Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Αγαπητοί φίλες και φίλοι,

    Θα ήθελα μέσω της προσωπικής μου εμπειρίας με τη Vivodi να σας εφιστήσω την προσοχή ώστε να μην στραφείτε στη συγκεκριμένη εταιρεία, αν θέλετε να "φύγετε" από τον ΟΤΕ.

    Τα προηγούμενα post σχετικά με τη Vivodi περιγράφουν σε απόλυτο βαθμό τον τρόπο που μεταχειρίζονται τους πελάτες στη Vivodi.

    Προσωπικά μέχρι τη στιγμή που σας μιλάω δεν έχω σταθερή τηλεφωνική γραμμή: Η μεταφορά της γραμμής από τον ΟΤΕ στη Vivodi πραγματοποιηθήκε στις 31/1 και μέχρι σήμερα το τηλέφωνο είναι νεκρό. Αν και έχω πάρει δεκάδες τηλέφωνα στο τεχνικό τμήμα της Vivodi (η οποία, όπως φημολογείται οδηγείται σε πτώχευση) λόγω της ανεπάρκειας του συνόλου των "τεχνικάριων" της Vivodi η γραμμή μου παραμένει νεκρή!

    To make a long story short, ποτέ μα ποτέ μην κάνετε το λάθος να στραφείτε στη Vivodi για να αλλάξετε πάροχο. Προτιμήστε άλλους εναλλακτικούς παρόχους ή μείνετε στον ΟΤΕ μέχρι να ξεκαθαρίσει λίγο περισσότερο το τοπίο των τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα.

    Στη Vivodi είναι ερασιτέχνες που ζουν με αρπαχτές όσων πιστεύουν ότι θα μπορούν να έχουν, μέσω της Vivodi φθηνό τηλέφωνο και internet.

    Επομένως:

    -Μείνετε μακριά από τη Vivodi
    -Να είστε επιφυλακτικοί με τους υπόλοιπους παρόχους ιντερνετ και σταθερής τηλεφωνίας


    Φιλικά,

    Τάκης Μπεχλιδάνης

  2. #17
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Αφού οι τεχνικοί δεν τα κατάφεραν να το φτιάξουν δε μας λες και τι ρούτερ έχεις μπας και τα καταφέρουμε εμείς...;

    Αν έχεις το 780 κάτι μπορεί να γίνει!

  3. #18
    Εγγραφή
    03-12-2008
    Περιοχή
    Νότια, Νοτιοανατολικά
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Vigor 2700
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 42(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από op1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... Η μεταφορά της γραμμής από τον ΟΤΕ στη Vivodi πραγματοποιηθήκε στις 31/1 και μέχρι σήμερα το τηλέφωνο είναι νεκρό.
    Αν θα πραγματοποιηθεί η μεταφορά στις 31/1 ίσως θα πρέπει να περιμένεις.

    Και εν τω μεταξύ πρόσεχε τι γράφεις και πως το γράφεις, γιατί κι εμείς προσέχουμε το γιατί (πιθανόν) το γράφεις, Κε Μπεχλιβάνη.

  4. #19
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Προφανώς εννοεί 31/12/2008!

  5. #20
    Εγγραφή
    03-12-2008
    Περιοχή
    Νότια, Νοτιοανατολικά
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Vigor 2700
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 42(dB)
    Προφανώς εννοείς και εννοώ ότι εννοεί.

    Αναρωτιέμαι αν ζητάει συμβουλές ή "παρέχει"... μέσα από ένα κείμενο που κατά 99% μας λέει πόσο κακή είναι η βιβόντι.

    Έστειλε το 1ο του post και έκτοτε εξαφανίστηκε...

    Εμένα μου μυρίζει εκδίκηση λόγω απόλυσης.

  6. #21
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Αυτό που λες παίζει σοβαρά και τις τελευταίες μέρες έχουμε γεμίσει με τέτοια μηνύματα από άτομα με καθόλου ή ελάχιστα μηνύματα...

    Πάντως οι απολύσεις είναι γεγονός!

  7. #22
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/10000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanenas3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λες παίζει σοβαρά και τις τελευταίες μέρες έχουμε γεμίσει με τέτοια μηνύματα από άτομα με καθόλου ή ελάχιστα μηνύματα...

    Πάντως οι απολύσεις είναι γεγονός!
    Γενικότερη οικονομική κρίση ή κάτι άλλο?
    Η βελτίωση του εαυτού του ανθρώπου είναι μόνο για τους αδύναμους.
    Είναι η αυτοκαταστροφή , αυτή που κάνει τη ζωή του ανθρώπου ενδιαφέρουσα.
    ~ Tyler Durden , Fight Club
    Maybe self-improvement isn't the answer.... Maybe self-destruction is the answer.
    ~ Chuck Palahniuk , Fight Club

  8. #23
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από subzer0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικότερη οικονομική κρίση ή κάτι άλλο?
    Λίγο από όλα! Αυτά που συζητάμε τόσο καιρό! Απλά κάνουν ότι μπορούνε για να γλιτώσουν και το πρώτο βήμα είναι οι απολύσεις. Υποθέτω ότι χωρίς την κρίση θα ήταν πολύ πιο εύκολα τα πράγματα αλλά αν έχει τόσα προβλήματα η ON που έχει 100 φορές καλύτερες βάσεις από τη Vivodi...άστα να πάνε!

  9. #24
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/10000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanenas3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο από όλα! Αυτά που συζητάμε τόσο καιρό! Απλά κάνουν ότι μπορούνε για να γλιτώσουν και το πρώτο βήμα είναι οι απολύσεις. Υποθέτω ότι χωρίς την κρίση θα ήταν πολύ πιο εύκολα τα πράγματα αλλά αν έχει τόσα προβλήματα η ON που έχει 100 φορές καλύτερες βάσεις από τη Vivodi...άστα να πάνε!
    Οπότε καλό κουράγιο ... σε όλους.
    Η βελτίωση του εαυτού του ανθρώπου είναι μόνο για τους αδύναμους.
    Είναι η αυτοκαταστροφή , αυτή που κάνει τη ζωή του ανθρώπου ενδιαφέρουσα.
    ~ Tyler Durden , Fight Club
    Maybe self-improvement isn't the answer.... Maybe self-destruction is the answer.
    ~ Chuck Palahniuk , Fight Club

  10. #25
    Εγγραφή
    03-12-2008
    Περιοχή
    Νότια, Νοτιοανατολικά
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Vigor 2700
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 42(dB)
    Ασφαλώς είναι δύσκολοι καιροί, αλλά υπάρχουν και ατομικά "θέματα", όπως είχα ένα τέτοιο προ μηνών:

    Παίρνοντας το γνωστό call center μήπως και βγάλω άκρη, έπεσα επάνω σε υπάλληλο με εντελώς χαρακτηριστική φωνή, αριθμό θέσης που δεν ξεχνιέται και βλακεία που περίσσευε.
    Φυσικά δεν έκανα τη δουλειά μου και του είπα "άστο αγόρι μου, δε βγαίνει άκρη, ευχαριστώ καληνύχτα". Ο τύπος φαίνεται παρεξηγήθηκε και την άλλη μέρα με πήρε στο κινητό μου (από απόκρυψη φυσικά) και μου είπε: Ο κ. Τάδε; απάντησα ναι και πριν προλάβω να του πω είσαι από τη βιβόντι λέγε, γιατί μιλάμε για πολύ χαρακτηριστική φωνή, μου λέει : είσαι μ..... Τότε του είπα κι εγω πως είναι από τη βιβόντι θέση ΧΧΧ και οτι θα του κόψω τον κ.... Φυσικά έκλεισε πανικόβλητος, και βέβαια δε διανοήθηκα να κάνω κάτι γιατί αυτό θα σήμαινε οτι θα έχανε τη θέση του. Αν όμως κάποιος πιό ζωχάδας το τραβούσε, ο τυπάκος θα έψαχνε για δουλειά και (ενδεχόμενα) θα έγραφε κι εδώ "καταγγελίες". Και φυσικά δε θάφταιγε η κακούργα μετανάστευση, η κρίση ή η κακιά βιβόντι αλλά το ανύπαρκτο μυαλό του.

  11. #26
    Εγγραφή
    22-09-2006
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gigas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχεδόν ενάμισης μήνας χωρίς τηλέφωνο και Ιντερνετ, πώς σας ακούγεται;
    Εχω αρχίσει και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο πλεον που πήγα και έμπλεξα με αυτούς....

    Η περιπέτεια ουσιαστικά άρχισε στά τέλη του Ιανουαρίου 2007 όταν έγινε η ενεργοποίηση της γραμμής από την Vivodi και το κλείσιμο της συνεργασίας μου με τον ΟΤΕ.
    Από τότε λοιπόν και για 6 μήνες τα πράγματα πήγαιναν καλά με πολύ μικρά προβλήματα που τα πέρναγα απαρατήρητα και δεν έδινα σημασία.

    Ομως, στις 20 Ιουλίου 2007 η γραμμή ξαφνικά διακόπτεται ΕΝΤΕΛΩΣ και δεν έχω ούτε Ιντερνετ ούτε και τηλέφωνο. Στο router το λαμπάκι που φέρνει το σήμα της ADSL ειναι εντελώς σβηστό κάτι που σημαίνει ότι δεν έρχεται καθόλου γραμμή. Ενημερώνω την Vivodi και εδώ είναι που αρχίζει ο πραγματικός Γολγοθάς .... (που ακίομη δεν έχει τελειώσει φυσικά...)
    Ψηφιακές μετρήσεις, προωθήσεις βλαβώνκ, θα το κοιτάξουμε, θα το φροντίσουμε άμεσα, θα επικοινωνήσει μαζί μας το βλαβοληπτικό κ.ά. είναι οι ατάκες που έμαθα απ' έξω τις ημέρες ποιυ ακολούθησαν.
    Οι οποίες ημέρες κυλούσαν αλλά η γραμμή ΕΝΤΕΛΩΣ νεκρή! Το κινητό να έχει βγάλει φωτιές και εγώ να ανεβαίνω στην ταράτσα με το PDA για να "ψαρέψω" κανένα ξεκλειδωτο δίκτυο από τις γειτονικές πολυκατοικίες και να διαβάσω τουλάχιστον τα emails μου.... !!!!! Χάλι....

    Μετά από πολλές επικοινωνίες με τους τηλεφωνητές της vivodi, όπου από κάποιο σημείο και μετά αρχίσαμε να βριζόμαστε αφού δεν έβλεπα αποτέλεσμα, έμαθα ΟΛΕΣ τις ατάκες των υπαλλήλων της εταιρίας και μάλιστα είχα εθιστεί τόσο πολύ που απλά έπρεπε να κάνω το καθημερινό μου τηλεφωνηματάκι για να ξεδώσω λιγάκι.

    Τελικά, στις 3/8/2007 ήρθε τεχνικός από τον ΟΤΕ, παρακαλώ και έφτιαξε την βλάβη επειδή οι Vivodiδες δεν ήξεραν πλεον τι΄να κάνουν... !!!!!

    Απολογισμός είναι ότι επί 15 ημέρες δεν έιχα τηλέφωνο αλλά οι τύποι μου έστειλαν κανονικά τον λογαριασμό χωρίς να κάνουν έκπτωση για τις ημέρες που δεν είλχα τηλέφωνο!
    Τους απέσπασα όμως μια επιστολή που με απαλάσσει από το τέλος απενεργοποίσης λόγω ανικανότητάς τους να παρέχουν την υπηρεσία για την οποία δεσμεύτηκαν να παρέχουν. Οσο για την έκπτωση, έπεται συνέχεια.....

    Πάνω πιου είπα ότι η ταλαιπωρία μου είχε φτάσει στο τέλος της, ακριβώς 15 ημέρες μετά και πιό συγκεκριμένα στις 18/8/2007 ΞΑΝΑ νεκρή η γραμμή μου.
    Τηλεφωνα και πάλι στο βλαβοληπτικό, πάλι προωθήσεις και θα το κοιτάξουμε και θα το φτιάξουμε κλπ... ΄
    Αυτή τη φορά τους πήρε 18 ημέρες χωρίς τηλέφωνο και Ιντερνετ μέχρι να το φτιάξουν. Στο μεταξύ, τα γνωστά καθημερινά μπινελίκια και οι γνωστές δικαιολογίες των υπαλλήλων... Σε απαίτησή μου να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο εκεί, ΠΟΤΕ δεν κατάφερα να μιλήσω με κάποιον και το μόνο που έκαναν είναι να προσπαθούν να ξεφορτωθούν τον ενοχλητικό ή να τον κάνουν πάσα για την επόμενη βάρδια-ημέρα κλπ....

    Στις 4/9/20070 όπως προανέφερα, η γραμμή επανήλθε αλλά φεύ.... Από τότε και κάθε ημέρα έχω κάτι περίεργες διακοπές για 4 με 6 ώρες κάθε ημέρα όπου δεν έχω και πάλι τηλέφωνο και Ιντερνετ, ενώ η Vivodi βρίσκει την γραμμή μου άψογη!!!
    Μάλιστα κάτι τέτοιο μου είπε κάπιοιος άπό το τεχνικό τμήμα τους την ώρα ακριβώς που η γραμμή μου ήταν κομμένη.... Οι άνθρωποι δεν παίζονται...

    Με άλλα λόγια τον τελευταίο ενάμιση μήνα οι σωστές ημέρες λειτουργίας του τηλεφώνου μου ήταν μόλις 15 αλλά ο λογιαρισμός συνεχίζει να έρχεται ακάθεκτος και ολόκληρος...

    Πλήρης απογοήτευση.... Να υπενθυμίσω ότι πέρα από τις τηλεφωνικές μου επικοινωνίες, έστειλα και 2-3 φαξ τα οποία άν δεν επέμενα να ληφθούν υπ' όψιν θα είχαν πεταχτεί πάραυτα στο καλάθι των σκουπιδιών.

    Τώρα είμαι στην φάση αναζήτησης νέου Provider και μάλιστα σκέφτομαι την NetOne μια και έχω ακούσει σχετικά καλά λόγια για τις υπηρεσίες τους....

    Οπου φύγει-φύγει, κύριοι.... Η χειρότερη υπηρεσία μακράν από όσες έχω συναντήσει!!!!!!
    Περαστικά μου....
    Η Vivodi δεν αξιζει τον κοπο. Δεν ειναι σοβαροι, καθυστερουν απιστευτα τις νεες συνδεσεις (αν δεν σε ξεχασουν και ενδιαμεσα, οπως π.χ. εμενα και φυσικα τους εφτυσα) και το τεχνικο τμημα ειναι απροσπελαστο. Προσωπικα βρηκα το φως μου στην Forthnet (super γρηγορη ενεργοποιηση (2 εβδομαδες), 18Μ κλειδωμενα, αριστη ποιοτητα τηλεφωνικης γραμμης).

    Και να σκεφτεις οτι ημουν πελατης των Vivodi-ών για 2,5 χρονια.

    Μακρια.

    ........Auto merged post: droutis πρόσθεσε 3 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Torch21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι δε πήγες απο εκει για να μιλήσεις με υπεύθυνο αφού στο τηλ δεν έβρισκες κανέναν?
    Αν ειναι να τους κυνηγαμε και προσωπικα, ε τοτε να το κλεισουν το μαγαζακι. Αυτο ελειπε.

    Οσο για το θυμα της ιστοριας, μπορει παντα να κανει μια ΠΟΛΥ ωραια διακοπη της συνδεσης και να βρει αλλου το φως του.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος droutis : 23-01-09 στις 18:30. Αιτία: auto merged post

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 147
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-07, 21:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας