Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-27 από 27
  1. #16
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο, Κρήτη
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8187/381
    ISP
    Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗΣ
    Router
    USR 9105 + Linksys WRT54G
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Elf Wizard Εμφάνιση μηνυμάτων

    Κοίτα, προσωπικά βρίσκομαι πολύ κοντά στο να συμφωνήσω μαζί σου, αλλά εντάξει, πρέπει να σεβαστούμε το γεγονός, πως πολλοί άνθρωποι προτιμούν ακόμα windows.
    Ακόμα κι αν εγώ θέλω να τους δω μέλη στην κοινότητά μας, δεν θα 'θελα να τους επιβάλλω τη γνώμη μου, ακόμα κι αν μπορούσα.
    Επίσης, πρέπει να λάβουμε υπόψη μας, πως μπορεί κάποιος να 'χει linux στο σπίτι του, αλλά υποχρεωτικά να δουλεύει σε windows στο χώρο του εργοδότη του.
    Γέλασα με το "κοινότητα" γιατί οι χρήστες windows είναι πάρα πολλά εκατομμύρια ανθρώπων (κι εγώ μέσα σ'αυτούς, αν κι όλο και λιγότερο τα 3 τελευταία χρόνια), που το μόνο που τους συνδέει είναι η χρήση ενός λογισμικού που αγοράζουν και μετά υπομένουν τα τερτίπια της Microsoft, παγιδευμένοι στην τσέπη του Μπιλ και των "επιγόνων" του.
    Στην καθομιλουμένη, η λέξη "κοινότητα" χρησιμοποιείται για πιο ενεργές συναθροίσεις ανθρώπων που δουλεύουν όλοι μαζί για ένα κοινό σκοπό (πχ. θρησκευτικές κοινότητες που ο καθένας συνεισφέρει όπως μπορεί, κοινότητες open source λογισμικού που ο καθένας συνεισφέρει με λίγο κώδικα ή ανίχνευση σφαλμάτων - χωρίς βέβαια να πληρώνει ή να πληρώνεται).

    Ανίχνευση σφαλμάτων σε λογισμικό που χρυσοπληρώνεις και μάλιστα βοηθώντας τέτοιες αυτοκρατορίες (η Microsoft δεν είναι δα και ο φτωχός - πλην τίμιος- προγραμματιστής της γειτονιάς μας), μου φαίνεται απαράδεκτη κουταμάρα.

    Πόσο μάλλον που τα τελευταία χρόνια το open source λογισμικό είναι πλέον σε αξιοπρεπή επίπεδα, ακόμα και για τον μέσο χρήστη. Αν αλληλοβοηθιόμασταν προς open source λύσεις λίγο περισσότερο, σε 5-10 χρόνια θα είχαμε εμείς την κυριότητα των PC μας κι όχι η Microsoft (που προς τα κεί το πάει ... να αφαιρέσει δηλαδή κάθε επέμβαση δική μας προς το PC !! ... γιατί θαρείς πως βγήκαν τα vista ? έφεραν καμμιά επανάσταση στα λειτουργικά ?? )

    Sorry που τα "πήρα" λίγο..!! nothing personal ...

  2. #17
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    497
    Downloads
    8
    Uploads
    4
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡ-ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    SAGEM
    Wink
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LuisRoyo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γέλασα με το "κοινότητα" γιατί οι χρήστες windows είναι πάρα πολλά εκατομμύρια ανθρώπων (κι εγώ μέσα σ'αυτούς, αν κι όλο και λιγότερο τα 3 τελευταία χρόνια), που το μόνο που τους συνδέει είναι η χρήση ενός λογισμικού που αγοράζουν και μετά υπομένουν τα τερτίπια της Microsoft, παγιδευμένοι στην τσέπη του Μπιλ και των "επιγόνων" του.
    Φαντάσου να διαφωνούσα κι όλας!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LuisRoyo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην καθομιλουμένη, η λέξη "κοινότητα" χρησιμοποιείται για πιο ενεργές συναθροίσεις ανθρώπων που δουλεύουν όλοι μαζί για ένα κοινό σκοπό (πχ. θρησκευτικές κοινότητες που ο καθένας συνεισφέρει όπως μπορεί, κοινότητες open source λογισμικού που ο καθένας συνεισφέρει με λίγο κώδικα ή ανίχνευση σφαλμάτων - χωρίς βέβαια να πληρώνει ή να πληρώνεται).
    Νομίζω πως έχεις δίκο! Η λέξη κοινότητα αποσύρεται!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LuisRoyo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανίχνευση σφαλμάτων σε λογισμικό που χρυσοπληρώνεις και μάλιστα βοηθώντας τέτοιες αυτοκρατορίες (η Microsoft δεν είναι δα και ο φτωχός - πλην τίμιος- προγραμματιστής της γειτονιάς μας), μου φαίνεται απαράδεκτη κουταμάρα.
    Εδώ θα διαφωνήσω λίγο. Δεν συνεισφέρεις για το συμφέρον της ms. Προσπαθείς να ισχυροποιήσεις λίγο τη θέση των χρηστών.
    2 παραδείγματα, για το τι εννοώ:
    α) κοίτα το μηνιάτικο security newsletter της ms. Η συντριπτική πλειοψηφία των security patch είναι από ιδιώτες. Αν περίμενες μόνο την επίσημη προσπάθεια, τότε.....
    β) κλασσικό παράδειγμα του Mark Russinovich. Αν δεν ασχολούνταν αυτός ν' αποκαλύψει το rootkit της sony, κανένας δε θα 'χε ασχοληθεί με την απομάκρυνση παρόμοιων απαράδεκτων λογισμικών.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LuisRoyo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο μάλλον που τα τελευταία χρόνια το open source λογισμικό είναι πλέον σε αξιοπρεπή επίπεδα, ακόμα και για τον μέσο χρήστη.
    Εδώ αν δε σε πειράζει θα σε υπερκεράσω λίγο. Η προσωπική μου εκτίμηση, είναι πως τα open source προγράμματα είναι όχι απλά αξιοπρεπούς, αλλά εξαίρετης ποιότητας και αυτό που αρέσει ιδιαίτερα στο κόσμο (μιλάω για τους χρήστες, όχι τους προγραμματιστές), είναι η δυνατότητα να γίνουν μέλη της κοινότητάς τους. (συμμετοχή σε forum, διάδοσή τους κλπ.).
    Αυτοί δε που έχουν κάνει θραύση είναι οι γραφίστες της κοινότητάς μας. Έχει κάνει τρομερή εντύπωση, το πέρασμα απ' το ασκητικό interface στα state of the art graphics των open source προγραμμάτων.
    Μου 'χε κάνει τρομερά δυσάρεστη εντύπωση, σ' ένα Αμερικάνικο newsletter που 'μουν γραμμένος, ένα λιβελογράφημα εναντίον του οpen sourcing.
    Στο αμέσως επόμενο
    newsletter , ο εκδότης του, έδινε εξηγήσεις και μοίραζε συγνώμες στους αναγνώστες του, γιατί είχε κατακλιστεί από mail διαμαρτυρίας, των αναγνωστών του!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LuisRoyo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αλληλοβοηθιόμασταν προς open source λύσεις λίγο περισσότερο, σε 5-10 χρόνια θα είχαμε εμείς την κυριότητα των PC μας κι όχι η Microsoft (που προς τα κεί το πάει ... να αφαιρέσει δηλαδή κάθε επέμβαση δική μας προς το PC !! ... γιατί θαρείς πως βγήκαν τα vista ? έφεραν καμμιά επανάσταση στα λειτουργικά ?? )
    Μα δεν διαφωνούμε!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LuisRoyo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry που τα "πήρα" λίγο..!! nothing personal ...
    Μπα! Κανένα πρόβλημα!
    Αν δεν ανάψουν λίγο τα αίματα, δε φχαριστιέσαι συζήτηση!

    Speak "Friend" and enter, or...

  3. #18
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε τόσο εγκαθιστώ κανένα προγραμματάκι που συνήθως το απεγκαθιστώ αμέσως .
    Εκτος οτι φορτωνεις την registry, οπως προηγουμενως αναφερθηκε, φορτωνεις και το MFT του συστηματος αρχειων. Αυτο καθυστερει πολυ το συστημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα μου ( που αν ήταν σε XP θα το είχα λύσει ) είναι ότι χωρίς λόγο , όταν έχω κάνει απενεργοποίηση και το ανοίξω , σχεδόν κάθε φορά είτε αργεί να ανοίξει ( στο msconfig έχω αφήσει μόνο το Windows Defender και το RocketDOck ) αλλά δεν έχει ιούς ( το έλεγξα ) είτε απλά βγάζει την γνωστή μπλε οθόνη για κλασματα του δευτερολέπτου και επανεκκινεί ! Αν διαλέξω "Οι τελευταίες γνωστές ρυθμίσεις" μετά ξεκινάει κανονικά !
    Τι μπορεί να φταίει ?
    Το προβλημα δεν αναφερεις ποτε ξεκινησε.
    α) το εκανε απο την αρχη;
    β) παρουσιαστηκε μετα απο κατι; -Αν ναι τοτε βρηκες τι φταιει.

    Και πως ελεγξες για ιους; Με τι; Με προγραμματα που τους προσπερνουν;
    Για μενα κατι φταιει σε επιπεδο driver, κατι παει να φορτωσει και σφαλει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά αυτό που ρωτάω στο τίτλο το έψαξα στην ιστοσελίδα και είδα ότι και αλλοι είχαν Blue Screen of death ... έτσι ! Το γελοίο είναι ότι φτιάχνει από μόνο του μετα! Αλλά όχι αυτόματα !
    Τι λεει ο τιτλος;
    Αφου λοιπον κανει BSOD για πλακα τοτε ειναι γελοιο προβλημα και φυσικα δεν φτιαχνει αυτοματα αφου ειναι τοσο γελοιο που του αρεσει, σπαει πλακα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από registry ξέρω ( και έχω hackάρει το aero χωρίς προβλήματα , μη βιαστείτε να κάνετε post! ) και πιστεύω ότι είναι τόσο πρωτόγονο που καταντάει αστείο .
    Ποτε μα ποτε μην αρνεισε μια απαντηση εστω και αν ηδη την γνωριζεις. Αποτρεπεις τους αλλους να απαντησουν.
    Ετσι δειχνεις οτι δεν θελεις βοηθεια μιας και ξερεις περισσοτερα απο τους αλλους που θα απαντησουν. Δειχνεις οτι απλα μιλας με τον εαυτο σου και βρισκεις μονος σου την λυση.
    Αυτο εδειξε η στροφη προς το λινουξ. Αλλά μαλλον δειχνει οτι δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.

    Και ποτε μα ποτε μην θεωρεις κατι δεδομενο, για πολλους η registry ειναι κατι που δεν το ξερουν ή φοβουνται.
    Επισης κανενας δεν γεννηθηκε γνωστης, οσο ζουμε μαθαινουμε, ακομα και συ θα ανακαλυψεις περισσοτερα στο μελλον, αλλιως θα θεωρεισε στασιμος.

    Για να μην παρεξηγηθεις να σου πω οτι το ιδιο εχω κανει πολλακις. Ειναι στο στυλ μου, μπορει να μην το εννοω αλλά ο αλλος που με διαβαζει του φαινεται οτι ειμαι ενας υπεροπτης που κανει ερωτησεις μονο και μονο για να τις απαντησει.
    Τελος δεν απευθυνεται σε σενα προσωπικα, ειναι απλα μια παρατηρηση/συμβουλη που ηθελα να την κανω πρωτα στον εαυτο μου και υστερα σε ολους οσους διαβασουν αυτα που εγραψα.
    Γιατι αλλιως να το λες, αλλιως να το γραφεις.

    ΥΓ. ακομα και ο τιτλος του νηματος ειναι καπως. Καλυτερα να εβαζες: Δεν εκκινει σωστα με τα Vista, καμια ιδεα; ή Προβλημα εκκινησης λειτουργικου Vista, κτλ.
    Αλλά "BSOD για πλακα" προτρεπει σε νημα για σφαξιμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 13-10-07 στις 10:36.

  4. #19
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων

    ΥΓ. ακομα και ο τιτλος του νηματος ειναι καπως. Καλυτερα να εβαζες: Δεν εκκινει σωστα με τα Vista, καμια ιδεα; ή Προβλημα εκκινησης λειτουργικου Vista, κτλ.
    Αλλά "BSOD για πλακα" προτρεπει σε νημα για σφαξιμο.
    Thanks !Δεν ήθελα με τίποτα να φανώ υπερόπτης αφού ξέρω ότι οι παρά πολλοί στο forum είτε ασχολούνται πολλά χρόνια με pC ή το έχουν σπουδάσει ! Εγώ εδώ και δυο και κάτι χρόνια ασχολούμαι !
    Οταν έλεγα ότι ξέρω από registry εννοώ τα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΒΑΣΙΚΑ ( πιο βασικά δεν γίνεται ) .
    Τον τίτλο δεν τον πολυσκέφτηκα να πω την αλήθεια . Ηθελα να είναι πρωτότυπο !
    Από Windows ξέρω αρκετά , αλλά πράγματα που αφορούν την εκκίνηση λειτουργικού και την βαθιά εγκατάσταση προγραμμάτων ( δηλαδή στην registry ) ξέρω επίσης τα βασικά ώστε να μη τα θαλασσώσω ! Όσο για το Linux , το έβαλα στο Wubi ( αυτό που έχω γραψει στην πρώτη σελίδα ) γιατί απλά φοβάμαι την κατάτμηση δίσκου που έκανα στο παλιό κομπιούτερ !Εχω δοκιμάσει αρκετές διανομες και απλά δεν μου άρεσαν εκτός από το Ubuntu .

    Τώρα για αυτά που μου προτείνεις .
    Oι drivers έχουν σίγουρα πρόβλημα γιατί είχα πρόβλημα στη εγκαταστάση τους από το cd που μου έδωσαν . Το nero που μου έδωσαν δεν ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ και εμεινε στην Προσθαφαίρεση Προγραμματων όπως και το παιχνίδι που πήγα να βάλω αργότερα το Quake 4 ( γενικά η εγκατάσταση ορισμένων είναι προβληματική ) .
    Το MFT είναι ένα αρχείο στο στο C:\ ( Όταν κάνω defragmentation το βλέπω κάθε τόσο γιατί δεν επιτρέπει πρόσβαση . Καθαρίζεται με πρόγραμμα ;
    Το πρόβλημα αυτό με την μπλε οθόνη εμφανίστηκε ξαφνικά . Δεν θυμάμαι να έκανα κάτι . Τα πρόγραμματα αυτά που λεω είναι κυρίως open source που βρίσκω στο sourceforge.net .
    Τo πρόβλημα μου είναι ότι στα XP που είχα για ενάμιση χρόνο δεν είχα ποτε μα ποτέ μπλε οθόνες .Και σε εκείνα τους είχα αλλάξει τα φώτα , ενώ τα Vista τα προσέχω όσο μπορω .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος flamelab : 13-10-07 στις 15:34.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  5. #20
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    497
    Downloads
    8
    Uploads
    4
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡ-ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    SAGEM
    Wink
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτος οτι φορτωνεις την registry, οπως προηγουμενως αναφερθηκε, φορτωνεις και το MFT του συστηματος αρχειων. Αυτο καθυστερει πολυ το συστημα.
    Πολύ ενδιαφέρον! Δεν το 'ξερα!
    Είχα παρατηρήσει βέβαια (πριν τη καθιέρωση του ntfs), ότι σε fat32 καθυστερούσε αν είχε πολλά αρχεία, αλλά με τα ntfs, δεν ξαναείχα αυτό το πρόβλημα κι έτσι δε γνώριζα την ύπαρξή του!

    Επειδή βρήκα πολλές σελίδες για το mft των ntfs και μάλλον έχω πολύ διάβασμα μπροστά μου, μήπως θα μπορούσες να μας πεις μερικές γρήγορες συμβουλές;

    Tι συμφέρει τον χρήστη;
    Προφανώς να 'χει όσο λιγότερα αρχεία στο filesystem του;
    Αν έχει πολλά, καθυστερεί μόνο στην εκκίνηση, ή καθόλη τη διάρκεια της εργασίας του;
    Όταν ξεκινάς, διαβάζονται όλα τα ntfs formated partitions ή μόνον το bootable;
    Να σου πω, γιατί σε ρωτάω. Αν πρέπει οπωσδήποτε να 'χεις κάποια αρχεία αξιοσέβαστου αριθμού (πχ. έναν μεγάλο αριθμό free graphics για webmasters), αν δεν τα 'χεις στο κύριο partition, αλλά σε κάποιο άλλο, βοηθάει καθόλου;
    Αν σβήσεις τα περιττά αρχεία κερδίζεις τίποτα; (ρωτάω επειδή διάβασα, πως δε γίνεται mft defragmentation).
    Aν αντί να ρίξεις τ' αρχεία σου, χύμα σ' έναν υποκατάλογο, φτιάξεις ένα virtual drive (με truecrypt ή κάνοντας τα ISO) και κάνεις mount όταν τον χρειαστείς, κερδίζεις τίποτα;

    Sorry Patentman, για τον καταιγισμό ερωτήσεων, αλλά το κατέχεις το θέμα.
    Για μένα είναι εντελώς σκοτεινό ακόμα.

    Speak "Friend" and enter, or...

  6. #21
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Elf Wizard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry Patentman, για τον καταιγισμό ερωτήσεων, αλλά το κατέχεις το θέμα.
    Για μένα είναι εντελώς σκοτεινό ακόμα.[/COLOR]
    Συμφωνώ . Δεν ήξερα και εγώ τι είναι .
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  7. #22
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    flamelab και παλι συγγνωμη για την κατα τροπον επιθεση αλλά πιο πολυ ειναι σαν συμβουλη για ενα φορουμ.
    Απο την απαντηση σου φαινεται αν εισαι υπεροπτης ή οχι.

    Τωρα για τα Vista απο οτι ακουω ειναι μαλλον νωρις. Δεν θα τα εβαζα ετσι και αλλιως γιατι σε beta που τα ειδα δεν ειδα κατι ενδιαφερον παρα να μπερδευουν με τις διαφοροποιησεις τους. Ασε που γιατι να χασω σε ταχυτητα οταν μπορω και τρεχω SP1.

    Ομως να επιχειρισεις να κανεις μια καθαρη εγκατασταση ή μεσω recovery για να δεις εαν ο φορητος που αγορασες ειναι λειτουργικος ή μη. Μην χασεις την εγγυηση ετσι τσαμπα.

    Elf Wizard, κανε αναζητηση στο φορουμ. Ενα νημα που θυμαμαι ειναι αυτο: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=42148
    Υπαρχουν ομως και πολλα αλλα ενδιαφεροντα.
    Σε γενικες γραμμες αφηνεις το partition του λειτουργικου αθικτο και ολα τα προγραμματα τα εγκαθιστας σε αλλο partition. Τον αποθηκευτικο χωρο σε αλλο και την εικονικη μνημη σε αλλο.
    Αυτο ειναι το ιδανικο.
    Σε FAT32 δεν υπαρχει τετοιο προβλημα, αλλά μειονεκτει αλλου (οχι σε ταχυτητα παντως).

  8. #23
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    497
    Downloads
    8
    Uploads
    4
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡ-ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    SAGEM
    Wink
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων

    Elf Wizard, κανε αναζητηση στο φορουμ. Ενα νημα που θυμαμαι ειναι αυτο: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=42148
    Υπαρχουν ομως και πολλα αλλα ενδιαφεροντα.
    Σε γενικες γραμμες αφηνεις το partition του λειτουργικου αθικτο και ολα τα προγραμματα τα εγκαθιστας σε αλλο partition. Τον αποθηκευτικο χωρο σε αλλο και την εικονικη μνημη σε αλλο.
    Αυτο ειναι το ιδανικο.
    Σε FAT32 δεν υπαρχει τετοιο προβλημα, αλλά μειονεκτει αλλου (οχι σε ταχυτητα παντως).
    THANKS Patentman!!!

    Speak "Friend" and enter, or...

  9. #24
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παρακαλω.
    Δωσε προσοχη οτι δεν παιζει μονο ρολο ποσα αρχεια εχεις αλλά και ποσες μετακινησεις εκανες, ποσες διαγραφες εκανες. Ολα καταχωρουνται και ολα καταλαμβανουν χωρο (κατακερματιζοντας τελικα το MFT) αλλά και μεγεθος αρχειου το οποιο πρεπει να διαβαστει, και τα δυο συμβαλουν στο να καθυστερει η αποκριση του συστηματος αρχειων.

    Καπου ειχα βαλει καποια σχετικα λινκ απο την KB της MS.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 13-10-07 στις 22:55.

  10. #25
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    497
    Downloads
    8
    Uploads
    4
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡ-ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    SAGEM
    Wink
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρακαλω.
    Δωσε προσοχη οτι δεν παιζει μονο ρολο ποσα αρχεια εχεις αλλά και ποσες μετακινησεις εκανες, ποσες διαγραφες εκανες. Ολα καταχωρουνται και ολα καταλαμβανουν χωρο (κατακερματιζοντας τελικα το MFT) αλλά και μεγεθος αρχειου το οποιο πρεπει να διαβαστει, και τα δυο συμβαλουν στο να καθυστερει η αποκριση του συστηματος αρχειων.
    Στο δικό μου δηλαδή, θα γίνεται χαμός!

    Τον αποθηκευτικό χώρο και τα page files τα 'χω σε διαφορετικά partitions. Θα βάλω και τα προγράμματα, όπως μου είπες (τουλάχιστον στο επόμενο φορμάρισμα. Στο τωρινό, ή κατάσταση είναι μάλλον αθεράπευτη).


    ΤΗΑΝΚΣ again Patentman!

    Speak "Friend" and enter, or...

  11. #26
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα καταχωρουνται και ολα καταλαμβανουν χωρο (κατακερματιζοντας τελικα το MFT) .
    Δηλαδή στο τελος καταλήγουμε με πρόβλημα !
    Υ.Γ.Στο ubuntu που τρέχω εδώ και δύο μέρες δεν είδα κανένα από τα προβλήματα των vista ! εγκατέστησα το 3d περιβάλλον και έγινε ακόμα καλύτερο !
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  12. #27
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ενάς καλός τρόπος να ξεκινήσεις είναι να δείς τι είναι αυτό που κάνει την μπλέ όθονη,
    Στα xp πας δεξί κλικ στο υπολογιστής μου, properties, advaced, startup and recovery, και κάνεις uncheck το automaticaly restart
    Στα vista αυτο θέλει απλά ενα δυο κλίκ παραπάνω, (στο αριστερό μενου έχει κάτι που λεει επιλογές για προχωρημένους)

    Στην οθόνη συνήθως αναφέρει τον λόγο, το αρχείο που φταίει και κάποια νουμεράκια

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. ΟΤΕ 24mbps (μαλλον πλακα κανετε)
    Από thanas83 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-08, 03:20
  2. Πλακα μας κανει η Τελλας ?
    Από Stardusted στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-07, 10:24
  3. Λύτρα για αρχεία ομήρους (δεν είναι πλάκα)
    Από Philip_ στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-05, 08:02
  4. Μας δουλεύει ή κάνει πλάκα???
    Από giwrgosth στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-05, 00:55
  5. Για να πάθετε πλάκα, διαβάστε εδώ...
    Από akis27 στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-04, 14:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας