Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.783
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    EETT
    Δελτίο Τύπου:
    Η ΕΕΤΤ δημοσιεύσει το κείμενο τεκμηρίωσης της προσαρμογής του τεχνοοικονομικού μοντέλου NGA bottom-up για τον προσδιορισμό Floor box (υφιστάμενης προ-εγκατάστασης και κτιρίων με επιδότηση εγκατάστασης εσωτερικής καλωδίωσης).

    Στο κείμενο παρουσιάζεται η προσαρμογή του υφιστάμενου τεχνοοικονομικού μοντέλου μακροπρόθεσμου επαυξητικού κόστους NGA για τον υπολογισμό των τιμών πρόσβασης χαλκού και οπτικής ίνας σύμφωνα με την οδηγία 2013/466/ΕΕ, με σκοπό την προσθήκη νέων υπηρεσιών χονδρικής:

    • Μηνιαίο τέλος παροχής πρόσβασης στο Floor Box κτιρίων που διαθέτουν υποδομή εσωτερικής καλωδίωσης οπτικών ινών,
    • Μηνιαίο τέλος παροχής πρόσβασης στο Floor Box κτιρίων που επιδοτούνται μέσω της δράσης SMART READINESS.


    Το κείμενο έχει επικαιροποιηθεί λαμβάνοντας υπόψη τα σχόλια των συμμετεχόντων σε δύο δημόσιες διαβουλεύσεις της ΕΕΤΤ για τον προσδιορισμό του μηνιαίου τέλους Floorbox και τον προσδιορισμό του μηνιαίου τέλους Floorbox Smart Readiness.

    Δείτε παρακάτω συνημμένο το κείμενο τεκμηρίωσης και τις σχετικές δημόσιες διαβουλεύσεις.

    Κείμενο Τεκμηρίωσης

    Επικαιροποιημένο τεχνοοικονομικό μοντέλο NGA BU LRIC+


  2. #2
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.608
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    ηταν που και καλα δεν θα ειχαμε τελη χωρις χαλκο..

  3. #3
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.735
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Πλυθείτε
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.934
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    ηταν που και καλα δεν θα ειχαμε τελη χωρις χαλκο..
    Ποιος το ειπε αυτο παλε? Και πότε? Που? Ειναι ποτέ δυνατον να μην είχαμε τελη?

  5. #5
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.451
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Τι σημαίνει αυτό ..? Δεν το κατάλαβα ...?

    - - - Updated - - -

    Θα έχουμε κάθε μήνα να έχουμε μηνιαίο τέλος ..? Αυτό λέει ..?

    Ας το κάνουν ...Θα αποσύρω την άδεια που τους δώσει για την εγκατάσταση θα τους φέρουν να τα ξηλώσουν και να με γυρίσουν σε VDSL....

    Χαλαρά.....

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.934
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εχετε πλακα ετσι?

    Με δικα σας λεφτα μπηκε ο εξοπλισμος στους οροφους?
    Καποιος τα πληρωσε και καποιος αλλος τριτος θελει να τα αξιοποιησει (για να μη γεμισει και ο κοσμςο καναλια και κουτια αν βαλει τα δικα του)
    Τσαμπα θα γινει αυτό?
    και τωρα γινεται, απλα οι αλλοι νοικιαζουν ολη την υποδομη της ινας οχι μονο το κομματι της εσωτερικης. Ποιο ειναι το θεμα?

    Οσο για το γυρισμα σε vdsl, εχασες. Καινε ρευμα και βγαινουν σιγα σιγα εκτος υποστηριξης. Πανε για αποσυρση.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.910
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σημαίνει αυτό ..?
    Για μας τίποτα, είναι πράγματα που έτσι κι αλλιώς συνυπολογίζονται στο πάγιο που πληρώνουμε.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.451
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχετε πλακα ετσι?

    Με δικα σας λεφτα μπηκε ο εξοπλισμος στους οροφους?
    Καποιος τα πληρωσε και καποιος αλλος τριτος θελει να τα αξιοποιησει (για να μη γεμισει και ο κοσμςο καναλια και κουτια αν βαλει τα δικα του)
    Τσαμπα θα γινει αυτό?
    και τωρα γινεται, απλα οι αλλοι νοικιαζουν ολη την υποδομη της ινας οχι μονο το κομματι της εσωτερικης. Ποιο ειναι το θεμα?

    Οσο για το γυρισμα σε vdsl, εχασες. Καινε ρευμα και βγαινουν σιγα σιγα εκτος υποστηριξης. Πανε για αποσυρση.
    Όταν όμως τα διαφημίζανε λέγανε εγκατάσταση τσάμπα και χωρίς χρέωση χρήσης... Δεν είπαν ποτέ θα βάλουν τέλος... Απλά τώρα που τα βάζουν όλοι σιγά σιγά το αλλάζουν ... Δυστυχώς τα έχω γραπτώς από ΟΤΕ πωλητές ........

    Το θέμα είναι και να έχεις δίκιο δεν θα το βρείς ποτέ γιατί θέλει φράγκα για να το βρεις .... και δεν αξίζει το κόπο !

    Ωστόσο να επισημάνω ότι την εγκατάσταση μόνο στην κεντρική υποδομή μπήκαν από τον ΟΤΕ... Από εκεί και πέρα τα έβαλα με τον δικό μου ηλεκτρολόγο και με δικό μου κόστος γιατί ο ΟΤΕ δεν μπορούσε να εξασφαλίσει ότι δεν θα μου κάνουν ζημιές... οπότε για να μην έχω θέμα τα πλήρωσα από την τσέπη μου ....

    Άρα δεν μπήκε με δικά τους λεφτά εξολοκλήρου !!!!

  9. #9
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Ακόμα δεν έχεις καταλάβει ότι τέλος υπήρχε πάντα και χρεωνόταν στους άλλους παρόχους που κάνουν χρήση της υποδομής; Δεν αλλάζει κάτι σε αυτό ούτε είναι κάτι καινούργιο που θα το χρεώνεται ξεχωριστά ο πελάτης.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.934
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Και επισης ειναι γνωστο οτι ο "δικος" μας ηλεκτρολογος ειναι κατι διαφορετικο απο αυτον του οτε. Αλλα ετσι την ινα την εβαλα "μονος μου "

    Δυστυχως η στραβη μπορει να γινει απο ολους.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.451
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και επισης ειναι γνωστο οτι ο "δικος" μας ηλεκτρολογος ειναι κατι διαφορετικο απο αυτον του οτε. Αλλα ετσι την ινα την εβαλα "μονος μου "

    Δυστυχως η στραβη μπορει να γινει απο ολους.
    Καμία σχέση ... όμως !! Εγώ δεν είμαι ηλεκτρολόγος για να μην την βάλω.... Ο ηλεκτρολόγος στον οποίο αναφέρομαι βάζει ίνες για την Vodafone. Συν ότι αυτός έχει κάνει όλη την υποδομή στο σπίτι.Το θέμα ότι εγώ δεν θέλω να φάινετε τίποτα εξωτερικά και για λόγους ασφαλείας αλλά δεν για ομορφιά. Κάτι που ο ΟΤΕ δεν μπορούσε να το κάνει. Οπότε το έκανε ο δικός μου ηλεκτρολόγος... Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις σαν αυτή που αναφέρεσαι ... Οπότε από το floor box μέχρι το server room είναι δικιά μου εγκατάσταση ...και με δικά μου έξοδα φυσικά...

    Λόγω δουλειάς βλέπω εγκαταστάσεις και βλέπω τι κάνουν ...Δεν θεωρώ ότι όλα χάλια έχω ανάμικτα συμπεράσματα...

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.934
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    To "μονος μου" αναφερεται στη γνωση διαφημιση του οτε (για το smarthome).

    Παντως για να βαζουμε καπως τα πραγματα στη θεση τους, παραδοσιακα η καλωδιωση του χαλκου απο το εσκαλιτ μεχρι το διαμερισμα παντα ηταν ευθυνη και κοστος του πελατη και οχι του παροχου.
    Και σιγουρα ενα τηλεφωνικο περναει ευκολοτερα απο μια ινα. Προφανως αν το εκαναν ετσι, οι εγκαταστασεις θα ηταν ΠΟΛΥ λιγοτερες.

    Τωρα εχουμε φτασει "κανονιστικα" να συζηταμε πως η εγκατασταση ενος παρόχου δίνεται επισήμως σε χρήση από άλλους παρόχους. Το οτι δεν φαινεται και ετσι σαρεσει καλυτερα, και δεν θες να πληρωσεις το κόστος στο παροχο (που σιγουρα ειναι μεσα στην τιμη αλλα δεν φαινεται) ειναι σαν να λες οτι εβαλες δικό σου router και ΔΕΝ θες να σου χρεωνει ο παροχος το router που σου παρεχει με χρησιδανειο.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-08-2022
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    To "μονος μου" αναφερεται στη γνωση διαφημιση του οτε (για το smarthome).

    Παντως για να βαζουμε καπως τα πραγματα στη θεση τους, παραδοσιακα η καλωδιωση του χαλκου απο το εσκαλιτ μεχρι το διαμερισμα παντα ηταν ευθυνη και κοστος του πελατη και οχι του παροχου.
    Και σιγουρα ενα τηλεφωνικο περναει ευκολοτερα απο μια ινα. Προφανως αν το εκαναν ετσι, οι εγκαταστασεις θα ηταν ΠΟΛΥ λιγοτερες.

    Τωρα εχουμε φτασει "κανονιστικα" να συζηταμε πως η εγκατασταση ενος παρόχου δίνεται επισήμως σε χρήση από άλλους παρόχους. Το οτι δεν φαινεται και ετσι σαρεσει καλυτερα, και δεν θες να πληρωσεις το κόστος στο παροχο (που σιγουρα ειναι μεσα στην τιμη αλλα δεν φαινεται) ειναι σαν να λες οτι εβαλες δικό σου router και ΔΕΝ θες να σου χρεωνει ο παροχος το router που σου παρεχει με χρησιδανειο.
    Άρθρο 810 - Αστικός Κώδικας - Έννοια
    Με τη σύμβαση του χρησιδανείου ο ένας από τους συμβαλλομένους (χρήστης) παραχωρεί στον άλλο τη χρήση πράγματος χωρίς αντάλλαγμα και αυτός (χρησάμενος) έχει υποχρέωση να αποδώσει το πράγμα μετά τη λήξη της σύμβασης.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.934
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ακριβως αυτο. Δεν φαινεται, υποτιθεται οτι παρεχεται δωρεαν, εισαι υποχρεωμενος να το επιστρεψεις, ΑΛΛΑ αν δεν πληρωνεις συνδεση ΔΕΝ σου το δινει, δεν ειναι αποτέλεσμα "Αγαθοσυνης" οπως επισης λεει ο ΑΚ
    Απλα βολεύει τον παροχο να στο δινει φαινομενικα δωρεαν και να μπορει να στο ζητησει πισω οποτεδηποτε.

    Στη πραξη, επειδη το αγοράζει, και ξερει οτι μετα απο δυο χρονια θα ειναι για πεταμα, προφανως και το εχει συνυπολογισει στο κόστος της υπηρεσιας που σου παρεχει.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-08-2022
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν δεν παρέχεται δωρεάν τότε δεν έχουμε χρησιδάνειο. Μπορεί να το λέμε χρησιδάνειο καταχρηστικά αλλά πρόκειται για πρόσθετη παροχή τότε (αν δεν παρέχεται πράγματι χωρίς αντάλαγμα).

    Σύμβαση παροχής υπηρεσιών + ενοικίασης εξοπλισμού μαζί.

    Ανώνυμο συνάλλαγμα (ελευθερία των συμβάσεων) ή μικτός τύπος σύμβασης (κοπτοραπτική κάτι από δω παίρνουμε κάτι από εκεί).

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας