Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-29 από 29
  1. #16
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς να ζητήσω συγνώμη που στο πρώτο μου Thread έγραψα Greeklish.
    Επιστρέφω λοιπόν στο πρόβλημα μου.
    Είμαι στη HOL με μια σύνδεση 8ΜΒ/1ΜΒ. Σκεφτόμουν να βάλω λοιπόν Double Play στα 24ΜΒ. Το πρόβλημα είναι ότι έχω Attainable data rate 9940.Αρχισα λοιπόν να ελέγχω το μέρος του καλωδίου στο σπίτι μου μέχρι εκεί που έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ από το ΚΑΦΑΟ και διαπίστωσα πως έπαιρνα τα ιδία αποτελέσματα. Άρα το πρόβλημα είναι πιο έξω δυστυχώς. Ξερώ πως απαγορεύεται να πειράζουμε το ΚΑΦΑΟ αλλά αναρωτιέμαι αν θα καταφέρω να βρω κανένα τεχνικό του ΟΤΕ να έρθει να μου βρει τη γραμμή, Και μετά τι θα του πω? Σύνδεσε μου ένα καλώδιο να ελέγξω τη γραμμή μου? Σιγά μην δεχτεί.
    Τι προτείνετε? Μήπως να την ελέγξω μόνος μου?

    Ευχαριστω.

    Φιλε μου δυστυχώς, αλλά και να ανοιξεις το καφαο δεν θα μπορεις να κάνεις και πολλα. Το μονο που μπορει να καταφερεις ειναι να αλλαξεις καποιο ζευγαρι στο καλωδιο απο το καφαο μεχρι το σπιτι σου, αν εχεις εισαγωγη οτε και οχι box. Σε αυτες τις περιπτωσεις, συνηθως φταιει το καλωδιο απο τον γενικο κατανεμητη του οτε μεχρι το καφαο. Οποτε εκει πρεπει να γινει αλλαγη, αλλα αυτο μπορει να γινει μονο εργασιμη ωρα και μονο απο τεχνικο του οτε. Επίσης πρεπει να γνωριζεις ποσο μακρυα ειναι το σπιτι σου απο τον κατανεμητη του οτε. Αν εισαι παραπανω απο 1.5 το πολυ 2 km δεν προκειται να ανεβει περισσοτερο απο 12000 - 13000. Ασε που μπορει να βρεις το μπελα σου αν σε τσιμπισει κανεις και πειραζεις το καφαο.

  2. #17
    Εγγραφή
    26-03-2005
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς να ζητήσω συγνώμη που στο πρώτο μου Thread έγραψα Greeklish.
    Επιστρέφω λοιπόν στο πρόβλημα μου.
    Είμαι στη HOL με μια σύνδεση 8ΜΒ/1ΜΒ. Σκεφτόμουν να βάλω λοιπόν Double Play στα 24ΜΒ. Το πρόβλημα είναι ότι έχω Attainable data rate 9940.Αρχισα λοιπόν να ελέγχω το μέρος του καλωδίου στο σπίτι μου μέχρι εκεί που έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ από το ΚΑΦΑΟ και διαπίστωσα πως έπαιρνα τα ιδία αποτελέσματα. Άρα το πρόβλημα είναι πιο έξω δυστυχώς. Ξερώ πως απαγορεύεται να πειράζουμε το ΚΑΦΑΟ αλλά αναρωτιέμαι αν θα καταφέρω να βρω κανένα τεχνικό του ΟΤΕ να έρθει να μου βρει τη γραμμή, Και μετά τι θα του πω? Σύνδεσε μου ένα καλώδιο να ελέγξω τη γραμμή μου? Σιγά μην δεχτεί.
    Τι προτείνετε? Μήπως να την ελέγξω μόνος μου?

    Ευχαριστω.

    Η γραμμή μου:

    Attainable data rate Kbit/s 9940 808
    ATM data rate Kbit/s 8185 700
    User data rate Kbit/s 7413 634
    Latency path interleaved interleaved
    Latency ms 8 5
    Frame Coding Rate Kbit/s 21 53
    FEC Coding Rate Kbit/s 642 55
    Trellis Coding Rate Kbit/s 796 72
    Negotiation adaptive adaptive

    Signal/Noise ratio dB 9 11
    Line attenuation dB 33 26
    Status 3ce20 74
    Με SNR 9db είσαι οριακά για αυτό που πιάνεις και αφού το πιάνεις χωρίς αποσυνδέσεις, είσαι και τυχερός. Αν επιμένεις, ζήτα από τον ΟΤΕ έλεγχο γραμμής (όπως λένε και τα παιδιά εδώ) και αν είσαι τυχερός, ίσως ο τεχνικός να καθαρίσει λίγο τις επαφές στο ΚΑΦΑΟ. Από εκεί και πέρα, με 33db attenuation, η απόσταση παίζει και αυτή όπως φαίνεται καθοριστικό ρόλο. Αν δεν σκέφτεσαι να μετακομίσεις πιο κοντά στο DSLAM, δεν σε βλέπω να πιάνεις τίποτε παραπάνω. Συμβουλή μου; Ασε το και μην αγγίξεις τίποτε. Είσαι ήδη τέλεια. Τα 24Mbps τα πιάνεις μόνο αν κοιμάσαι μέσα στο δωμάτιο με τα DSLAM ή άντε και στο απέναντι κτίριο...
    Αν το Linux είναι τρύπιο, φανταστείτε πόσο είναι τα οπίσθια σας.

  3. #18
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Τοσο χαλια ρε παιδια ειναι τα πραγματα.Απο το Dslam ειμαι περιπου 1,5-2 χλμ Το θέμα ειναι οτι εχω και κακο upload

    PS Αν ειναι να μου χρεωσει κανενα 30 μετα στο λογαρισμο του ΟΤΕ δεν εχω καμια ορεξη να κανει "ελενχο"
    Υπαρχει τροπος να μου μετηρησει την γραμμη?Εχουν μηχανηματα αυτοι?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DJman : 19-10-07 στις 22:46.

  4. #19
    Εγγραφή
    26-03-2005
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοσο χαλια ρε παιδια ειναι τα πραγματα.Απο το Dslam ειμαι περιπου 1,5-2 χλμ Το θέμα ειναι οτι εχω και κακο upload

    PS Αν ειναι να μου χρεωσει κανενα 30 μετα στο λογαρισμο του ΟΤΕ δεν εχω καμια ορεξη να κανει "ελενχο"
    Υπαρχει τροπος να μου μετηρησει την γραμμη?Εχουν μηχανηματα αυτοι?
    Την μετράνε απο το dslam. Καθάρισε επαφές, δοκίμασε να αποσυνδέσεις τηλέφωνα και περιττά καλώδια και βάλε το ρούτερ απευθείας στην κεντρική πρίζα. Αν υπάρχουν διακλαδώσεις (ειδικά με απλά quad καλώδια), αποσύνδεσε τες. Δοκίμασε με κοντύτερο καλώδιο επίσης. Έχω δει διαφορές από 1 ως καιι 3db στο θόρυβο από απλή αλλαγή καλωδίου σύνδεσης του ρούτερ με την γραμμη...

    PS. Για να μην έχεις αποσυνδέσεις, μάλλον καλό πρέπει να είναι τούτο το Fritz πράμα...
    Αν το Linux είναι τρύπιο, φανταστείτε πόσο είναι τα οπίσθια σας.

  5. #20
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Off topic
    Πλάκα πλάκα το fritz δεν μασάει. Στη αρχή είχα συχνές αποσυνδέσεις μετά όμως από κανένα 10ημερο (χωρίς να του κάνω τπτ) όλα μια χαρά. Καμία αποσύνδεση. Άντε 1 φορά την μέρα που αυτό είναι φυσιολογικό.

    Στο θέμα μας τώρα:

    Είπατε ότι μετράει την μέγιστη ταχύτητα μέχρι το dslam. Ακούγεται τώρα τελευταία ότι η Hol ανεβάζει το Attainable data rate σκόπιμα. Αυτό δεν θα επηρεάσει την μέτρηση? Επίσης αυτή η μέτρηση θα δείξει την μέγιστη ταχύτητα που σηκώνει το καλώδιο γενικά ή όταν είναι πάνω στο dslam της Hol?

    Έκλεισα ραντεβού για μέτρηση. Για να δούμε τι θα γίνει.
    Κάτι άλλο: Η Οn έχει τα γραφεί της στο δρόμο μου. Παίζει να έχουν κανένα dslam εκεί ? Γιατί άμα έχουν την έχω κάνει λαχείο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DJman : 22-10-07 στις 02:22.

  6. #21
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Πείρα τηλ τον ΟΤΕ και μου είπαν πως επειδή είμαι στη HOL να ζητήσω από αυτούς να μου κάνουν την μέτρηση στη γραμμή. Πείρα την HOL και μου είπαν ότι την μέτρηση πρέπει να την κάνει ο ΟΤΕ μιας και σε αυτόν ανήκουν τα καλώδια.
    ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩΩΩΩ. Τι να κάνω ?

  7. #22
    Εγγραφή
    28-09-2007
    Περιοχή
    Ιλιον-Αθηνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    LINKSYS WAG200G
    SNR / Attn
    8(dB) / 39(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πείρα τηλ τον ΟΤΕ και μου είπαν πως επειδή είμαι στη HOL να ζητήσω από αυτούς να μου κάνουν την μέτρηση στη γραμμή. Πείρα την HOL και μου είπαν ότι την μέτρηση πρέπει να την κάνει ο ΟΤΕ μιας και σε αυτόν ανήκουν τα καλώδια.
    ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩΩΩΩ. Τι να κάνω ?
    πηγαινε να παιξεις τενις,γιατι σε εχουν καλει μπαλακι.ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.!!!!!!!!!!!!

  8. #23
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πηγαινε να παιξεις τενις,γιατι σε εχουν καλει μπαλακι.ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.!!!!!!!!!!!!
    Το ποστ σου δεν έχει κανένα λόγω ύπαρξης. Πόσταρες μονό και μονό για να ποστάρεις. Τι στιγμή που υπάρχει λύση και δεν την ξέρεις μην ποστάρεις για να αυξήσεις τα μνήματα σου.

    Ευχαριστώ

  9. #24
    Εγγραφή
    28-09-2007
    Περιοχή
    Ιλιον-Αθηνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    LINKSYS WAG200G
    SNR / Attn
    8(dB) / 39(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ποστ σου δεν έχει κανένα λόγω ύπαρξης. Πόσταρες μονό και μονό για να ποστάρεις. Τι στιγμή που υπάρχει λύση και δεν την ξέρεις μην ποστάρεις για να αυξήσεις τα μνήματα σου.

    Ευχαριστώ
    φιλε γιατι πειραχτηκες;
    αφου ο ιδιος αναφερες οτι ο ΟΤΕ σε παραπεμπει στη ΧΟΛ και το αντιστροφο.
    Γνωμες πηρες πολλες για το ΚΑΦΑΟ,οτι δε πειραζουμε τιποτα και μονο αν κανονισεις κατι με καποιον ΟΤΕτζη με με................και αν.........
    Κανε υπομονη για τη γραμμη σου μηπως σταθεροποιηθει καποια στιγμη και εαν οχι παιρνε τους συνεχεια τηλεφωνο,ζαλισε τους και πιστευω να βγαλεις καποια ακρη.
    Και εγω και αλλοι πολλοι οπως θα δεις στο φορουμ,εχουμε προβληματα με τις συνδεσεις μας,ακομα και τωρα προσωπικα εμενα δεν εχουν λυθει τα προβληματα πχ.: περιμενω τηλεφωνο απο το τεχνικο τμημα της 4θνετ 10 μερες και ακομα περιμενωωω!!
    Τι να κανω; να φυγω; οπως στον ΟΤΕ;
    και φτου απο την αρχη,αστα και εγω περιμενω μηπως γινει καμια αναβαθμιση κλπ.
    Γι αυτο μη βιαζεσαι και απαντας ειρωνικα οταν ακους καποια γνωμη
    οκ;

  10. #25
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πείρα τηλ τον ΟΤΕ και μου είπαν πως επειδή είμαι στη HOL να ζητήσω από αυτούς να μου κάνουν την μέτρηση στη γραμμή. Πείρα την HOL και μου είπαν ότι την μέτρηση πρέπει να την κάνει ο ΟΤΕ μιας και σε αυτόν ανήκουν τα καλώδια.
    ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩΩΩΩ. Τι να κάνω ?
    Εσύ πρέπει να ζητήσεις έλεγχο γραμμής από την HOL. Η πρώτη μέτρηση γίνεται από το dslam όπως σου είπαν. Αν η HOL θεωρήσει ότι η γραμμή έχει πρόβλημα κανονικά θα πρέπει να στείλει συνεργείο να μετρήσει με όργανο από την αίθουσα παρόχων μέχρι και το σπίτι σου. Έπειτα στέλνει βλάβη στον ΟΤΕ. Η HOL καλεί τον ΟΤΕ και όχι εσύ. Αυτά σε ένα φανταστικό κόσμο. Στην πραγματικότητα η HOL δεν έχει συνεργεία και ο ΟΤΕ θα μετρήσει την γραμμή στις ακουστικές συχνότητες...

  11. #26
    Εγγραφή
    28-09-2007
    Περιοχή
    Ιλιον-Αθηνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    LINKSYS WAG200G
    SNR / Attn
    8(dB) / 39(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ πρέπει να ζητήσεις έλεγχο γραμμής από την HOL. Η πρώτη μέτρηση γίνεται από το dslam όπως σου είπαν. Αν η HOL θεωρήσει ότι η γραμμή έχει πρόβλημα κανονικά θα πρέπει να στείλει συνεργείο να μετρήσει με όργανο από την αίθουσα παρόχων μέχρι και το σπίτι σου. Έπειτα στέλνει βλάβη στον ΟΤΕ. Η HOL καλεί τον ΟΤΕ και όχι εσύ. Αυτά σε ένα φανταστικό κόσμο. Στην πραγματικότητα η HOL δεν έχει συνεργεία και ο ΟΤΕ θα μετρήσει την γραμμή στις ακουστικές συχνότητες...
    ειναι οπως τα λες emellis και ισχυει για το συνολο των παροχων
    αν βεβαια δειξουν ενδιαφερον!!!!!!!!!

  12. #27
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    @mpotsos
    Δεν απάντησα ειρωνικά. Απλά είπα ότι το ποστ σου δεν προσέφερε κάποια λύση στο θέμα μου( που έχει λύση). Αν ψάξεις στο φόρουμ υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν κάνει μέτρηση της γραμμής τους. Μάλιστα κάποιοι έχουν αγοράσει και ειδικό μηχάνημα (δεν ξερώ τι ακριβώς). Θα μπορούσες λοιπόν αντί να γράψεις το πρώτο σου ποστ να ποστάρεις κατευθείαν γράφοντας ότι έγραψες στο δεύτερο ( #24)
    Που λέει κάτι ενδιαφέρον.

    @emeliss
    Θα κάνω και αυτό που είπες μπας και βγάλω καμία άκρη

  13. #28
    Εγγραφή
    17-05-2005
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    642
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Speedtouch 780(i)WL
    SNR / Attn
    11(dB) / 33(dB)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    . Αυτά σε ένα φανταστικό κόσμο. Στην πραγματικότητα η HOL δεν έχει συνεργεία και ο ΟΤΕ θα μετρήσει την γραμμή στις ακουστικές συχνότητες...
    Άψογος. Σε μία πρόταση η κατάσταση των εναλλακτικών και του καθολικού παρόχου στην Ελλάδα (εντάξει, γενίκευσα αλλά μ' άρεσε έτσι όπως το έθεσε ο φίλος).

  14. #29
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Έχω απογοητευτεί. Μίλησα με HOL και μου είπαν ότι δεν στέλνουν τεχνικό για να μετρήσει γραμμή παρά μόνο αν δηλώσω βλάβη. Μίλησα με ΟΤΕ και μου είπαν ότι υπεύθυνη για γραμμή είναι η HOL. Υπάρχει κανένα μηχάνημα να το αγοράσω να μετρήσω μονός μου τη γραμμή?

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. ΟΤΕ ΚΑΦΑΟ
    Από yapergis στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 129
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-08, 08:02
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-08, 14:30
  3. Καφαο
    Από w4ts στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-07, 14:31
  4. Πρόβλημα με ΚΑΦΑΟ
    Από slook στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-07, 19:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας