Σελ. 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 124
  1. #31
    Το avatar του μέλους jim74
    jim74 Guest
    Όπως σας είπα σε προηγούμενο post, έχω έναν φίλο μου που δουλεύει στον ΟΤΕ της Ηλιούπολης. Σήμερα λοιπόν του είπα να πάει στο τμήμα των DSL να δει που βρίσκεται η αίτησή μου, και αν γίνεται να βάλει ένα "χεράκι".
    Αποτέλεσμα: δεν υπάρχει αίτηση DSL για την γραμμή μου (το επιβεβαίωσα πριν από λίγο και από το 134).
    Οπότε σκέφτηκα, λες να μην την στείλανε από την Forthnet? Παίρνω τηλέφωνο στην Forthnet, και μου λένε ότι έφυγε από αυτούς 20/1. Δηλαδή Πέμπτη, Παρασκευή και σήμερα Δευτέρα δεν έφτασε ακόμα στον ΟΤΕ? Με τι την στείλανε με χελώνα-courier? Δεν μιλάω για ενεργοποίηση μιλάω απλά για την αίτηση.
    Και μάλιστα η κοπέλα από την Forthnet, μου είπε ότι πολύ πελάτες παραπονιούνται για τον ίδιο ακριβώς λόγο.
    Οπότε υπάρχουν δύο περιπτώσεις:
    1. Μας δουλέυουν από την Forthnet και τα ρίχνουν όλα στον ΟΤΕ...(πολύ πιθανό)
    2. Το Μποικοτάζ του ΟΤΕ στην Forthnet, για τον γνωστό λόγο, καλά κρατεί και συνεχίζεται.
    Διαλέγετε ότι θέλετε. Όπως και να έχει εμείς είμαστε οι χαμένοι. Η δική μου περίπτωση είναι εύκολη, με Intracom και αρκετές ελέυθερες πόρτες. Φανταστείτε τι γίνεται στις δύσκολες σε άλλα κέντρα...
    Τέλοσπάντων αν δω ότι μέχρι και την ερχόμενη Δευτέρα (12 ημέρες ημερολογιακές) δεν υπάρχω(η αίτηση) στα computer του ΟΤΕ, τότε θα αναθεωρήσω τις απόψεις μου όσο αφορά την Forthnet.
    ΕΕΕ δεν ήξερες δεν ρώταγες??? Μάλλον θα αλλάξω ντ..τζή και θα πάω στον επίσημο κρατικό. Έπρεπε να το είχα κάνει από την αρχή, αλλά με προβληματίζαν τα 3GB όριο που δίνει στο οικονομικό πακέτο. Και δεν θα τα έσκαγα όλα εφάπαξ όπως τώρα...

    Μήτσος

  2. #32
    Εγγραφή
    21-12-2004
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Η προσωπική μου εμπειρία και όσα διαβάσει από αντίστοιχες εμπειρίες άλλων με οδηγούν στο ασφαλές συμπέρασμα ότι η Forthnet δεν φταίει σε τίποτα έκτός του ότι ανέχεται την συμπεριφορά του ΟΤΕ με αποτέλεσμα να χάνει πελάτες. Αν στο DSLam που ανήκεις δεν εξυπηρετηθούν πρώτα οι αιτήσεις του ΟΤΕ και της ΟΤΕνετ δεν παίρνεις σειρά...

  3. #33
    Το avatar του μέλους chatasos
    chatasos Guest
    Η γνωστή Γραφειοκρατεία....

    2 μέρες οι τεχνικοί....20 μέρες οι γραφειάδες....

  4. #34
    Εγγραφή
    12-01-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους. 'Εχω πάρει το box της 4θνετ και αφού η αρχική αίτησή μου χάθηκε, την έστειλα τελικα 13-1-2005. Έχω αρχίσει σιγά σιγά τα τηλ. σε 134 και 4θνετ. Ξέρει κανείς τι σημαίνει ''είστε στο στάδιο της κατασκευής''???(Είμαι Πάτρα στο DSLAM Κωνσταντινουπόλεως INTRACOM και πρόβλημα με θύρες δεν υπάρχει)

  5. #35
    Εγγραφή
    12-01-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδιά ξέρει κανείς τι σημαίνει ''είστε στο στάδιο της κατασκευής'' ???Να περιμένω ενεργοποίηση μέσα στην εβδομάδα ή από το νέο έτος?!!Thanx

  6. #36
    Το avatar του μέλους jim74
    jim74 Guest
    Βασικά μην ψαρώνεις στο ότι είναι υπο κατασκευή. Και εγώ έτσι την πάτησα και είχα ελπίδες. Και τελικά σήμερα (έχει περάσει ακριβώς μία εβδομάδα από την αίτηση), με διαβεβαιώνουν στον ΟΤΕ ότι ακόμα δεν υπάρχει αίτηση για την γραμμή μου.
    Οπότε καλό θα είναι να τους πρήζεις στα τηλέφωνα ανά 2 ημέρες και ίσως δεις φως.
    Τι να πω προσωπικά είμαι δυσαρεστημένος με την Forthnet , όχι γιατί δεν την ενεργοποιήσαν ακόμα. Αλλά γιατί μέσα σε μία εβδομάδα δεν έχει φτάσει ούτε η αίτηση στον ΟΤΕ. Και μου λένε από την Forthnet λαμακίες...

    Δημήτρης

  7. #37
    Εγγραφή
    12-01-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Υποθέτω πως έχεις δίκιο.Από 4θνετ συνέχεια σου λένε απλά κάτι για να μην τους πρήζεις συνέχεια.Έλα όμως που όσες φορές πήρα στον πΟΤΕ μου λένε ότι δεν μπορούν καν να ελέγξουν αν έχέι σταλεί ή όχι η αίτηση!!Και βέβαια ευγανικότατοι οι υπάλληλοι μέχρι να με ρωτάνε που έχω κάνει την αίτηση.Άντε να δούμε.Καλή τύχη και σε σένα.Ευχαριστώ

  8. #38
    Εγγραφή
    12-01-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μετά από καμμιά 20αριά τηλέφωνα στη 4θνετ(δεν έβγαλα καμμία άκρη) και καμμιά 10αριά στο 134 πρώτη φορά πέτυχα στο 134 μία πολύ εξυπηρετική υπάλληλο(!!).Μου είπε λοιπόν ότι η αίτηση πέρασε στις 24-1-2005(είχε αποσταλεί από 4θνετ στις 14-1-2005),ότι βρίσκομαι στο Β' στάδιο ενεργοποίησης και ότι απο τη στιγμή που περνάει η αίτηση στον ΟΤΕ, μέσα σε 7 το αργότερο εργάσιμες ημέρες ενεργοποιείται η σύνδεση.Κοινώς απ'ότι κατάλαβα πρέπει να παίρνεις τηλ. στο 134 μέχρι να πετύχεις κάποιον μη ''κολλημένο'' για να μάθεις τι παίζει...

  9. #39
    Το avatar του μέλους teo_l2002
    teo_l2002 Guest
    ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΔΗΜΗΝΟ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ?

  10. #40
    Εγγραφή
    26-01-2005
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΡΙΑΔΝΗΣ
    Router
    Alcatel Speedtouch
    ΧΡΟΝΙΚΟ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ- ΣΕΝΑΡΙΑ
    1) 10/01/05 Επίσκεψη στη 4νετ Ηρακλείου Κρήτης και αγορά του adsl ιn a box.
    Ενημέρωση από τον οικείο πωλητή ότι υπάρχουν διαθέσιμες 56 πόρτες για το κέντρο της Αριάδνης στο οποίο υπάγομαι. 2810-221???

    2) 11/01/05 Αποστολή της αίτησης μου στον ΟΤΕ

    3) 20/01/05 Τηλέφωνο στο Customer Support της 4νετ στο οποίο η κυρία που μου μίλησε μου είπε ότι : Δεν υπάρχουν διαθέσιμα ports στο κέντρο που βρίσκομαι. Οτιδήποτε νεότερο μετά από τουλάχιστον μία εβδομάδα.

    4) 22/01/05 Τηλέφωνο στον οικέιο πωλητή της 4νετ ο οποίος με ενημέρωσε ότι
    α. Η ενημέρωση που έχει είναι από την Αθήνα στα κεντρικά της 4νετ
    β. Η ενημέρωση που έχει από τον ΟΤΕ είναι ότι υπάρχουν διαθέσιμα ports
    γ. Δεν υπάρχει ιδιαίτερη μεταχείριση για τα ports από τους δίαφορους ISPs. Δηλαδή, είτε 4νετ είτε ΟΤΕ, τα ports αποδίδονται το ίδιο.

    5) 26/01/05 Τηλέφωνο στο Customer Support της 4νετ. Η ίδια κυρία όπως στις 22/01, με ενημέρωσε ότι η γραμμή μου, σύμφωνα με την ενημέρωση του ΟΤΕ βρίσκεται σε Α' κατάσταση ενεργοποίησης. Επόμενες εξελίξεις, μετά από τουλάχιστον 1 εβδομάδα. Ρωτάω λοιπόν,
    -Τί άλλα στάδια να περιμένω? Απο τη στιγμή που εσείς μου δίνεται απευθείας το password του account, γιατί να υπολογίζω 1 εβδομάδα?
    Η απάντηση ήταν ότι παρατηρούνται τον τελευταίο καιρό τέτοιες καθυστερήσεις.

    6) Τηλέφωνο στον οικείο πωλητή της 4net. Εκείνος, επισημαίνω ευγενικός και πολύ πρόθυμος να εξυπηρετήσει, μου είπε ότι περιμένει σύντομα ενημέρωση από τον ΟΤΕ μου ζήτησε να τον επισκεφτώ στις 28/01.


    Έρχομαι και εγώ να κάνω τις παρακάτω σκέψεις: Ποίος χάνει από αυτή την ιστορία? ΜΟΝΟ εγώ. Και διευκρινίζω γιατί οι υπόλοιποι κερδίζουν.
    Α. Ο ΟΤΕ κερδίζει γιατί εξυπηρετεί τους δικούς του πελάτες. Αυτό μπορεί να εξακριβωθεί αν συγκριθούν http://www.adslgr.com/forum/thread12953-0-asc-240.html
    οι πελάτες του ΟΤΕ που ενεργοποιήθηκαν μέσα στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Έτσι γίνεται επιλογή φορέα δηλαδή ΟΤΕΝΕΤ
    Β. Η Forthnet. Ίσως φανεί παράλογο σε μερικούς, αλλά με ποιόν τρόπο κερδίζει η 4νετ? Έχοντας υποβάλλει εμένα, τον πελάτη της, σε μία χρονοβόρα ταλαιπωρία για την ενεργοποίηση της γραμμής της, θεωρεί ότι δεν πρόκειται να ξαναμπώ στην ίδια διασικασία σε περίπτωση που θέλω να αλλάξω ISP. Ήδη βέβαια έχω προπληρώσει με το adsl ιn a box, 3 μήνες συνδρομής. Δεν περιμένει λοιπόν από τον πελάτη να προχωρήσει σε απενεργοποίηση και επανασύνδεση της γραμμής του.

    Τέλος να παρατηρήσω, ότι τη σύνδεση με την forthnet, την επέλεξα για να μην έχω να κάνω με τον ΟΤΕ για την ενεργοποίηση.

  11. #41
    Το avatar του μέλους jim74
    jim74 Guest
    Μην το ψάχνετε γενικά το θέμα. Εγώ συμπληρώνω σήμερα 12 ημερολογιακές ημέρες και η αίτησή μου είναι ακόμα στο πρώτο στάδιο. Καλά από την Forthnet μου είπαν συγνώμη για την καθυστέρηση, και ότι σήμερα,αύριο το πολύ σε 2 εβδομάδες θα έχω DSL χαχαχα. Έτσι ακριβώς...
    Το καλό είναι ότι την Παρασκευή μίλησα με μία κοπέλα στο 134, που μου είπε ότι είμαι στο πρώτο στάδιο και συνήθως κάνει 5-7 εργάσιμες μετά το πρώτο στάδιο, για να ενεργοποιηθεί πλήρως, εφόσον δεν υπάρχουν προβλήματα.
    Στην αρχή που το είχα αγοράσει το Adsl in a box , είμουν τρελά πορωμένος. Αλλά όσο περνάει ο καιρός και DSL δεν βλέπω στον ορίζοντα, μου περνάει. Και ύστερα λένε ότι θέλουν να αυξήσουν τους χρήστες του γρήγορου Internet στην Ελλάδα. Πως θα τους αυξήσουν, με τις υψηλές τιμές, με την καθυστέρηση (αγοράζεις κάτι που δεν το έχεις δει ακόμα, αέρα με άλλα λόγια).
    Τέλοσπαντων, αφού φάγαμε τον γάιδαρο στην ουρά θα κολλήσουμε. Άντε να δούμε, αστείο έχει καταντήσει... 175 € είναι αυτά, αλλά στο κάτω κάτω, πείτε ότι κάναμε μια μεγάλη λαμακία.
    Καλημέρα και καλή και πολύ υπομονή !!!!

    Δημήτρης

    Υ.Σ. Επειδή έχω ακούσει και έχω διαβάσει πολλά στο ότι πρέπει να υποστηρίζουμε άλλες εταιρίες εκτός του ΟΤΕ, για να σπάσουμε το μονοπώλιο και να ρίξουμε τις τιμές. Έχω να πω το εξής: Από την στιγμή που όλο το δίκτυο είναι βασισμένο σε γραμμές και εγκαταστάσεις του ΟΤΕ, ξεχάστε το. Μόνο αν όλες οι εταιρίες ακολουθήσουν το παράδειγμα της Vivodi και φτιάχνουν αποκλειστικά δικές τους γραμμές, και να φτάσουν στην πείρα και την τεχνογνωσία τους δημοσίους υπαλλήλους του ΟΤΕ. Ότι και να λέμε ο ΟΤΕ ήταν, είναι και θα είναι καθεστώς για πολλά χρόνια ακόμα, μια και όλες οι τηλεπικοινωνίες της Ελλάδος έχουν βασιστεί και βασίζονται σε αυτόν. Είτε το θέλουμε είτε όχι... Μην ξεχνάτε ότι εμείς τον πληρώνουμε 50 χρόνια σχεδόν και θα τον πληρώνουμε πολλά χρόνια ακόμα...

  12. #42
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Οι γραμμές δεν ανήκουν στον ΟΤΕ αλλά στο ελληνικό κράτος ο ΟΤΕ έιναι απλά ο συντηρητής. Το θέμα της μη ανάπτυξης των τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα οφείλεται κυρίως στην έλλειψη ενός σωστού νομοθετικού πλαισίου, λόγω αυτής τη έλλειψης ο ΟΤΕ συμπεριφέρεται σα Νταβατζής. Ελπίζω σε κανα δίμηνο το πλού να έχει ψηφιστεί το νέο νομοσχέδιο που όλο το φέρνουν στη βουλή αλλά κανένας δεν το βλέπει.


    Όσων αφορά το ADSL in A BOX ο ΟΤΕ γενικά καθυστερεί επίτηδες τις ενεργοποιήσεις όταν βλέπει ότι αυτές γίνονται μέσω ISP.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  13. #43
    Εγγραφή
    03-02-2005
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    TI NA SOY FILE APO OTI DIABAZO MALLON EIMAI TYXEROS EGO THN 12h HMERA EIMOYN MESA PANTOS MALLON ADIKA PERNIS TON OTE STHN FORTHNET EISAI PELATHS ME AYTHN MILAS

  14. #44
    Το avatar του μέλους jim74
    jim74 Guest
    Κώστα είχες δίκιο, μετά από 3 εργάσιμες συνδέθηκα σήμερα με demo της Forthnet.
    Συνολική αναμονή 15 ημέρες ή αλλιώς 11 εργάσιμες , από την ημερομηνία της αίτησης.
    Καλή υπομονή στους υπόλοιπους...

  15. #45
    Το avatar του μέλους mentioum
    mentioum Guest
    εγω που μενω ΣΥΡΟ λετε να με καθυστερησουν πολυ ?

Σελ. 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-07, 15:16
  2. Ενεργοποίηση Νεας Συνδρομής Adsl In a Box.
    Από secjournalist στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-07, 13:18
  3. Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-05, 11:18
  4. Ενεργοποίηση adsl in a box
    Από jar76 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-05, 05:50
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-05, 17:55

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας