Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Καλησπέρα σε όλες και όλους.

    Θα ήθελα την βοήθεια σας και την άποψη σας για τι μπορώ να κάνω για το παρακάτω θέμα που έχει προκύψει με την Vivodi.

    Τα τελευταία 2 χρόνια είχα το προπληρωμένο πακέτο της Vivodi το οποίο και ανανέωνα κάθε 6 μήνες. Στα τέλη Ιουνίου που έπρεπε να ξανακάνω την ανανέωση ανακάλυψα ότι η vivodi είχε καταργήσει τα προπληρωμένα πακέτα, οπότε μετά από ψάξιμο και διάβασμα κατέληξα στο να πάω στο Forthnet 2 Play.

    Την τελευταία εβδομάδα του Ιουνίου έκανα στην αίτηση στην Forthnet για το 2 Play. Με ενημέρωσαν ότι 24/7 θα ξεκινούσε η ενεργοποίηση. Το 6μηνο πακέτο της vivodi έληγε 30/6 αλλά αποφάσισα να μην τους στείλω Fax διακοπής έτσι ώστε να έχω adsl για τις 24 ημέρες που θα έκανε η forthnet να με ενεργοποιήσει, έστω και αν γνώριζα πως θα πλήρωνα 2 λογαριασμούς.

    Πραγματικά 24/7 ενεργοποιήθηκα από την Forthnet και λίγες μέρες μετά πλήρωσα και το λογαριασμό της Vivodi για τον Ιούλιο όπου είχα την σύνδεση της.

    Όλα καλά λοιπόν μέχρι και προχθές, όπου ανακαλύπτω ότι μου έχει έρθει νέος λογαριασμός από την Vivodi για υπηρεσίες adsl από 1/9 - 30/9. Θεωρώντας λοιπόν ότι έχουν κάνει λάθος τους καλώ ώστε να τους επισημάνω το λάθος τους έτσι ώστε να το διορθώσουν.

    Αμ δε... Ο υπάλληλος της Vivodi μου λέει με τον πιο απλό τρόπο ότι δεν έχει γίνει αίτηση διακοπής και ότι θα πρέπει να στείλω φαξ διακοπής και να πληρώσω το λογαριασμό. Στην απάντηση μου ότι έχω εξουσιοδοτήσει την Forthnet για την διακοπή της συνδρομής μου, η απάντηση του είναι ότι δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο. (για του λόγου το αληθές εκτός από την καταγραφή των συνομιλιών που κάνουν οι εταιρίες έχω κρατήσει και εγώ τις θέσεις που μίλησα καθώς και την ώρα).

    Η επόμενη κίνηση μου είναι να καλέσω την forthnet, όπου η υπάλληλος μου εξηγεί ότι δεν γίνεται σε μία γραμμή να υπάρχουν 2 γραμμές adsl και από την στιγμή που από 24/7 έχω forthnet (adsl & τηλέφωνο) σημαίνει πως η Vivodi δεν μου παρέχει πια την υπηρεσία του adsl. Μάλιστα μου δίνει και την συμβουλή να ζητήσω από την Vivodi εγγράφως ότι συνεχίζει και μου παρέχει υπηρεσία.

    Ξανατηλεφωνώ στην Vivodi όπου αναφέρω ξανά το πρόβλημα και ζητάω την έγγραφή απάντηση της για την συνεχιζόμενη παροχή υπηρεσίας. Η υπάλληλος με ενημέρωσε ότι θα πρέπει να το ζητήσω εγγράφως.
    Στην επόμενη ερώτηση μου όμως γιατί δεν βρίσκουν την αίτηση διακοπής που έχω εξουσιοδοτήσει την forthnet να κάνει η απάντηση της με έριξε από τα σύννεφα.
    - Εμείς δεν είχαμε συνδρομή με την forthnet. Με εσάς είχαμε. Και από εσάς δεν πήραμε fax.
    - Μα έχω εξουσιοδοτήσει την Forthnet για να διακόψει και την γραμμή του ΟΤΕ όπως και έκανε αλλά και την δική σας.
    - Εμείς δεν δεχόμαστε την εξουσιοδότηση στην Forthnet. Για να την δεχθούμε πρέπει να γίνει με συμβολαιογραφικά έγγραφα.

    Οι προσπάθειες μου να της εξηγήσω αυτό που μου έλεγε δεν ισχύει βάσει νόμου και ότι αυτό που κάνανε είναι παράνομο έπεσαν στο κενό.

    Στην συνέχεια μην μπορώντας να κάνω κάτι άλλο αναζήτησα συμβουλές από την Υπηρεσία Καταναλωτή του Υπουργείου όπου και έκανα έγγραφη καταγγελία, αφού ήταν το μοναδικό που μπορούσα να κάνω αφού δεν μπορούν να δώσουν πληροφορίες ή συμβουλές.

    Στο τέλος κάλεσα την EETT όπου επιβεβαίωσαν ότι οι ισχυρισμοί της Vivodi περί εξουσιοδότησης δεν ισχύουν, με πληροφόρησαν ότι έχουν αρκετές καταγγελίες για το ίδιο θέμα και όχι μόνο για την Vivodi αλλά και άλλους παρόχους και τέλος με συμβούλεψαν να κάνω έγγραφη καταγγελία προς την Vivodi όπου και να τους κοινοποιήσω.

    Εν κατακλείδι.

    Το ποσό ως ποσό είναι ασήμαντο (22€). Δεν είναι τίποτα να το πληρώσω και παράλληλα να στείλω και το fax και να τελειώνω με αυτό το θέμα. Αλλά είναι το γαμώτο και η κοροϊδία που επιχειρούν. Και αν για μένα το ποσό είναι μικρό, αν αυτό το κάνουν συνέχεια το ποσό που μαζεύεται είναι αρκετά μεγάλο.

    Αλήθεια, γνωρίζετε άλλα τέτοια περιστατικά. Αξίζει λέτε να το κυνηγήσω (σουμε) ή απλά να το αφήσω να περάσει.

    Καλημέρα σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alexis : 20-09-07 στις 13:41.

  2. #2
    Εγγραφή
    01-05-2006
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    1.004
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexis Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Μα έχω εξουσιοδοτήσει την Forthnet για να διακόψει και την γραμμή του ΟΤΕ όπως και έκανε αλλά και την δική σας.
    - Εμείς δεν δεχόμαστε την εξουσιοδότηση στην Forthnet. Για να την δεχθούμε πρέπει να γίνει με συμβολαιογραφικά έγγραφα.
    με συμβολαιογραφικα εγγραφα ??! ... παλι καλα που δεν ζητουν και εγκρισεις απο το Συμβουλιο Επικρατειας και τον Αρειο Παγο ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ποσό ως ποσό είναι ασήμαντο (22€).
    χμμμ, λιγο μου ακουγεται για 2 μηνες (ειναι και ολος ο Αυγουστος, και ολος ο Σεπτεμβριος), τον Αυγουστο δεν τον ειχες πληρωσει απο ο,τι καταλαβα ... για ξανακοιτα το (μην σου ρθει κι αλλος λογαριασμος αναδρομικος !)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ή απλά να το αφήσω να περάσει.
    εγω ειμαι της αποψης οτι τιποτε δεν πρεπει να αφηνουμε ετσι απλα να "περασει" ... ουτε για 1 ευρω ! (και φυσικα δεν ειναι για το ποσο αυτο καθεαυτο ...)

  3. #3
    Εγγραφή
    27-12-2006
    Μηνύματα
    611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17195/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    LINKSYS WAG354G
    Μην πληρωσεις κανενα ποσο εστω και αυτα τα 22 ευρω.
    Μαλλον το νεο RUO δεν το γνωριζουνε ολοι οι παροχοι καλα!

  4. #4
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός Αθήνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    756
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    13/6(dB) / 4/9(dB)
    Και μια καταγγελία ποτέ δεν έβλαψε κανέναν......

  5. #5
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Περιοχή
    Ζωγραφου
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Philips
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Φιλοι,

    για το ιδιο θεμα, με ενημερωσαν απο 4νετ, ΚΑΘΑΡΑ, οτι σε shared LLU, πρεπει ΕΓΩ να κοψω τη Βιβο και ΜΕΤΑ να αναλαβουν αυτοι.
    Βγαινει φημη οτι αυτοι καθυστερουν(βιβο) και το ολο θεμα θα επαιρνε 3 μηνες , οποτε τα παρατησα !!

    Στειλτε νεα,


    φιλικα
    Νικος

  6. #6
    Εγγραφή
    02-04-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    393
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Altec Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΛΕΥΚΑΔΑ
    Router
    microcom 2636
    Η συγκεκριμενη εταιρια τα ξερει καλα αυτα τα παιχνιδια. Θα ακουσεις τις πιο περιεργες δικαιολογιες. Οσο τους παιρνεις τηλεφωνο τοσο θα σπας τα δικα σου νευρα. Μπορει να σου πουν μεχρι οτι εχεις 2 DSL πανω στη γραμμη σου. Εμενα με απειλουσαν εγγραφως οτι θα μου κανουν μυνηση επειδη δεν πληρωνα, οτι θα μου ζητησουν αποζημειωσεις κτλ. καθε λιγο ερχονταν ενα χαρτι σπιτι μου ή με επερναν τηλεφωνο (στο οποιο δεν ηταν καθολου ευγενικοι).
    Κανε καταγγελια στο συνηγορο του καταναλωτη και στην ΕΕΤΤ. Εγω πληρωσα λιγο παραπανω απο αυτα που πιστευα οτι χρωσταγα. Τελικα παρολο που 5 μηνες με απειλουσαν με δικαστηρια μεσω επιστολων και μεσω τηλεφωνου για τα υπολοιπα (που θεωρουσαν αυτοι οτι χρωσταω) οταν παρενεβει ο συνηγορος και η ΕΕΤΤ μου ζητησαν αριθμο λογαρισμου να μου επιστρεψουν τα παραπανω χρηματα που τους εδωσα και μου ζητησαν και συγνωμη.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-05-2006
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    1.004
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakistsalikis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα παρολο που 5 μηνες με απειλουσαν με δικαστηρια μεσω επιστολων και μεσω τηλεφωνου για τα υπολοιπα (που θεωρουσαν αυτοι οτι χρωσταω) οταν παρενεβει ο συνηγορος και η ΕΕΤΤ μου ζητησαν αριθμο λογαρισμου να μου επιστρεψουν τα παραπανω χρηματα που τους εδωσα και μου ζητησαν και συγνωμη.
    ... δηλαδη πρεπει καποιος να φτασει στα "ακρα" για να βρει το δικιο του σημερα ... (δαπανωντας απο την καθημερινοτητα του χρονο-ενεργεια-χρημα)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Acer : 25-09-07 στις 14:27.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι η ΕΕΤΤ δεν κανει ban τη Vivodi για καμποσο διαστημα και παραλληλα να της ριξει χρηματικο προστιμο απο τη στιγμη που γνωριζει η ΕΕΤΤ οτι η Vivodi το κανει κατ'εξακολουθηση.
    Τι παει να πει οτι το γνωριζουμε και εχουμε πολλες καταγγελιες;

  9. #9
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    ??????
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    siemens cl 110
    Εχω ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο προβλημα (τοσο,που νομιζα προς στιγμη οτι εγραφα εγω).Μονο που αυτη τηστιγμη βρισκομαι στην αρχικη απαντηση της forthnet οτι δεν γινεται δηλαδη να μου παρεχουν ιντερνετ χωρις να εχει γινει διακοπη απο την vivodi.Aυριο ξαναεπικοινωνω με τη vivodi για τη συνεχεια.θα σας κρατησω ενημερους.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλες και όλους.

    Θα ήθελα την βοήθεια σας και την άποψη σας για τι μπορώ να κάνω για το παρακάτω θέμα που έχει προκύψει με την Vivodi.


    Καλημέρα σας.
    Γνώμη μου είναι ότι το ποσό του τελευταίου λογαριασμού θα πρέπει μάλλον να το πληρώσεις για τυπικούς λόγους.Στη συνέχεια με ένα απλό εξώδικο (το οποίο μπορείς να συντάξεις και μόνος σου), θα τους ζητήσεις το να επιστραφεί το ποσό *εντόκως* γιατί ειναι δεδομένο, ότι δεν τίθεται θέμα χρέωσης υπηρεσιών οι οποίες ουδέποτε παρασχέθηκαν ανεξάρτητα με τον λόγο για τον οποίο δεν παρασχέθηκαν (η γραμμή σου από τον Ιούλιο είχε σύνδεση Forthnet άρα δεν τίθεται θέμα να σου παρείχαν σύνδεση και από τη vivodi).Εννοείται ότι δεν στέκει σε κανένα δικαστήριο το "δεν μας έστειλες φαξ διακοπής επειδή έτσι ζητάμε εμείς, άρα σε χρεώνουμε ακόμα και αν δεν σου παρέχουμε υπηρεσίες".Ρώτα παντως και κανένα δικηγόρο γιατί υποψιάζομαι ότι το πιθανότερο είναι να σου πεί να τους γράψεις απλά στα @@ σου γιατί αν είναι τα πράγματα όπως ακριβώς τα παρουσιάζεις, δεν έχουν κανένα "πάτημα".Το όλο θέμα εντάσσεται στην ανοργανωσιά και το χάος που διακρίνει αυτή την "εταιρία".

  11. #11
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    375
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    10.000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 34(dB)
    Το προβλημα να εξοκολουθει να χρεωνει μια εταιρεια πελατη ο οποιος εχει παει σε αλλη εταιρεια, μεσω των νεων διαδικασιων, δεν αφορα μονο την Vivodi. Και σε αλλες εταιρειες εχει παρουσιαστει το προβλημα. Μαλλον εθελοτυφλουν οποτε το μονο που απομενει ειναι καταγγελια, να μαζευτουν πολλες πολλες, και να πεσει κανα προστιμο σε ολες.

    Και αν δεν κανω λαθος το νεο RUO εχει βγει μετα απο συνομιλια με ολους τους εμπλεκομενους φορεις. Σκεφτειτε να μην γινοταν ουτε αυτο...

  12. #12
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Συμβολαιογραφικά έγγραφα!





    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lewton : 26-09-07 στις 12:18.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/8 Mbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Μην πληρώνεις τίποτα. Και εγώ δεν πλήρωνα το δικό τους λάθος για 6 μήνες και μου έστελναν και έγγραφα για δικαστήρια, τελευταία προειδοποίηση και άλλες τέτοιες μπούρδες, μέχρι που πήγα από εκεί και μετά το χαμό τακτοποιήθηκαν όλα.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κι εγώ όταν έκανα αίτηση από Vivodi shared llu σε NetOne full llu , η NetOne μου είπε ότι τη διακοπή στη Vivodi έπρεπε να την κάνω εγώ επειδή επρόκειτο για μετάβαση από llu σε llu . Κι έτσι έκανα , χωρίς προβλήματα (κατά βάση) .
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tyremporas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ όταν έκανα αίτηση από Vivodi shared llu σε NetOne full llu , η NetOne μου είπε ότι τη διακοπή στη Vivodi έπρεπε να την κάνω εγώ επειδή επρόκειτο για μετάβαση από llu σε llu . Κι έτσι έκανα , χωρίς προβλήματα (κατά βάση) .
    Εννοείς μήπως ότι ήταν σε ανενεργό βρόχο, άρα και δεν επηρέασε τον υπάρχοντα;
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Λογαριασμός Vivodi
    Από kalicatzaros στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-07, 15:28
  2. Λογαριασμός και Vivodi
    Από gadjim στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-07, 23:39
  3. Φουσκωμένος Λογαριασμός Vivodi
    Από tuxy123 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-07, 18:50
  4. Λογαριασμός Vivodi 512 ( AΡΥΣ ΟΤΕ )
    Από princess στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-06, 18:38
  5. Λογαριασμός Vivodi
    Από Sannin στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-05, 15:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας