Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 37

Θέμα: Mastercard vs Visa

  1. #16
    Εγγραφή
    23-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Πλ. Δημοκρατίας
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    aDSL VIvodi Shared
    Ταχύτητα
    256/128
    ISP
    HOL
    Router
    Alcatel 510i
    Νομίζω ότι γενικά η VISA χρεώνει προμήθεια για αγορές εκτός ευρώ (1 - 1.5%) ενώ η Mastercard όχι.

    Αυτό ισχύει για Dynamic VISA, Barclaysbank Visa, Εθνική Visa, Nova Mastercard

    Για ψάχτε λίγο τα ψιλά γράμματα στις κάρτες σας για να το επιβεβαιώσουμε αυτό.

  2. #17
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    η visa τουλάχιστον στην αγγλία το μόνο που χρεώνει είναι αν κάνεις cash advance στις αγορές είναι κανονικά

  3. #18
    Εγγραφή
    05-02-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13931 / 1023
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 32.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc
    Επίσης έχω αιτηθεί στην Eurobank να μου δωσει την δυνατότητα να ρυθμίζω σε πραγματικό χρονο το πιστωτικό όριο της κανονικής μου VISA.
    Αυτό ακούγεται πολύ καλό. Γίνεται;


  4. #19
    Εγγραφή
    01-11-2004
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    955
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΛΙΣΟΣ
    Router
    Siemens SL2-141
    SNR / Attn
    6(dB) / 38(dB)
    Παιδιά μπορεί κάποιος να εξηγήσει με λίγα λόγια τι τρέχει τις Electron? Τι πληρώνω, πως λειτουργεί ποιές είναι οι παγίδες κτλ... Είμαι τελείως άσχετος σε αυτό το θέμα.

  5. #20
    Το avatar του μέλους xxxxx
    xxxxx Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sa1901
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc
    Επίσης έχω αιτηθεί στην Eurobank να μου δωσει την δυνατότητα να ρυθμίζω σε πραγματικό χρονο το πιστωτικό όριο της κανονικής μου VISA.
    Αυτό ακούγεται πολύ καλό. Γίνεται;
    Κι εγώ πρώτη φορά το ακούω!
    ΠΕΣ ΜΑΣ κι άλλα σε παρακαλώ.

  6. #21
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παιδια δεν νομιζω οτι γινεται, απλα το ζήτησα μηπως και ! Περιμένω απάντηση εντός της εβδομάδας .

    Πρεπει να ξέρετε οτι βρισκουν ένα κάρο τρόπους για να σε παγιδέυσουν στα δίχτυα των πιστωτικών, αλλά δεν τους αρέσει να υλοποιούν κανένα τρόπο που να διασφαλίζει τα χρήματα του πελάτη. Το πρώτο πράγμα που μου είπε μια άλλη τράπεζα ήταν "κάτι τέτοιο πιθανότατα θα ζημιώσει την τράπεζα" , και τους είπα "Για αυτο σας χαιρετώ και πάω σε άλλη" .

    Όσο για την Visa Electron της Alphabank (Το τονίζω, γιατι μερικές τράπεζες εκδίδουν Visa Electron που είναι κανονικές πιστωτικές), λειτουργεί απλά σαν χρεωστική. Οσο έχεις μεσα $, μπορεις να κάνεις συναλλαγή. Αυτό όμως είναι και επικίνδυνο γιατι μπορει να έχεις πολλα $ μέσα. Σας συνιστώ, ο λογαριασμός που έχετε τα πολλα $ να μην είναι accessible από κανενός είδους Visa.

  7. #22
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    siemens
    Δικη μου γνώμη ειναι μια Attica gift Card Visa... βάζεις μέσα όσα χρήματα θέλεις και μπορείς να την χρησιμοποιήσεις στο νετ... αν δεν περιέχει μέσα χρήματα δεν μπορεί να γίνει χρήση της....ήμουν ενάντια στη χρήση πιστωτικής κάρτας στο νετ..είναι μια καλή λύση και αυτό.... μπείτε στην ιστοσελίδα της τράπεζας αττικής...

  8. #23
    Εγγραφή
    23-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Πλ. Δημοκρατίας
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    aDSL VIvodi Shared
    Ταχύτητα
    256/128
    ISP
    HOL
    Router
    Alcatel 510i
    Σχετικά threads:
    http://www.adslgr.com/forum/thread13582.html
    http://www.adslgr.com/forum/thread13568.html

    Είχα γράψει:
    Όλες οι VISA είναι VISA απλά υπάρχουν δύο βασικές κατηγορίες:
    Electron που δεν είναι ανάγλυφες, όταν τις χρησιμοποιείς απαιτείται να γίνει on-line επιβεβαίωση ότι έχεις τα χρήματα διαθέσιμα ή ότι έχεις πιστωτικό υπόλοιπο διαθέσιμο και ότι δεν έχει κλαπεί η κάρτα.
    Τις electron τις εκδίδουν οι τράπεζες για αυτούς που έχουν "μικρό" εκκαθαριστικό.
    Έχουν σχετικά μικρό πιστωτικό όριο (π.χ. 900€)

    Απλές που είναι ανάγλυφες και όταν τις χρησιμοποιείς δεν απαιτείται να γίνει on-line επιβεβαίωση, αν και όλες οι επιχειρήσεις χρησιμοποιούν πλέον τα on-line συστήματα επιβεβαίωσης (τα μηχανάκια που βγάζουν την απόδειξη της πιστωτικής που υπογράφουμε).
    Τις απλές visa τις εκδίδουν οι τράπεζες εάν έχεις "καλό" εκκαθαριστικό.
    Έχουν μεσαίο ως μεγάλο πιστωτικό όριο (π.χ. 1000-3000€)

    Βέβαια υπάρχουν και οι golden, platinum κτλ. κάρτες για αυτούς που έχουν βαρβάτο εκκαθαριστικό. (3000€ - απεριόριστο πιστωτικό όριο)

    Οι τράπεζες άρχισαν να προσθέτουν δυνατότητες στις απλές κάρτες αναλήψεων από τα ΑΤΜ και έτσι τις μετέτρεψαν σε δωρεάν (χωρίς συνδρομή δηλαδή) Electron Visa. Ουσιαστικά είναι χρεωστικές κάρτες δηλαδή αφαιρούν χρήματα κατευθείαν από κάποιο λογαριασμό καταθέσεων που έχεις στην τράπεζα.

    ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ:
    Όταν ανοίγεις ένα λογαριασμό σε μια τράπεζα 90% η κάρτα αναλήψεων που θα πάρεις είναι και Electron Visa χρεωστική.
    Εάν κάνεις αίτηση για Visa ανάλογα με το εκκαθαριστικό σου θα πάρεις electron/κλασική/gold/platinum πιστωτική.

    Καταρχήν στις περισσότερες πιστωτικές καλύπτεσαι από την τράπεζα για θέματα απάτης/κακής χρέωσης (συνήθως υπάρχει κάποιος σχετικός όρος) και γι'αυτό έχεις κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα για να εκφράσεις τις διαφωνίες σου σε σχέση με το εκκαθαριστικό που ήρθε.
    Επίσης για το θέμα "πιστωτική vs χρεωστική" ποια η διαφορά εάν έχεις π.χ. 300 € στο λογαριασμό σου με το να έχεις 300 € πιστωτικό υπόλοιπο;
    Προσωπικά για τις αγορές από το internet χρησιμοποιώ πιστωτική με σχετικά μικρό όριο την οποία έχω ψιλογεμίσει και άρα έχει σχετικά μικρό υπόλοιπο.

    Επίσης ξαναλέω ότι νομίζω ότι η VISA International (άρα όλες οι VISA) χρεώνει 1-1.5% προμήθεια για αγορές εκτός ευρώ ενώ η Mastercard όχι.

    Τα παραπάνω ισχύουν σε μικρό ή μεγάλο βαθμό για τις τράπεζες με τις οποίες έχω συνεργαστεί: Alpha, Εμπορική, Πειραιώς, Nova, Εθνική

  9. #24
    Εγγραφή
    04-07-2004
    Περιοχή
    Γανυμήδης
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    14.603/933
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 11(dB)
    Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου, JohnMara. Μού έλυσες πολλές απορίες. Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα: Τί ακριβώς είναι μεταφορά υπολοίπου και γιατί κάποιες κάρτες έχουν επιτόκιο σε αυτή ενώ άλλες όχι;

  10. #25
    Εγγραφή
    23-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Πλ. Δημοκρατίας
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    aDSL VIvodi Shared
    Ταχύτητα
    256/128
    ISP
    HOL
    Router
    Alcatel 510i
    Μεταφορά υπολοίπου είναι ένα marketing "κόλπο" για να σε πάρουν πελάτη:
    Ισχύει μόνο με πιστωτικές κάρτες (όχι δηλαδή χρεωστικές ή συγκεκριμένης αξίας)

    α) Π.χ. έχεις χρεωμένα στην ΧΥΖ Visa 2000€ και επειδή δεν μπορείς να τα πληρώσεις κατευθείαν δίνεις κάθε μήνα ένα ποσό. Έτσι πληρώνεις αρκετά μεγάλους τόκους (συνήθως πάνω από 15%).
    β) Έρχεται η ΚΛΞ τράπεζα και σου λέει εάν έρθεις σε εμένα για π.χ. 6 μήνες θα πληρώνεις επιτόκιο π.χ. 6% άρα σου δίνει τη δυνατότητα να μεταφέρεις στην ΚΛΞ αυτά που χρωστάς στην ΧΥΖ και έτσι για κάποιο χρονικό διάστημα να πληρώνεις μικρότερο τόκο (ή και καθόλου).
    γ) Εάν χρωστάς πολλά σε μια κάρτα και δεν μπορείς να τα πληρώσεις, ίσως αξίζει να ψάξεις κάποια προσφορά των τραπεζών (π.χ. για πάντα επιτόκιο 6%) και έτσι να μειώσεις τους τόκους που θα δίνεις. Εάν δεν χρωστάς δεν έχει καμιά αξία.
    δ) Προσωπικά φροντίζω όσα αγοράζω να έχω να τα πληρώσω κατευθείαν και έτσι να μην πληρώνω τόκους. Ουσιαστικά κερδίζω μια περίοδο (max 56 ημερών) στην οποία δεν έχω πληρώσει στην τράπεζα αλλά τα προϊόντα τα έχω εξοφλήσει και τα έχω πάρει σπίτι

  11. #26
    Εγγραφή
    04-07-2004
    Περιοχή
    Γανυμήδης
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    14.603/933
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 11(dB)
    Σ' ευχαριστώ και πάλι, είσαι πολύ συγκεκριμένος και κατατοπιστικός.

    Προσωπικά φροντίζω όσα αγοράζω να έχω να τα πληρώσω κατευθείαν και έτσι να μην πληρώνω τόκους. Ουσιαστικά κερδίζω μια περίοδο (max 56 ημερών) στην οποία δεν έχω πληρώσει στην τράπεζα αλλά τα προϊόντα τα έχω εξοφλήσει και τα έχω πάρει σπίτι
    Εννοείς ότι εξοφλείς το ποσό της αγοράς ολόκληρο μέσα στο προκαθορισμένο διάστημα, έτσι δεν είναι; Όχι απλώς το ελάχιστο ποσοστό που πρέπει να πληρώσεις αμέσως μετά την αγορά. Έτσι κερδίζεις και τους τόκους, και ουσιαστικά η χρήση της κάρτας είναι σαν "χρεωστική" με τη διαφορά ότι τα λεφτά τα βάζεις μετά.

  12. #27
    Εγγραφή
    23-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Πλ. Δημοκρατίας
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    aDSL VIvodi Shared
    Ταχύτητα
    256/128
    ISP
    HOL
    Router
    Alcatel 510i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hlektron
    Σ' ευχαριστώ και πάλι, είσαι πολύ συγκεκριμένος και κατατοπιστικός.



    Εννοείς ότι εξοφλείς το ποσό της αγοράς ολόκληρο μέσα στο προκαθορισμένο διάστημα, έτσι δεν είναι; Όχι απλώς το ελάχιστο ποσοστό που πρέπει να πληρώσεις αμέσως μετά την αγορά. Έτσι κερδίζεις και τους τόκους, και ουσιαστικά η χρήση της κάρτας είναι σαν "χρεωστική" με τη διαφορά ότι τα λεφτά τα βάζεις μετά.
    Ακριβώς!
    Εξοφλείς όλο το ποσό μέχρι την ημερομηνία εξόφλησης.
    Προσωπικά μέσω τραπέζης έχω αυτόματη εξόφληση με όλο το ποσό, αλλά μπορείς και με internet banking.

  13. #28
    Εγγραφή
    01-11-2004
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    955
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΛΙΣΟΣ
    Router
    Siemens SL2-141
    SNR / Attn
    6(dB) / 38(dB)
    Λόγω μηδενικού εισοδήματος (φοιτητής) δεν μπορώ να βγάλω πιστωτική κάρτα. Είμαι πελάτης της Εθνικής και απ 'ότι έμαθα η εθνική δεν έχει χρεωστική κάρτα.

    Με πήραν τηλέφωνο πριν λίγες μέρες και μου είπαν ότι και καλά επειδή είμαι χρόνια πελάτης μου δίνουν μία Visa Electron με δύο χρόνια δωρεάν συνδρομή κτλ κτλ... Εσείς τι λέτε, αξίζει να την δεχθώ ή όχι;

  14. #29
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για μεταφορές χρημάτων σε κάποιον στην Ε.Ε. (όχι κατάστημα) μέχρι πρότινος οι βασικές επιλογές ήταν είτε μέσω ΙΒΑΝ/ΒΙC (σε τσακίζει η προμήθεια όταν στέλνεις, για 200Ε έδωσα προμήθεια 15...) είτε μέσω paypal.

    Αν και εσύ και ο λήπτης έχουν VISA (είτε πιστωτική είτε χρεωστική-Electron) μπορείς να κάνεις το VISA Direct. Το έβαλε η Πειραιώς και έχει ένα fee μόνο 3ευρώ...

  15. #30
    Εγγραφή
    23-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Πλ. Δημοκρατίας
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    aDSL VIvodi Shared
    Ταχύτητα
    256/128
    ISP
    HOL
    Router
    Alcatel 510i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Legend
    Λόγω μηδενικού εισοδήματος (φοιτητής) δεν μπορώ να βγάλω πιστωτική κάρτα. Είμαι πελάτης της Εθνικής και απ 'ότι έμαθα η εθνική δεν έχει χρεωστική κάρτα.

    Με πήραν τηλέφωνο πριν λίγες μέρες και μου είπαν ότι και καλά επειδή είμαι χρόνια πελάτης μου δίνουν μία Visa Electron με δύο χρόνια δωρεάν συνδρομή κτλ κτλ... Εσείς τι λέτε, αξίζει να την δεχθώ ή όχι;
    Δεν πας σε ένα Carrefour/Μαρινόπουλο να βγάλεις μια Dynamic να παίρνεις και κανένα φράγκο πίσω από τις αγορές σου (επιστροφή ελάχιστο 1%);

    (Προσωπικά όταν ακούω ΕΤΕ βγάζω σπυριά - Τα χριστούγεννα έκλεισα και το λογαριασμό μου στην ΕΤΕ και δεν θέλω να τους ξαναδώ)

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΡΟΣΟΧΗ - Γιά κατόχους VISA - VISA Electron
    Από blend στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-06, 14:08
  2. Mastercard Commercial
    Από dantouan στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-05, 22:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας