Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Το avatar του μέλους Lafas1987
    Lafas1987 Guest
    Arrow
    Αναζήτηση φορητής συσκευής για Internet

    Χαιρετώ όλους τους συμοφουμίτες!

    -Τις τελευταίες μέρες σκέφτομαι συχνά κάποιον τρόπο να μπορώ να μπαίνω στο Internet (e-mail, Forums, myspace, κ.α.), όταν είμαι εκτός σπιτιού. Δεν με ενδιαφέρει κάτι σε κινητό απαραίτητα μιας και τα κινητά "χαζομπαίνουν" στο Internet. Έχει ένας φίλος το Ν93 και παλεύει να διαβάσει κάτι με τον αισχρό χειρισμό που διαθέτει. Εγώ έχω το N80, πληροφοριακά το αναφέρω. Οπότε αν έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο (iPhone ας πούμε) ή κάποια άλλου είδους συσκευή, περιμένω προτάσεις.

    -Ένα άλλο ερώτημα είναι το εξής. Ας πούμε ότι εσείς μου προτείνετε κάτι για να μπαίνω στο internet, με τι τρόπο θα μπαίνω? Με WiFi? Δεν υπάρχει παντού WiFi!!! Με ποιον άλλο τρόπο? Μέσω GPRS? Απαπαπαπα... Η χρέωση είναι απαγορευτική! Εδώ από το κινητό μου έχει τύχει να μπω μερικές φορές και είναι πραγματικά θάνατος.

    Νομίζω ότι πάνω κάτω καταλάβατε τι θέλω...
    Κάθε γνώμη για βοήθεια δεκτή.

    ------------- -------------

    1) MSN Messenger πως μπορώ να μπω από το κινητό μου? (NOKIA N80 - Cosmote)
    2) Αν χρειαστεί στη χειρότερη να χρησιμοποιώ το Laptop για φορητή συσκευή Internet, πως γίνεται? Αυτές οι κάρτες που δίνουν οι Cosmote, Vodafone, Tim, λειτουργούν καλά? Οι τιμές είναι προσιτές?

  2. #2
    Εγγραφή
    06-09-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    17488/509
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Router
    USRobotics 9112
    SNR / Attn
    6(dB) / 29(dB)
    Πέρα από το iPhone που δεν ξέρουμε πότε θα έρθει επίσημα στην Ελλάδα, μπορείς να αγοράσεις ένα iPod touch ( http://www.apple.com/ipodtouch/ )που είναι στην ουσία το iPhone χωρίς το τηλέφωνο και διατίθεται σε χωρητικότητες 8GB και 16GB (300 και 400 ευρώ αντίστοιχα) και κυκλοφορεί παγκοσμιώς στο τέλος του Σεπτέμβρη. Το κακό με το iPod Touch είναι ότι έχει μόνο wifi και δεν υπάρχει (ακόμα) υποστήριξη ελληνικού πληκτρολογίου.
    Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις το Νόκια Ν800 (http://europe.nokia.com/n800) που αν και λιγότερο εντυπωσιακό και αρκετά βαρύτερο τρέχει Linux και έχει και υποστήριξη Skype! Και αυτό μόνο wifi έχει και δεν έχει εσωτερική μνήμη αλλά δουλέυει με καρτούλες flash. επίσης υποστηρίζει Flash σελίδες (π.χ. για το MySpace) σε αντίθεση με το iPhone/iPod Touch. Στο Πλαίσιο διατίθεται στην τιμή των 389 Ευρώ.... Ελπίζω να βοήθησα!
    Εδώ τα καλά ιδιαίτερα για Mac OS X! - http://www.gomac.gr

  3. #3
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    Όσον αφορά τον τρόπο σύνδεσης, αυτή την στιγμή έχεις τρεις επιλογές.
    Μέσω GPRS (χαμηλή ταχύτητα, υψηλό κόστος), 3G (υψηλή ταχύτητα, υψηλό κόστος) και Wi-Fi (υψηλή ταχύτητα, το κόστος (αν υπάρχει) εξαρτάται από τον κάτοχο του Access Point, περιορισμένη γεωγραφική κάλυψη.)

  4. #4
    Το avatar του μέλους Lafas1987
    Lafas1987 Guest
    Με λίγα λόγια δεν γίνεται δηλαδή έτσι? Το κινητό που έχω ας πούμε εκεί που λέει "e-mail" γιατί το λέει? Ξέρω ότι δεν μπορώ να δω τα mail μου, αλλά δεν μπορώ να τα καταλάβω τον λόγο.

    Με λίγα λόγια δεν γίνεται αυτό που ζήτησα έτσι? Πολλά τα λεφτά σωστά? Πόσο μπορεί να στοιχίσει το μήνα το 3G Internet?

  5. #5
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    /halkidiki/ormylia
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6.603
    Downloads
    35
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΜΥΛΙΑ
    Router
    mTik hAP aC²
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lafas1987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με λίγα λόγια δεν γίνεται δηλαδή έτσι? Το κινητό που έχω ας πούμε εκεί που λέει "e-mail" γιατί το λέει? Ξέρω ότι δεν μπορώ να δω τα mail μου, αλλά δεν μπορώ να τα καταλάβω τον λόγο.

    Με λίγα λόγια δεν γίνεται αυτό που ζήτησα έτσι? Πολλά τα λεφτά σωστά? Πόσο μπορεί να στοιχίσει το μήνα το 3G Internet?
    Αν το σετάρεις σωστά μπορείς να δεις τα email σου. Όπως και ο browser του κινητού σου "βλέπει" σελίδες. Το πρόβλημα είναι η χρέωση....

  6. #6
    Το avatar του μέλους Lafas1987
    Lafas1987 Guest
    Κατάλαβα εδώ καλά καλά ο κόσμος δεν έχει internet στο σπίτι του και εγώ θέλω και στο δρόμο... Πείτε μου να συνέλθω ρε παιδιά...

  7. #7
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    Δεν είναι κακό που το θες στο δρόμο, αλλά είναι "περίεργο" που το θες γρήγορο, ευκρινές δωρεάν και παντού. (κάπου εδώ είναι που θα χρειαστεί και κάποιος να σου κάνει αέρα! )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hedgehog : 20-09-07 στις 15:56.

  8. #8
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.316
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Πούλα το Ν80 και πάρε το Ν95.
    Θα κάνεις τα πάντα από αυτά που θες.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  9. #9
    Το avatar του μέλους Lafas1987
    Lafas1987 Guest
    Με τίποτα! Πραγματικά το N80, είναι από τα κινητά που τα έχω κρατήσει τόσο καιρό. Το έχω από τότε που βγήκε και δεν το αλλάζω μέχρι να δω κάτι που να μου αρέσει περισσότερο. Το συγκεκριμένο κινητό που λες, το θεωρώ τουλάχιστον πατάτα από εμφάνιση και ποιότητα κατασκευής. Νομίζω ότι είναι γνωστό ότι έχει πολύ κακή κατασκευή στα πλαστικά του μέρη. Αυτό που αξίζει τρομερά είναι το Video, αλλά τελικά αγοράζεις ένα καλό κινητό τραβάς λίγο στην αρχή και μετά τέλος...

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναζήτηση για το καλύτερο dvd player για το αυτοκίνητο
    Από djluffy στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-08, 04:04
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-07, 21:00
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-07, 14:24
  4. Αναζήτηση σε πολλαπλά hubs για το DC++
    Από Miltos_01 στο φόρουμ DC++
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-07, 15:29
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-06, 21:05

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας