Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 52
  1. #31
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.122
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτο το κοστος εχεις βαλει και το κοστος του vpn απο το οποιο θα μπαινεις για να κανεις την συνδρομη και την ανανεωση της? Γιατι η σελιδα του youtube εχει το premium στα 8ε το μηνα!
    https://www.youtube.com/premium

    Αλλα ας πουμε οτι ειναι 26ε με καποιο τροπο. Γιατι να δωσω 26ε σε μια πλατφορμα που το καλο περιεχομενο ειναι το 10% και η σαβουρα το 90%, τα clickbait και τα fake thumnails απο τους creators παει συννεφο, που ολοι νοιαζονται μονο για τα views και κανουν οτι καραγκιοζιλικι μπορουν για να τα μαζεψουν (ονοματα ελληνων youtubers δεν λεμε :P)? Να μην ξεχασω και τη σαπια σελιδα που εχει τοσο js οσο το fb αλλα λιγοτερη λειτουργικοτητα.
    Οποιος λοιπον θεωρει αυτο το περιεχομενο αξιολογο, πχ μια φιλη μου που στην ερωτηση "με ποιο προγραμμα ακους μουσικη στο pc" η απαντηση της ειναι "με το youtube!", ας βλεπει διαφημησεις ή ας παρει premium για να τους στηριξει.
    Εγω θα το εκανα για να εχω καλυτερη ποιοτητα στο youtube music, για να ακουω τη μουσικη μου σε aac των 256kb/s (απο aac των 128kb/s που δινεται τζαμπα). Αλλα σε αυτα τα λεφτα το spotify εινια καλυτερο.

    Τελος, το σκουπιδοapi δεν (νομιζω να) κοιταει αν εισαι premium ή οχι. Τα requests per day δεν εινια παραπανω απο 10000 ανα μερα με premium, ουτε γλυτωνεις το μασκαρεμα της οποιας εφαρμογης σαν android client αν δεν θες να σου κανει throttling. Το λεω σαν χρηστης που δεν εχει ανοιξει ποτε την εφαρμογη του κινητου, γιατι βλεπω youtube σχεδον παντα απο το kodi ή απο καποιο invidious instance οταν ειμαι στο pc.
    Μια χαρά είναι το περιεχόμενο του YouTube. Μιλάμε για παγκόσμιο θησαυρό και 20-30 που αναφέρονται είναι σκότωμα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #32
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.982
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Το enhancements for YouTube σταματησε να λειτουργει σε μένα.

  3. #33
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.565
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x

  4. #34
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτο το κοστος εχεις βαλει και το κοστος του vpn απο το οποιο θα μπαινεις για να κανεις την συνδρομη και την ανανεωση της? Γιατι η σελιδα του youtube εχει το premium στα 8ε το μηνα!
    https://www.youtube.com/premium

    Αλλα ας πουμε οτι ειναι 26ε με καποιο τροπο. Γιατι να δωσω 26ε σε μια πλατφορμα που το καλο περιεχομενο ειναι το 10% και η σαβουρα το 90%, τα clickbait και τα fake thumnails απο τους creators παει συννεφο, που ολοι νοιαζονται μονο για τα views και κανουν οτι καραγκιοζιλικι μπορουν για να τα μαζεψουν (ονοματα ελληνων youtubers δεν λεμε :P)? Να μην ξεχασω και τη σαπια σελιδα που εχει τοσο js οσο το fb αλλα λιγοτερη λειτουργικοτητα.
    Οποιος λοιπον θεωρει αυτο το περιεχομενο αξιολογο, πχ μια φιλη μου που στην ερωτηση "με ποιο προγραμμα ακους μουσικη στο pc" η απαντηση της ειναι "με το youtube!", ας βλεπει διαφημησεις ή ας παρει premium για να τους στηριξει.
    Εγω θα το εκανα για να εχω καλυτερη ποιοτητα στο youtube music, για να ακουω τη μουσικη μου σε aac των 256kb/s (απο aac των 128kb/s που δινεται τζαμπα). Αλλα σε αυτα τα λεφτα το spotify εινια καλυτερο.

    Τελος, το σκουπιδοapi δεν (νομιζω να) κοιταει αν εισαι premium ή οχι. Τα requests per day δεν εινια παραπανω απο 10000 ανα μερα με premium, ουτε γλυτωνεις το μασκαρεμα της οποιας εφαρμογης σαν android client αν δεν θες να σου κανει throttling. Το λεω σαν χρηστης που δεν εχει ανοιξει ποτε την εφαρμογη του κινητου, γιατι βλεπω youtube σχεδον παντα απο το kodi ή απο καποιο invidious instance οταν ειμαι στο pc.
    Ποιά ειναι τα ενδιαφέροντά σου κι λές σκουπίδι το youtube ; Γιατί αν ειναι κάτι Έλληνες yt που κοιτάνε να βγάλουν φράγκα, όντως ισχύει κι προσωπικα δεν ασχολούμαι.

    Αλλά είσαι εντελώς εκτός τόπου κι χρόνου, εχω συνδρομές σε κανάλια με πραγματικά ΘΗΣΑΥΡΟΥΣ κι ειναι τα πλέον χρήσιμα 8€ που δίνω στην ζωή μου !

  5. #35
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    373
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    ~ 20/20
    ISP
    (κ)ΟΤΕ 4G
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    σκουπίδι το youtube
    το Youtube API λεει σκουπίδι όχι το Youtube.

    Συμφωνώ οτι η αναζήτηση έχει χαλάσει πολύ.

  6. #36
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.565
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οχι εννοω και το κανονικο youtube οταν λεω σκουπιδι, οχι μονο το api του. Γιαυτο ας εξηγηθω...

    Σαν χρηστης, δεν εχω περασμενο το google account μου στο youtube και δεν ακολουθω τιποτα και κανεναν. Τα καναλια που με ενδιαφερουν, που εινια πχ 10, ειναι ολα bookmarked στον browser και στο kodi. Για αυτο το λογο, ο βασικος τροπος χρησης του youtube για μενα εινια η αναζητηση και ο αλγορυθμος πισω απο αυτη που επιστρεφει τα αποτελεσματα. Με αυτο τον τροπο δεν υπαρχουν και recommendations, οποτε ειναι πιο ευκολο να διακρινει καποιος τη σαβουρα.

    Τα αποτελεσματα λοιπον στην αναζητηση, οσο περνανε τα χρονια, γινονται ολο πιο αθλια. Βγαζοντας απ' εξω τα βιντεο με τα γνωστα clickbait previews και τιτλους, παω στο τι σαβουρα εχω δει κατα καιρους και με εχει αγανακτησει:
    - Σε βιντεο που υποτιθεται ειναι howto και μεσα στα 5-10 "καλυτερα" της αναζητησης, ειναι ο βλακας content creator και απλα διαβαζει ενα ποστ απο stackoverflow κανοντας τζοκινγκ στην γειτονια του. Και ετσι εινια ολα τα βιντεο του συγκεκριμενου κλοουν, κλεμενο περιεχομενο απο αλλου και ο τυπος να κανει κατι καθημερινο και απλα να τα διαβαζει!
    - Καναλια που βγαζουν καθε τρεις και λιγο shorts επειδη δεν εχουν φρεσκο περιεχομενο να δειξουν, για μηνες! Πχ, στο kodi εχω να δειχνει 20 βιντεο ανα σελιδα σε καθε καναλι και να κρυβει τα shorts. Σε ενα τετοιο καναλι, ποσα απο αυτα τα 20 βιντεο ειναι κανονικα και οχι shorts? Λιγοτερα απο 5, κατα μεσο ορο.
    - Creators που τραβανε με το κινητο οτι λαχει. Πχ προχτες που εψαχνα ειδησεις για τον καιρο που χαλασε, πετυχα βιντεο με γαματο preview και τελικα ενας κλοουν και σχολιαζε οτι εβλεπε στο windy.com, με το κινητο σε portrait και ΠΡΙΝ την κακοκαιρια! Το preview δεν ηταν καν απο το windy.
    - Αλλος κλοουν, εκραζε σε δικο του βιντεο μια μαθηματικη/επιστημονικη εννοια επειδη δεν μπορουσε να την καταλαβει. Το "δικο του" βιντεο του ηταν κυριολεκτικα αποσπασμα απο το βιντεο που εδειχνε την εννοια, απλα ο τυπος ειχε τραβηξει την οθονη του υπολογιστη του με το κινητο του και μιλουσε απο πανω. Και αυτο ηταν στα 5-10 "καλυτερα" αποτελεσματα της αναζητησης...
    - Κλοουν creator να λεει "καντε like και subscribe για να χακαρουμε (σαν ομαδα?) τον αλγορυθμο του youtube!". Μεταφραση "καντε like για να με προωθησετε μεσω του αλγορυθμου".

    Οοολη αυτη η σαβουρα εινια πλεον ενα τεραστιο ποσοστο των βιντεο στο youtube, ακομα και αν δεν εινια 90% που λεω παραπανω. Οποτε ναι, δεν με ενδιαφερει αν το προβλημα πισω απο αυτα τα χαλια ειναι οντως ο αλγορυθμος ή κατι αλλο, εγω δεν θα εδινα ουτε cent για συνδρομη κλπ για τετοιο περιεχομενο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 23-04-24 στις 17:29.
    ديميتريس

  7. #37
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.122
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κανε ενα σάπιο λογαριασμο. Ολα τα υπολοιπα ισως τα χαρακτηρίζει και noise καποιος.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  8. #38
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.565
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα βαλω λογαριασμο για να εχω recommendations αντι για τη σαβουρα του αλγορυθμου αναζητησης?
    Και τι εννοεις με το noise?
    ديميتريس

  9. #39
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.122
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα βαλω λογαριασμο για να εχω recommendations αντι για τη σαβουρα του αλγορυθμου αναζητησης?
    Και τι εννοεις με το noise?
    Ναι θα βαλεις λογαριασμο αλλιως θα ζήσεις με λειψή εμπειρια χρήσης.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #40
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.565
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δηλαδη οι επιλογες που εχει καποιος εινια ή να ανεχτει τον αναπηρικο αλγορυθμο της αναζητησης ή recommendations, αρα google account και tracking μεχρι εκει που δεν παει? Μου θυμιζει το support της ms που τους λες οτι εχω το Χ προβλημα με τα windows και σου λενε "ειναι επειδη ειστε με local account, καντε τον ms και θα φτιαξει!".

    ديميتريس

  11. #41
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.687
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Χρησιμοποιείς το προϊόν μίας εταιρείας, και προσπαθεί να σου πασάρει ένα πιο πλήρες πακέτο υπηρεσιών της. Γιατί εκπλήσσεσαι;

  12. #42
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση δυσκολία με το yt. Εγώ έχω στο freetube (και στο newpipe) ότι κανάλια με ενδιαφέρουν.
    Χωρίς account. Και μου εμφανίζει μόνο ότι νέο υπάρχει στο εκάστοτε κανάλι.

    Ούτε trending videos βλεπω, ούτε similar.

    Έτσι κι αλλιώς όλα αυτά τα annoyances μπορείς να τα απενεργοποιήσεις στο freetube.

    Κλάσεις ανώτερη εμπειρία απ' το να τα βλέπεις στον browser.

    Και έχει μέχρι και φίλτρο για τους click bait τίτλους να τους τροποποιεί ώστε να ανταποκρίνονται στο actual content (με βάση το feedback από χρήστες φαντάζομαι).
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  13. #43
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.695
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση δυσκολία με το yt. Εγώ έχω στο freetube (και στο newpipe) ότι κανάλια με ενδιαφέρουν.
    Χωρίς account. Και μου εμφανίζει μόνο ότι νέο υπάρχει στο εκάστοτε κανάλι.

    Ούτε trending videos βλεπω, ούτε similar.

    Έτσι κι αλλιώς όλα αυτά τα annoyances μπορείς να τα απενεργοποιήσεις στο freetube.

    Κλάσεις ανώτερη εμπειρία απ' το να τα βλέπεις στον browser.

    Και έχει μέχρι και φίλτρο για τους click bait τίτλους να τους τροποποιεί ώστε να ανταποκρίνονται στο actual content (με βάση το feedback από χρήστες φαντάζομαι).
    Newpipe και εγώ απλά στχνά πυκνά κάνω import από το profile μου
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  14. #44
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Newpipe και εγώ απλά στχνά πυκνά κάνω import από το profile μου
    Για ποιό λόγο; Για να είσαι in sync μεταξύ των συσκευών κι έτσι;
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  15. #45
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    373
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    ~ 20/20
    ISP
    (κ)ΟΤΕ 4G
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οοολη αυτη η σαβουρα εινια πλεον ενα τεραστιο ποσοστο των βιντεο στο youtube, ακομα και αν δεν εινια 90% που λεω παραπανω. Οποτε ναι, δεν με ενδιαφερει αν το προβλημα πισω απο αυτα τα χαλια ειναι οντως ο αλγορυθμος ή κατι αλλο, εγω δεν θα εδινα ουτε cent για συνδρομη κλπ για τετοιο περιεχομενο.
    Ένα είναι αυτό που λες. Οτι ο καθενας ανεβαζει κατεβάζοντας τη μέση ποιότητα του περιεχομένου. Το άλλο σοβαρό είναι οτι η αναζήτηση έχει χαλάσει. Επίσης ο μηχανισμός των προτεινόμενων παλαιότερα ήταν πολύ καλύτερος.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Newpipe και εγώ απλά στχνά πυκνά κάνω import από το profile μου
    χειροκίνητα;

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας