Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    23-03-2024
    Ηλικία
    22
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gigabit / 100 Mbit
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 5530
    Καλησπέρα σας παιδιά, ξέρει κάνεις πόσο παίρνει η μεταφορά απο FTTH Voda σε FTTH Cosmo? Περιμένω εδώ και 14 μέρες κι ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί. Έχω παραλάβει το Fritzbox 5530 Router απ' τις 6 (νομίζω) του μήνα και το συνέδεσα στις 8 του μήνα που σταμάτησε να δουλεύει της Vodafone και για κάποια λεπτά έπιασα 900 κάτι και έλεγε Cosmote στο Speedtest (επίσης στην Vodafone είχα μόνο 100αρα) αλλά από τότε όλο Training κάνει...

    Edit : Περιοχή Βύρωνας και η ίνα είναι της Vodafone

  2. #2
    Εγγραφή
    21-03-2024
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vengeful James Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας παιδιά, ξέρει κάνεις πόσο παίρνει η μεταφορά απο FTTH Voda σε FTTH Cosmo? Περιμένω εδώ και 14 μέρες κι ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί. Έχω παραλάβει το Fritzbox 5530 Router απ' τις 6 (νομίζω) του μήνα και το συνέδεσα στις 8 του μήνα που σταμάτησε να δουλεύει της Vodafone και για κάποια λεπτά έπιασα 900 κάτι και έλεγε Cosmote στο Speedtest (επίσης στην Vodafone είχα μόνο 100αρα) αλλά από τότε όλο Training κάνει...
    Η υποδομή FTTH στο Βύρωνα είναι όντως από τη Vodafone. Με αλλαγή παρόχου η Cosmote κάνει αίτημα στη Vodafone για φορητότητα. Όταν είναι έτοιμη η υπηρεσία θα βάλει τον κόφτη στα Mbps που πληρώνεις στο πρόγραμμα.

    Τι πρόγραμμα βρήκες στην Cosmote που να είναι καλύτερο και πιο οικονομικό από τη Vodafone;

  3. #3
    Εγγραφή
    23-03-2024
    Ηλικία
    22
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gigabit / 100 Mbit
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 5530
    Καλησπέρα φίλε.
    Κανένα, απλά ήθελα το Fritzbox XD
    1000αρα έχω βάλει στην Cosmote, νομίζω ξέχασα να το αναφέρω.
    Με έχουν 21 μέρες χωρίς Internet και τηλέφωνο...

  4. #4
    Εγγραφή
    21-03-2024
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vengeful James Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλε.
    Κανένα, απλά ήθελα το Fritzbox XD
    1000αρα έχω βάλει στην Cosmote, νομίζω ξέχασα να το αναφέρω.
    Με έχουν 21 μέρες χωρίς Internet και τηλέφωνο...
    Έκλεισες συμβόλαιο στα 50.90€ που είναι σε προσφορά (κανονική τιμή 85€);
    Μετά από δύο χρόνια θα ζητήσουν πίσω το FritzBox.

    Αυτό το μοντέλο δεν έχει καλό WiFi.
    https://www.skroutz.gr/s/34971205/AV...-Ethernet.html

  5. #5
    Εγγραφή
    23-03-2024
    Ηλικία
    22
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gigabit / 100 Mbit
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 5530
    Μετά από 2 Χρόνια θα κάνω ανανέωση. Αν είναι πάνω από 50€ (που δεν νομίζω εφόσον κοιτάω πολλούς μήνες και δεν το έχω πετύχει πάνω απο 50 το συμβόλαιο) τότε θα ρίξω την ταχύτητα αλλά ούτως ή άλλως δεν μπορούν να το ζητήσουν πίσω εφόσον έρχεται με το συμβόλαιο. Αυτό είναι σαν να σου ζητάνε το δώρο Smartphone πίσω μετά από λήξη συμβολαίου κινητής. Ούτε η Vodafone μου ζήτησε τον εξοπλισμό πίσω παρότι μετά χαράς να τους τον έδινα εφόσον μόνο χώρο πιάνει τώρα.

    Για το σπίτι μου μια χαρά είναι το WIFI απ'οτι έχω testαρει. Μακράν ανώτερο της Vodafone. Κι επίσης παίρνει κατευθείαν την ίνα οπότε δεν μου πιάνει 2 πρίζες όπως τα κινέζικα της Vodafone και σε κατώτερες ταχύτητες της Cosmote.

    - - - Updated - - -

    Τελικά στο συμβόλαιο όντως γράφει οτι επιστρέφεται στην λήξη. Αλλά όπως είπα θα κάνω ανανέωση με 1000αρα πάλι και δεν νομίζω σε 2 χρόνια να είναι πιο ακριβή απ'οτι τόσους μήνες τώρα. 85€ Γράφει ότι πληρώνεις μετά την λήξη του συμβολαίου (δηλαδή αν δεν κάνεις ανανέωση).

  6. #6
    Εγγραφή
    23-03-2024
    Ηλικία
    22
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gigabit / 100 Mbit
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 5530
    1 μήνα μετά καί επιτέλους επιβεβαιώθηκε ότι φταίει η Vodafone. Να ναι καλά η κοπέλα απ'το 13830 που με ενημέρωσε οτι για κάποιο λόγο έχουν κάνει διακοπή αντί για μεταφορά (σαν να μην έχω πληρώσει δηλαδή που όλους τους λογαριασμούς μέχρι και τον τελευταίο στην ώρα τους τους πλήρωσα). Μάλλον επειδή έφυγα 1 μήνα πρίν λήξει το συμβόλαιο, που κι αυτό δικό τους φταίξιμο είναι εφόσον αυτοί με έβαλαν στην διαδικασία να ψάχτω με το πρήξιμο για ανανέωση και αναφέροντας οτι έχει λήξει το συμβόλαιο. Ακόμα δεν έχω ίντερνετ αλλά το συμβόλαιο λήγει αύριο οπότε ευελπιστώ είτε σήμερα είτε την Δευτέρα θα έχει μπει. Πραγματικά μακριά απ'αυτήν την εταιρεία.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας