Σελ. 10 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112152030 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 1261
  1. #136
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    Δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός (οι παππούδες μου ήρθαν με τα τουρκικά κοινωνικά προγράμματα τουρισμού στην ελλάδα...) στο θέμα και απέφευγα να γράψω αλλά...

    βασικός σκοπός ενός ιστορικού βιβλίου σε 10-12 χρονών ελληνόπουλα είναι η γνώση και η δημιουργία εθνικής συνείδησης. Αυτός είναι ο ρόλος του σε όλες τις χώρες του κόσμου.το βιβλιό σε αυτούς τους ρόλους απέτυχε. Τέτοιο κράξιμο δεν είχε φάει καμία άλλη ενέργεια απο την κυβέρνηση με τόσα σκάνδαλα και παραιτήσεις. (ΥΓ ποιος κράταγε αυτή τη γυναίκα σε αυτή τη θέση;;;;; ποιά συμφέροντα;;;; Είναι τυχαίο που δεν εκλέχθηκςε ξανά; ) Δεν είναι περίεργο που μια δεξιά κυβέρνηση διατήρισε ένα τέτοιο βιβλιο; Με την οριακή νίκη της (150+2 ντόρα/κυριάκος) σε μια ανύπαρκτη αντιπολίτευση εξαφάνισε το βιβλίο για τους έξτρα βουλευτές του ΛΑΟΣ...και έδωσε μια νίκη απροόπτου μεγέθους σε κομπλεξικούς ακροδεξιούς και ακροαριστερούς δημαγωγούς ..... (που να ακούγατε τι έλεγε ο άδωνης και οι απέναντι του χτες στη τβ...τεράστια πόλωση... )

    Όσο για μας άκουσα για 2 εκ πιστούς κτλ κτλ. Οκ έστω οτι όλοι οι έλληνες είμαστε αμόρφωτοι. Έστω οτι είμαστε εθνικιστές, κομπλεξικοί, πολεμοχαρείς, φανατικοί θρησκευόμενοι κτλ κτλ. το βιβλίο όμως εμείς το πληρώνουμε. για τα δικά μας παιδιά. δεν φροντίζει κανένας να διαμορφώσει το χαρακτήρα του παιδιού μου ή την εθνική του συνείδηση εκτός απο αυτούς που πληρώνονται με δικά μου λεφτά διαλεγμένοι, (με δικά μου κριτήρια)απο εκπροσώπους που εγώ ψήφισα. Τώρα αν δεν ανήκω στην πλειοψηφία διαμαρτήρομαι όπως κάνουν όλοι σε μια δημοκρατία. Στη περίπτωσή μας οι διαμαρτηρίες παραλίγο να ρίξουν την κυβέρνηση...


    @Νικος321. Η τουρκία έχει 37 εθνότητες. Κανένας δεν ξέρει εδώ παρά τις γνωστές τουρκική (αλταϊκή) κα κουρδική όπως αναγράφονται απο την ιστιοσελίδα της CIA(στην ίδια που έχει τους μετανάστες μειονότητα στην ελλάδα). Τα σχέδια των τούρκων ήταν γνωστά τόσο με την εθκοκάθαρση των Αρμενίων όσο και των Ασσυρίων την ίδια χρονιά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iloxos : 26-09-07 στις 14:26.

  2. #137
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή βλέπω πάρα πολλή συζήτηση για το Μικρασιατικό, να προτείνω το έργο του Michael Llewellyn Smith, Ionian Vision το οποίο θεωρείται από τις καλύτερες μελέτες και δίνει μια αντικειμενικότερη (όσο γίνεται βέβαια) προσέγγιση των Ελληνικών διαιρέσεων. Το βιβλίο προέρχεται από την διδακτορική διατριβή του συγγραφέα ο οποίος διετέλεσε και πρέσβης του ΗΒ στην Ελλάδα. Νομίζω πως το Google Books το έχει πλήρες online
    Από ποιούς θεωρείται; Επειδή δεν το γνωρίζω το βιβλίο, ρωτάω.

  3. #138
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς γίνεται να ξεκινούμε να σπάμε τα 'δεσμά' του συντηρητισμού, όταν ένα εγχειρίδιο στην Ελλάδα αποσύρεται αποκλειστικά και μόνο μέσω εκ των άνωθεν πολιτικής παρέμβασης για πολιτικούς λόγους;

    Και - μιλώντας επί της ουσίας - αν το έχεις διαβάσει συνειδητοποιείς πως δεν είναι και το απαύγασμα του ριζοσπαστισμού, πού δλδ να γραφόταν και εγχειρίδιο για τη νεότερη πολιτική μας ιστορία με ιδιαίτερο κεφάλαιο για τον Eμφύλιο, καλά μιλάμε πως θα ξέσπαγε η ρεβάνς!!!

    Δηλαδή είναι σα να λέμε "ναι στην κρίση και την ενθάρρυνση των νέων, αλλά προσοχή όμως στο τι θα σκεφτούν!"

    Αυτό δεν είναι contradictio in terminis?
    Εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις αυτό που λέω, ότι δηλαδή :
    οι σχέσεις δυνάμεων (rapport des forces) δεν ήταν ευνοϊκές και αυτό συνέβαλε στην ήττα του εγχειρήματος είτε αυτό ήταν "το απαύγασμα του ριζοσπαστισμού" είτε απλώς "οδοντόκρεμα"

    Η δική μου πρόταση είναι "ναι στην κρίση και την ενθάρρυνση των νέων"
    Τα υπόλοιπα δεν με εκφράζουν και κακώς τα βάζεις στο στόμα μου (ακροδάχτυλά μου)

  4. #139
    Εγγραφή
    21-12-2005
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    ForthNet
    Router
    Jetspeed 520i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ianos7, έστω ότι το απέσυρε για τους λόγους που λες εσύ μια και είσαι τόσο έξυπνος και βρήκες την λύση... Να σε ρωτήσω κάτι;

    Βιβλίο Ιστορίας που χρειάζεται να διορθωθεί... ενώ έχει ήδη διδαχτεί ένα χρόνο και πάει για διορθώσεις τον δεύτερο... θα το ήθελες να διδαχτεί στα παιδιά σου; Εγώ όχι.

    Από κει και πέρα, συνεχίστε να φωνάζετε λύκος...

    ΜΠΟΥ
    Κι επειδή το πρόβλημα έχει να κάνει με το πώς λειτουργεί η πολιτική διαδικασία και για ποιούς λόγους..

    ..απάντησέ μου καθαρά:

    Το βιβλίο αποσύρθηκε γιατί "είχε λάθη" ή γιατί οι αντιδράσεις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ κύκλων έχουν πολιτικό κόστος για την κυβέρνηση;

    Τώρα αν οι συγκεκριμένοι κύκλοι υπάρχουν και έχουν σαφή επιρροή ή αποτελούν απλώς μυθεύματα της φαντασίας των "προοδευτικών" βοσκών εδώ μέσα- όπως αρέσκεσαι να προβοκάρεις - μάλλον το δείχνει η πραγματικότητα που επιμένεις να αρνείσαι.
    Ένας μικρός, ιδιωτικός Σεπτέμβρης περιμένει πότε θα τον αιφνιδιάσουν τα καινούρια κυκλάμινα.

  5. #140
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Goacore Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και επιπλεον:
    «…Ο ελληνικός λαός είναι ατίθασος (δυσκολοκυβέρνητος)
    και γι’ αυτό πρέπει να τον πλήξουμε βαθιά στις πολιτισμικές του
    ρίζες. Τότε ίσως συνετιστεί. Εννοώ δηλαδή να πλήξουμε τη γλώσσα,
    τη θρησκεία, τα πνευματικά και ιστορικά
    του αποθέματα, ώστε να
    εξουδετερώσουμε κάθε δυνατότητά του να αναπτυχθεί, να διακριθεί,
    να επικρατήσει. Έτσι ώστε να πάψει να μας παρενοχλεί, στην περιοχή των Βαλκανίων και της ανατολής, των τόσο σημαντικών για
    τα συμφέροντα των ΗΠΑ…»


    Χένρυ Κίσσινγκερ
    Το οποίο αν έψαχνες λίγο παραπάνω είναι εντελώς Urban Legend και δεν έχει λεχθεί ΠΟΤΕ!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  6. #141
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ianos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..απάντησέ μου καθαρά:

    Το βιβλίο αποσύρθηκε γιατί "είχε λάθη" ή γιατί οι αντιδράσεις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ κύκλων έχουν πολιτικό κόστος για την κυβέρνηση;
    Αν ήμουν ο Υπουργός Παιδείας θα μπορούσα να σου απαντήσω "καθαρά", αλλά δεν είμαι. Μπορώ να σου πω ότι αν ίσχυε αυτό που λες, το βιβλίο θα είχε αποσυρθεί ΠΡΙΝ τις εκλογές. Αρκετά καθαρό για σένα;

  7. #142
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ποιούς θεωρείται; Επειδή δεν το γνωρίζω το βιβλίο, ρωτάω.
    Aπό ακαδημαϊκές επισκοπήσεις τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Νομίζω πως το Journal of Southeast European Studies (ή κάποιο άλλο, πάνε 10 χρόνια κοντά) είχε κάνει ειδικό αφιέρωμα με αφορμή την έκδοσή του
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #143
    Εγγραφή
    21-12-2005
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    ForthNet
    Router
    Jetspeed 520i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήμουν ο Υπουργός Παιδείας θα μπορούσα να σου απαντήσω "καθαρά", αλλά δεν είμαι. Μπορώ να σου πω ότι αν ίσχυε αυτό που λες, το βιβλίο θα είχε αποσυρθεί ΠΡΙΝ τις εκλογές. Αρκετά καθαρό για σένα;
    Πιστός στις πολιτικές σου παραδόσεις, αδυνατείς να απαντήσεις καθαρά τι εσύ πιστεύεις ότι έγινε...

    Κάτσε να μην έβγαινε το ΛΑΟΣ ή να επανεκλεγόταν η ΜαΓιαΚου και θα σου έλεγα εγώ αν απέσυραν το βιβλίο.

    Και στην τελική: περίμεναν τόοοσο χρόνο για να διαπιστώσουν τα λάθη του βιβλίου και να το αποσύρουν; Η Ακαδημία που επικαλλείσαι είχε κράξε - ή κρώξει - από έτους!!!

    Ξαναρωτώ λοιπόν:

    Το βιβλίο αποσύρθηκε γιατί "είχε λάθη" όπως λες - και χωρίς να είσαι Υπουργός Παιδείας παρεπιπτόντως - ή γιατί οι αντιδράσεις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ κύκλων έχουν πολιτικό κόστος για την κυβέρνηση;
    Ένας μικρός, ιδιωτικός Σεπτέμβρης περιμένει πότε θα τον αιφνιδιάσουν τα καινούρια κυκλάμινα.

  9. #144
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ianos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστός στις πολιτικές σου παραδόσεις, αδυνατείς να απαντήσεις καθαρά τι εσύ πιστεύεις ότι έγινε...
    Με ρώτησες ΓΙΑΤΙ αποσύρθηκε όχι τι πιστεύω εγώ!!! Αλλά να σου απαντήσω: Εγώ πιστεύω ότι αποσύρθηκε γιατί δεν μπορούσε να διδαχτεί. Η διόρθωση λαθών δεν έγινε σύμφωνα με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο. Τέρμα...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ianos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε να μην έβγαινε το ΛΑΟΣ ή να επανεκλεγόταν η ΜαΓιαΚου και θα σου έλεγα εγώ αν απέσυραν το βιβλίο.
    Αν η Γιαγιά μου είχε καρούλια... Αν το απέσυραν πριν τις εκλογές τι θα έλεγες; Θέλω την άποψή σου...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ianos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στην τελική: περίμεναν τόοοσο χρόνο για να διαπιστώσουν τα λάθη του βιβλίου και να το αποσύρουν; Η Ακαδημία που επικαλλείσαι είχε κράξε - ή κρώξει - από έτους!!!
    Τα λάθη τα διαπίστωσε το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο που συνέκρινε το καινούριο βιβλίο με τις παρατηρήσεις της Ακαδημίας Αθηνών και το μη διορθωμένο βιβλίο. Μην αλλάζεις την σειρά των γεγονότων και τα στοιχεία όπως σε βολεύει... Η απόφαση να αποσυρθεί το βιβλίο στηρίζετε σε κάποια δεδομένα. Πριν υπάρξουν αυτά φυσικά και δεν υπήρχε λόγος απόσυρσης του βιβλίου.

    Για πες μου όμως εσύ: Θα ήθελες ένα βιβλίο που έχει διορθώσεις επί διορθώσεων;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ianos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βιβλίο αποσύρθηκε γιατί "είχε λάθη" όπως λες - και χωρίς να είσαι Υπουργός Παιδείας παρεπιπτόντως - ή γιατί οι αντιδράσεις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ κύκλων έχουν πολιτικό κόστος για την κυβέρνηση;
    Σου απάντησα και επαναλαμβάνω: Δεν ξέρω να σου πω ΓΙΑΤΙ αποσύρθηκε. Μπορώ να σου πω γιατί πιστεύω ότι αποσύρθηκε. Τι διαφορά την καταλαβαίνεις;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vasper : 26-09-07 στις 15:15.

  10. #145
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ianos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναρωτώ λοιπόν:

    Το βιβλίο αποσύρθηκε γιατί "είχε λάθη" όπως λες - και χωρίς να είσαι Υπουργός Παιδείας παρεπιπτόντως - ή γιατί οι αντιδράσεις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ κύκλων έχουν πολιτικό κόστος για την κυβέρνηση;
    Αν μου επιτρέπεις θα σου απαντήσω εγώ (για λογαριασμό μου και όχι κάνοντας τον δικηγόρο κάποιων)
    Το βιβλίο αποσύρθηκε γιατί οι αντιδράσεις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ κύκλων έχουν πολιτικό κόστος για την κυβέρνηση

    Τώρα θα σου θέσω και εγώ με την σειρά μου μια ερώτηση
    Ποια είναι η πολιτική δύναμη στην Ελλάδα η οποία παίρνει αποφάσεις και θέσεις χωρίς να υπολογίζει το πολιτικό κόστος ;
    Αν βρεις έστω και μία (που να έχει κοινοβουλευτική εκπροσώπηση) κερδίζεις λουκούμι

  11. #146
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ianos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστός στις πολιτικές σου παραδόσεις, αδυνατείς να απαντήσεις καθαρά τι εσύ πιστεύεις ότι έγινε...

    Κάτσε να μην έβγαινε το ΛΑΟΣ ή να επανεκλεγόταν η ΜαΓιαΚου και θα σου έλεγα εγώ αν απέσυραν το βιβλίο.
    Η άνοδος του ΛΑΟΣ ειναι συνάρτηση του βιβλίου και κάποιων αλλων παρομοίων κινήσεων.

  12. #147
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μου επιτρέπεις θα σου απαντήσω εγώ (για λογαριασμό μου και όχι κάνοντας τον δικηγόρο κάποιων)
    Το βιβλίο αποσύρθηκε γιατί οι αντιδράσεις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ κύκλων έχουν πολιτικό κόστος για την κυβέρνηση

    Τώρα θα σου θέσω και εγώ με την σειρά μου μια ερώτηση
    Ποια είναι η πολιτική δύναμη στην Ελλάδα η οποία παίρνει αποφάσεις και θέσεις χωρίς να υπολογίζει το πολιτικό κόστος ;
    Αν βρεις έστω και μία (που να έχει κοινοβουλευτική εκπροσώπηση) κερδίζεις λουκούμι
    Αυτή που το έχει κάνει και συνεχίζει να το κάνει (αλλά όχι σε όλα τα θέματα δυστυχώς) είναι η Νέα Δημοκρατία. Αυτό φαίνεται καθαρά από το αποτέλεσμα των εκλογών.

  13. #148
    Εγγραφή
    18-04-2006
    Μηνύματα
    268
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβελίξ Εμφάνιση μηνυμάτων
    O greek_gus ειναι άφθαστος στο copy-paste από σελίδες της Χριστιανικής Φοιτητικής Ένωσης, το blog "Αντίβαρο" κλπ. Και χωρίς να αναφέρει την πηγή. Εκτός του ότι είναι λογοκλόπος και τα παρουσιάζει ως δικά του, είναι και αφελής καθώς πιστεύει ότι θα κάτσει ο οποιοσδήποτε να διαβάσει τόσο μεγάλο κείμενο στο Ίντερνετ.
    Δεν ευθύνομαι εγώ εάν πάσχεις από νοητική πρεσβυωπεία...στην αρχή του κειμένου μου, ανέφερα επί λέξει ''προσπάθησα να κάνω μία σταχυολόγηση'', όπερ σημαίνει ότι έψαξα και επέλεξα από πολλά διαφορετικά κείμενα, έχοντας μάλιστα μπροστά μου και το πρωτότυπο του βιβλίου.

    Επί πλέον τόσο καιρό ζητάτε στοιχεία για τα ''λάθη του βιβλίου'' και όταν σας τα παρουσιάζουν, σας φταίει η πηγή, ο ΛΑ.Ο.Σ., το μακροσκελές του κειμένου κλπ. Ξέρω πως μερικοί νοιώθουν άβολα όταν διαβάζουν πρόταση με περισσότερες από 3 λέξεις, αλλά τουλάχιστον ας αφήσουν στην άκρη τον ευτελή κομπογιανιτισμό και ας μιλήσουν για την ουσία..


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβελίξ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιοι νομίζουν ότι πρέπει τα 11χρονα να διδαχθούν το σύνολο των πολεμικών συγκρούσεων στις οποίες ενεπλάκη η Ελλάδα, το σύνολο των σφαγών που έγιναν και το όνομα κάθε ενός απο τους νεκρούς του 21. Καλά, και ο Χριστόδουλος θέλει σε κάθε σελίδα την εκλησία.


    Όχι βέβαια..είναι προτιμότερο να μάθουν τα 11χρονα για τα καφενεία της σύγχρονης Ελλάδος παρά για το ποιος ήταν ο Αθανάσιος Διάκος.

    Εξ' άλλου τι αξία έχουν τα 800.000 θύματα της Ελληνικής Επαναστάσεως μπροστά στην ...Καλλιρρόη Παρρέν..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβελίξ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα πια δεν είναι αν το βιβλίο τα έλεγε λάθος. Το θέμα είναι ότι για αυτό αποφάσισαν οι λάθος άνθρωποι.
    Δηλαδή όλες αυτές οι υπογραφές και οι υποστηρικτές της απόσυρσης του βιβλίου είναι λάθος άνθρωποι.Ειλικρινά αυτήν την μυρμηγκομυαλιά δεν την καταννοώ : ή είναι λάθος το βιβλίο και πρέπει να πάει στον αγύριστο, ή είναι σωστό και ό,τι και να λένε οι τρίτοι το βιβλίο παραμένει..

    Από την άλλη πάλι, αν δηλαδή σου πει ένας φούρναρης ότι τα φρένα του αυτοκινήτου σου δεν λειτουργούν..εσύ θα εξακολουθείς να οδηγείς μακάριος επειδή δεν σου το επεσήμανε μηχανικός...Τι σημασία μπορεί να έχει ποιος το είπε..στην ουσία δεν θα ενσκύψουμε;

  14. #149
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Aφού όλοι λένε τις απόψεις τους για το γιατί αποσύρθηκε το βιβλίο...
    Το βιβλίο αποσύρθηκε γιατί αποσύρθηκε η Γιαννάκου.
    Όσο καιρό παρέμενε υπουργός, από τη στιγμή που είχε δεσμευτεί για τη μη απόσυρσή του είναι προφανές ότι όσο κι αν ήθελε η κυβέρνηση δεν θα μπορούσε να το κάνει χωρίς να αδειάσει την υπουργό του.

    Ο δεύτερος λόγος είναι ότι (και) από την ιστορία του βιβλίου η ΝΔ είχε διαρροές προς τα δεξιά. Τώρα έχοντας και τις δηλώσεις Χριστόδουλου προς υποστήριξη της απόφασής της κλείνει αυτό το μέτωπο.

    Προσωπικά δεν θεωρώ ότι το κάνει για να κερδίσει την στήριξη των βουλευτών του ΛΑΟΣ σε άλλα ζητήματα.

    Όμως αυτό που δεν καταλαβαίνει ή κάνει ότι δεν καταλαβαίνει η σκεπτόμενη μειοψηφία στη ΝΔ είναι ότι με αυτές τις κινήσεις δίνει περισσότερη δύναμη σε εξωθεσμικές επεμβάσεις. Πρόσφατο παράδειγμα ο Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης Άνθιμος που κοτσάρησε από άμβωνος τον χάρτη (έκδοσης Λιακόπουλου) και απαίτησε από τα Σκόπια να έχουν το όνομα Vardarska!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 26-09-07 στις 15:32.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  15. #150
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή που το έχει κάνει και συνεχίζει να το κάνει (αλλά όχι σε όλα τα θέματα δυστυχώς) είναι η Νέα Δημοκρατία. Αυτό φαίνεται καθαρά από το αποτέλεσμα των εκλογών.
    Χωρίς σχόλια

Σελ. 10 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112152030 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας