Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σας αγαπητοι συμφορουμιτες,

    οποιος εχει προσωπικη εμπειρια ή γνωστο και ακουσε σχολια, τα ψυγεια, τα πλυντηρια πιατων, οι φουρνοι της siemens και γενικα οι οικιακες συσκευες της τι λενε; ειναι καλες; κρατανε ή τα παιζουν σε λιγο χρονικο διαστημα;

    θα αγορασω νεες οικιακες συσκευες και εχω βαλει καποια μοντελα της siemens στο ματι οποτε θα ηθελα να ακουσω αποψεις απο εσας για αυτη τη μαρκα.

    Σας ευχαριστω πολυ....

  2. #2
    Εγγραφή
    15-09-2006
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΦΝΗ
    Έχω από το 1994 τις εντοιχισμένες συσκευές της Siemens : κουζίνα (φούρνο + εστίες κεραμικές), Ψυγείο (συντήρηση + κατάψυξη) και πλυντήριο πιάτων. Τα προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει μέχρι τώρα είναι :
    α) η αντικατάσταση ενός αισθητήρα αλατιού στο πλυντήριο πιάτων και του συστήματος ελέγχου της εισόδου του νερού που είναι εκτός συσκευής και προσαρμόζεται στη βρύση.
    β) Δύο φορές άλλαξα λαμπάκι στη συντήρηση του ψυγείου και πρόσφατα μεντεσέδες στην πόρτα γιατί είχε "πέσει" και δεν έκλεινε καλά (είναι εντοιχισμένο όπως είπα) . Για ψυγείο πάντως προτείνω μη εντοιχιζόμενο. Είναι σύνθετη περίπτωση γιατί και η τοποθέτηση θέλει προσοχή (όσο απλό και να φαίνεται) και επειδή συνήθως δεν αερίζεται σωστά βγάζει βλάβες όπως μου είπαν από το service της εταιρείας. Το δικό μου -μη το ματιάσω- μάλλον αποτελεί εξαίρεση.
    γ) Η κουζίνα φαίνεται ότι θα πάει μία και έξω αφού μέχρι τώρα δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα.
    Εν κατακλείδι είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Αν αντικατασταθούν μάλλον πάλι Siemens θα είναι.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ifesys Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω από το 1994 τις εντοιχισμένες συσκευές της Siemens : κουζίνα (φούρνο + εστίες κεραμικές), Ψυγείο (συντήρηση + κατάψυξη) και πλυντήριο πιάτων. Τα προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει μέχρι τώρα είναι :
    α) η αντικατάσταση ενός αισθητήρα αλατιού στο πλυντήριο πιάτων και του συστήματος ελέγχου της εισόδου του νερού που είναι εκτός συσκευής και προσαρμόζεται στη βρύση.
    β) Δύο φορές άλλαξα λαμπάκι στη συντήρηση του ψυγείου και πρόσφατα μεντεσέδες στην πόρτα γιατί είχε "πέσει" και δεν έκλεινε καλά (είναι εντοιχισμένο όπως είπα) . Για ψυγείο πάντως προτείνω μη εντοιχιζόμενο. Είναι σύνθετη περίπτωση γιατί και η τοποθέτηση θέλει προσοχή (όσο απλό και να φαίνεται) και επειδή συνήθως δεν αερίζεται σωστά βγάζει βλάβες όπως μου είπαν από το service της εταιρείας. Το δικό μου -μη το ματιάσω- μάλλον αποτελεί εξαίρεση.
    γ) Η κουζίνα φαίνεται ότι θα πάει μία και έξω αφού μέχρι τώρα δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα.
    Εν κατακλείδι είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Αν αντικατασταθούν μάλλον πάλι Siemens θα είναι.
    Αυτο ειναι ευχάριστο, να δουλευουν σωστα.
    Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες

  4. #4
    Εγγραφή
    07-10-2005
    Περιοχή
    Γλυκά Νερά - Αθήνα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    659
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Netgear DGN-3500
    2 ασύρματα τηλέφωνα off μέσα σε λίγες βδομάδες από την αγορά τους. Στο ένα η οθόνη άρχισε να μην απεικονίζει κάποιες γραμμές (πολλά καμμένα Pixel). Μου άλλαξαν το τηλέφωνο. Το δεύτερο δεν κρατούσε σταθερή γραμμή η βάση με το ακουστικό ακόμα και σε αποστάσεις 5-6 μέτρων χωρίς παρεμβολές. Το πήραν για service και μετά από ένα μήνα μου έστειλαν ακουστικό και βάση προφανώς από διαφορετικά σετ, με αποτέλεσμα να μην συντονίζονται μεταξύ τους. Αλλάχτηκε από το κατάστημα με ένα Panasonic.

    Γενικά δεν με βλέπω να ξαναγοράζω siemens.
    AMD FX-8350||ASUS M5A97 EVO R2.0||KINGSTON 4x4GB DDR3-1600||ASUS GTX750 Ti 2GB Strix||2XLG M2752 27" Ips||HYPERX Savage 240GB SSD||COOLERMASTER Nepton 140XL||PHANTEKS Enthoo Pro||BE QUIET Straight Power 10 600W 80+ GOLD||1xWD500GB-2ABYS||1xWD750GB-1AALS||1xWD20EFRX-2TB

  5. #5
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerneld Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 ασύρματα τηλέφωνα off μέσα σε λίγες βδομάδες από την αγορά τους. Στο ένα η οθόνη άρχισε να μην απεικονίζει κάποιες γραμμές (πολλά καμμένα Pixel). Μου άλλαξαν το τηλέφωνο. Το δεύτερο δεν κρατούσε σταθερή γραμμή η βάση με το ακουστικό ακόμα και σε αποστάσεις 5-6 μέτρων χωρίς παρεμβολές. Το πήραν για service και μετά από ένα μήνα μου έστειλαν ακουστικό και βάση προφανώς από διαφορετικά σετ, με αποτέλεσμα να μην συντονίζονται μεταξύ τους. Αλλάχτηκε από το κατάστημα με ένα Panasonic.

    Γενικά δεν με βλέπω να ξαναγοράζω siemens.
    Να το θυμαμαι αυτο οταν θα παω να αγορασω ασυρματο τηλεφωνο.

    Σε ευχαριστω

  6. #6
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerneld Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 ασύρματα τηλέφωνα off μέσα σε λίγες βδομάδες από την αγορά τους.
    Άλλο τα ασύρματα τηλέφωνα της Siemens που είναι φασόν κινέζικα κακής ποιότητας και τα βρίσκεις σε 10 διαφορετικές μάρκες και άλλο οι λευκές συσκευές που είναι από τις κορυφαίες.
    Εγώ θα ήμουν ανάμεσα σε Siemens και Miele.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  7. #7
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο τα ασύρματα τηλέφωνα της Siemens που είναι φασόν κινέζικα κακής ποιότητας και τα βρίσκεις σε 10 διαφορετικές μάρκες και άλλο οι λευκές συσκευές που είναι από τις κορυφαίες.
    Εγώ θα ήμουν ανάμεσα σε Siemens και Miele.
    Μονο οι λευκες της ειναι κορυφαιες;
    γιατι εγω παω για τις εντοιχισμενες (εκτος του ψυγειου) και ελπιζω να ειναι στην ιδια ποιοτητα και αποδοση.
    Για τις Miele εχω ακουσει καλα λογια αλλα απο οτι ειδα ειναι πιο ακριβες και με βγαζουν εκτος προϋπολογισμου. Επισης, απο design, οι siemens μου αρεσουν πολυ και ειναι και ενας λογος που οι Bosch + Πιτσος βγηκαν εκτος (και ας ειναι η ιδια εταιρεια).

  8. #8
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papdoux Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονο οι λευκες της ειναι κορυφαιες;
    γιατι εγω παω για τις εντοιχισμενες (εκτος του ψυγειου) και ελπιζω να ειναι στην ιδια ποιοτητα και αποδοση.
    Εννοώ τις οικιακές ηλεκτρικές συσκευές, τις μεγάλες τέλος πάντων. Αν δεν κάνω λάθος όλες αυτές χαρακτηρίζοντε σαν λευκές.
    Ίδια ποιότητα είναι όλες της Siemens και παραπλήσια, αν όχι καλύτερη, της Miele.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  9. #9
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ τις οικιακές ηλεκτρικές συσκευές, τις μεγάλες τέλος πάντων. Αν δεν κάνω λάθος όλες αυτές χαρακτηρίζοντε σαν λευκές.
    Ίδια ποιότητα είναι όλες της Siemens και παραπλήσια, αν όχι καλύτερη, της Miele.
    οκ αν ειναι ετσι γιατι στης αγορα κυκλοφορουν οι λευκες και οι inox και νομιζα οτι αναφεροσουν στις λευκες συγκεκριμενα.

    Παντως, ειναι καλο και σημαντικο να ακουω καλα λογια για την ποιοτητα και οτι παω για καλη επιλογη μαρκας συσκευων.

    Σε ευχαριστω

  10. #10
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    το πλυντηριο ρουχων που εχουν οι γονεις μου σπιτι (25ετων το λιγοτερο) δουλευει ακομα μια χαρα. Μια φορα εχει αλλαχθει η αντλια νερου αν θυμαμαι καλα.

    τηλεοραση Siemens 26' και αυτη 20+ ετων ακομα δουλευει αριστα. Δεν συνεβει το ιδιο και με ενα βιντεο του 1988 ( ; ) που βγηκε off μετα απο 4-5 χρονια και ελαχιστη χρηση.

    παντως μη μπερδευουμε τις οικιακες συσκευες siemens με τα κινητα/ασυρματα τηλεφωνα. Σαν να συγκρινουμε αυτοκινητα mitsubishi με τα συνωνυμα κλιματιστικα.

    παντως για ψυγειο προτεινω Smeg http://www.smeg.it/international/Pro...px?Req=7054128
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος netlag : 07-09-07 στις 13:47.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  11. #11
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Ότι συσκευή Siemens (πλυντήρια, ψυγεία, μίξερ, ρολόγια, διάφορες φορητές συσκευές) έφεραν οι γονείς μου από τη Γερμανία προ 25ετίας δούλεψαν και δουλεύουν άψογα (ψυγείο πληντύριο βγήκαν off το 2004 και 2002 αντίστοιχα μίξερ και λοιπά δουλεύουν ακόμα τζετ). Ψυγείο και πλυντήριο πήραμε Siemens γισ δεύτερη φορά και μέχρι στιγμής μας έχει βγάλει ασπροπρόσωπους . Τα dect τηλέφωνα Siemens επίσης δουλεύουν μια χαρά με εξαντλητική χρήση και με πολλές ατυχείς πτώσεις στο έδαφος. Siemens και πάλι Siemens. Την εμπιστευόμασταν και την εμπιστευόμαστε με κλειστά μάτια! Μην ξεχνάτε άλλωστε ότι είναι και ο εθνικός μας "προμηθευτής" για πάνω από έναν αιώνα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ingenius : 07-09-07 στις 14:17.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-04-2006
    Περιοχή
    ΤΑΥΡΟΣ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    425
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10016/1022
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Zyxel
    Εμείς έχουμε Siemens φούρνο, εστίες, πλυντήριο πιάτων (όλα εντοιχισμένα) και απορροφητήρα συρόμενο. Το διάστημα είναι λίγο (1,5-2 χρόνια) αλλά προς το παρόν όλα καλά.
    Think for yourself.
    Question Authority.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    Παιδια σας ευχαριστω ολους για τα σχολια στις συσκευες.
    Μεχρι στιγμης δε βλεπω κατι αρνητικο οποτε σιγα-σιγα θα παω να βρω μοντελα και να τα παραγγειλω.

  14. #14
    Εγγραφή
    21-04-2005
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    siemens θα παρεις τελος
    το ονομα ειναι εγγυηση στις οικιακες συσκευες

  15. #15
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wgibson1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    siemens θα παρεις τελος
    το ονομα ειναι εγγυηση στις οικιακες συσκευες


    ωραιος

    Μετα και απο αυτο το μηνυμα, θα παω σιγουρα

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-08, 11:50
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-06, 01:02
  3. [Siemens] Dslam Siemens + Siemens xpresslink Spliter + Zyxel 650R-33
    Από OratIos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-04, 12:45
  4. Provlima me zyxel 652R-13, DSLAM siemens, splitter siemens
    Από makpi στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-03, 19:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας