Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 71
  1. #31
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.178
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JimJimaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Windows 7 ΜΙΑ ΖΩΗ (και μάλιστα σπασμένα) και αν σου αρέσει Βασιλάκη Θύρα... Δεν γουστάρουμε να αλλάζουμε λειτουργικό κάθε τρεις και λίγο επειδή έτσι γουστάρεις εσύ! ΓΚΕΓΚΕ;
    Οταν ληξει το λειτουργικο, ειτε το αλλαζουμε ειτε το αποσυνδεουμε απο το Internet. ΓΚΕΓΚΕ?

    (ειτε ειμαστε ειδικοι στην ασφαλεια πληροφικων συστηματων και εχουμε χρονο και χρημα να διαθεσουμε σε εναλλακτικες, αλλα αν ειμασταν δεν θα τα γραφαμε αυτα)

  2. #32
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.712
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000 εως 6500 /860
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ληξει το λειτουργικο, ειτε το αλλαζουμε ειτε το αποσυνδεουμε απο το Internet. ΓΚΕΓΚΕ?
    έι σεριφη , τι επαθες ; αγορασες το ιντερνετ ;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #33
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.488
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ληξει το λειτουργικο, ειτε το αλλαζουμε ειτε το αποσυνδεουμε απο το Internet. ΓΚΕΓΚΕ?

    (ειτε ειμαστε ειδικοι στην ασφαλεια πληροφικων συστηματων και εχουμε χρονο και χρημα να διαθεσουμε σε εναλλακτικες, αλλα αν ειμασταν δεν θα τα γραφαμε αυτα)
    Μου κάνει πραγματικά εντύπωση, η λατρεία που έχουν οι windows χρήστες σε outdated windows versions.

    Ενώ στο linux "διψάμε" για latest and greatest, στην αντίπερα όχθη το αντιμάχονται στο έπακρο.

    Αν και εδώ που τα λέμε, όταν η ms τα κάνει σκ@τ@ από έκδοση σε έκδοση, δεν είναι και τόσο παράλογο.
    Αλλά είναι ό,τι χειρότερο να παραμένουν χρήστες 3-4 εκδόσεις πίσω στο OS. Δεν υπάρχει λογική σε αυτό και είναι άκρως επίφοβο από άποψη security.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #34
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    9.005
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζω κάτι τέτοιες ειδήσεις και μετά ξανα-σκέφτομαι ότι επί της ουσίας θα μπορούσα να είμαι linux only. Τα τελευταία χρόνια ούτε παιχνίδια δεν παίζω.
    Νόμιζα ότι όλα τα workflows και ανάγκες μου θα καλύπτονταν μια χαρά με linux.
    Και να σου τσουπ, τις τελευταίες μέρες χρειάζεται, λόγω επαγγέλματος, να παρακολουθώ online κάποια σεμινάρια. Το πρόβλημα; Αυτά γίνονται με microsoft teams. Σε linux δεν υπάρχει desktop client, ενώ o web client δεν δουλεύει σε firefox ή chromium. Ούτε σε Firefox (windows).

    Θα παραμείνω σε Win 10 μέχρι να λήξει το support (ή θα τα έχω σε VM με linux host).
    Δεν δουλευει σε firefox απο ποτε; Πριν κανα 4μηνο που το δοκιμασα δουλευε.

    Παντως σκεφτομαι το ιδιο με σενα. Ακομα και να θελω να παιξω καποιο παιχνιδιο, η συντριπτικη πλειοψηφια αυτων που με ενδιαφερουν παιζουν μια χαρα με wine.

  5. #35
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.581
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου κάνει πραγματικά εντύπωση, η λατρεία που έχουν οι windows χρήστες σε outdated windows versions.

    Ενώ στο linux "διψάμε" για latest and greatest, στην αντίπερα όχθη το αντιμάχονται στο έπακρο.

    Αν και εδώ που τα λέμε, όταν η ms τα κάνει σκ@τ@ από έκδοση σε έκδοση, δεν είναι και τόσο παράλογο.
    Αλλά είναι ό,τι χειρότερο να παραμένουν χρήστες 3-4 εκδόσεις πίσω στο OS. Δεν υπάρχει λογική σε αυτό και είναι άκρως επίφοβο από άποψη security.
    Αυτό γιατί οι διανομές παγώνουν ολόκληρη την διανομή στις εκάστοτε versions όλων των πακέτων. Άντε, το πολύ-πολύ θα παίρνεις updates σε minor version releases των πακέτων. Συν το ότι δεν είναι συνήθης πρακτική να εγκαθιστάς ό,τι εφαρμογή θες από τον ίδιο τον εκδότη με κατάλληλο "installer"/package.

    Στα Windows έχεις το core OS frozen και οι εφαρμογές παίζουν μπάλα κανονικά. Στις distros είτε θα έχεις rolling distro που περιλαμβάνει και το core os είτε stable releases ανά εξάμηνο/έτος με frozen σχεδόν όλο το distro.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  6. #36
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.488
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό γιατί οι διανομές παγώνουν ολόκληρη την διανομή στις εκάστοτε versions όλων των πακέτων. Άντε, το πολύ-πολύ θα παίρνεις updates σε minor version releases των πακέτων. Συν το ότι δεν είναι συνήθης πρακτική να εγκαθιστάς ό,τι εφαρμογή θες από τον ίδιο τον εκδότη με κατάλληλο "installer"/package.

    Στα Windows έχεις το core OS frozen και οι εφαρμογές παίζουν μπάλα κανονικά. Στις distros είτε θα έχεις rolling distro που περιλαμβάνει και το core os είτε stable releases ανά εξάμηνο/έτος με frozen σχεδόν όλο το distro.
    Rolling release distro χρησιμοποιώ (Gentoo) και δεν είχα ποτέ προβλήματα στο stable branch.

    Αλλά ακόμη και οι non-rolling release distros, ανά εξάμηνο/έτος, είναι προτιμότερο απ'το να μένει κανείς σε EOL OS versions.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  7. #37
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.581
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δουλευει σε firefox απο ποτε; Πριν κανα 4μηνο που το δοκιμασα δουλευε.

    Παντως σκεφτομαι το ιδιο με σενα. Ακομα και να θελω να παιξω καποιο παιχνιδιο, η συντριπτικη πλειοψηφια αυτων που με ενδιαφερουν παιζουν μια χαρα με wine.
    Δεν ξέρω από πότε. Εγώ το δοκίμασα με Firefox σε Windows και στην προσπάθεια σύνδεσης στο meeting έγραψε αμέσως "μη συμβατή έκδοση browser" (ή κάτι αντίστοιχο).
    Στον chromium έκανε για αρκετή ώρα προσπάθεια σύνδεσης (με το κυκλικό progressbar) και μετά μου πέταγε κάτι περί network error.
    Τελικά σήκωσα Win VM γιατί δεν ήθελα να εγκαταστήσω το desktop client στο κυρίως desktop.

    Μήπως παίζει ρόλο η υποδομή στην οποία στήθηκε το meeting; Γιατί διαβάζω ότι το teams εσωτερικά έχει δυο υποδομές. Στο νέο σύστημα λένε ότι παίζει ο web client απρόσκοπτα σε όλους τους σύγχρονους browser. Ενώ στο παλιό σύστημα ο web client υποστηρίζει επί της ουσίας Edge (Chrome) + Chrome.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  8. #38
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είμαι παντρεμένος.. οπότε No problem..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  9. #39
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.581
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων


    Rolling release distro χρησιμοποιώ (Gentoo) και δεν είχα ποτέ προβλήματα στο stable branch.

    Αλλά ακόμη και οι non-rolling release distros, ανά εξάμηνο/έτος, είναι προτιμότερο απ'το να μένει κανείς σε EOL OS versions.
    Το άλλο μάλλον είναι ότι έχεις μάθει με ένα συγκεκριμένο interface και έχεις ένα συγκεκριμένο workflow. Τα νέα Windows συνήθως στα αλλάζουν αυτά. Οπότε είσαι φάση "if it works, why change it?" Παράλληλα έχεις και την δυνατότητα να εγκαταστήσεις και την τελευταία έκδοση όποιας εφαρμογής θέλεις άμεσα και χωρίς πολλά πολλά.
    Εγώ έφυγα από Win 7, λόγω games (τα λίγα που έπαιζα) και κάποιων εφαρμογών που δεν υποστήριζαν πλέον Win 7.

    Από την άλλη στα linux αν δεν αλλάξεις ο ίδιος το DE σου σπάνια το ίδιο το DE θα αλλάξει δραστικά και θα σε αναγκάσει να αλλάξεις συνήθειες ή να μάθεις νέα πράγματα. Οπότε τα updates περνάνε "απαρατήρητα".

    Αλλά ναι, σε EOL OS πρέπει να το πάρεις απόφαση και να μετακομίσεις σιγά-σιγά.

    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  10. #40
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    9.005
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω από πότε. Εγώ το δοκίμασα με Firefox σε Windows και στην προσπάθεια σύνδεσης στο meeting έγραψε αμέσως "μη συμβατή έκδοση browser" (ή κάτι αντίστοιχο).
    Στον chromium έκανε για αρκετή ώρα προσπάθεια σύνδεσης (με το κυκλικό progressbar) και μετά μου πέταγε κάτι περί network error.
    Τελικά σήκωσα Win VM γιατί δεν ήθελα να εγκαταστήσω το desktop client στο κυρίως desktop.

    Μήπως παίζει ρόλο η υποδομή στην οποία στήθηκε το meeting; Γιατί διαβάζω ότι το teams εσωτερικά έχει δυο υποδομές. Στο νέο σύστημα λένε ότι παίζει ο web client απρόσκοπτα σε όλους τους σύγχρονους browser. Ενώ στο παλιό σύστημα ο web client υποστηρίζει επί της ουσίας Edge (Chrome) + Chrome.
    Μπορει.

    Υπαρχει και αυτο εν τω μεταξυ ως αντικαταστατης του επισημου που απο οτι φαινεται κατηργησε.
    https://github.com/IsmaelMartinez/teams-for-linux

  11. #41
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.932
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου κάνει πραγματικά εντύπωση, η λατρεία που έχουν οι windows χρήστες σε outdated windows versions.

    Ενώ στο linux "διψάμε" για latest and greatest, στην αντίπερα όχθη το αντιμάχονται στο έπακρο.

    Αν και εδώ που τα λέμε, όταν η ms τα κάνει σκ@τ@ από έκδοση σε έκδοση, δεν είναι και τόσο παράλογο.
    Αλλά είναι ό,τι χειρότερο να παραμένουν χρήστες 3-4 εκδόσεις πίσω στο OS. Δεν υπάρχει λογική σε αυτό και είναι άκρως επίφοβο από άποψη security.
    Έχεις δίκιο όπως το λες.. και εγώ στο linux κυνηγάω συνέχεια το τελευταίο... αλλά τα Windows = Desktop.. όταν στο αλλάζουν και το κάνουν πτν συνέχεια.. εεε κάπου κουρδίζεις. Βάλε και τις τρικλοποδιές με υποχρεωτικό online χρήστη, tpm, να πετάνε σειρές ολόκληρες καλών επεξεργαστών έτσι για το γμτ... δεν είναι παράλογο που τώρα που μιλάμε το στατιστικό των windows 10 είναι να βρίσκεται στο 76% ακόμα των χρηστών windows.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #42
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.488
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο όπως το λες.. και εγώ στο linux κυνηγάω συνέχεια το τελευταίο... αλλά τα Windows = Desktop.. όταν στο αλλάζουν και το κάνουν πτν συνέχεια.. εεε κάπου κουρδίζεις. Βάλε και τις τρικλοποδιές με υποχρεωτικό online χρήστη, tpm, να πετάνε σειρές ολόκληρες καλών επεξεργαστών έτσι για το γμτ... δεν είναι παράλογο που τώρα που μιλάμε το στατιστικό των windows 10 είναι να βρίσκεται στο 76% ακόμα των χρηστών windows.
    Και εγώ (και) για Desktop χρήση μιλάω.

    Η πραγματικότητα όμως είναι ότι η ms πάει απ'το κακό στο χειρότερο, οπότε αντί να μένει κανείς στάσιμος σε EOL versions, θα πρέπει να κοιτάξει για αλλού, είτε linux, είτε mac.

    Εγώ ξέκοψα με τα win από τη στιγμή που εισήγαγε telemetry με το στανιό, πριν χρόνια, στα win8.1 νομίζω.
    Βέβαια, το απενεργοποιούσα με εργαλεία, αλλά η απόφαση είχε ήδη παρθεί.

    Ήταν η αρχή του τέλους για μένα. Βέβαια, είχα ήδη εντρυφήσει στο linux οπότε το switch ήταν no-brainer στην περίπτωσή μου.

    ΥΓ. Αυτά συμβαίνουν όταν μία εταιρεία αποκτά μονοπώλιο. Κάνει ό,τι γουστάρει, χωρίς να ρωτάει κανέναν, χωρίς να τη νοιάζει τίποτα.
    Ευτυχώς, υπάρχουν εναλλακτικές.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  13. #43
    Εγγραφή
    26-10-2017
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΟΝ
    Είχα δοκιμάσει παλιότερα ένα ωραίο πρόγραμμα που λέγεται deep freeze, μπορείς να σβήσεις ακόμη και αρχεία των windows αλλά όταν κάνεις επανεκκίνηση όλα επανέρχονται στην πρότερη κατάσταση

  14. #44
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Άκρατος ενθουσιασμός διεθνώς, για το νέο screen capture keylogger της Microsoft!
    https://www.bbc.co.uk/news/articles/cpwwqp6nx14o

    https://gizmodo.com/windows-11-recal...lot-1851491188

  15. #45
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.932
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άκρατος ενθουσιασμός διεθνώς, για το νέο screen capture keylogger της Microsoft!
    https://www.bbc.co.uk/news/articles/cpwwqp6nx14o

    https://gizmodo.com/windows-11-recal...lot-1851491188
    Είναι θεοπούλες μιλάμε .. και το γαμώτο είναι πως τεράστιο ποσοστό χρηστών δεν νοιώθει οπότε θα πει ένα ΟΚ και η MS θα κάνει πάρτι με τα Data.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας