Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-24 από 24
  1. #16
    Εγγραφή
    12-01-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Προς το παρον ειμαι σταθερος στα 37-38kb/s.Και τα Pings σχετικά καλά ~85ms.Θέλω να ελπίζω ότι όντως κάτι έγινε.Στο κάτω κάτω καιρός ήταν...

  2. #17
    Εγγραφή
    30-10-2003
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    268
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 150 Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7590
    Απελπιστική κατάσταση και στο κέντρο Πέλοπα / Καραϊσκάκη. Εδώ υπάρχουν 3 dslam, 2 μεγάλα της Intracom/Alcatel αντίστοιχα και ένα mini της Intracom. Όπως μου ανάφερε ο ευγενέστατος κύριος στο 2106115235 (υπεύθυνο τμήμα adsl ΟΤΕ) εγώ συνδέομαι στο μεγάλο της Intracom και τη στιγμή που τον κάλεσα στο DSLAM υπήρχαν 213 χρήστες που μοιράζονται ... 6 Mbps. Τι σημαίνει αυτό? Αν κατέβαζουν έχουμε απόδοση ανά χρήστη χειρότερη και από 33,6 pstn ... Η κατάσταση σήμερα είναι απελπιστική. Ταχύτητες χαμηλές, μεγάλο latency και για όσους θέλουν να παίξουν παιχνίδια on-line, να κάνουν συνομιλίες voip κτλ. θα πρέπει να στραφούν στην pstn/isdn που ήδη έχουν ...
    Φιλικά,
    Δημήτρης Αβαγιανός

  3. #18
    Εγγραφή
    12-01-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ίδια περίπου κατάσταση είχα και εγώ (στο dslam Κωσταντινουπόλεως).Από forthnet μου είχαν πει ότι μέχρι τέλη του μήνα θα κάνει ο οτε αναβαθμίσεις.Από χτες έχω δει μεγάλη βελτίωση.Ας ελπίσουμε να είναι αλήθεια και να συνεχιστεί αυτό

  4. #19
    Εγγραφή
    12-01-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Mάγκες μου φαίνεται πάλι τα ίδια.

    click START to re-test
    Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
    running 10s outbound test (client to server) . . . . . 163.33Kb/s
    running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 205.45kb/s
    Your PC is connected to a Cable/DSL modem
    Information: Other network traffic is congesting the link

    TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
    click START to begin
    Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
    running 10s outbound test (client to server) . . . . . 163.84Kb/s
    running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 210.89kb/s
    Your PC is connected to a Cable/DSL modem
    Information: Other network traffic is congesting the link

    Επιβεβαιώνει κανείς?Υπάρχει καμμιά περίπτωση να παίζει ρόλο το πρωτόκολλο του Modem?

  5. #20
    Εγγραφή
    05-01-2004
    Περιοχή
    ἐν Πάτραις
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.139
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6Mbps / 950kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    13(dB) / 33.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρε παιδιά, επειδή τώρα το πρόσεξα, έχουμε ανοίξει 3-4 threads για το ίδιο DSLAM. Δε λέω δίκιο όλοι έχουμε (είμαι απο τους παλιότερους σ' αυτο και το ξερω καλά το πρόβλημα), αλλά ας σεβαστούμε και λίγο το έρημο το forum. Aν για κάθε DSLAM ανοιγόταν 4 threads τί θα γινόταν;
    Περα απο την επιβαρυνση στη βάση , χανεται κάθε χρονική συνέχεια και κάθε δυνατότητα παρακολουθησης.

    Θα προτεινα λοιπόν στους υπευθυνους τη δημιουργία ξεχωριστων threads για το κάθε DSLAM που θέλει να εκφρασει αποψη καποιο μέλος, μεσα στη ενότητα "ΑDSL OTE".

    Φτανει οι τίτλοι των threads να είναι ομοιόμορφοι και κατατοπιστικοι. Ισως θα μπορούσε να γίνει και ομαδοποίηση γεωγραφικά. Τα υπαρχοντα σχετικα threads μπορουν να αλλαξουν τίτλο και να συγχωνευτουν.

    Επί του θέματος τώρα, έχουμε φτασει στο σημειο 200Kbps να τα θεωρούμε ικανοποιητικά, μπροστα σε χειρότερα που εχουμε δει! Τη λέξη "αναβάθμιση" εγω δε θέλω να την ακούω, διότι εχω καταλάβει ότι αφορά βασικά την προσθήκη επιπλεον χρηστών (πορτών) και όχι την ουσιατική μεγεθυνση του b/w που διατίθεται στο aDSL.

  6. #21
    Εγγραφή
    02-11-2004
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Altec Telecoms
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    USR 9106
    Παιδια και με μενα χαλι μαυρο! Σε intracom dslam ειμαι και εχει πεσει η ταχυτητα το ping ειναι χαλια 988 συνηθως αστα να πανε! Λεω για καμια ομαδικη μη πληρωμη λογαριασμων να δουμε μετα θα τα φτιαξει ο πΟΤΕ ή οχι? Παρεπιπτωντος μενω Ν. Φιλαδελφεια και εχω prob...

  7. #22
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.236
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    Angry
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από del_ahmettt
    Ρε παιδιά, επειδή τώρα το πρόσεξα, έχουμε ανοίξει 3-4 threads για το ίδιο DSLAM. Δε λέω δίκιο όλοι έχουμε (είμαι απο τους παλιότερους σ' αυτο και το ξερω καλά το πρόβλημα), αλλά ας σεβαστούμε και λίγο το έρημο το forum. Aν για κάθε DSLAM ανοιγόταν 4 threads τί θα γινόταν;
    Περα απο την επιβαρυνση στη βάση , χανεται κάθε χρονική συνέχεια και κάθε δυνατότητα παρακολουθησης.

    Επί του θέματος τώρα, έχουμε φτασει στο σημειο 200Kbps να τα θεωρούμε ικανοποιητικά, μπροστα σε χειρότερα που εχουμε δει! Τη λέξη "αναβάθμιση" εγω δε θέλω να την ακούω, διότι εχω καταλάβει ότι αφορά βασικά την προσθήκη επιπλεον χρηστών (πορτών) και όχι την ουσιατική μεγεθυνση του b/w που διατίθεται στο aDSL.
    εχεις απολυτο δικιο, αλλα καπου πρεπει να γκριναξουμε, οκ εχω παρει τηλ και τη μαμα μου, αλλα τι να πω εδω και ενα μηνα ΣΕΡΝΟΜΑΣΤΕ. Χθες εκανα δοκιμες με νετκαρτα και οι ταχυτητες παραμενουν οι ιδιες... 240 μαξιμουμ (με 384)!!!! Βεβαια κατα μεσο ορο 18-22 ΚΒ/s με 256ρα .....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leasedline : 04-03-05 στις 11:42.
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  8. #23
    Εγγραφή
    05-01-2004
    Περιοχή
    ἐν Πάτραις
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.139
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6Mbps / 950kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    13(dB) / 33.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leasedline
    εχεις απολυτο δικιο, αλλα καπου πρεπει να γκριναξουμε,...
    Καλοπροαίρετα πάντως έκανα την κριτική! :-) Aπλως αν ανοίγοντε σκορπια threads χάνεται η συνοχή. Μπορούμε να γραφουμε ότι θέλουμε σ' αυτό το thread


    οκ εχω παρει τηλ και τη μαμα μου, αλλα τι να πω εδω και ενα μηνα ΣΕΡΝΟΜΑΣΤΕ. Χθες εκανα δοκιμες με νετκαρτα και οι ταχυτητες παραμενουν οι ιδιες... 240 μαξιμουμ (με 384)!!!! Βεβαια κατα μεσο ορο 18-22 ΚΒ/s με 256ρα .....
    Εγώ πάντως έχω διαπιστώσει ότι τον τελευταίο 1-1,5 μήνα υπαρχουν βελτιωτικές τάσεις - προσέξτε όχι βελτίωση! Eπειδή και εγώ εχω 256άρα (με NetKey) αρκετούς μήνες τώρα, έχω προσέξει ότι τελευταία η γραμμή «τελικάρει» στη Forthnet και όχι στο DSLAM. Tαχύτητες της τάξης των 32-33ΚΒ/s δεν είναι πλέον σπάνιες ακόμη και απο το mule!

    Ίσως να έχουν «χαλαρώσει» λίγο οι power users, ίσως να εχει δοθεί και λίγο περισσότερο b/w προς τον ΒΒRAS...

  9. #24
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.236
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    εμενα διαρκως το προβλημα μου ειναι ενα, οταν ανοιγω το DC++ σερνονται ολα ανεξαρτητως με το ποσο ανεβοκατεβαζει (η αφηνω να ανεβοκατεβαζει) to DC++. Αν το κλεισω κατι γινεται αλλα και παλι το συνολο στη συνδεση δε το βλεπω να ξεπερνα ευκολα τα 22 !

    Σημ. και γω με χιουμοριστικη διαθεση σου απαντησα....
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-09, 18:13
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-07, 21:01
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-05, 08:59
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-04, 01:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας