Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-25 από 25
  1. #16
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.908
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vageo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέτε να περιμένω μήπως πάρω την επιδότηση; ή θα χάσω την προσφορά της Inalan;
    H προσφορά της Inalan είναι μέχρι τις 30/4 νομίζω, η επιδότηση που δεν θα μπορείς να πάρεις στην Inalan, αν ξεκινήσει μέσα στο καλοκαίρι θα είναι καλά...

  2. #17
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.265
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως στην θέση της, θα έδινα πακέτα με 2 τιμές, ανάλογα το δίκτυο.
    .
    Ναι, κατανοητό. Και εγώ 2 τιμές θα προτιμούσα αντί να παίζω με όρους marketing για το τι εννοεί ο ποιητής

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vageo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η NOVA δίνει 300άρα με 26€/μήνα και η Inalan 1000άρα με 24€/μήνα αν είμαι ο πρώτος που θα βάλει στην οικοδομή μας αλλά η προσφορά είναι μέχρι 30 Απριλίου.
    Λέτε να περιμένω μήπως πάρω την επιδότηση; ή θα χάσω την προσφορά της Inalan;
    Πόσο πιο χαμηλά από 24-26 €/μήνα πιστεύεις θα σου βγει με κουπόνι, δεν θα ανεβάσουν πλασματικά τις τιμές ωστε πάλι τόσα στο περίπου να δίνεις και με κουπόνι?
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  3. #18
    Εγγραφή
    11-04-2008
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Είναι πολύ πιθανόν να ανεβάσουν πλασματικά τις τιμές όταν αρχίσει η επιδότηση και επομένως η προσφορά της inalan φαίνεται καλή αλλά με προβληματίζει το ότι όπως μου είπαν τηλεφωνικά πριν από λίγο η τηλεφωνία στην inalan δεν είναι-υποστηρίζεται από αυτούς αλλά από άλλη εταιρεία-πάροχο. Αν υπάρχει πρόβλημα στην τηλεφωνία (μου είναι απαραίτητη λόγω προβλήματος υγείας) ποιος θα είναι υπεύθυνος;

  4. #19
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    915
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vageo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολύ πιθανόν να ανεβάσουν πλασματικά τις τιμές όταν αρχίσει η επιδότηση και επομένως η προσφορά της inalan φαίνεται καλή αλλά με προβληματίζει το ότι όπως μου είπαν τηλεφωνικά πριν από λίγο η τηλεφωνία στην inalan δεν είναι-υποστηρίζεται από αυτούς αλλά από άλλη εταιρεία-πάροχο. Αν υπάρχει πρόβλημα στην τηλεφωνία (μου είναι απαραίτητη λόγω προβλήματος υγείας) ποιος θα είναι υπεύθυνος;
    Ναι , δουλευουν με modulus και innertelecom (νομιζω) . γνωστοι παροχοι ειναι δεν θα υπαρχει προβλημα (μαλλον) .... σα τη nova Οπου Outsource τη τηλεφωνια της σε μια βουλγαρικη εταιρεία

  5. #20
    Εγγραφή
    11-04-2008
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Και υπάρχει και αυτό;

    "Διάβασε & αυτό
    Σε περίπτωση που θέλεις προσθήκη τηλεφωνικής γραμμής, το αναφέρεις κατά την υποβολή της αίτησής σου και ακολουθείς τα βήματα του ενημερωτικού mail που θα λάβεις.
    Να θυμάσαι ότι η αίτηση και η συνδεσή σου στην Inalan δεν συνεπάγεται με φορητότητα ή διακοπή από τον υφιστάμενο πάροχό σου.¨"

    Δηλαδή πηγαίνοντας στην inalan ΔΕΝ θα έχω τον υπάρχοντα αριθμό σταθερού τηλεφώνου που έχω τώρα, αλλά θα μου δοθεί άλλος καινούργιος αριθμός τηλεφώνου; Είναι δυνατόν να μην υπάρχει φορητότητα;

  6. #21
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.946
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vageo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή πηγαίνοντας στην inalan ΔΕΝ θα έχω τον υπάρχοντα αριθμό σταθερού τηλεφώνου που έχω τώρα, αλλά θα μου δοθεί άλλος καινούργιος αριθμός τηλεφώνου; Είναι δυνατόν να μην υπάρχει φορητότητα;
    Αυτό που λέει το μήνυμα είναι ότι δεν είναι υποχρεωτική η φορητότητα. Δεν λέει ότι δεν γίνεται.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  inalan_port.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  6,4 KB 
ID: 255279
    https://inalan.gr/paketa-thlefonias/

  7. #22
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.735
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZuperMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ζωή Αθήνα/Θεσσαλονίκη, οι υπόλοιποι που ζούμε σε περιοχές 30-40κ κόσμος να π@με να γ@μ@θουμ@...
    Εμείς στην Ικαρία
    γ@μιώμαστε
    και περνάμε πολύ καλά

    Και στην Αθήνα καλά περνάμε
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #23
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vageo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και υπάρχει και αυτό;

    "Διάβασε & αυτό
    Σε περίπτωση που θέλεις προσθήκη τηλεφωνικής γραμμής, το αναφέρεις κατά την υποβολή της αίτησής σου και ακολουθείς τα βήματα του ενημερωτικού mail που θα λάβεις.
    Να θυμάσαι ότι η αίτηση και η συνδεσή σου στην Inalan δεν συνεπάγεται με φορητότητα ή διακοπή από τον υφιστάμενο πάροχό σου.¨"

    Δηλαδή πηγαίνοντας στην inalan ΔΕΝ θα έχω τον υπάρχοντα αριθμό σταθερού τηλεφώνου που έχω τώρα, αλλά θα μου δοθεί άλλος καινούργιος αριθμός τηλεφώνου; Είναι δυνατόν να μην υπάρχει φορητότητα;
    Εννοεί ότι η σύνδεσή σου στην Inalan επειδή γίνεται στο δικό τους ανεξάρτητο δίκτυο δεν έχει ως αποτέλεσμα τη διακοπή της υφιστάμενης σύνδεσής σου, όπως θα γινόταν π.χ. αν άλλαζες από Vodafone σε Nova. Για τη διακοπή της υφιστάμενης σύνδεσης θα πρέπει να φροντίσεις εσύ.
    Αν κάνεις αίτημα φορητότητας του αριθμού σου τότε αυτό συνεπάγεται και αίτηση διακοπής της υπάρχουσας σύνδεσής σου.

    Οι πάροχοι τηλεφωνίας που συνεργάζονται είναι αξιόπιστοι, με πολύ καλό support, ενώ έχεις και διάφορα πλεονεκτήματα του τύπου να μπορείς να βάλεις τα στοιχεία τηλεφωνίας σε εφαρμογή στο κινητό σου και να έχεις το σταθερό πάντα μαζί σου. Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι μόνο μικροδιακοπές της υπηρεσίας Internet που μπορεί να τύχουν. Αν είναι πραγματικά αναγκαίο το 100% uptime για το Internet ή/και το σταθερό, καλό είναι να έχεις και κάποιο backup του τύπου 4g router και έξτρα sim. Να περιμένεις λίγο πιο συχνά βλάβες σε σχέση με τους άλλους παρόχους, οι οποίες όμως επιλύονται εντυπωσιακά γρήγορα, δεν μου έχει τύχει βλάβη που να μην επιλυθεί την ίδια ημέρα.
    Στα πακέτα τους που έχουν μέσα και τηλεφωνία, η τηλεφωνία παρέχεται είτε από Intertelecom είτε από Yuboto (συγκεκριμένη εταιρεία σε κάθε πακέτο, δεν μπορείς να επιλέξεις ελεύθερα δηλαδή, αν θέλεις άλλη θα πρέπει να διαλέξεις άλλο πακέτο). Αν προσθέσεις χωριστά τηλεφωνία σε κάποιο πακέτο μπορείς να επιλέξεις μεταξύ πακέτων από Modulus, Yuboto και Intertelecom.
    Προσωπικά έχω άριστες εντυπώσεις από Modulus και Intertelecom. Yuboto απλά δεν έχει τύχει να δοκιμάσω μέχρι τώρα, δεν αποκλείεται και αυτή να είναι εξίσου καλή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Giama : 10-04-24 στις 13:00.

  9. #24
    Εγγραφή
    04-07-2023
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Path Level
    Fastpath
    Εμείς που μένουμε μέσα στο Παγκράτι και είμαστε απο τα λίγα στενά που δεν έχουν οπτική άραγε θα έχουμε ποτέ;!
    ΚΑΦΑΟ vodafone δυστυχώς οπότε δύσκολο το βλέπω!

  10. #25
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.999
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγαλύτερη κάλυψη Θεσσαλονίκη έχει η inalan, και χωρίς το άθλιο upload ...
    Θα κάνω επικόλληση κάτι που είχα γράψει μερικές ημέρες πριν...

    Μέσα και εγώ για ιναλαν vs nova...
    Αν όμως είχε και λίγο πιο σταθερό δίκτυο η ιναλαν και δεν κοβόταν κάθε λίγο και από μια ίνα, καλά θα ήταν..
    Το να έχεις και ιναλαν κάλυψη πάντως είναι ένα ακόμη συν έναντι του ανταγωνισμού...
    Αν και τώρα που κοιτάζω λίγο τα πακέτα τους δεν έχουν ενδιάμεσο 300 η 500....
    Μόνο 100/200/1000...
    Και τα πακέτα με τηλεφωνια δεν τα λες και οικονομικά... Ίσως το παραπάνω upload κοστίζει έναντι του down....
    Επομένως θα ήθελα κάλυψη για τον ανταγωνισμό αλλά πάλι Νόβα μου φαίνεται θα διάλεγα... Το καλό της ιναλαν είναι ότι βάζουν μόνο σε έναν αν θέλει... Έτσι γλιτώνεις βαβούρα με τη πολυκατοικία...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό είναι να υπάρχουν επιλογές, ανάλογα τι θέλει πιο πολύ ο καθένας..

    Εμένα μία 500άρα μαζί με EON TV σε τιμή κάτω από 35 ευρώ, (2 μήνες δωρεάν) θα μου άρεσε.
    Χωρίς εον 29€ πλέον η 500 από 26€ που ήταν πριν.... Η εον τώρα ξεκινάει από 11€... Αν και αυτές οι τιμές είναι για χώρια πακέτο...
    Μαζί τη 500 την έχει 35€ και τη 300 την έχει 32€....
    Δεν είναι άσχημα νομίζω...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσε να σου πουλήσει παντού 300, 500 και 1 Gbps, αλλά όχι στις τιμές που δίνει στο δικό της δίκτυο, μιας και θα αγοράζει από άλλους..
    Το πιθανότερο θα ήταν κοντά στις τιμές της Vodafone και του OTE..

    Τώρα βέβαια δεν θα ήταν ωραίο να έδινε και ο OTE ή ή Vodafone 1 Gbps με 33 ευρώ στο δίκτυο τους ?

    Άμα βγει φθηνή χονδρική με ΔΕΗ ή OTE μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα..
    Τώρα η Nova βασικά διαφημίζει το δίκτυο της..

    Εγώ πάντως στην θέση της, θα έδινα πακέτα με 2 τιμές, ανάλογα το δίκτυο.

    33 δίνει η Nova τα 200 FTTH
    32,90 η Vodafone.
    H Cosmote το έχει εκτός site.
    33 τα 200 σε άλλο δίκτυο...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από esertas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μόνος λόγος που δεν κάνω αίτηση για fiber nova είναι γιατί περιμένω τα νέα κουπόνια. Μπορεί τώρα να βάλω 300 με 26 ευρώ και μετά κουπόνι 1000 πάλι με 26 ευρώ. Μπορεί......
    Συμφορουμιτης πάντως πήρε τη 1000αρα προσφορά στα 29€..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vageo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολύ πιθανόν να ανεβάσουν πλασματικά τις τιμές όταν αρχίσει η επιδότηση και επομένως η προσφορά της inalan φαίνεται καλή αλλά με προβληματίζει το ότι όπως μου είπαν τηλεφωνικά πριν από λίγο η τηλεφωνία στην inalan δεν είναι-υποστηρίζεται από αυτούς αλλά από άλλη εταιρεία-πάροχο. Αν υπάρχει πρόβλημα στην τηλεφωνία (μου είναι απαραίτητη λόγω προβλήματος υγείας) ποιος θα είναι υπεύθυνος;
    Η ιναλαν συνεργάζεται με voip παρόχους...
    Δεν έχει δική της τηλεφωνία από όσο ξέρω..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vageo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και υπάρχει και αυτό;

    "Διάβασε & αυτό
    Σε περίπτωση που θέλεις προσθήκη τηλεφωνικής γραμμής, το αναφέρεις κατά την υποβολή της αίτησής σου και ακολουθείς τα βήματα του ενημερωτικού mail που θα λάβεις.
    Να θυμάσαι ότι η αίτηση και η συνδεσή σου στην Inalan δεν συνεπάγεται με φορητότητα ή διακοπή από τον υφιστάμενο πάροχό σου.¨"

    Δηλαδή πηγαίνοντας στην inalan ΔΕΝ θα έχω τον υπάρχοντα αριθμό σταθερού τηλεφώνου που έχω τώρα, αλλά θα μου δοθεί άλλος καινούργιος αριθμός τηλεφώνου; Είναι δυνατόν να μην υπάρχει φορητότητα;
    Φορητότητα γίνεται κανονικά..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοεί ότι η σύνδεσή σου στην Inalan επειδή γίνεται στο δικό τους ανεξάρτητο δίκτυο δεν έχει ως αποτέλεσμα τη διακοπή της υφιστάμενης σύνδεσής σου, όπως θα γινόταν π.χ. αν άλλαζες από Vodafone σε Nova. Για τη διακοπή της υφιστάμενης σύνδεσης θα πρέπει να φροντίσεις εσύ.
    Αν κάνεις αίτημα φορητότητας του αριθμού σου τότε αυτό συνεπάγεται και αίτηση διακοπής της υπάρχουσας σύνδεσής σου.

    Οι πάροχοι τηλεφωνίας που συνεργάζονται είναι αξιόπιστοι, με πολύ καλό support, ενώ έχεις και διάφορα πλεονεκτήματα του τύπου να μπορείς να βάλεις τα στοιχεία τηλεφωνίας σε εφαρμογή στο κινητό σου και να έχεις το σταθερό πάντα μαζί σου. Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι μόνο μικροδιακοπές της υπηρεσίας Internet που μπορεί να τύχουν. Αν είναι πραγματικά αναγκαίο το 100% uptime για το Internet ή/και το σταθερό, καλό είναι να έχεις και κάποιο backup του τύπου 4g router και έξτρα sim. Να περιμένεις λίγο πιο συχνά βλάβες σε σχέση με τους άλλους παρόχους, οι οποίες όμως επιλύονται εντυπωσιακά γρήγορα, δεν μου έχει τύχει βλάβη που να μην επιλυθεί την ίδια ημέρα.
    Στα πακέτα τους που έχουν μέσα και τηλεφωνία, η τηλεφωνία παρέχεται είτε από Intertelecom είτε από Yuboto (συγκεκριμένη εταιρεία σε κάθε πακέτο, δεν μπορείς να επιλέξεις ελεύθερα δηλαδή, αν θέλεις άλλη θα πρέπει να διαλέξεις άλλο πακέτο). Αν προσθέσεις χωριστά τηλεφωνία σε κάποιο πακέτο μπορείς να επιλέξεις μεταξύ πακέτων από Modulus, Yuboto και Intertelecom.
    Προσωπικά έχω άριστες εντυπώσεις από Modulus και Intertelecom. Yuboto απλά δεν έχει τύχει να δοκιμάσω μέχρι τώρα, δεν αποκλείεται και αυτή να είναι εξίσου καλή.
    Έχω 3 νούμερα στην Intertelecom χρόνια τώρα τουλάχιστον πάνω από 5....
    Πρόβλημα κανένα και η εξυπηρέτηση πολύ καλή...
    Ένα θεματακι είναι νομίζω ότι στις 2 ώρες σου κλείνει τη γραμμή και πρέπει να καλέσεις ξανά αλλά οκ...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας