Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    22-04-2014
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Έχω pstn γραμμή τηλεφωνική γραμμή και 24άρα adsl και μόντεμ ρούτερ το ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η 108NS (ΑΝΝΕΧ Α)
    Όμως αργεί να συνδεθεί στο ίντερνετ, αφού ανοίξω τον υπολογιστή. κάνει και 2-3 λεπτά. γενικά δεν εμπνέει σιγουριά.

    υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για καλύτερο και πιο σίγουρο μόντεμ ή μόντεμ - ρούτερ; δε με ενδιαφέρει τόσο το ασύρματο.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το μοντεμ ειναι ανοιχτο συνεχεια (24/7)η το ανοιγεις οταν ανοιξεις και το pc?

  3. #3
    Εγγραφή
    22-04-2014
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    τώρα που το λες...
    το ανοίγω πριν ανοίξω το pc!
    (400 ευρώ μου ήλθε η ΔΕΗ... 60 ευρώ+φπα οι χρεώσεις ανανεώσιμων πηγών ενέργειας! ότι μπορούμε να κλείνουμε τελείως θα το κλείνουμε τελείως!)

  4. #4
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Τι λεφτά μπορείς να διαθέσεις για modem/router;

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καταλαβαινω ... χτες μου ελεγε αλλος εδω (οχι απο ιντερνετ) που τους ηρθε & 450 η δεη
    χμμμμ , θα την παθω και εγω ... εχω 24/7 το μοντεμ επανω και το pc

    Κοιτα ειναι φυσιολογικο ... και αλλο μοντεμ να παρεις μπορει να αργησει και αυτο να κλειδωσει γιατι στο ανοιγμα χρειαζεται να κανουν καποια προεργασια αναγνωρηση γραμμης
    Επισης μερικα χρειαζεται να κανει γεμισμα και το CPU και ειναι πιο αργα (πρωτα πριν κλειδωσει με την γραμμη)

    Για να γλυτωσεις λεφτα σε μοντεμ πηγαινε στο ZTE να βρεις μια τετοια σελιδα 37
    https://www.ote.gr/documents/10280/6...8-95e215d98b6e
    και βαλε το στο adsl 2 plus και anex Α
    Αυτο θα υποχρεωσει το μοντεμ να μην ψαχνει τι θα χρειαστει αλλα κατ 'θειαν θα κλειδωσει σε οτι χρειαζεται ... μπορει να γλυτωσεις κανα λεπτο

    Τωρα αν επιμενεις για αλλο μοντεμ αν εισαι με οτε αυτο ειναι το πιο φτηνο
    http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w896...n-p-PER.612412
    και πολυ καλες κριτικες
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...BB%CE%B9%CE%BF
    και αν εισαι με αλλον παροχο δες και αυτο
    http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n10-b1...a-p-PER.616231

    Αλλα ξαναλεω και αλλο να παρεις επειδη υποχρεωτικα κανουν αναγνωριση γραμμης ολα εκει παιζουν 2-4 λεπτα ... και δεν θα κλειδωνει σε δευτερολεπτα σχεδον κανενα

  6. #6
    Εγγραφή
    22-04-2014
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    H γραμμή μου είναι πλέον OTE pstn/24dsl. Ποιο μόντεμ ρούτερ της avm/fritz (pstn/annex a) μπορεί να δεχτεί σύνδεση isdn τηλεφωνικών συσκευών;

    Κάπου αλλού , σε άλλο άρθρο, είπαν ότι οι isdn τηλεφωνικές συσκευές δε λειτουργούν σε pstn γραμμή. με κανένα μόντεμρούτερ της fritz μπορεί να γίνει κάτι;

    Έχω ένα παλιό μόντεμ ρούτερ fritz 7140 (? από hol ή ΟΤΕ) annex b. Μπορεί αυτό να μετατραπεί σε annex a... να λειτουργήσει σε pstn γραμμή - και να δεχτεί και isdn τηλεφωνικές συσκευές;

    αυτό εδώ, θα λειτουργήσουν οι isdn τηλεφωνικές συσκευές μου (σε γραμμή πλέον pstn);
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος doki : 05-06-15 στις 01:48.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Το 7360 που έχω εγώ είναι και annex A και annex B(isdn), όπως και πολλά ρούτερ της αγοράς...
    Για αυτό που ρωτάς δε γνωρίζω, αλλά αν στείλεις ένα mail στην τεχνική υπηρεσία της αντιπρωσοπείας support@amy.gr θα σου απαντήσουν εντός της ημέρας...απλά ενημέρωσέ μας!

    Πάντως το 7490 είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.

  8. #8
    Εγγραφή
    14-07-2008
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Η δεη δεν ανεβαινει απο το router παντως. Αν το εχεις ανοιχτο 24 ωρες το 24ωρο, αντε να σου κοστιζει 2 ευρω το μηνα το ρευμα που θα καψει.
    Θα σου προτεινα, πρωτου αγορασεις νεο, να δοκιμασεις να κανεις reset με οδοντογλυφιδα αυτο που εχεις. Επισης ισως να λυθει το προβλημα βαζοντας καρφωτες ip στον υπολογιστη σου (αν δε λυθει με reset)

  9. #9
    Εγγραφή
    22-04-2014
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Από την τεχνική υποστήριξη του fritz μου είπαν ότι γίνεται, δέχεται συσκευή isdn στη θύρα isdn του fritz7490 (σε pstn γραμμή), γιατί λειτουργεί σαν τηλεφωνικό κέντρο. Τους επισήμανα ότι έχω pstn γραμμή και θέλω να συνδέσω isdn τηλεφωνική συσκευή στη θύρα FON So, περιμένοντας να δουλέψει, νομίζω ότι το κατάλαβα καλά - κι αυτοί το ίδιο. Είπαν "ναι θα δουλέψει".

    θα περιμένω 2-3 μήνες, για να κατέβει η τιμή και λέω να το χτυπήσω!
    (και να είναι international edition)

    - - - Updated - - -

    Δεν αντέχω άλλο τη δεη, 398 ευρώ το β δίμηνο, 300 το πρώτο! 60τόσα ευρώ το διμηνιαίο μερίδιό μου (6 φορές το χρόνο=360 ευρώ!!!) στη συμβολή για καθαρότερο αέρα (τέλος ανανεώσιμων μορφών ενέργειας); Οι άνθρωποι έχουν ξεφύγει τρομακτικά, οργουελιανά!! Αλλά και πάλι, το "καθαρό" ρεύμα, πανάκριβο είναι. Τώρα τελευταία ακρίβυνε 5%. πήρα εγώ αύξηση 5%; Έτσι θα κλείνω όλες τις συσκευές , βγάζοντας το πολύπριζο από την πρίζα! τουλάχιστον 10 ευρώ το μήνα θα γλιτώσω! Αν καθίσει κάποιος να μετρήσει λαμπάκια αναμμένα στο κίτρινο, στο πράσινο, στο κόκκινο, σε ένα σπίτι με ίντερνετ και δυο υπολογιστές + ψυγεία/κουζίνες/θερμοσίφωνα κλπ κλπ (μόνο λαμπάκια) φτάνει σε διψήφια νμούμερα

  10. #10
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν νομιζω να πεσει η τιμη του για αρκετους μηνες (εκτος αν το βρεις απο εξωτερικο)
    απλα κοιτα να βρεθει καμια προσφορα σε αυτον το καιρο
    http://www.techstores.gr/modem-route...zbox-7490.html

  11. #11
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Στο ebay πάντως το βρίσκεις...και εγώ το 7360 από ebay το πήρα, 80 ευρώ!

  12. #12
    Εγγραφή
    22-04-2014
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Όσα βλέπεις στο σκρουτζ στα 250 είναι με γερμανικό interface. Όσα είναι στα +30 είναι με international interface. Αυτό από σημερινή μου έρευνα (το παραγγέλνουν αυτοί, μάλλον μέσω idealo.de!!). Aπό παλιότερη εμπειρία μου σε μια fritzcard usb, δεν υποστήριζε ελληνικά σε αποστολή sms text. Τελοσπάντων καλό δείχνει αλλά υπερτιμημένο. Στα reviews γενικά δεν παίρνει 5. Είναι στο 4 με 4,5. κι ίσως έχει θεματάκι με το usb3. Διακρίνεται περισσότερο σαν τηλεφωνικό κέντρο.
    Εδώ λέμε να κάνουμε οικονομία... δεν είναι καιρός να τα δίνουμε σε άλλη μια hardware συσκευή, που μάλιστα θα έχει συνεχώς αναμμένα 3-4 λαμπάκια!!!!!!!!!

    - - - Updated - - -

    έχω διαβάσει αρκετά παράπονα χρηστών ότι κάποια fritz στη διετία παρουσιάζουν ζήτημα. πού να τρέχεις για εγγυήσεις κλπ μέσα από ebay! και ιδιαίτερα στα φριτζ πέφτει αρκετό firmware modification. το εμπιστεύεσαι;

  13. #13
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    2-3 λεπτά πάντως δεν είναι τραγικός χρόνος για startup σε ένα ρούτερ. Θέλει να bootάρει, να συγχρονίσει, να κάνει χειραψία, να πάρει IP...
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

  14. #14
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσα βλέπεις στο σκρουτζ στα 250 είναι με γερμανικό interface. Όσα είναι στα +30 είναι με international interface. Αυτό από σημερινή μου έρευνα (το παραγγέλνουν αυτοί, μάλλον μέσω idealo.de!!). Aπό παλιότερη εμπειρία μου σε μια fritzcard usb, δεν υποστήριζε ελληνικά σε αποστολή sms text. Τελοσπάντων καλό δείχνει αλλά υπερτιμημένο. Στα reviews γενικά δεν παίρνει 5. Είναι στο 4 με 4,5. κι ίσως έχει θεματάκι με το usb3. Διακρίνεται περισσότερο σαν τηλεφωνικό κέντρο.
    Εδώ λέμε να κάνουμε οικονομία... δεν είναι καιρός να τα δίνουμε σε άλλη μια hardware συσκευή, που μάλιστα θα έχει συνεχώς αναμμένα 3-4 λαμπάκια!!!!!!!!!

    - - - Updated - - -

    έχω διαβάσει αρκετά παράπονα χρηστών ότι κάποια fritz στη διετία παρουσιάζουν ζήτημα. πού να τρέχεις για εγγυήσεις κλπ μέσα από ebay! και ιδιαίτερα στα φριτζ πέφτει αρκετό firmware modification. το εμπιστεύεσαι;
    Χωρίς να λέω πως διαφωνώ σε όλα όσα λες φίλε doki (γιατί αυτά που λες έχουν μία σαφέστατη λογική), έχω μερικές ενστάσεις. Οντως η τιμή του fritz είναι μεγάλη, όμως σε ebay κλπ μπορείς να το βρεις φθηνά. Πχ εγώ βρήκα το 7360 85 ευρώ σύνολο και νομίζω πως δε θα ξαναχρειαστώ ρούτερ-τηλεφωνικό κέντρο για χρόοονια. Για το firm mod που αναφέρεις, ισχύει αλλά με την εξής υποσημείωση: Μπορείς να το επαναφέρεις ανετότατα στα εργοστασιακά, δεν μπρικάρει σχεδόν με τίποτα. Το διάστημα που προσπαθούσα να ανοίξω stb για iptv του άλλαξα τα φώτα, το έκανα unreachable ένα εκατομμύριο φορές και απλά με λίγο google search το επανέφερα και τώρα λειτουργεί άψογα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-15, 01:19
  2. Πως να κάνω απλή τηλεόραση να συνδέεται στο Ιντερνετ?
    Από kochtgr στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-15, 15:15
  3. [Other] Ο chrome δεν μπορει να συνδεθει στο router interface.
    Από vaggelis7172 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-14, 03:55
  4. Το PC αργεί πολύ να ανοίξει
    Από mondeo στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-14, 15:03
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-14, 14:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας