Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    21-06-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    Siemens CL 110
    Lightbulb
    ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

    Παιδιά έχω θέμα σοβαρό και ας το διαβάσουν όλοι όσοι έχουν Forthnet 2Play:

    Ήρθε και σε μένα το Siemens cl 110 από Forthnet. Το δούλεψα για μια βδομάδα ασταμάτητα και κλειδώνει σταθερά στα 12Mbit με τα εξής στατιστικά Attenuation 34.0 και Noise Margin 5-6. Λογικά με τέτοιο noise θα πρέπει να χω πολλούς αποσυγχρονισμους ΣΩΣΤΑ??? ΛΑΘΟΣ!!! Για να πέσει η γραμμή έπρεπε να βάλω το δαχτυλάκι μου στο power του Router. Καιει ξεκαιει κατέβασε 25GB χωρίς ανάσα.

    Θα μου πείτε μέχρι εδώ καλά το θέμα που είναι? Εφτασεεεε
    Αφού διάβασα όλο το ADSL forum είπα δεν μπορεί άμα τα σκάσω $$$ και πάρω ένα καλύτερο router θα βελτιώσω τα στατιστικά μου και την ταχύτητα. Σωστός??? Λάθος!!!!
    Αγοράζω λοιπόν με 160€ ένα Draytek Vigor 2800, το περίμενα πως και πως. Και ήρθε η ώρα που το έπιασα στα χέρια μου, το συνδέω και... 2,5Mbit κάτω κλείδωσε με Attenuation 33 και Noise margin 3,5-4
    Ρε τι τα τελευταία firmware έβαλα, τι σε όλες τις πρίζες το δοκίμασα, τι καλώδια άλλαξα...ΤΙΠΟΤΑ κυρίες και κύριοι. Τα torrent πήραν την κατιούσα, το μουλάρι μουλάρωσε και για να είμαι και σίγουρος τέσταρα το κατεβασμα απο HTTP (NTUA και Rapid Share)

    Μερικά χρήσιμα συμπεράσματα:
    1) Στην περίπτωση μου το Noise Margin κάτω από 6 δεν παίζει κανένα ρόλο στις αποσυνδέσεις γιατί πολύ απλά δεν είχα καμία με το Siemens. Δεν φταιει το margin για τους αποσυγχρονισμους σας το ρουτερ φταιει. Μπορώ να το αποδείξω και με screenshots 3 μέρες συνεχόμενο downloading με το και margin σταθερά κάτω από 6.
    2) Το Attenuation σε συνδυασμό με την απόσταση πράγματι μας δίνει την μέγιστη θεωρητική ταχύτητα στην περίπτωση μου 14-15Mbit. Εδώ παίζειι ρόλο το Noise Margin γι'αυτο κλειδώνω στα 12.
    3)ΜΗΝ αγοράσετε ρουτερ πριν το τεσταρετε στην γραμμή σας. Το ακριβότερο ΔΕΝ είναι πάντα το καλύτερο για εσάς
    4)ΜΗΝ ψάχνετε για κανόνες. Δεν υπάρχουν. Κάθε σύνδεση είναι διαφορετική. Κάθε ρουτερ συμπεριφέρεται διαφορετικά ακόμα και σε διπλανές πολυκατοικίες.

    Αυτά τα ολίγα προς το παρόν, αλλά επeιδή είμαι τρελάκιας θα αγοράσω και άλλο ρουτερ US Robotics για να δω τι θα γίνει.

    ΥΓ. Ίσως τελικά η Forthnet κάτι ξέρει που δίνει άλλη μάρκα ρουτερ στον καθένα. Ίσως ξέρει ποιο θα παίξει καλύτερα στο DSLAM που θα ανήκουμε. Λεω, ΙΣΩΣ

  2. #2
    Εγγραφή
    07-01-2004
    Περιοχή
    Νικήτη Χαλκιδικής
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    47.199/5.000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    MediaAccess TG589vn v3
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 17,6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kmarag Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

    Παιδιά έχω θέμα σοβαρό και ας το διαβάσουν όλοι όσοι έχουν Forthnet 2Play:

    Ήρθε και σε μένα το Siemens cl 110 από Forthnet. Το δούλεψα για μια βδομάδα ασταμάτητα και κλειδώνει σταθερά στα 12Mbit με τα εξής στατιστικά Attenuation 34.0 και Noise Margin 5-6. Λογικά με τέτοιο noise θα πρέπει να χω πολλούς αποσυγχρονισμους ΣΩΣΤΑ??? ΛΑΘΟΣ!!! Για να πέσει η γραμμή έπρεπε να βάλω το δαχτυλάκι μου στο power του Router. Καιει ξεκαιει κατέβασε 25GB χωρίς ανάσα.

    Θα μου πείτε μέχρι εδώ καλά το θέμα που είναι? Εφτασεεεε
    Αφού διάβασα όλο το ADSL forum είπα δεν μπορεί άμα τα σκάσω $$$ και πάρω ένα καλύτερο router θα βελτιώσω τα στατιστικά μου και την ταχύτητα. Σωστός??? Λάθος!!!!
    Αγοράζω λοιπόν με 160€ ένα Draytek Vigor 2800, το περίμενα πως και πως. Και ήρθε η ώρα που το έπιασα στα χέρια μου, το συνδέω και... 2,5Mbit κάτω κλείδωσε με Attenuation 33 και Noise margin 3,5-4
    Ρε τι τα τελευταία firmware έβαλα, τι σε όλες τις πρίζες το δοκίμασα, τι καλώδια άλλαξα...ΤΙΠΟΤΑ κυρίες και κύριοι. Τα torrent πήραν την κατιούσα, το μουλάρι μουλάρωσε και για να είμαι και σίγουρος τέσταρα το κατεβασμα απο HTTP (NTUA και Rapid Share)

    Μερικά χρήσιμα συμπεράσματα:
    1) Στην περίπτωση μου το Noise Margin κάτω από 6 δεν παίζει κανένα ρόλο στις αποσυνδέσεις γιατί πολύ απλά δεν είχα καμία με το Siemens. Δεν φταιει το margin για τους αποσυγχρονισμους σας το ρουτερ φταιει. Μπορώ να το αποδείξω και με screenshots 3 μέρες συνεχόμενο downloading με το και margin σταθερά κάτω από 6.
    2) Το Attenuation σε συνδυασμό με την απόσταση πράγματι μας δίνει την μέγιστη θεωρητική ταχύτητα στην περίπτωση μου 14-15Mbit. Εδώ παίζειι ρόλο το Noise Margin γι'αυτο κλειδώνω στα 12.
    3)ΜΗΝ αγοράσετε ρουτερ πριν το τεσταρετε στην γραμμή σας. Το ακριβότερο ΔΕΝ είναι πάντα το καλύτερο για εσάς
    4)ΜΗΝ ψάχνετε για κανόνες. Δεν υπάρχουν. Κάθε σύνδεση είναι διαφορετική. Κάθε ρουτερ συμπεριφέρεται διαφορετικά ακόμα και σε διπλανές πολυκατοικίες.

    Αυτά τα ολίγα προς το παρόν, αλλά επeιδή είμαι τρελάκιας θα αγοράσω και άλλο ρουτερ US Robotics για να δω τι θα γίνει.

    ΥΓ. Ίσως τελικά η Forthnet κάτι ξέρει που δίνει άλλη μάρκα ρουτερ στον καθένα. Ίσως ξέρει ποιο θα παίξει καλύτερα στο DSLAM που θα ανήκουμε. Λεω, ΙΣΩΣ
    Σε ευχαριστούμε πολύ, σημαντικότατες πληροφορίες και έλεγα τι router να αγοράσω... Μάλλον με βλέπω με ότι μου στείλει η forthnet....

  3. #3
    Το avatar του μέλους karavagos
    karavagos Guest
    broadcom chipset....ψάξε στο forum.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-07-2007
    Περιοχή
    Μοσχάτο Αττικής
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 47.0(dB)
    Παρ' όλο που έχεις δίκιο σε σχέση με τα ακριβά router φίλε kmarag, πρέπει να σου πω πως η forthnet στέλνει απλώς, ότι router έχει στις αποθήκες της ανά εποχή...! Το καλό είναι πως τα routerakia που στέλνει, αν και φτηνά και επί των πλείστων ασύρματα και χωρίς switch,δουλεύουν μια χαρά και είναι και σταθερότατα...! Αξίζει περισσότερο να αγοράσει κάποιος extra εξοπλισμό (switch, wireless access point, κ.τ.λ.) παρά να αγοράσει καινούργιο router που να έχει όλα αυτά ενσωματωμένα...!

    Στο γραφείο μου έχω το USR-9108, το οποίο φυσικά δεν μου έχει στείλει η forthnet, και ομολογώ πώς το cl-110 που έχω στο σπίτι, είναι πολύ πιο σταθερό....!!! Ασε που με το usr έιχα και πολλά προβλήματα με το PAP2 για VoiP....!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Colargol : 08-08-07 στις 11:07.
    Live Long and Prosper !
    ______________________
    May the force be with you !

  5. #5
    Εγγραφή
    21-03-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karavagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    broadcom chipset....ψάξε στο forum.
    Αν θες γίνε λίγο πιο σαφής.

  6. #6
    Το avatar του μέλους karavagos
    karavagos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hercules Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες γίνε λίγο πιο σαφής.
    Τα adsl chipsets της Broadcom φημίζονται για την σταθερότητά τους.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-02-2006
    Περιοχή
    Θάλασσα...
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.3(dB) / 7.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karavagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα adsl chipsets της Broadcom φημίζονται για την σταθερότητά τους.

    Και ποια μοντεμάκια διαθέτουν τέτοιο chipset...
    Facebook, Twitter, Google+: axinosgr

  8. #8
    Το avatar του μέλους karavagos
    karavagos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από axinosgr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και ποια μοντεμάκια διαθέτουν τέτοιο chipset...
    Το παραπάνω και κάποια Speedtouch.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια από τα ίδια, το Siemens CL-110 όπως έχω ήδη γράψει, κρατάει τη γραμμή σαν "βράχος" 8 ημέρες τώρα που έχω ενεργοποηθεί, ούτε μια φορά αποσύνδεση με 41 attenuation, συγχρονίζει στα 9.7 mbps.
    Επισημαίνω ότι έβαλα πάνω στη γραμμή τα Zyxel 660ΗW-D1 και Linksys Wag200g , τα οποία χρησιμοποιώ στην άλλη γραμμή 8mbps από ΟΤΕ και είχα 2 αποσυνδέσεις !
    Απλά είναι ένα καταπληκτικό μοντεμάκι, αφού μέχρι που σκέφτομαι που θα βρώ άλλο ένα να υπάρχει στο σπίτι σαν back up, αν ποτέ χαλάσει το πρώτο !
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jazzer : 08-08-07 στις 22:05.
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  10. #10
    Εγγραφή
    08-01-2006
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    19300 /1020 Kbps
    ISP
    micen
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    ZTE H108L
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Siemens CL-110-I Βαζω ΑΡΙΣΤΑ

  11. #11
    Το avatar του μέλους mookie
    mookie Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikpav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Siemens CL-110-I Βαζω ΑΡΙΣΤΑ
    Σαν ρουτερ,δεν το πολυ δουλεψα,αλλα σαν ρουτερ "σημερινης εποχης" , δεν εχει τιποτα,ουτε ασυρματο,ουτε switch,οι ρυθμισης μεσω explorer,ειναι μετριες. Αν ο ρουτερ ηταν αρσενικο ανθρωπο ,θα ηταν "κουνιστος"

  12. #12
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα όλα τα routers παίζουν ‘’μια χαρά’’ απλά μερικά χρειάζονται ‘’έξτρα’’ ρυθμίσεις και σίγουρα για αρχάριους δεν είναι ότι καλύτερο.

    Zyxel πολλά disconnect αλλά αν κάποιος έχει όρεξη να ασχοληθεί με ρυθμίσεις κλπ μπορεί να το κάνει να παίζει χωρίς ούτε 1 dc
    Crypto f360 μου παίζει σταθερά χωρίς να κάτσω να ψάξω ρυθμίσεις.

    Επίσης πρέπει να πω ότι το crypto f360 μπουκώνει για πλάκα ενώ το zyxel δεν μασάει μία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lagman : 14-09-07 στις 21:04.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    11994/920
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Pirelli (το άσπρο)
    SNR / Attn
    7-8(dB) / 32(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πείτε μου μερικά Ασύρματα ρούτερ γιατι το sagem 1500wg που έχω κάνει συνέχεια disconnect!

  14. #14
    Εγγραφή
    01-11-2006
    Περιοχή
    Χολαργοs city
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kmarag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγοράζω λοιπόν με 160€ ένα Draytek Vigor 2800, το περίμενα πως και πως.
    Aπορια: γιατι δεν πηρες το 2700 ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gdscream Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πείτε μου μερικά Ασύρματα ρούτερ γιατι το sagem 1500wg που έχω κάνει συνέχεια disconnect!
    το draytek 2700G

  15. #15
    Εγγραφή
    04-10-2004
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kmarag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού διάβασα όλο το ADSL forum είπα δεν μπορεί άμα τα σκάσω $$$ και πάρω ένα καλύτερο router θα βελτιώσω τα στατιστικά μου και την ταχύτητα. Σωστός???

    κυκλοφορούνε τέτοιες φήμες εδώ ?
    1 του μηνός: να πληρώσω το ενοίκιο
    2-6 του μηνός: να πληρώσω τηλέφωνα, ρεύματα, νερά
    8 του μηνός: να παραγγείλω μια ντουζίνα την τριλογία του Λιακο..(τελευταία εκπομπή!)
    10 του μηνός: να κάνω μια καταγγελία κάπου, οπουδήποτε
    1-30 του μηνός: να κάνω μετρήσεις μήπως έχασα κανένα ΜΒ
    1-30 του μηνός: να κάνω μετρήσεις ping μήπως έχασα κανένα ms

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Forthnet 2play & ADSL - Εξοπλισμός
    Από ale3akos στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 686
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-12, 12:40
  2. Forthnet 2play & υπάρχον ISDN εξοπλισμός
    Από bab_is στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-07, 17:34
  3. forthnet 2play τι εξοπλισμος?
    Από bmour στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-07, 11:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας