Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 109
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    US Robotics 9108
    SNR / Attn
    22(dB) / 44(dB)
    Γεια σας,
    μου τηλεφώνησαν σήμερα απο tellas οτι ειναι ετοιμο το ιδιοκτητο δικτυο της στην περιοχη μου, προσφεροντας τηλεφωνο και δικτυο 4mbps. Θα ηθελα να ρωτησω υπαρχοντες πελατες της tellas αν ειναι ικανοποιημενοι απο τιε υπηρεσιες tellas, κυριως κατα ποσο αξιζει να κανω και την τηλεφωνικη μου γραμμη στο δικτυο της. Γιατι εχω ακουσει οτι σε ιδιοκτητα δικτυα η κατασταση ειναι τραγικη και το τηλεφωνο δε δουλευει σχεδον ποτε.
    Το internet ειναι οντως 4mbps ή υπολειτουργει όπως το δίκτυο του ΟΤΕ που δινει μονο το 70% της "δηλωμένης" (για την οποια πληρώνουμε και καλα) ταχύτητας?

    Ευχαριστώ πολύ οποιον απαντησει και με βοηθησει

  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Καταρχήν από όσο ξέρω η Tellas δεν είναι ακόμη έτοιμη. Προφανώς προσπαθεί να μαζέψει πελάτες.

    Για την τηλεφωνία (προβλήματα κλπ) μπορείς να βρεις πολλά θέματα στο forum.

    Όσο για το internet στην αρχή θα είναι 100% (όχι σε torrent, p2p..) αλλά όσο μαζεύονται πελάτες θα πέφτει και μάλιστα πολύ.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-01-2004
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    5883/815
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    9(dB) / 44(dB)
    Πρόσφατες γνώμες για τις εμπειρίες του καθενός μπορείς να βρεις εδώ. Η αλήθεια είναι πως για το Ηράκλειο συγκεκριμένα μόνο άτομα από την περιοχή σου μπορούν να σου πουν αξιόπιστες γνώμες.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    σε πια περιοχη εισαι και εχει η τελλας δικτυο ?

  5. #5
    Εγγραφή
    20-02-2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    US Robotics 9108
    SNR / Attn
    22(dB) / 44(dB)
    Αι Γιάννης περιοχή. Σύμφωνα με την τηλεφωνίτρια το δίκτυο είναι έτοιμο. Όντως πριν απο 3 βδομάδες έσκαψαν τους δρόμους παντου εδώ κοντά και έβαλαν καλώδια, ΟΤΕ μου είχαν πει τοτε κατι γνωστοι (γιατί ήμουν Αγγλια μεχρι προχθες). Οι δωρεάν κλησεις δε με χαλάνε καθόλου παντως, αλλα αν το τηλεφωνο μου δε δουλευει 20 ωρες απο τις 24 τοτε τι να το κάνω?

    Απλά είμαι σε δίλημα, θα είναι εντάξει το Ζίστο ή να κάνω υπομονη για τη forthnet μεχρι τελη Νοέμβρη?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος insane_obsession : 03-10-07 στις 20:22.

  6. #6
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν από όσο ξέρω η Tellas δεν είναι ακόμη έτοιμη. Προφανώς προσπαθεί να μαζέψει πελάτες.

    Για την τηλεφωνία (προβλήματα κλπ) μπορείς να βρεις πολλά θέματα στο forum.

    Όσο για το internet στην αρχή θα είναι 100% (όχι σε torrent, p2p..) αλλά όσο μαζεύονται πελάτες θα πέφτει και μάλιστα πολύ.

    Η τελλας έχει 1000 στραβά. Το ένα καλό είναι ότι η ποιότητα και η ταχύτητα της γραμμής, τουλάχιστον στην αθήνα, δεν έχει πέσει ποτέ.

  7. #7
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δεν έσκαψε η Tellas στο Ηράκλειο. Είναι κανένας σε LLU με zisto; Πιστεύω πως αρχικά θα σε πετάξουν σε ΑΡΥΣ και μετά από πολύ καιρό θα μπεις σε δικό τους dslam.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-02-2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    US Robotics 9108
    SNR / Attn
    22(dB) / 44(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έσκαψε η Tellas στο Ηράκλειο. Είναι κανένας σε LLU με zisto; Πιστεύω πως αρχικά θα σε πετάξουν σε ΑΡΥΣ και μετά από πολύ καιρό θα μπεις σε δικό τους dslam.
    Δε καταλαβαίνω τι εννοεις, κινεζικα μιλας? Ισως απλα λες με τεχνικους ορους οτι θα ειμαι συνδεδεμενος μέσω του δικτυου του ΟΤΕ, παρακαλω επιβεβαιωσε.
    Πως εισαι σιγουρος οτι δεν εχει σκαψει Ηρακλειο? Γιατι πριν απο 1 μηνα εσκαψε στο δρομο μου καποια εταιρεια internet και περασε οπτικη ινα (αυτο ξερω μονο προς το παρον), μετα απο 2 βδομαδες τηλεφωνησε η ΤΕΛΛΑΣ και ειπε το ιδιοκτητο δικτυο λειτουργει στη γειτονια σας...

  9. #9
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ίσως σου απαντήσει κάποιος στα ελληνικά. Αποκλείεται όμως κάποιος να σου πει ότι η Tellas εχει έτοιμο ιδιόκτητο δίκτυο στο Ηράκλειο.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-11-2006
    Μηνύματα
    405
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Κοιταξε τρελε(insane:P), αν δεις οτι τα συμβολαια που θα σου στειλει ο κουριερ μιλανε για llu και πληρη αποδεσμευση απο τον οτε εισαι οκ. Τωρα για περαιτερω πληροφοριες ψαξε βρες αυτους που σκαψανε η' περιμενε μηπως πεσει στην αντιληψη του ερμη και σε ενημερωσει αν ξερει. Αν παραταυτα εσυ υπογραψεις για llu και σε βαλουν σε ΑΡΥΣ μεσω του οτε, τοτε το πολυ πολυ θα εισαι στο τσαμπα 2 μηνες νετ οταν σε συνδεσουν και μετα θα τους πεις οτι δεν πληρωνεις γιατι εσυ υπεγραψες για llu. Απλως αν δεν θες να μπλεξεις ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕ τους οτι δεν θες προ-ζιστο αλλα ζιστο, και κατσε σε οποια συνδεση εισαι τωρα μεχρι να εχουν ζιστο να σου προσφερουν ΑΝ δεν εχουν.


    Οσον αφορα τις ταχυτητες τωρα, εδω αθηνα ειμαστε οκ. Αυτο που πραγματικα σε ενδιαφερει αν θες να μπεις σε καποια εταιρια ειναι η διασυνδεση της για ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΑΘΗΝΑ. Γιατι εσυ θα περνεις σημα μεσω αθηνας και οχι απο εξω απευθειας(παιδες αν καπου κανω λαθος διαρθωστε με). Βεβαια θα μου πεις και που να τα μαθω ολα αυτα. Δεν ξερω, ισως καποιος ποντικοσ του φορουμ ξερει τιποτα!! Παντως το πακετο ζιστο ειναι καλο και μεχρι να συνδεθεις εσυ θα εχει γινει ακομα καλυτερο με την πραγματοποιηση της πολυαναμενομενης αναβαθμισης!! Εγω στο προτεινω παντως!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος droulas13 : 08-10-07 στις 19:42.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-02-2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    US Robotics 9108
    SNR / Attn
    22(dB) / 44(dB)
    Λοιπον απλα τηλεφωνησα στην Τελλας και ρωτησα αν υπαρχει δικτυο στο Ηρακλειο. Μου ειπαν δεν ειναι ετοιμο ακομα σε ολη την πολη αλλα λειτουργει κανονικα σε ορισμενα σημεια. Δινοντας το νουμερο μου, ειπαν ναι ειναι ετοιμο και για συνδεση σε αυτο θα χρειαστει περιπου 1 βδομαδα απο τη στιγμη που υπογράψω (επειδη προνοησα και τα καλωδια για τηλεφωνο ειναι υπογεια στο σπιτι μου, οποτε συνδεομαι απευθειας γιατι το κουτακι με την οπτικη ινα ειναι ακριβως απεναντι!!!). Μου ξεκαθαρισαν οτι δεν θα συνδεθω αρχικα μεσω δικτυου ΟΤΕ αλλα απευθειας στο Ζιστο, οπότε θα προχωρησω.
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος insane_obsession : 09-10-07 στις 12:24.

  12. #12
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Μην ξεχάσεις να γράψεις όταν σε ενεργοποιήσουν.

  13. #13
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Τελικά τι έγινε insane;

  14. #14
    Εγγραφή
    28-09-2005
    Περιοχή
    Hράκλειο-Κρήτη
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000/965
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Οτε Speedport entry 2i
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με πήραν και μένα στο γραφείο στο κέντρο 25ης Αυγούστου αλλά μου είπαν σε ένα μηνα για πλήρες zisto μέχρι τότε ΑΠΥΣ...
    Σε ένα φίλο μου πλατεία Δασκαλογιάννη είπαν σε 2 μήνες!
    Μάλλον υπάρχει σε κάποιες περιοχές και προχωρανε, εγώ πάντως λέω να περιμένω για forthnet ή hol
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος birbilis : 20-10-07 στις 21:42.

  15. #15
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Πουθενά δεν έχουν μπει ακόμα. Πελάτες ψάχνουν να δέσουν με ΑΡΥΣ.

Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. forthnet στο ηράκλειο κρήτης
    Από orenn στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-07, 21:45
  2. Vivodi στο Ηρακλειο Κρητης
    Από nikos1984 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-06, 21:02
  3. hol στο ηρακλειο κρητης?
    Από lefterism στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-06, 00:10
  4. Vivodi στο Ηράκλειο Κρήτης
    Από arigram στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-05, 15:05

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας