Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 36
  1. #16
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Μέχρι τώρα δεν έχω συναντήσει προμήθεια με την VISA Electron. Την έχω πάνω από ενάμιση χρόνο και έχω κάνει αρκετές αγορές. Δεν ξέρω αν έχει σε ορισμένα προϊόντα ή κάτι τέτοιο. Δεν το αποκλείω, αλλά δεν το έχω ακούσει κιόλας.

    Πρέπει να πας σε μια Alpha με την ταυτότητα σου και να ανοίξεις ένα λογαριασμό καταθέσεων. Αν είσαι κάτω από 27 ή φοιτητής (πρέπει να έχεις το Πάσο σου μαζί νομίζω) θα ανοίξεις Alpha 1-2-3 αλλιώς κανονικό λογαριασμό. Για τον 1-2-3 δεν είναι ανάγκη να κάνεις κατάθεση, για τους άλλους λογαριασμούς δεν ξέρω αν θέλει αρχικό ποσό. Μόλις σου ανοίξουν τον λογαριασμό θα πεις ότι θες να βγάλεις και VISA Electron για τον λογαριασμό αυτόν. Κάνεις μια αίτηση, σου δίνουν τον κωδικό και σε 10 μέρες έρχεται σπίτι σου η κάρτα. Πας σε ένα ΑΤΜ Alpha και την ενεργοποιείς.
    Ο λογαριασμός σου είναι συνδεμένος με την κάρτα, μπορείς δηλαδή εκτός από αγορές να κάνεις και αναλήψεις μετρητών από αυτόν ή καταθέσεις σε αυτόν. Δεν έχεις έξοδα για της συναλλαγές με αυτήν, ίσα ίσα που οι τράπεζες θέλουν να σπρώξουν τον κόσμο προς χρήση ΑΤΜ.

  2. #17
    Εγγραφή
    27-06-2002
    Περιοχή
    ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    90972 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Vivodi - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    SPEEDPORT
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 10.4(dB)
    Εγω εχω την Electron VISA της Πειραιως (την χρεωστικη ) και κανω ανετα της συναλλαγες μου στο internet αρκει να υπαρχει υπολοιπο στον τραπεζικο λογαριασμο που εχεις ανοιξει για αυτον τον λογο.Επισης την χρησιμοποιω και για να παιζω στοιχημα σε εταιριες του εξωτερικου .
    Βρε ουστ......και οι 300 της Βουλης

  3. #18
    Εγγραφή
    31-01-2003
    Περιοχή
    Καβρός Δ. Αποκόρωνα Χανίων
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΠΙΣΚΟΠΗ
    Router
    tp-link td-w8980
    SNR / Attn
    (dB) / 51(dB)
    υπάρχει στην τράπεζα Εγναντίας

  4. #19
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Πάνω-κάτω και η χρεωστική της Πειραιώς είναι παρόμοια. Το είχα ψάξει το θέμα και προτίμησα Alpha 1-2-3 γιατί δεν θέλει αρχικό ποσό και δεν έχει έξοδα διαχείρισης. Γιατί να δίνω κάτι Ευρώ το χρόνο στη τράπεζα? Αν πλήρεις τις προϋποθέσεις για 1-2-3 στο προτείνω. Αν όχι και η Πειραιώς σου κάνει. με 1-2-3 έχεις και εκπτώσεις σε κάποια μαγαζιά, αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει την κάρτα για αγορές από Ελλάδα.
    Αν σε ενδιαφέρει

    http://www.alpha1-2-3.gr/page/default.asp?id=32&la=1

  5. #20
    Εγγραφή
    27-11-2004
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΟΛΟΝΟΣ
    Router
    linksys 354G
    Και στην Τράπεζα Αττικής, χωρίς προμήθεια.Μετά τη λήξη της "επεναφορτίζεται" σε οποιοδήποτε κατάστημα.

  6. #21
    Εγγραφή
    28-02-2003
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    502
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    NETGEAR DGND3700
    SNR / Attn
    24(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=340 και http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=814

    1) Ελαχιστο ποσο 300ευρω (τα οποια μπορεις να σηκωσεις αμεσως )
    2) μονο την ταυτοτητα σου
    3) ναι
    4) φυσικα
    η ολη διαδικασια δεν διαρκει πανω απο 15 λεπτα :P

    Παιδια η ALPHA VISA ELECTRON EXEI προμηθεια 1% ΣΙΓΟΥΡΑ!!!(μιλαω παντα για το ιντερνετ δεν την εχω χρησιμοποιησει και πουθενα αλλου.)

  7. #22
    Το avatar του μέλους mrwireless
    mrwireless Guest
    Τη μονη πραγματικη Prepaid Visa την εχει η Τραπεζα Αττικης (VISA Gift Card) - τουλαχιστο μεχρι τα τελη του 2004, που ειχα ψαξει το θεμα

    Ανεξαρτητα απο το τι γραφει πανω, δεν χρειαζεσαι εγκριση αλλα απλως καταθετεις χρηματα και την παιρνεις σε 2-3 μερες.

    Επιπλεον, ενω οι Αμερικανοι σου δινουν το πολυ 500 δολλαρια (οι καρτες αυτες στο εξωτερικο ειναι για να ψωνιζουν ανηλικοι και για δωρα) σε τετοιες prepaid cards, εδω μπορεις να εχεις μεχρι 3000 Ευρα

    Και βεβαια παιρνεις και λεφτα απο ATM, πραγμα που δεν γινοταν με την ψευτο-"prepaid" που ειχε βγαλει η ALPHA για τους Ολυμπιακους

    Οι προμηθειες και τα διαφορα εξοδα μπορει να ειναι λιγο μεγαλυτερα, και θελει προσοχη να μην εχεις λεφτα μεσα οταν ληγει η καρτα - σε συγκεκριμενο χρονο, δεν ανανεωνεται - αλλα μην τα θελουμε και ολα δικα μας !!!!

    Το αν ειναι 100% συμβατη με τις στανταρτ VISA για ηλεκτρονικες αγορες απο το εξωτερικο, αυτο θα φανει στη πραξη, οτι και να σου πουν ειναι παραμυθι γιατι και οι ιδιοι δεν εχουν ιδεα

    Καποτε διαμαρτυρηθηκα στην Εθνικη γιατι μια καρτα που χρησιμοποιησα εξω δεν περναγε στα αυτοματα μηχανηματα χρεωσης (ζητουσε επιβεβαιωση με επιπλεον στοιχεια) και μονο που δεν με εδειραν - "κυριε, επρεπε να ειστε ευτυχης και ευγνωμων που φροντιζουμε για την ασφαλεια των συναλλαγων σας" !!!!!!!


    Αυτο ειναι το επιπεδο της τραπεζικης εξυπηρετησης εδω - με εξαιρεση βεβαια τη Citibank, που ειναι πραγματικα διεθνης τραπεζα, η Diners με εχει σωσει πολλες φορες οταν ηλιθιοι (συνηθως Γερμανοι αλλα και αλλοι) αρνουνταν να μου κανουν cash advance γιατι δεν ειχαν εκδωσει οι ιδιοι τη VISA μου !!!!!
    Αρκει βεβαια να υπαρχει υποκαταστημα Citibank κοντα...

  8. #23
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από whitehed
    http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=340 και http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=814

    1) Ελαχιστο ποσο 300ευρω (τα οποια μπορεις να σηκωσεις αμεσως )
    Εγώ είχα ανοίξει λογαριασμό στην Alpha μόνο με ταυτότητα χωρίς να βάλω φράγκο μέσα. Μόνο που ήταν στο 1-2-3. Τα 300 ήταν σε απλό λογαρριασμό και όχι προνομιακό, σωστά?

    Οι κάρτες πλην Alpha και Πειραιώς δεν είναι Electron αλλά κανονικές VISA. Λογικά μπορείς να υπερβείς το αρχικό προπληρωμένο ποσό και γι' αυτό (και για άλλους λόγους ασφαλείας) δεν τις συνιστώ για άγορές μέσω internet.

  9. #24
    Εγγραφή
    23-04-2004
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Otenet
    Router
    Alcatel 510ί
    Η κάρτα στην Τράπεζα Αττικής, μπορεί να εκδοθεί απο €50 και πάνω επαναφορτίζεται με ελάχιστο κόστος, έχει ΡΙΝ για να μπορείς να κάνεις ανάληψη των χρημάτων απο ΑΤΜ, και γενικά λειτουργεί όπως μία electron.

  10. #25
    Εγγραφή
    09-02-2004
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Μηνύματα
    1.665
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    Speedport 724
    Οι καρτες που εχω εγω απο πειρεως και αλφα για αναληψη μετρητων γραφουν και οι δυο viza electorn .Μπορουν να χρησιμοποιηθουν για αγορα στο internet ?
    CPU : i5770K , mobo : Gigabyte Z77 , ram : Corsair 16GB
    GPU : ATI 7950 , Case : HAF932

  11. #26
    Το avatar του μέλους lefterism
    lefterism Guest
    μακρια απο αλφα τραπεζα!!!, προπληρωμενη visa απο τραπεζα αττικης.-
    (να πληρωνει και καποιος το ΤΣΜΕΔΕ μας)!!!

  12. #27
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    Σαν πας στη Καλαμάτα
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lefterism
    μακρια απο αλφα τραπεζα!!!, προπληρωμενη visa απο τραπεζα αττικης.-
    (να πληρωνει και καποιος το ΤΣΜΕΔΕ μας)!!!
    Έτσι, έτσι....




  13. #28
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apnea73
    Η κάρτα στην Τράπεζα Αττικής, μπορεί να εκδοθεί απο €50 και πάνω επαναφορτίζεται με ελάχιστο κόστος, έχει ΡΙΝ για να μπορείς να κάνεις ανάληψη των χρημάτων απο ΑΤΜ, και γενικά λειτουργεί όπως μία electron.


    Όλα αυτά τα κάνει και η κοινή VISA.

  14. #29
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis_Kal
    Οι καρτες που εχω εγω απο πειρεως και αλφα για αναληψη μετρητων γραφουν και οι δυο viza electorn .Μπορουν να χρησιμοποιηθουν για αγορα στο internet ?
    Μα αυτό ακριβώς είναι οι κάρτες που λέμε. Κάρτες αναλήψεως που οι Aplpha - Πειραιώς τις εκδίδουν ως VISA ELECTRON. Για αγορές από Internet, για μένα, ΜΟΝΟ ELECTRON, ποτέ κλασική VISA. Για τράπεζα το αφήνω σε σας.

  15. #30
    Εγγραφή
    23-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Πλ. Δημοκρατίας
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    aDSL VIvodi Shared
    Ταχύτητα
    256/128
    ISP
    HOL
    Router
    Alcatel 510i
    Λοιπόν για να το ξεμπερδέψουμε λίγο το θέμα:
    Όλες οι VISA είναι VISA απλά υπάρχουν δύο βασικές κατηγορίες:
    Electron που δεν είναι ανάγλυφες, όταν τις χρησιμοποιείς απαιτείται να γίνει on-line επιβεβαίωση ότι έχεις τα χρήματα διαθέσιμα ή ότι έχεις πιστωτικό υπόλοιπο διαθέσιμο και ότι δεν έχει κλαπεί η κάρτα.
    Τις electron τις εκδίδουν οι τράπεζες για αυτούς που έχουν "μικρό" εκκαθαριστικό.
    Έχουν σχετικά μικρό πιστωτικό όριο (π.χ. 900€)

    Απλές που είναι ανάγλυφες και όταν τις χρησιμοποιείς δεν απαιτείται να γίνει on-line επιβεβαίωση, αν και όλες οι επιχειρήσεις χρησιμοποιούν πλέον τα on-line συστήματα επιβεβαίωσης (τα μηχανάκια που βγάζουν την απόδειξη της πιστωτικής που υπογράφουμε).
    Τις απλές visa τις εκδίδουν οι τράπεζες εάν έχεις "καλό" εκκαθαριστικό.
    Έχουν μεσαίο ως μεγάλο πιστωτικό όριο (π.χ. 1000-3000€)

    Βέβαια υπάρχουν και οι golden, platinum κτλ. κάρτες για αυτούς που έχουν βαρβάτο εκκαθαριστικό. (3000€ - απεριόριστο πιστωτικό όριο)

    Οι τράπεζες άρχισαν να προσθέτουν δυνατότητες στις απλές κάρτες αναλήψεων από τα ΑΤΜ και έτσι τις μετέτρεψαν σε δωρεάν (χωρίς συνδρομή δηλαδή) Electron Visa. Ουσιαστικά είναι χρεωστικές κάρτες δηλαδή αφαιρούν χρήματα κατευθείαν από κάποιο λογαριασμό καταθέσεων που έχεις στην τράπεζα.

    Όταν ανοίγεις ένα λογαριασμό σε μια τράπεζα 90% η κάρτα αναλήψεων που θα πάρεις είναι και Electron Visa χρεωστική.
    Εάν κάνεις αίτηση για Visa ανάλογα με το εκκαθαριστικό σου θα πάρεις electron/κλασική/gold/platinum πιστωτική.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προπληρωμενη Καρτα
    Από blackie75 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-07, 18:33
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-07, 11:42
  3. Προπληρωμένη κάρτα
    Από petaloudaki στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-05, 14:09
  4. προπληρωμένη κάρτα και νετ
    Από madboy76 στο φόρουμ Pre-Paid Κάρτες
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-05, 18:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας