Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Το avatar του μέλους mookie
    mookie Guest
    καλισπερα,

    Διαβαζω κατι ιστοριες εδω στο φορουμ για διωξεις,protowall, παρανομο υλικο...καλα εγω νομιζα τα DSL τα καναμε για να κατεβαζουμε γρηγορα και ασταματητα!

    Τελος παντον, ηθελα να ροτησω,επιδι κατεβαζω μονο απο Rapidshare, κυνδυνευω και εγω απο καποια παρακολουθηση? Απο οτι διαβασα αν με ποιασουν για παρανομο υλικο εχω φαει...πολλες αιωνες.Αλλα τουλαχιστον μη με παρακολουθουν.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-06-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    643
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Thomson tg585 v7
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 23.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλισπερα,

    Διαβαζω κατι ιστοριες εδω στο φορουμ για διωξεις,protowall, παρανομο υλικο...καλα εγω νομιζα τα DSL τα καναμε για να κατεβαζουμε γρηγορα και ασταματητα!

    Τελος παντον, ηθελα να ροτησω,επιδι κατεβαζω μονο απο Rapidshare, κυνδυνευω και εγω απο καποια παρακολουθηση? Απο οτι διαβασα αν με ποιασουν για παρανομο υλικο εχω φαει...πολλες αιωνες.Αλλα τουλαχιστον μη με παρακολουθουν.
    Κανείς δε πρόκειται να σε ενοχλήσει εάν το υλικό που κατεβάζεις γρήγορα και ασταμάτητα είναι νόμιμο.

    Δεν έχω ακούσει μέχρι τώρα να παρακολουθούν αυτούς που κατεβάζουν από rapidshare.

  3. #3
    Το avatar του μέλους mookie
    mookie Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NikoLakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανείς δε πρόκειται να σε ενοχλήσει εάν το υλικό που κατεβάζεις γρήγορα και ασταμάτητα είναι νόμιμο.

    Δεν έχω ακούσει μέχρι τώρα να παρακολουθούν αυτούς που κατεβάζουν από rapidshare.
    βεβαια! πλακα κανεις? ολα νομιμα. προς θεου

  4. #4
    Εγγραφή
    25-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.299
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    53700/5370
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Path Level
    Fastpath
    Αν κατεβάζεις νόμιμο υλικό δεν θα σου πει κανένας τίποτα από οπουδήποτε και αν κατεβάζεις! Το rapidshare το μόνο που παρακολουθεί είναι το πόσο κατέβασες γιατί έχεις ένα όριο 25 Gb κάθε 5 μέρες!

  5. #5
    Εγγραφή
    08-07-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20698/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Siemens CL110/Thrash.v3
    SNR / Attn
    1.4(dB) / 17(dB)
    Σοβαρευτείτε! Ακούς εκεί νόμιμο... βέβαια εμείς όλα νόμιμα τα χουμε βαφτίσει και δεν νομίζω να γίνονται πραγματικές διώξεις στην Ελλάδα. Όχι ακόμα δηλαδή, γι'αυτό κατεβάστε ότι προλαβαίνετε όσο ακόμα μπορούμε πριν σφίξουν τα λουριά, ώστε να χουμε πράμα να βλέπουμε τις κρύες νύχτες κάποιου μελλοντικού χειμώνα...
    Τα μόνα επιβεβαιωμένα περιστατικά που έχω ακούσει, είναι ISPs να απενεργοποιούν συνδρομές (αν θυμάμαι καλά η tellas το χε κάνει), επειδή έλαβαν e-mail από την universal studios. Αυτά τα e-mail έρχονται καθημερινά και είναι αυτοματοποιημένα και πάλι καλά, μερικοί isp που ξέρουν τι τους γίνεται, απλά τα πετάνε στον κάδο χωρίς καν να τα ανοίξουν (με forthnet έχω κατεβάσει terabytes και δεν είχα ποτέ πρόβλημα). Επίσης έχω ακούσει τα mail να γίνονται απλά forward στους χρήστες, οι οποίοι απλά τα σβήνουν χωρίς περεταίρω πρόβλημα
    Στο θέμα μας τώρα! Για rapidshare δεν έχω ακούσει ποτέ τίποτα για μπλεξίματα. Είναι αρκετά ασφαλές, από τη μια επειδή δεν μπορεί να ξέρει για όλα τα αρχεία αν είναι νόμιμα ή οχι (βάζεις πχ μια ταινία και την ονομάζεις με άσχετο τίτλο, βάζεις και password και είσαι οκ). Επίσης πρέπει αφού αποδειχθεί πως το υλικό είναι παράνομο, να δώσει logs το rapidshare.com στην εταιρία anti-p2p να τα ψάξει, να εντοπίσει τους isp και να τους στείλει το ενοχλητικό e-mail.... Πολύ πολύπλοκο σε σχέση με την παρακολούθηση πχ του eMule που ενα bot μπαίνει και ψάχνει για τίτλους και αν δει κάτι σχετικό με πράματα της εταιρίας, αυτόματα κάνει whois και στέλνει το ενοχλητικό email στο abuse mail που βρίσκει...
    Όπως και να χει, δεν υπάρχει τεκμηριωμένη νομοθεσία και μπορείς να νιώθεις αρκετά ασφαλής για την ώρα στην Ελλάδα με το θέμα της παρακολούθησης... Παρόλα αυτά καλή είναι λίγη προσοχή στα "επικίνδυνα p2p" με κανένα peerguardian.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sleepless9 : 07-09-07 στις 09:25.
    Ο ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC !

  6. #6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sleepless9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρευτείτε! Ακούς εκεί νόμιμο... βέβαια εμείς όλα νόμιμα τα χουμε βαφτίσει και δεν νομίζω να γίνονται πραγματικές διώξεις στην Ελλάδα. Όχι ακόμα δηλαδή, γι'αυτό κατεβάστε ότι προλαβαίνετε όσο ακόμα μπορούμε πριν σφίξουν τα λουριά, ώστε να χουμε πράμα να βλέπουμε τις κρύες νύχτες κάποιου μελλοντικού χειμώνα...
    Τα μόνα επιβεβαιωμένα περιστατικά που έχω ακούσει, είναι ISPs να απενεργοποιούν συνδρομές (αν θυμάμαι καλά η tellas το χε κάνει), επειδή έλαβαν e-mail από την universal studios. Αυτά τα e-mail έρχονται καθημερινά και είναι αυτοματοποιημένα και πάλι καλά, μερικοί isp που ξέρουν τι τους γίνεται, απλά τα πετάνε στον κάδο χωρίς καν να τα ανοίξουν (με forthnet έχω κατεβάσει terabytes και δεν είχα ποτέ πρόβλημα). Επίσης έχω ακούσει τα mail να γίνονται απλά forward στους χρήστες, οι οποίοι απλά τα σβήνουν χωρίς περεταίρω πρόβλημα
    Στο θέμα μας τώρα! Για rapidshare δεν έχω ακούσει ποτέ τίποτα για μπλεξίματα. Είναι αρκετά ασφαλές, από τη μια επειδή δεν μπορεί να ξέρει για όλα τα αρχεία αν είναι νόμιμα ή οχι (βάζεις πχ μια ταινία και την ονομάζεις με άσχετο τίτλο, βάζεις και password και είσαι οκ). Επίσης πρέπει αφού αποδειχθεί πως το υλικό είναι παράνομο, να δώσει logs το rapidshare.com στην εταιρία anti-p2p να τα ψάξει, να εντοπίσει τους isp και να τους στείλει το ενοχλητικό e-mail.... Πολύ πολύπλοκο σε σχέση με την παρακολούθηση πχ του eMule που ενα bot μπαίνει και ψάχνει για τίτλους και αν δει κάτι σχετικό με πράματα της εταιρίας, αυτόματα κάνει whois και στέλνει το ενοχλητικό email στο abuse mail που βρίσκει...
    Όπως και να χει, δεν υπάρχει τεκμηριωμένη νομοθεσία και μπορείς να νιώθεις αρκετά ασφαλής για την ώρα στην Ελλάδα με το θέμα της παρακολούθησης... Παρόλα αυτά καλή είναι λίγη προσοχή στα "επικίνδυνα p2p" με κανένα peerguardian.
    βρε παιδια εμενα πριν μερες μου σβηστηκε εντελως ο προσωπικος μου φακελος που ειχα μεσα λινκς απο ενα πρεμιουμ λογαριασμο κι απο ενα απο colector zone.Εστειλα email sthn rapid share και ηαπαντηση τους ητανε πως μαλλον μπηκανε στο κομπιουτερ μου και κλεψανε τουσ κοδικους μου κι οχι πως μπικανε στο δικο τους σερβερ,ριχνοντας το μπαλακι σε μενα.Το θεμα ειναι πως σε καποιο αλλο φορουμ καποιοσ παει και σβηνει εσκεμενα τα λινκξ απο καπιον χρηστη εκει που ανεβαζει καθε δευτερη μερα ενα προγραμα επιτηδες σε οποιο σερβερ κι αν το ανεβασε οποτε μαλλον αν στειλης εμαιλ στις εταιρειες αυτες πως καποιο ινκ ινε ενοχλητικο το σβηνουν για να μιην εχουν επακολου8α.Εγω τους εστειλα 2ο Email να μου δωσουν τα στοιχεια του καταγελοντος και οτι αλη φορα μιην τολμησουν να σβησουν λινκ μου αν δεν με ειδοποιησουνε με εμαιλ γιατι μερικα( τα πιο πολλα ητανε δικες μου δημιουργιες αρα οχι παρανομα....)περιμενω αυριο απαντηση να δω τι θα γινη...

    Υ.Γ ολα μου τα λινκ ητανε ραρ με κοδικο το ονομα μου στα ....μη νομιμα εκτος του οτι ητανε πιραγμενο το ονομα προγραματος ητανε κλειδωμενο το ραρ ωστε να μην μπορεις να δεις τι αρχεια ειχε μεσα χωρις κοδικο οχι μονο να τα αποσυμπιεσης
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος makis244 : 21-10-07 στις 15:12.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Διαβάστε το συμβόλαιο σας

Παρόμοια Θέματα

  1. Παρακολούθηση λογαριασμού
    Από famous-walker στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-08, 15:43
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-08, 10:47
  3. παρακολούθηση χώρου μέσω ιντερνετ
    Από sotrous στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-08, 14:19
  4. Παρακολούθηση υπολογιστή
    Από tdgs στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-08, 15:35
  5. Παρακολουθηση θερμοκρασιας
    Από Redbill στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-06, 02:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας