Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να με βοηθήσετε, αν ξέρετε, κατ'αρχήν με το backup ενός Twinmos USB Stick (USB2.0 Mobile Disk U3-C 2GB) και στη συνέχεια με την εγκατάσταση κάποιας διανομής.

    Επειδή το drive είναι U3 δεν θα ήθελα να χάσω τα partition που έχει μέσα, για να ξεκινάει το πρόγραμμα που έχει για τα U3 προγράμματα, σε περίπτωση που ξαναθελήσω στο μέλλον να σβήσω το linux από το flash drive.

    Βρήκα ένα update πρόγραμμα στο site της twinmos, αλλά δεν ξέρω αν θα δουλεύει αν έχω αλλάξει τα partitions του δίσκου. Αυτό που σκέφτομαι είναι να το σώσω με dd, αλλά δεν έχω έμπιστο linux αυτή τη στιγμή στο σκληρό (θέμα controller). Μπορώ με cygwin; Το drive είναι 2 γίγα όπως είπα αλλά αυτή την στιγμή δεν έχω πολλά δεδομένα μέσα, με ένα tar | gz θα είμαι οκ;

    Τέλος στο θέμα της διανομής τι προτείνετε; Θα προτιμούσα να έχω γραφικό περιβάλλον αλλά θα ήθελα να ξέρω πόσο χώρο θα χρειαστώ.
    Αυτό που θεωρώ σχετικά απαραίτητο είναι η διανομή να μπορεί να σώζεται στο φλασάκι κάθε φορά ώστε να μην χρειάζεται να ξαναπερνάω πχ ρυθμίσεις δικτύου, αλλά επίσης να μπορώ να την βάζω και σε άλλους υπολογιστές.
    (Ουσιαστικά την θέλω για backup σε περίπτωση που ο controller της μητρικής τα φτύσει τελείως, ώστε να μην μείνω χωρίς υπολογιστή)
    Ιδανικά η διανομή θα έτρεχε gnome και θα έπιανε κάτω από 512ΜΒ χώρο, γίνεται αυτό; Επίσης μια σκέψη που κάνω τώρα θα ήταν το home να είναι σε ξεχωριστό partition που να μπορούν να το δουν και τα windows σαν κανονικό flash drive. Μόνη επιλογή το fat32 σ'αυτό;

    Περιμένω τις σκέψεις σας...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dvm : 24-09-07 στις 00:40.
    Heh, screw you guys... I'm going home!

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dvm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που σκέφτομαι είναι να το σώσω με dd, αλλά δεν έχω έμπιστο linux αυτή τη στιγμή στο σκληρό (θέμα controller). Μπορώ με cygwin; Το drive είναι 2 γίγα όπως είπα αλλά αυτή την στιγμή δεν έχω πολλά δεδομένα μέσα, με ένα tar | gz θα είμαι οκ;
    Γιατί δεν το κάνεις με ένα Live-CD;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Φοβάμαι τον controller, και το dvd drive από κει περνάει τα δεδομένα του. Γενικά θέλω καινούργιο σύστημα, αλλά αυτή την στιγμή είμαι σφιγμένος οικονομικά που ακόμα και τα 50€ για ένα καινούργιο controller τα σκέφτομαι.

    Γενικά δεν ξέρω τι πρόβλημα έχει (στα windows στον Event Viewer έχει βγάλει κάτι parity error, στο linux ένα σωρό read errors), αλλά το μηχάνημα κάνει κανά 20λεπτο να μπει σε windows. Αλλά όταν μπει, όλα οκ φαίνονται.

    Οπότε λέω να φτιάξω ένα flash drive ώστε σε περίπτωση που τα φτύσει τελείως ο controller να μπορώ να μπουτάρω από 'κει

    Edit: Εντάξει να μου πεις κι ο σκληρός από εκεί τα περνάει. Αλλά αυτός δουλεύει εδώ και μήνες και ευτυχώς ως τώρα δεν έχω παρατηρήσει data corruption. Μάλλον είναι ψυχολογικό το θέμα.

    A επίσης, κάτι που είδα τώρα κοιτάζωντας την dd, το flash disk έχει 2 partitions. Δεν γίνεται με την dd να πάρω όλο το δίσκο; Πρέπει να του πω πιο partition;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dvm : 23-09-07 στις 23:19.
    Heh, screw you guys... I'm going home!

  4. #4
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    (με κούρασαν τα bold)

    Αυτό που ζητάς γίνεται με dd

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dvm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που σκέφτομαι είναι να το σώσω με dd, αλλά δεν έχω έμπιστο linux αυτή τη στιγμή στο σκληρό (θέμα controller). Μπορώ με cygwin; Το drive είναι 2 γίγα όπως είπα αλλά αυτή την στιγμή δεν έχω πολλά δεδομένα μέσα, με ένα tar | gz θα είμαι οκ;
    Αφού δεν εμπιστεύεσαι τον σκληρό δίσκο (λόγω controller) δεν μπορώ να φανταστώ άλλες λύσεις:

    1. Πας σ' έναν φίλο σου με live-cd (κ.λ.π.)
    2. Αν έχεις μνήμη 1G ΚΑΙ dvd-rw φορτώνεις ΟΛΟ το live-cd στην μνήμη, το βγάζεις από το drive και γράφεις απευθείας στο dvd-rw. (πρέπει να το σκεφτούμε λίγο αυτό, σίγουρα γίνεται πάντως)
    3. Δοκιμάζεις να γράψεις στον σκληρό και κάνεις verify με diff. Αφού ο ελεγκτής του USB σου είναι σωστός, η επαλήθευση θα είναι αξιόπιστη.
    4. Κάνεις δεύτερο partition στο stick και image από το 1ο partition στο 2o.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dvm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιδανικά η διανομή θα έτρεχε gnome και θα έπιανε κάτω από 512ΜΒ χώρο, γίνεται αυτό;
    Κάποια θα υπάρχει, αφού το slax κρατιέται στα 192 με kde
    http://www.slax.org/download.php

    Ίσως σου αρέσει το xfce.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dvm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης μια σκέψη που κάνω τώρα θα ήταν το home να είναι σε ξεχωριστό partition που να μπορούν να το δουν και τα windows σαν κανονικό flash drive. Μόνη επιλογή το fat32 σ'αυτό;
    Μ' άλλα λόγια, 2ο partition θες ε; Σε μία sd μου έτυχε να μην μπορώ να κάνω partition (βιαζόμουν και ίσως έκανα κάτι λάθος) αλλά λογικά θα μπορείς (σε μία άλλη που δοκίμασα τα κατάφερα χωρίς πρόβλημα).
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Τελικά μπήκα με feisty και παίρνω backup τώρα. Μου φαίνεται ότι αργεί λίγο (πάνω από 15 λεπτά αλλά τες πα). Αυτό που με παίδεψε ήταν να μπορέσω να κάνω mount το ntfs αλλά τελικά το βρήκα. Μόλις τελειώσει θα του πατήσω κι ένα gzip. Οπότε μετά περιμένω τις γνώμες σας για διανομή. Θα του ρίξω κι ένα βλέφαρο στο slax, αλλά με χαλάει που λογικά δεν έχει package management.

    Edit: Τελικά τώρα που το κοίταξα το slax φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα διανομή, κι εντάξει δεν με χαλάει το kde αντί του gnome(ελπίζω). Μάλλον αύριο θα το δοκιμάσω, αφού τελειώσω απόψε με το backup του φλας. Σας ευχαριστώ παιδιά, θα σας ενημερώσω αύριο για το πως πάνε τα πράγματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dvm : 24-09-07 στις 00:50.
    Heh, screw you guys... I'm going home!

  6. #6
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Ως παράδειγμα μεγέθους το ανέφερα, αν σε βόλεψε βέβαια ok..

    Για "pms" υπάρχει το slapt-get (δεν το δοκίμασα), αλλά απ' όσο κατάλαβα η περίπτωσή σου είναι ιδιάζουσα.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

Παρόμοια Θέματα

  1. Linux σε Usb stick
    Από Gus στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-08, 19:59
  2. vodafone cu και δώρο usb stick 1 giga
    Από echobox στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-08, 00:01
  3. Gnome, automount, usb stick και ελληνικά...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-06, 04:19
  4. Κόλλημα Η/Υ μετα απο εγκατάσταση του Wlan Usb stick
    Από gravis στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-06, 19:20
  5. Ελληνικα και USB Stick
    Από TheCondor στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-05, 22:55

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας