Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    02-02-2024
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλημέρα σας,

    ψάχνω να αγοράσω ηλιακό θερμοσίφωνα και επειδή βλέπω μεγάλη ποικιλία και διαφορές στις τιμές θα ήθελα και την γνώμη σας! Ενδιαφέρομαι για κάτι που θα καλύψει 4-5 άτομα σε περιοχή με μεν εντονη ηλιοφάνεια αλλά με ιδιαίτερα χαμηλές θερμοκρασίες (οπότε η καλή μόνωση της δεξαμενης είναι σημαντική). Επίσης θα ήθελα να ειναι τριπλής ενέργειας!

    Τι προτείνετε;

    Ευχαριστώ,
    Α.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.820
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    200lt οποσδήποτε. Επιλεκτικό συλλέκτη για καλύτερη απόδοση σε συνεφιά. Ευχαριστημένος χρήστης Calpac. 20 χρόνια ο πρώτος -χωρίς καμιά συντήρηση- 8 χρόνια ήδη ο 2ος.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    02-02-2024
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    200lt οποσδήποτε. Επιλεκτικό συλλέκτη για καλύτερη απόδοση σε συνεφιά. Ευχαριστημένος χρήστης Calpac. 20 χρόνια ο πρώτος -χωρίς καμιά συντήρηση- 8 χρόνια ήδη ο 2ος.
    Ναι και εγώ προς την Calpac τείνω ωστόσο είναι και 300 ευρώ πάνω από τον μέσο όρο! Έχουν φτιάξει οι ανθρώποι και βίντεο εγκατάστασης https://www.youtube.com/watch?v=xDwf0LDBWZg ! Έλεγα να τον βάλω μόνος μου!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Panseptos : 18-05-24 στις 11:12.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.115
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Μου είχε πει κάποιος που εμπιστεύομαι την γνώμη του ότι ο μαλτέζος είναι 3Α.
    Αν έχει αλλάξει η κατάσταση τελευταία, δεν το ξέρω,
    και δεν ξέρω αν ο μαλτέζος είναι τόσο καλύτερος ώστε να δικαιολογεί το πόσο ακριβότερος είναι.
    Προσωπικά για το χωριό έναν φτηνό πήρα (και όχι, δεν είναι καλός),
    αλλά είχε τα μισά λεφτάκια σε σχέση με τον μαλτέζο.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.160
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οτι παρεις, να ΜΗΝ ειναι τριπλης ενεργειας. Αυτα ανηκουν σε μια αλλη εποχη που το πετρελαιο ηταν φτηνο. Θα επρεπε να απαγορευνται δια νομου. Διπλης.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.820
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panseptos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλεγα να τον βάλω μόνος μου!
    Μην το κάνεις.......

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλά είχε τα μισά λεφτάκια σε σχέση με τον μαλτέζο.
    Το ζήτημα είναι το καζάνι. Ο Calpac είναι εμαγιέ και δεν σκουριάζει ποτέ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panseptos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι και εγώ προς την Calpac τείνω ωστόσο είναι και 300 ευρώ πάνω από τον μέσο όρο! Έχουν φτιάξει οι ανθρώποι και βίντεο εγκατάστασης https://www.youtube.com/watch?v=xDwf0LDBWZg ! Έλεγα να τον βάλω μόνος μου!
    Υπάρχει και η επιλογή των Eco2 by Calpac
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #7
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    968
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα, για 4-5 άτομα πας σίγουρα για 200 λίτρα, αν είσαι σε μέρος με πολύ κρύο ή γενικότερα το νερό του δικτύου είναι αρκετά κρύο, τότε προσπάθησε να πας σε όσο μεγαλύτερο συλλέκτη γίνεται για τον εκάστοτε ηλιακό. Για τη σκέψη να πάρεις τριπλής ενέργειας , απλά ΜΑΚΡΙΑ, ανήκει σε μια άλλη εποχή, τριπλής βάλε μόνο αν καις ξύλα (και αυτό με επιφύλαξη), αν καις πετρέλαιο ή αέριο κλπ, καλύτερα ξέχασε το.. εμείς όταν αλλάξαμε από τριπλής βάλαμε διπλής, αφού σαν πηγή είχαμε το πετρέλαιο (που δεν το ανάβουμε πια), αλλά και πάλι δεν συμφέρει, θέλει αυτοματισμούς και άλλα πολλά, γενικότερα πολλές απώλειες, απλά βάλε τον θερμοστάτη το πολύ στους 60 βαθμούς (εγώ τον έχω στους 55), ώστε να "βοηθάς" τους συλλέκτες, που φυσικά θα σκεπάζεις μέρος τους το καλοκαίρι.
    Όσο για την τοποθέτηση, αν πιάνουν γενικά θα χέρια σου και σκαμπάζεις λίγο από υδραυλικά, μπορείς να τον βάλεις, αν δεν έχεις αλλάξει ούτε σπιράλ στο καζανάκι(που λέει ο λόγος) και θες να τον βάλεις μόνος σου, άστο καλύτερα.., απλά να προσέξεις οποιοσδήποτε τον τοποθετήσει, 180 μοίρες να μετρήσετε με εφαρμογή στο κινητό (να "βλέπει" καθαρό νότο δηλαδή), άμα σου αρχίσει τα "όπου κοιτάνε και οι άλλοι" καλά είναι, στείλε τον σπίτι του, ο προσανατολισμός παίζει σημαντικό ρόλο στην εξοικονόμηση..
    *Επιπλέον συμβουλή: πλέον η καταμέτρηση του ρεύματος θα είναι μηνιαία, σε ότι αφορά τις χρεώσεις ΥΚΩ, να ξέρεις πως τον χειμώνα ο ηλιακός για ΔΤ 40-45 βαθμούς, θα θέλει 9kWh ενέργεια, δηλαδή να τον έχεις αναμμένο 3 ώρες με την αντίσταση (ναι καλά διάβασες), για να σου πάει πχ το νερό από τους 15 βαθμούς στους 60, οπότε αν δεν έχεις ήδη, καλά είναι να κάνεις αίτηση για νυκτερινό τιμολόγιο, ώστε να τον ανάβεις όσο μπορείς τις ώρες αυτές, για να μην πληρώνεις τσάμπα ΥΚΩ

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.115
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Calpac είναι εμαγιέ και δεν σκουριάζει ποτέ.
    Έχει και άλλους εμαγιέ.
    Τώρα που το σκέπτομαι και ο δικός μου (sammler) στην Αθήνα εμαγιέ είναι το boiler,
    αλλά απο ποιότητα/απόδοση = meh.
    Αλλά ok, το boiler όντως δεν έχει σκουριάσει (σάπισε η σερπαντίνα όμως...).

    Έχει και ανοξείδωτους που θεωρητικά θα ζούσαν για πάντα
    (και το σκεπτόμουν για το χωριό...),
    αλλά κάμποσοι που έβαλαν μόλις η πίεση ανέβηκε κομματάκι
    (χωριό είναι, καμιά φορά διαβάζω >10 bar στο ρολόι)
    σκάσαν τα boiler.
    Αποδείχτηκε ότι καθότι το inox = $ είχαν κάνει οικονομίες
    (που μπορεί κάλλιστα να μην ισχύει για όλους τους κατασκευαστές όμως).

    Όχι ότι ξέρω απο ηλιακούς όμως.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  9. #9
    Εγγραφή
    02-02-2024
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι παρεις, να ΜΗΝ ειναι τριπλης ενεργειας. Αυτα ανηκουν σε μια αλλη εποχη που το πετρελαιο ηταν φτηνο. Θα επρεπε να απαγορευνται δια νομου. Διπλης.
    Η τριπλής ενέργειες δεν σε περιορίζει αναγκαστηκά σε πετρέλαιο! Εγώ εχω αντλία θερμότητας για τον 3ό δρόμο!

    - - - Updated - - -

    Με κάλυψες σε όλα!!!

  10. #10
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    968
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panseptos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τριπλής ενέργειες δεν σε περιορίζει αναγκαστηκά σε πετρέλαιο! Εγώ εχω αντλία θερμότητας για τον 3ό δρόμο!

    - - - Updated - - -

    Με κάλυψες σε όλα!!!
    Αν έχεις αντλία θερμότητας, τότε βάλε αν θες τριπλής, αλλά πάλι με ηλεκτροβάνα ή κάτι αντίστοιχο για να ζεσταίνει όποτε θες, όχι συνέχεια.., επίσης δεν είναι όλοι οι 3πλης για αντλία, χρειάζεται συγκεκριμένο μοντέλο για αντλία θερμότητας, που έχει μεγαλύτερη επιφάνεια εναλλακτη

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.160
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εκτος απο αντλια θερμοτητας χρειαζεται και ειδικος αυτοματισμος με διαφορικο θερμοστατη. Αλλιως ειναι τρελλη σπαταλη ενεργειας απο οπου κιαν προερχεται

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας