Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 55
  1. #16
    Το avatar του μέλους erateinos
    erateinos Guest
    @mlab πάτα επεξεργασία και γράψε το μήνυμα σου πάλι με Ελληνικούς χαρακτήρες


    μόνο οι τεχνικοί της ΟΝ μπορούν να το διορθώσουν
    παίρνεις τηλέφωνο στην ΟΝ και περιμένεις να στο φτιάξουν
    κάνατε reset και το έχασε?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος erateinos : 14-09-07 στις 11:39.

  2. #17
    Εγγραφή
    14-09-2007
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δηλαδι δημιουργήθηκε νέο προβλημα με το firewall πάλι; Μιν μου λέτε τετοια γιατι πριν λίγο ήρθε ο εξοπλησμός μου απο την On Telecoms...

  3. #18
    Εγγραφή
    20-04-2005
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    15994/510
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Κάτσε να τα σύνδεσες και μετά γκρίνιαξε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος evagelos : 14-09-07 στις 18:41.

  4. #19
    Εγγραφή
    06-01-2004
    Περιοχή
    Τριπολη
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    damn! μια απο τα ιδια και εγω.... και πραγματικα δεν εχω καμια ορεξη για τηλεφωνα και τετοια... αλλα αφου δεν εχω αλλη επιλογη νομιζω οτι επιβαλεται
    I guess, god bless and goodbye...

  5. #20
    Εγγραφή
    02-02-2003
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35.000 / 35.000
    ISP
    Nova UNLIMITED 4G
    Router
    Archer MR600 v3
    ελπιζω να μην ειναι μονιμο και γενικο προβλημα αυτο που αναφερετε guys

  6. #21
    Εγγραφή
    21-03-2006
    Περιοχή
    Μοσχάτο-Αθήνα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    350
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό το πρόβλημα είχε παρουσιασθεί και σε μένα στο παρελθόν μετά από ένα hard reset του ρούτερ και ενώ είχα το τελευταίο firmware.Όταν ζήτησα να μου ξαναπεράσουν το firmware ,μου περάσανε το τελευταίο χωρίς όμως την επιλογή Firewall στο μενού.Μετά από πολλά τηλεφωνήματα και μετά από επικοινωνία με τεχνικό που με πήρε τηλέφωνο αφού είχα δηλώσει βλάβη τελικά μου περάσανε το firmware του Φεβ 2007 αλλά με προσθήκη την επιλογή Firewall στο μενού (αν θυμάστε οι παλιότεροι δεν υπήρχε η επιλογή αυτή στο firmware του Φεβ2007) για να μπορέσω να κάνω τη ρύθμιση του Firewall (είχα σημαντικό πρόβλημα με MAC Filtering) προσωρινά μέχρι να περάσουν οι μέρες (3-4 δεν θυμάμαι) και να κατέβει το καινούργιο μόνο του και ολοκληρωμένο.
    Συμπέρασμα : Χρειάζονται πολλά τηλεφωνήματα για να ασχοληθούν σοβαρά με το πρόβλημά σας και μην το κλείνετε αν δεν είστε σίγουροι ότι αυτός που το ακούει το έχει καταλάβει και γράψει σωστά στην καρτέλα σας. (είχα σπαταλήσει γύρω στα 20 λεπτά για να καταλάβει αυτός που κατέγραφε το πρόβλημά μου τι είναι το mac filtering και γιατί μου δημιουργεί πρόβλημα το ότι δεν έχω την επιλογή Firewall στο μενού.

    ΥΓ: Ο τεχνικός που μου διόρθωσε το πρόβλημα ήταν άψογος και γνώστης του αντικειμένου του.
    Semper Fi !!!
    Η Ευρώπη είναι ακόμα μακριά...

  7. #22
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cpnemo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ: Ο τεχνικός που μου διόρθωσε το πρόβλημα ήταν άψογος και γνώστης του αντικειμένου του.
    Οι περισσότεροι είναι... το δύσκολο είναι να τους βρεις!
    no comment...

  8. #23
    Το avatar του μέλους StormShadow
    StormShadow Guest
    παιδια γεια σας. χτες μου ενεργοποιησαν την συνδεση αλλα βλεπω στο pirelli οτι εχω την 1.19 ... παιρνω απο χτες μεχρι και πριν απο λιγο στα 2 τηλεφωνα αλλα δεν το σηκωνει κανεις... οταν παιρνετε το 6161700 τι πατατε γιατι με το 1 σε βγαζει παλι στο 13801...βλεπω στο φοροθμ οτι δεν μπορω να κατεβασω την firmware απο καπου.. πρεπει ομως να τους παρω ο ιδιος να τους ενημερωσω γι αναβαθμιση η θα το κανουν μονοι τους? η πιο καινουρια firm ειναι η 1,21 ?? αν τελικα τους βρω στο τηλ να τους πω και για το firewall οπως ενα αλλο παλληκαρι εδω μεσα? help guys... ευχαριστω...


    Δεν εχω σταματησει να παιρνω και δεν εχω βρει κανενα πουθενα!!! ουτε η γραμαμτεια δεν το σηκωνει!!! επεσε η τερψιθεα και πηξανε μαλλον... παντως ειναι αισχρο να μην υπαρχει εστω ενα μειλ για παραπονο η ερωτηση... και πεφτουν οι μοναδες οσο περιμενω...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος StormShadow : 27-09-07 στις 13:04. Αιτία: new info

  9. #24
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Φίλε ... καλώς όρισες στο forum ...

    καταρχήν είναι βέβαιο ότι όσο και να την παλέψεις .. με το cc.. 13801 θα μιλήσεις τελικά ... απλά καλώντας το 2106161700 ...αποφεύγεις την χρέωση που στο 13801 υπάρχει ...

    ψάχνεις την version 1.21.1S-0 της 13.07.2007 και μάλιστα εκείνη που έχει και το firewall μέσα ... δυστυχώς υπάρχουν και άλλες της ίδιας έκδοσης που δεν έχουμε στοιχεία διακριτότητας μεταξύ τους και δεν έχουν ενεργοποιημένο το firewall ...

    Αν κάποιοι διαβάζετε το μήνυμα αυτό , με παρόμοιο πρόβλημα ... σας προτείνω να αφήσετε πλήρες μήνυμα στο cc ... δηλαδή ότι χρειάζεστε την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ VERSION FIRMWARE του pirelli .. με ενεργοποιημένο το FIREWALL ... (αυτή έχει και όλα τα υπόλοιπα, ΝΑΤ, UpnP, κτλ) . Το μήνυμα αυτό θα καταγραφεί και θα φτάσει στα μάτια ενός τεχνικού της ΟΝ ... που χωρίς να πρέπει να σας τηλεφωνήσει θα κάνει την αναβάθμιση (αν αυτή στο μεταξύ δεν γίνει μόνη της .. γιατί κανονικά από χαμηλότερη version όπως η 1.19 γίνεται αυτόματα) ...

    ΥΓ. εννοείται πως το Pirelli πρέπει να είναι συνεχώς ανοικτό πάνω στην γραμμή σας ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CMS : 27-09-07 στις 13:14.

  10. #25
    Το avatar του μέλους StormShadow
    StormShadow Guest
    CMS ευχαρισστω για την αμεση απαντηση... 2 διευκρινησεις.. 1) εγω εχω την 1.19 και το ρουτερ δεν κλεινει ποτε... να αναμενω αναβαθμιση αυτοματα? στην 1,21 ΜΕ firewall? ή για καλο και για κακο να συνεχισω να παιρνω τηλ? 2) οταν λες αφηνω μυνημα? δεν μου ετυχε να χρειαστει να αφησω μηνυμα στο τηλεφωνο τους... μια φορα το αφησα περι το 20λεπτο και απλα επεσε η γραμμη

  11. #26
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Κανονικά θα αναβαθμιστεί αυτόματα σε version 1.21.1S-0 αρκεί να έχεις το pirelli ... on line ... (ελπίζω να έρθει η version 1.21.1S-0 με την επιλογή του firewall ενεργοποιημένη στο menu ... γιατί δυστυχώς υπάρχουν και άλλες με τον ίδιο κωδικό χωρίς την επιλογή του firewall).

    Δεν χάνεις τίποτα όμως να μιλήσεις με το cc και να αφήσεις το μήνυμα που σου είπα (σε άνθρωπο θα μιλήσεις ... όχι σε αυτόματο τηλεφωνητή) ... στο cc μπορεί να μην καταλάβουν ... αλλά θα καταγράψουν το μήνυμα και ο τεχνικός της ΟΝ που θα το διαβάσει ξέρει πολύ καλά τί εννοείς ... έτσι ίσως να κερδίσεις χρόνο δηλαδή να μην χρειαστεί να μπει στον κόπο τεχνικός να σε καλέσει και να σε ρωτήσει τί θέλεις ... καλή επιτυχία ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CMS : 27-09-07 στις 13:35.

  12. #27
    Το avatar του μέλους StormShadow
    StormShadow Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CMS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά θα αναβαθμιστεί αυτόματα σε version 1.21.1S-0 αρκεί να έχεις το pirelli ... on line ... (ελπίζω να έρθει η version 1.21.1S-0 με την επιλογή του firewall ενεργοποιημένη στο menu ... γιατί δυστυχώς υπάρχουν και άλλες με τον ίδιο κωδικό χωρίς την επιλογή του firewall).

    Δεν χάνεις τίποτα όμως να μιλήσεις με το cc και να αφήσεις το μήνυμα που σου είπα (σε άνθρωπο θα μιλήσεις ... όχι σε αυτόματο τηλεφωνητή) ... στο cc μπορεί να μην καταλάβουν ... αλλά θα καταγράψουν το μήνυμα και ο τεχνικός της ΟΝ που θα το διαβάσει ξέρει πολύ καλά τί εννοείς ... έτσι ίσως να κερδίσεις χρόνο δηλαδή να μην χρειαστεί να μπει στον κόπο τεχνικός να σε καλέσει και να σε ρωτήσει τί θέλεις ... καλή επιτυχία ...
    ευχαριστω και παλι... παντως πρεπει να πηξανε με τα τηλεφωνα μου και βγαλανε μηνυμα παρτε αργοτερα!!!! λολ

    εχω νεα! επιτελους τους βρηκα και μου ειπαν οτι το αργοτερο το σκ θα εχει γινει η αναβα... να ρωτησω κατι? τωρα που εγιναν ολες αυτες τοι τροποποιησεις , η ip ειναι πλεον static? δηλαδη δεν χρειαζομαι port frw για τα γνωστα αγαπητα προγραμματα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος StormShadow : 27-09-07 στις 16:23.

  13. #28
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StormShadow Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω και παλι... παντως πρεπει να πηξανε με τα τηλεφωνα μου και βγαλανε μηνυμα παρτε αργοτερα!!!! λολ

    εχω νεα! επιτελους τους βρηκα και μου ειπαν οτι το αργοτερο το σκ θα εχει γινει η αναβα... να ρωτησω κατι? τωρα που εγιναν ολες αυτες τοι τροποποιησεις , η ip ειναι πλεον static? δηλαδη δεν χρειαζομαι port frw για τα γνωστα αγαπητα προγραμματα?
    Το αν έχεις static IP ή όχι, δεν έχει σχέση με το port forward. Το port forward είναι απαραίτητο για να δουλέψουν σωστά τα γνωστά "αγαπητά προγράμματα".

    Σαν οικιακοί πελάτες έχουμε πάρει dynamic IP από την ontelecoms. Φαντάζομαι λόγο προβλημάτων με την TV και Nova δεν έχουν αλλάξει την IP μέχρι σήμερα (Σε συναντήσεις που έχουν γίνει, με εκπροσώπους της OnTelecoms, έχει αναφερθεί ότι η πολιτική της εταιρίας είναι να δίνουν στα οικιακά πακέτα dynamic ips, και οι τεχνικοί λόγοι που εμποδίζουν για την ώρα την αλλαγή ip μπορεί στο μέλλον να αλλάξουν). Θα δούμε λοιπόν!
    no comment...

  14. #29
    Το avatar του μέλους StormShadow
    StormShadow Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cnp5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αν έχεις static IP ή όχι, δεν έχει σχέση με το port forward. Το port forward είναι απαραίτητο για να δουλέψουν σωστά τα γνωστά "αγαπητά προγράμματα".

    Σαν οικιακοί πελάτες έχουμε πάρει dynamic IP από την ontelecoms. Φαντάζομαι λόγο προβλημάτων με την TV και Nova δεν έχουν αλλάξει την IP μέχρι σήμερα (Σε συναντήσεις που έχουν γίνει, με εκπροσώπους της OnTelecoms, έχει αναφερθεί ότι η πολιτική της εταιρίας είναι να δίνουν στα οικιακά πακέτα dynamic ips, και οι τεχνικοί λόγοι που εμποδίζουν για την ώρα την αλλαγή ip μπορεί στο μέλλον να αλλάξουν). Θα δούμε λοιπόν!
    οκ οποτε υποθετω οτι εχω μια dynamic μακρας διαρκειας και παλι ευχαριστω για ολα... ελπιζω να εκανα καλη επιλογη με την on και να μην με βλεπετε συχνα

  15. #30
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StormShadow Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ οποτε υποθετω οτι εχω μια dynamic μακρας διαρκειας και παλι ευχαριστω για ολα... ελπιζω να εκανα καλη επιλογη με την on και να μην με βλεπετε συχνα
    Αυτή λοιπόν είναι και η "κατάρα" του adslgr... Ο κόσμος έρχεται εδώ μόνο όταν έχει πρόβλημα και μετά, αν λυθεί, εξαφανίζετε (αυτό φυσικά ισχύει για το forum συνολικά).
    Φυσικά, εύχομαι να σε ξαναδούμε αλλά για ευχάριστα αυτή τη φορά.
    no comment...

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενεργοποίηση χωρίς μόντεμ
    Από AGRI0GATOS στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-08, 22:51
  2. Ενεργοποίηση χωρίς να το ζητήσω;
    Από The Oracle στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-07, 23:14
  3. Ενεργοποίηση χωρίς dslam !!!
    Από platon_gr στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-05, 17:23
  4. firewall ρυθμισεις για το νεο firmware του Speedtouch 530
    Από emmstra στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-05, 18:29
  5. Αυτόματη ενεργοποίηση του windows firewall
    Από Lionheart στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-05, 14:55

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας