Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 96
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Linksys WAG200G
    Γεια σας παιδιά!

    Έχω DSL από την Vivodi μέσω του ΟΤΕ. Έχω ήδη κάνει αίτηση στη Forthnet εδώ και αρκετό καιρό για 2play και επειδή βλέπω ότι θα καθυστερήσει πολύ ακόμα, σκέφτομαι να ακυρώσω την αίτηση και να πάω σε άλλη εταιρεία.

    Μένω στα Βριλήσσια. Υπάρχει κάποιος που να έχει CableTv στα Βριλήσσια για να μου πει εντυπώσεις και προβλήματα? Έχει κάνει κανείς αίτηση και περιμένει? Θα με ενδιέφεραν και απόψεις για το Telefonet+...

    Ευχαριστώ πολύ!

    Περιμένω απαντήσεις...

  2. #2
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός Αθήνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    756
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    13/6(dB) / 4/9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ghikakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά!

    Έχω DSL από την Vivodi μέσω του ΟΤΕ. Έχω ήδη κάνει αίτηση στη Forthnet εδώ και αρκετό καιρό για 2play και επειδή βλέπω ότι θα καθυστερήσει πολύ ακόμα, σκέφτομαι να ακυρώσω την αίτηση και να πάω σε άλλη εταιρεία.

    Μένω στα Βριλήσσια. Υπάρχει κάποιος που να έχει CableTv στα Βριλήσσια για να μου πει εντυπώσεις και προβλήματα? Έχει κάνει κανείς αίτηση και περιμένει? Θα με ενδιέφεραν και απόψεις για το Telefonet+...

    Ευχαριστώ πολύ!

    Περιμένω απαντήσεις...
    Αν σκέφτεσαι να έρθεις βιβο.... ένα μπορώ να πω..... Καλό κουράγιο.... (δεν είναι εδώ και ο καλύτερος διαφημιστής του cable tv)

  3. #3
    Εγγραφή
    23-07-2004
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    19980/980
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    On Telecoms - ΨΥΧΙΚΟ
    SNR / Attn
    11db(dB) / 4db(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ghikakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά!

    Έχω DSL από την Vivodi μέσω του ΟΤΕ. Έχω ήδη κάνει αίτηση στη Forthnet εδώ και αρκετό καιρό για 2play και επειδή βλέπω ότι θα καθυστερήσει πολύ ακόμα, σκέφτομαι να ακυρώσω την αίτηση και να πάω σε άλλη εταιρεία.

    Μένω στα Βριλήσσια. Υπάρχει κάποιος που να έχει CableTv στα Βριλήσσια για να μου πει εντυπώσεις και προβλήματα? Έχει κάνει κανείς αίτηση και περιμένει? Θα με ενδιέφεραν και απόψεις για το Telefonet+...

    Ευχαριστώ πολύ!

    Περιμένω απαντήσεις...
    Τα Βριλήσσια εξυπηρετούνται από 2 κέντρα, από του χαλανδρίου σε όσους έχουν τηλ 68χχχχχ
    και της πεντέλης με 80-81χχχχχ στο περίπου. Το κέντρο του χαλανδρίου είναι σε λειτουργία αρκετά χρονια, δεν ξέρω αν αντιμετωπίζει κάποιο προβλημα ή αν έχει διαθέσιμες πόρτες αυτή τη στιγμή, πάντως κατα διαστήματα είχα φίλους που ήταν οκ. Αν είσαι σε αυτό το κέντρο κάποια στιγμή που τα χαρτιά σου ξεκολλήσουν από το γραφειοκρατικό μηχανισμό της βιβοντι θα ενεργοποιηθείς. Αν είσαι στο κέντρο της πεντέλης, κλάφτα. Έχω κάνει αίτηση από το πάσχα και πριν μια βδομάδα που τηλεφώνησα να δω τι παίζει, μετά από λίγη πίεση καταλαβα ότι το κέντρο δεν έχει μπει ακόμα σε λειτουργία. Δεν το παραδέχτηκαν ευθέως οπότε το γράφω με κάθε επιφύλαξη. Πάντως και στο χάρτη εδώ στο forum δεν υπάρχει κάποιος με vivo full στο dslam πεντέλης.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός Αθήνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    756
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    13/6(dB) / 4/9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ibari Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Βριλήσσια εξυπηρετούνται από 2 κέντρα, από του χαλανδρίου σε όσους έχουν τηλ 68χχχχχ
    και της πεντέλης με 80-81χχχχχ στο περίπου. Το κέντρο του χαλανδρίου είναι σε λειτουργία αρκετά χρονια, δεν ξέρω αν αντιμετωπίζει κάποιο προβλημα ή αν έχει διαθέσιμες πόρτες αυτή τη στιγμή, πάντως κατα διαστήματα είχα φίλους που ήταν οκ. Αν είσαι σε αυτό το κέντρο κάποια στιγμή που τα χαρτιά σου ξεκολλήσουν από το γραφειοκρατικό μηχανισμό της βιβοντι θα ενεργοποιηθείς. Αν είσαι στο κέντρο της πεντέλης, κλάφτα. Έχω κάνει αίτηση από το πάσχα και πριν μια βδομάδα που τηλεφώνησα να δω τι παίζει, μετά από λίγη πίεση καταλαβα ότι το κέντρο δεν έχει μπει ακόμα σε λειτουργία. Δεν το παραδέχτηκαν ευθέως οπότε το γράφω με κάθε επιφύλαξη. Πάντως και στο χάρτη εδώ στο forum δεν υπάρχει κάποιος με vivo full στο dslam πεντέλης.
    Το Α/Κ Πεντέλης δεν έχει πρόβλημα λειτουργίας αλλά πρόβλημα απόστασης. Σε πολλές περιπτώσεις τα καλώδια καλύπτουν αποστάσεις μεγαλύτερες από 3-4 klm. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην υπάρχει καλή λειτουργία των υπηρεσιών.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Linksys WAG200G
    Σκούρα τα πράγματα... :-( Ανήκω στο κέντρο της Πεντέλης (με τηλ 80Χ...)...

    Βλέπω ήδη ότι υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση στην Forthnet που έχω κάνει αίτηση και αλλά μου ανέφεραν ότι μέσα σε όλα (καθυστερήσεις από ΟΤΕ, δήθεν αλλαγή αστικού κέντρου λόγω μετακόμισης- σημείωση ότι έιχα μετακομίσει αλλά στην ίδια περιοχή χωρίς αλλαγή αστικού κέντρου) τώρα έκαναν εσωτερικό λάθος στα συστήματά τους και θα ξανασταλθούν όλες οι αιτήσεις από την αρχή!!! Και αυτό είπαν ότι ισχύει για όλο το DSLAM της Πεντέλης! Αν είναι δυνατόν! Γι αυτό κ έλεγα να αλλάξω εταιρεία.. Αν μην τί άλλο έχω ήδη Vivodi και ήλπιζα να γλυτώσω κομμάτι της διαδικασίας...

    Να σημειώσω επίσης ότι το attenuation που έχω είναι της τάξης του 38-40 db -με περιθώρια βελτίωσης λόγω εσωτερικών καλωδίων- και snr 25+. Δεν είναι τα καλύτερα, αλλά δε νομίζω ότι είναι και χάλια...

    Τί να πω? Καμία άλλη γνώμη?

  6. #6
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ghikakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκούρα τα πράγματα... :-( Ανήκω στο κέντρο της Πεντέλης (με τηλ 80Χ...)...

    Βλέπω ήδη ότι υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση στην Forthnet που έχω κάνει αίτηση και αλλά μου ανέφεραν ότι μέσα σε όλα (καθυστερήσεις από ΟΤΕ, δήθεν αλλαγή αστικού κέντρου λόγω μετακόμισης- σημείωση ότι έιχα μετακομίσει αλλά στην ίδια περιοχή χωρίς αλλαγή αστικού κέντρου) τώρα έκαναν εσωτερικό λάθος στα συστήματά τους και θα ξανασταλθούν όλες οι αιτήσεις από την αρχή!!! Και αυτό είπαν ότι ισχύει για όλο το DSLAM της Πεντέλης! Αν είναι δυνατόν! Γι αυτό κ έλεγα να αλλάξω εταιρεία.. Αν μην τί άλλο έχω ήδη Vivodi και ήλπιζα να γλυτώσω κομμάτι της διαδικασίας...

    Να σημειώσω επίσης ότι το attenuation που έχω είναι της τάξης του 38-40 db -με περιθώρια βελτίωσης λόγω εσωτερικών καλωδίων- και snr 25+. Δεν είναι τα καλύτερα, αλλά δε νομίζω ότι είναι και χάλια...

    Τί να πω? Καμία άλλη γνώμη?
    Το attenuation που έχεις δεν είναι πολύ άσχημο. Μέχρι 10 Mbps περίπου μπορείς να έχεις, εαν ο βρόχος είναι καλός.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-07-2004
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    19980/980
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    On Telecoms - ΨΥΧΙΚΟ
    SNR / Attn
    11db(dB) / 4db(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Abades Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Α/Κ Πεντέλης δεν έχει πρόβλημα λειτουργίας αλλά πρόβλημα απόστασης. Σε πολλές περιπτώσεις τα καλώδια καλύπτουν αποστάσεις μεγαλύτερες από 3-4 klm. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην υπάρχει καλή λειτουργία των υπηρεσιών.
    Είσαι σίγουρος ότι λειτουργεί το full llu της vivodi στην πεντέλη; Μακάρι να είναι έτσι, η κοπελίτσα στο τηλ πάντως μάσαγε τα λόγια της και στο τέλος μου παραδέχτηκε ότι έχουν πρόβλημα.
    Αυτό που λες για την απόσταση είναι μεγάλο δράμα και εγώ 3-4 km μακριά είμαι

  8. #8
    Εγγραφή
    01-05-2006
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    1.004
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ghikakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ήδη κάνει αίτηση στη Forthnet εδώ και αρκετό καιρό για 2play και επειδή βλέπω ότι θα καθυστερήσει πολύ ακόμα, σκέφτομαι να ακυρώσω την αίτηση και να πάω σε άλλη εταιρεία.
    αν γενικα δεν σου αρεσουν οι μεγαλες "καθυστερησεις", δεν νομιζω το cabletv να ειναι και η καλυτερη επιλογη για σενα (οταν μαλιστα δεν εχεις κανει αιτηση ακομη)

  9. #9
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός Αθήνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    756
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    13/6(dB) / 4/9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ibari Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος ότι λειτουργεί το full llu της vivodi στην πεντέλη; Μακάρι να είναι έτσι, η κοπελίτσα στο τηλ πάντως μάσαγε τα λόγια της και στο τέλος μου παραδέχτηκε ότι έχουν πρόβλημα.
    Αυτό που λες για την απόσταση είναι μεγάλο δράμα και εγώ 3-4 km μακριά είμαι
    Εγώ πάντως αν ήμουν Βριλήσσια δεν θα έκανα cabletv ακριβώς λόγω της αποστάσεως από το Α/Κ. Θα με φόβιζε η ποιότητα της υπηρεσίας. Καλύτερα να κάνεις για telefonet+.

  10. #10
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Linksys WAG200G
    Το Telefonet+ θεωρείτε ότι θα ενεργοποιηθεί γρηγορότερα? Ουσιαστικά τον ίδιο χρόνο δεν απαιτεί?

    Επίσης το CavleTv δεσμεύει συγκεκριμένο Bandwidth από την γραμμή ή είναι δυναμικό, ανάλογα με την χρήση του αποκωδικοποιητή (αν είναι ανοιχτός/συνδεδεμένος, αν παρακολουθώ κάτι κλπ.)

    Κανένας με Telefonet+ υπάρχει για να πει εντυπώσεις?

  11. #11
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός Αθήνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    756
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    13/6(dB) / 4/9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ghikakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Telefonet+ θεωρείτε ότι θα ενεργοποιηθεί γρηγορότερα? Ουσιαστικά τον ίδιο χρόνο δεν απαιτεί?

    Επίσης το CavleTv δεσμεύει συγκεκριμένο Bandwidth από την γραμμή ή είναι δυναμικό, ανάλογα με την χρήση του αποκωδικοποιητή (αν είναι ανοιχτός/συνδεδεμένος, αν παρακολουθώ κάτι κλπ.)

    Κανένας με Telefonet+ υπάρχει για να πει εντυπώσεις?
    Ο χρόνος ενεργοποίησης των προγραμμάτων της βιβο είναι κοινός.... πάνω από 6 μήνες, ανεξάρτητα από το πρόγραμμα που έχεις ζητήσει. Η τηλεόραση χρησιμοποιεί διαφορετικό εύρος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Abades : 07-09-07 στις 21:38.

  12. #12
    Εγγραφή
    23-07-2004
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    19980/980
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    On Telecoms - ΨΥΧΙΚΟ
    SNR / Attn
    11db(dB) / 4db(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Abades Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως αν ήμουν Βριλήσσια δεν θα έκανα cabletv ακριβώς λόγω της αποστάσεως από το Α/Κ. Θα με φόβιζε η ποιότητα της υπηρεσίας. Καλύτερα να κάνεις για telefonet+.
    Για telefonet έχω κάνει.

  13. #13
    Εγγραφή
    27-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ghikakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκούρα τα πράγματα... :-( Ανήκω στο κέντρο της Πεντέλης (με τηλ 80Χ...)...

    Βλέπω ήδη ότι υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση στην Forthnet που έχω κάνει αίτηση και αλλά μου ανέφεραν ότι μέσα σε όλα (καθυστερήσεις από ΟΤΕ, δήθεν αλλαγή αστικού κέντρου λόγω μετακόμισης- σημείωση ότι έιχα μετακομίσει αλλά στην ίδια περιοχή χωρίς αλλαγή αστικού κέντρου) τώρα έκαναν εσωτερικό λάθος στα συστήματά τους και θα ξανασταλθούν όλες οι αιτήσεις από την αρχή!!! Και αυτό είπαν ότι ισχύει για όλο το DSLAM της Πεντέλης! Αν είναι δυνατόν! Γι αυτό κ έλεγα να αλλάξω εταιρεία.. Αν μην τί άλλο έχω ήδη Vivodi και ήλπιζα να γλυτώσω κομμάτι της διαδικασίας...

    Να σημειώσω επίσης ότι το attenuation που έχω είναι της τάξης του 38-40 db -με περιθώρια βελτίωσης λόγω εσωτερικών καλωδίων- και snr 25+. Δεν είναι τα καλύτερα, αλλά δε νομίζω ότι είναι και χάλια...

    Τί να πω? Καμία άλλη γνώμη?
    Γεια χαρά, όλες οι αιτήσεις της forthnet απο αρχές Ιουνίου περίπου και μετά έχουν αποριφθεί με την αιτιολογία της μεταφοράς. Μην με ρωτήσεις τι ενοούν με αυτό, κανείς δεν ξέρει εξάλου.
    Εγω έφυγα και έκανα αίτηση στον NetOne απο τον Ιούλιο αλλα ακόμα στο περίμενε είμαι.
    Το πιο άσχημο είναι οτι πρέπει να είμαστε σε ενα απο τα χειρότερα dslam της Αθήνας!
    Αν θες βάλε στο προφιλ σου οτι είσαι και στο dslam Πεντέλης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zorz : 08-09-07 στις 13:16.

  14. #14
    Το avatar του μέλους BINLADEN
    BINLADEN Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Abades Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο χρόνος ενεργοποίησης των προγραμμάτων της βιβο είναι κοινός.... πάνω από 6 μήνες, ανεξάρτητα από το πρόγραμμα που έχεις ζητήσει. Η τηλεόραση χρησιμοποιεί διαφορετικό εύρος.

    Συμφωνω με τον φιλο μας Αbades.ο χρονος ενεργοποιησης ειναι ο ιδιος για ολα τα προγραμματα της βιβο.3-4-5-6-και κατι μηνες.
    το bandwidth του αποκωδικοποιητη δεσμευεται αν ειναι ανοιχτος και λειτουργει.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός Αθήνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    756
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    13/6(dB) / 4/9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zorz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρά, όλες οι αιτήσεις της forthnet απο αρχές Ιουνίου περίπου και μετά έχουν αποριφθεί με την αιτιολογία της μεταφοράς. Μην με ρωτήσεις τι ενοούν με αυτό, κανείς δεν ξέρει εξάλου.
    Εγω έφυγα και έκανα αίτηση στον NetOne απο τον Ιούλιο αλλα ακόμα στο περίμενε είμαι.
    Το πιο άσχημο είναι οτι πρέπει να είμαστε σε ενα απο τα χειρότερα dslam της Αθήνας!
    Αν θες βάλε στο προφιλ σου οτι είσαι και στο dslam Πεντέλης.
    To χειρότερο dslam είναι αυτό του Περιστερίου. Εκεί να δείτε πόνος!!!!!!

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-08, 17:24
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-08, 21:18
  3. 3play στα Βριλήσσια
    Από ghikakis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-07, 23:24
  4. DSL στα Βριλήσσια
    Από otsalan στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-06, 00:54
  5. Κανεις με forthnet στα βριλησσια!!!
    Από limassol στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-04, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας