Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Ελληνίδες-Έλληνες,
    Θέλω να στήσω ένα Wlan στο σπίτι για... εκπαιδευτικούς λόγους.
    Θέλω να δουλέψω και με XP (αυτό μάλλον θα είναι... εύκολο) και με Linux (αυτό είναι το θέμα μας).
    Μετά από μερικές χιλιάδες ώρες περιπλάνησης άποφάσισα να ρίξω τα μούτρα μου και να σας ρωτήσω:
    Τί συνδυασμό WLAN hardware - linux distro να επιλέξω;
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους και ιδιαίτερα όσους από σας θα μου προτείνουν κάτι που να το έχουν δουλέψει οι ίδιοι.

    -Η γραμμή θα είναι DSL OVER ISDN.
    -Άν αναρρωτιέστε: όχι, δεν έχω ιδέα από Linux αλλά αυτό ας μήν επηρεάσει και πάρα πολύ την απάντησή σας.
    -Άν με ψάχνετε και δε με βρίσκετε θα κλαίει κανένα μωρό.
    Άντε και καλή χρονιά νά 'χουμε.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    bump
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    ασύρματο

  4. #4
    Εγγραφή
    18-12-2004
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200.000/20.000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone SHG3060
    εχω δοκιμασει κατι παρομοιο αλλα με την μαπα wifi καρτα που εχω [belkin 802b] δεν επαιξε.

    καλο θα ηταν να δεις καθε διανομη ποιες καρτες υποστηριζει, οπως και να κανεις κανενα search στα διαφορα how-to για να δεις λιστες συμβατοτητας.

    προσπαθησε να βρεις καρτα με τσιπακι orinoco η prism.

    φυσικα αν στο linux μηχανακι εχεις μια απλη καρτα 10/100 και απο εκει παει με καλωδιο σε switch που εχει πανω του ενα AP και το adsl modem, τοτε δεν θα εχεις τετοια προβληματα. μετα ειναι απλως ρυθμισεις ip/dns στην καρτα.

    καποιος που εχει ενα ετοιμο συστηματακι που να δουλευει θα μπορουσε να μας διαφωτισει.
    K3rn3l Pan1c, c0r3 fr13d, us3r st0n3d ;-)

  5. #5
    Εγγραφή
    30-10-2004
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Siemens CL 110
    Λοιπόν εγώ έχω wlan και linux και δουλεύει.
    Εξοπλισμός ο εξής:
    Suse Linux 9.1
    AP: LevelOne WBR 3407B Wireless ADSL Modem router & 4-port Switch, €114 από το e-shop. Είναι 54 Mbit AP.
    Επειδή το linux τρέχει στο φορητό, η wireless κάρτα είναι USR robotics 5410 PCMCIA. Η λύση για driver σε αυτή την περίπτωση είναι είτε κάποιος NDIS wrapper για να χρησιμοποιείς τα windoze drivers, είτε όπως στην περίπτωσή μου μιας και το chipset είναι της Texas Instruments η οποία αρνείται να βγάλει drivers, έχω χρησιμοποιήσει έναν open source driver, το http://sourceforge.net/projects/acx100/
    Φυσικά, αυτή η λύση δεν έχει ακόμα ενσωματωμένο encryption κι έτσι αν και πιο απλή, δεν την συνιστώ αν το θέλεις για επαγγελματική χρήση. Εκεί σου προτείνω είτε τον Ndis wrapper της Linuxant http://www.linuxant.com που όμως δεν είναι δωρεάν, είτε τον δωρεάν http://sourceforge.net/projects/ndiswrapper/

    Από κει και πέρα, νομίζω ότι το Suse από την 9.1 και μετά έκδοση, υποστηρίζει κάρτες με το prism54 chipset, εγγενώς.

    Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται να το ψάξεις, οι εύκολες λύσεις, ΔΕΝ είναι δωρεάν και είμαι σίγουρος πως αρκετοί εδώ μέσα μπορούν να σου δώσουν επαγγελματικές συμβουλές.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-06-2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    ForthNet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗ
    Router
    Speedtouch 530/Linksys WRT54g
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Es_PagAn
    Από κει και πέρα, νομίζω ότι το Suse από την 9.1 και μετά έκδοση, υποστηρίζει κάρτες με το prism54 chipset, εγγενώς.
    Για του λόγου το αληθές, σε Suse 9.2 Pro η Compex WL54Gαναγνωρίστηκε άμεσα από το λειτουργικό, αλλά με κάποια μικροπροβληματάκια τα οποία διορθώθηκαν με αναβάθμιση του firmware στο Suse.

    Tο στήσιμο μου μπορείς να το δεις εδώ

    Αν ήμουν σε κάτι χρήσιμος, μπορώ να έχω ένα affero ;

    RLU #306453 - http://counter.li.org

    Linux valkyrie 2.6.12-8-386 #1 Tue Aug 30 22:41:30 BST 2005 i686 GNU/Linux

  7. #7
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Σε SuSE 9.1, SuSE 9.2 σε φορητό με minipci κάρτα με το PRISM επάνω το wlan δουλεύει μια χαρά.

    Από ότι έχω δει το μόνο που χρειάζεται για να τρέξει μια ασύρματη κάρτα στο linux είναι το κατάλληλο firmware (μην φανταστείς ότι θα κάνεις κάνα flash, φαντάσου το σαν ένα είδος drivers).

    Για την δική μου πχ δεν υπήρχε, αλλά υπήρχε firmware για το PrismGT της ίδιας εταιρίας, το έβαλα και όλα ΟΚ.

    Ενώ στο 9.1 το έβαλα manually από console στο 9.2 φαντάσου την βρήκε μόνο του χωρίς καμμιά παρέμβαση εκ μέρους μου. Ούτε τα windows δεν το κάνουν αυτό!
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  8. #8
    Το avatar του μέλους andreas2000gr
    andreas2000gr Guest
    Λοιπόν έχουμε και λέμε....

    Το configuration μου είναι laptop Dell ενσωματωμένη (mini-pci) true mobile wireless 1300 54mbit με chipset Broadcom BCM 43xx για το οποίο δεν υπάρχει driver (γενικά μακριά από Broadcom είναι τα πιο δύσκολα στο Linux) αλλά ευτυχώς υπάρχει ένα καταπληκτικό GPL πρόγραμμα που λέγεται ndiswrapper και με το οποίο περνάς το .INF αρχείο των windows και ως εκ θαυματος την βλέπει και μπορούμε πλέον να τη σετάρουμε με το netcardconfig. To Access Point που χρησιμοποιώ είναι Netgear και μέσω αυτού αποκτώ πρόσβαση στο router μου Zyxel 650 adsl over ISDN όπως θελει και ο ΜεντιΟς.

    Το ωραίο της υπόθεσης το αφησα για το τέλος. Ολα τα παραπάνω γίνονται με το Knoppel 0.5 από Live Cd χωρίς καμία εγκατάσταση στο laptop με όλες τις ρυθμίσεις σωσμένες σε usbmemory ωστε να μην χρειάζεται επαναρύθμιση ακόμη και τα favorites του firefox 1.0 ή τα extensions που έχω εγκαταστήσει. Επίσης άμεσα βλέπω τα files του Desktop υπόλογιστή στο γραφείο μου μεσω του Samba Client και έτσι έχω τα mp3 μου ή τα αρχεία μου του office άμεσα διαθέσιμα για να ακούσω ή να δουλέψω.

    Φυσικά το παραπάνω μύνημα συντάχθηκε από το φορητό μου στο σαλόνι μου τελείως wireless με αναπάσα στιγμή να μπορώ να γυρίσω στα windows (φτου κακά.. ) βγάζοντας απλώς το cd και κάνοντας restart 8).

    Λοιπόν γιατί τα έγραψα όλα τα παραπάνω, πέρα από την περιγραφή του Wlan-linux distro που είναι το θέμα μας, ήθελα να τονίσω ότι φτάνει το τέλος της αυτοκρατορίας. Εαν εγώ ένας νιούμπης του κερατά (στο Linux) μπορώ να στήσω wireless δικτυο από live cd (βεβαια έπεσε διάβασμα και ξενύκτη ) ένα θα σας πω... ορμάτε και θα ανταμοιφθείτε από γνώσεις και ένα πολύ καλύτερο , ασφαλέστερο, ομορφότερο και δωρεάν λειτουργικό σύστημα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-07, 00:56
  2. εμπειρία με connx+wireless router πακέτο?
    Από kennyyy στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-06, 19:29
  3. βοήθεια απο την εμπειρια σας
    Από Demiankv στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-06, 11:13
  4. Arch Linux vs Gentoo Linux (πειτε την αποψη σας)
    Από Lord_British στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-05, 23:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας