πληρώνει είτε με επιδοτήσεις είτε με αυξημένες τιμές λιανικής.
    Κάποιος ωφελείται από όλα αυτά.
    H χώρα μας και κάθε χώρα, χρειάζεται ένα και μόνο πράγμα.
    ΔΙΟΙΚΗΣΗ της προκοπής δηλαδή πολιτικούς και κυβέρνηση

    Δεν το βλέπω, βολέψου μ'αυτά που έχουμε, τα πράγματα θα χειροτερεύουν διαρκώς ..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #27
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    H χώρα μας και κάθε χώρα, χρειάζεται ένα και μόνο πράγμα.
    ΔΙΟΙΚΗΣΗ της προκοπής δηλαδή πολιτικούς και κυβέρνηση

    Δεν το βλέπω, βολέψου μ'αυτά που έχουμε, τα πράγματα θα χειροτερεύουν διαρκώς ..
    ... εκτός αν ...
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  13. #28
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η United Fiber αναπτύσσει το δίκτυο FTTH σε όλη την Ελλάδα, με τρέχουσες εργασίες στο 85% των περιοχών που αντιστοιχούν στις περιοχές που έχει ήδη αναπτύξει τεχνολογία Fiber to the Cabinet (FTTC) ....

    WTF 1?!?!?!

    https://www.broadband-assist.gov.gr/


    Πέραμα μόνο στο ικόνιο και εκεί έχει ελάχιστα σπίτια, εκεί που βάλανε είναι επιχειρήσεις και βιοτεχνίες !!! Tο 85% του περάματος μάλλον ενόουν ότι ΔΕΝ εχει Fiber το the Cabinet (FTTC)
    Τυπικά να αναφέρω πως:

    -To Ικόνιο έχει πλέον κάλυψη FTTH στο μεγαλύτερο μέρος του
    -Το Ικόνιο ΔΕΝ είναι ελάχιστα σπίτια
    -Το Ικόνιο ΔΕΝ ανήκει στο Πέραμα όσον αφορά τα τηλέφωνα, έως το Δημοτικό σχολείο πάντα πέρναμε από Κερατσίνι (και τώρα το έσκαψε έως το Δημοτικό η Open Fiber λόγω Κερατσινίου). Τα τηλέφωνα εκεί είχαν αρίθμηση 43 και όχι 44.
    -Το Πέραμα το έχει αναλάβει η Cosmote, οπότε τα παράπονα για κάλυψη FTTH εκεί καλύτερα να γίνονται στο αντίστοιχο thread.
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας