Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    25-06-2005
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Λοιπόν έχω νεότερα.
    το πρωί πήγα στον κεντρικό κατανεμητή και συθνομίλησα με τον προιστάμενο του τεχνικού τμήματος του οτε.
    υποστηρίζει πως δέν υπάρχει πρόβλημα στο καλώδιο αλλά το πρόβλημα εντοπίζετε στο όριο της 4νετ κα;ι στην πόρτα του dslam.
    κανονικά επρεπε να κλείσει την βλάβη απο μέρους του αλλά καθότι εξυπηρετικός κάλεσε την 4νετ και αφού περίμενε και εκείνος 50 λεπτά στην αναμονή και συνδεσεις απο τον εναν στον άλλον(το σηκώνε ο ενας και έλεγε δεν είμαι υπέθυνες μισο να σας συνδέσω με αλλον) κατάφερε και βρήκε τον αρμόδιο και του εξήγησε οτι το πρόβλημα εντοπίζετε στο οριο της 4νετ και να δωσουν το οκ για αλλαγη και θα την κανει σε 5 λεπτά.
    το τηλεφωνο σε ανοικτή ακρόαση, που σημένει οτι άκουγα και εγώ.
    ε λοιπον ξέρετε την απάντηση της 4νετ? ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΟΡΙΟ
    ΑΥΤΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ με έκανε έξαλο και πήρα το λεωφορείο και πήγα αμέσως ατθίδων.
    Μίλησα με τον υπεύθυνο του προβλήματος και μου είπε οτι θα πάει κάποιος στο α/κ να το ελένξει.
    γυρίζω σπίτι και βλέπω το τηλεφωνο κομμένο και adsl down.
    κατα τις 13:15 επανήλθαν ολα συνχρονίζω στα 20,080,000 margin 7 attenuation 15
    σηκώνω να πάρω τηλέφωνο όλα μια χαρά καμια αποσύνδεση και το margin βραχος στα 7.
    στις 14:00 με πέρνει κάποιος απο 4νετ και μου λέει πήγαμε στο α/κ δεν διαπιστώσαμε κάτι και πα΄λι βλεπουμε το βραχυκυκλωμα.
    ΕΠΙΣΗΣ μου λέει ειναι φυσιολογικό να εχετε τέτια φενόμενα αφού απέχετε 6 χιλιόμετρα απο το dslam.
    αρπάζομε εγώ και άρχισα να λέω πως εχω 15 attenuation και απέχω απο το a/k μονο εναν δρόμο σινολο 900 μέτρα και πως γινετε να συνχρονίζω στα 22100 παντα και να μου λέτε οτι απεχω 6 χιλ.
    τεχνικός είστε? γιατι αν είστε να πατε να παραδώσετε το πτυχίο σας.
    μου ζήταγε μετά 10000 συγνώμη.
    και κλέινουμε το τηλέφωνο συμφωνόντας να με καλέσει αυριο να δουμε πως θα εξελιχθεί.
    ε δεν προλαβένω να κλέισω το ακουστικό και πεφτει η adsl και πάλι τα ίδια.
    ΕΛΕΟΣ
    τι άλλο να κάνω ρε παιδιά. ΕΛΕΟΣ
    κανας εμπειρός να με βοηθήσει?
    εσωτερικό πρόβλημα δεν πέζει (στο σπίτι) καθότι ελένχθηκε και ειναι οκ. μαλλιστα απο την ίδια την 4νετ 2 φορές .

    Είμαι σε απόγνωση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος metkosas : 22-10-07 στις 15:12.

  2. #17
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.331
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από metkosas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν έχω νεότερα.
    το πρωί πήγα στον κεντρικό κατανεμητή και συθνομίλησα με τον προιστάμενο του τεχνικού τμήματος του οτε.
    υποστηρίζει πως δέν υπάρχει πρόβλημα στο καλώδιο αλλά το πρόβλημα εντοπίζετε στο όριο της 4νετ κα;ι στην πόρτα του dslam.
    κανονικά επρεπε να κλείσει την βλάβη απο μέρους του αλλά καθότι εξυπηρετικός κάλεσε την 4νετ και αφού περίμενε και εκείνος 50 λεπτά στην αναμονή και συνδεσεις απο τον εναν στον άλλον(το σηκώνε ο ενας και έλεγε δεν είμαι υπέθυνες μισο να σας συνδέσω με αλλον) κατάφερε και βρήκε τον αρμόδιο και του εξήγησε οτι το πρόβλημα εντοπίζετε στο οριο της 4νετ και να δωσουν το οκ για αλλαγη και θα την κανει σε 5 λεπτά.
    το τηλεφωνο σε ανοικτή ακρόαση, που σημένει οτι άκουγα και εγώ.
    ε λοιπον ξέρετε την απάντηση της 4νετ? ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΟΡΙΟ
    ΑΥΤΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ με έκανε έξαλο και πήρα το λεωφορείο και πήγα αμέσως ατθίδων.
    Μίλησα με τον υπεύθυνο του προβλήματος και μου είπε οτι θα πάει κάποιος στο α/κ να το ελένξει.
    γυρίζω σπίτι και βλέπω το τηλεφωνο κομμένο και adsl down.
    κατα τις 13:15 επανήλθαν ολα συνχρονίζω στα 200800 margin 7 attenuation 15
    σηκώνω να πάρω τηλέφωνο όλα μια χαρά καμια αποσύνδεση και το margin βραχος στα 7.
    στις 14:00 με πέρνει κάποιος απο 4νετ και μου λέει πήγαμε στο α/κ δεν διαπιστώσαμε κάτι και πα΄λι βλεπουμε το βραχυκυκλωμα.
    ΕΠΙΣΗΣ μου λέει ειναι φυσιολογικό να εχετε τέτια φενόμενα αφού απέχετε 6 χιλιόμετρα απο το dslam.
    αρπάζομε εγώ και άρχισα να λέω πως εχω 15 attenuation και απέχω απο το a/k μονο εναν δρόμο σινολο 900 μέτρα και πως γινετε να συνχρονίζω στα 22100 παντα και να μου λέτε οτι απεχω 6 χιλ.
    τεχνικός είστε? γιατι αν είστε να πατε να παραδώσετε το πτυχίο σας.
    μου ζήταγε μετά 10000 συγνώμη.
    και κλέινουμε το τηλέφωνο συμφωνόντας να με καλέσει αυριο να δουμε πως θα εξελιχθεί.
    ε δεν προλαβένω να κλέισω το ακουστικό και πεφτει η adsl και πάλι τα ίδια.
    ΕΛΕΟΣ
    τι άλλο να κάνω ρε παιδιά. ΕΛΕΟΣ
    κανας εμπειρός να με βοηθήσει?
    εσωτερικό πρόβλημα δεν πέζει (στο σπίτι) καθότι ελένχθηκε και ειναι οκ. μαλλιστα απο την ίδια την 4νετ 2 φορές .

    Είμαι σε απόγνωση.
    Για την ταλαιπωρία σου να απαιτήσεις από την forthnet να μην σε χρεώσουν τις ημέρες που είχες πρόβλημα εξαιτίας τους και να απαιτήσειςνα σου λύσουν το πρόβλημα το συντομότερο δυνατό, αλλιώς να σε αφήσουν να φύγεις χωρίς να τους πληρώσεις τα € 70 που ζητάνε για διακοπή.

  3. #18
    Εγγραφή
    23-02-2004
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    thomson
    SNR / Attn
    7(dB) / 31(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την ταλαιπωρία σου να απαιτήσεις από την forthnet να μην σε χρεώσουν τις ημέρες που είχες πρόβλημα εξαιτίας τους και να απαιτήσειςνα σου λύσουν το πρόβλημα το συντομότερο δυνατό, αλλιώς να σε αφήσουν να φύγεις χωρίς να τους πληρώσεις τα € 70 που ζητάνε για διακοπή.
    Εγώ δε θεωρώ ότι η λύση στο πρόβλημα είναι η αναμονή κανα δυο μήνες ακόμα προκειμένου να αλλάξεις provider ούτως ή άλλως μετά από λίγες ημέρες τα προβλήματα θα είναι τα ίδια (ίσως και χειρότερα!). Δηστυχώς η απελευθέρωση των τηλεπικοινωνίων δεν έφερε τα αναμενόμενα αποτελέσματα ή τουλάχιστον δεν τα βλέπουμε εμείς οι καταναλωτές. Σε ότι αφορά την ΕΕΤΤ τώρα .... τι να κάνουν και αυτοί. Ξαφνικά εκεί που ρύθμιζαν θέματα με τον ΟΤΕ και τα ΕΛΤΑ τώρα έχουν 4νετ, ΟΝ, HOL, Tellas, Teledome, Telepassprt, Altec, NetONE, Lannet κλπ κλπ κλπ.
    Ή θα πρέπει να χρυσοπληρώσουμε τις υπηρεσίες του ΟΤΕ φιλοδοξόντας καλύτερο Quality Of Service (χωρίς φυσικά καμία εγγύηση) ή να εξακολουθούμε να είμαστε beta testers νέων υπηρεσιών. Βέβαια υπάρχει και η λύση της νομικής οδού αλλά είμαι βέβαιος ότι το έχουν προβλέψει και αυτό!

    Good LUCK!

  4. #19
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Forthnet
    Router
    USR9107
    SNR / Attn
    30.1(dB) / 7.0(dB)
    Το πιθανότερο είναι το πρόβλημα να βρίσκεται στο χαλκό που φτάνει στο σπίτι σου.
    Ο ένας θα ρίχνει το φταίξιμο στον άλλο (ΟΤΕ <-> forthnet).

    Το τι θα κάνεις εξαρτάται από τις ανάγκες σου. Εγώ για ένα παρόμοιο πρόβλημα έφαγα 3 μήνες να αναφέρω σχεδόν κάθε εβδομάδα πρόβλημα. Ήμουν τυχερός, επειδή η γραμμή είχε τηλ. ΟΤΕ πάνω τις και στο τέλος κάποιος από τον ΟΤΕ πήρε το θέμα πάνω του, ήρθε συνεργείο (τριών τεχνικών), αναγνώρισε το πρόβλημα και βρήκε άλλο ζευγάρι να συνδέσει.

    Μπορείς να ακολουθήσεις αυτό το δρόμο.

    Εναλλακτικά, απλά φύγε από τη forthnet.

  5. #20
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.331
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rouho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δε θεωρώ ότι η λύση στο πρόβλημα είναι η αναμονή κανα δυο μήνες ακόμα προκειμένου να αλλάξεις provider ούτως ή άλλως μετά από λίγες ημέρες τα προβλήματα θα είναι τα ίδια (ίσως και χειρότερα!). Δηστυχώς η απελευθέρωση των τηλεπικοινωνίων δεν έφερε τα αναμενόμενα αποτελέσματα ή τουλάχιστον δεν τα βλέπουμε εμείς οι καταναλωτές. Σε ότι αφορά την ΕΕΤΤ τώρα .... τι να κάνουν και αυτοί. Ξαφνικά εκεί που ρύθμιζαν θέματα με τον ΟΤΕ και τα ΕΛΤΑ τώρα έχουν 4νετ, ΟΝ, HOL, Tellas, Teledome, Telepassprt, Altec, NetONE, Lannet κλπ κλπ κλπ.
    Ή θα πρέπει να χρυσοπληρώσουμε τις υπηρεσίες του ΟΤΕ φιλοδοξόντας καλύτερο Quality Of Service (χωρίς φυσικά καμία εγγύηση) ή να εξακολουθούμε να είμαστε beta testers νέων υπηρεσιών. Βέβαια υπάρχει και η λύση της νομικής οδού αλλά είμαι βέβαιος ότι το έχουν προβλέψει και αυτό!

    Good LUCK!

    Πάς στον ΟΤΕ (και ας χρυσοπληρώνεις το πάγιο) αλλά θα έχεις τηλέφωνο.
    Για ίντερνετ επιλέγει κάποιον εκτός ΟΤΕ, ΟΤΕΝΕΤ.
    Μετά από 1 χρόνο ας κάνει την αλλαγή (μέχρι τότε θα φτιάξουν τα πράγματα).
    Δεν μπορείς να έχεις προβλήματα και να περιμένεις μερικούς μήνες να στα φτιάξουν.
    Πως θα κάνει την δουλειά του ο άνθρωπος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefkon : 22-10-07 στις 15:47.

  6. #21
    Εγγραφή
    25-06-2005
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    γιατί δηλαδή αν βάλω οτε και κανω την 4νετ shared δεν θα έχω ακριβώς τα ίδια προβήματα? ε λοιπόν λέω ναι θα έχω ακριβώς τα ίδια προβλήματα.εφόσον το πρόβλημα είναι η πόρτα του dslam που η forthnet ΑΡΝΕΙΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ.

  7. #22
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.331
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από metkosas Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί δηλαδή αν βάλω οτε και κανω την 4νετ shared δεν θα έχω ακριβώς τα ίδια προβήματα? ε λοιπόν λέω ναι θα έχω ακριβώς τα ίδια προβλήματα.εφόσον το πρόβλημα είναι η πόρτα του dslam που η forthnet ΑΡΝΕΙΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ.
    Όχι γιατί θα έχεις τηλέφ. στο ΟΤΕ και όχι στην forthnet (άλλο το ένα, άλλο το άλλο).
    Αν το πρόβλημα είναι στο dslam της forthnet, στην παραπάνω περίπτωση θα έχεις πρόβλημα στο internet μόνο, αλλά θα έχεις τηλέφωνο.

  8. #23
    Εγγραφή
    25-06-2005
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    update
    το τηλέφωνο δουλευει κανονικά τώρα
    το νετ εδω και 35 λεπτά δεν έχει ξαναπέσει.
    μόλις σηκώνω το ακουστικό απλώς freezαρει ολο το traffic αλλα δεν χάνει IP και συνχρονισμό.
    και το margin απο 7 με κλειστο τηλ. πεφτει στα 2 και μετα ξαναανεβενει στα 9 και καταλήγει στα 8.

    Περίεργα πραγματα !!!!!

    μέγιστη ταχύτητα download apo ntua 569kb/s
    me FDM lite
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος metkosas : 22-10-07 στις 17:33.

  9. #24
    Εγγραφή
    25-06-2005
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    επιτέλους σήμερα μετά απο τοσες μέρες ταλαιπορία το πρόβλημα λύθηκε αλλάζωντας ο ΟΤΕ μετα απο χιλια παρακάλια της φορτηνετ και εμού το κεντρικό καλώδιο καφάο - Α/Κ.

    ταχύτητα συγχρονισμού 23518000 μαργιν 7 attenuation 11

    ελπίζω να π[αραμήνει έτσι και να μην ξαναχαλάσει.


    ΟΥΦ ~~!!!!!!ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

  10. #25
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    29993/2490
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ
    Router
    entry2i & Archer C9
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 14.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από metkosas Εμφάνιση μηνυμάτων
    επιτέλους σήμερα μετά απο τοσες μέρες ταλαιπορία το πρόβλημα λύθηκε αλλάζωντας ο ΟΤΕ μετα απο χιλια παρακάλια της φορτηνετ και εμού το κεντρικό καλώδιο καφάο - Α/Κ.

    ταχύτητα συγχρονισμού 23518000 μαργιν 7 attenuation 11

    ελπίζω να π[αραμήνει έτσι και να μην ξαναχαλάσει.


    ΟΥΦ ~~!!!!!!ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
    είσαι ήρωας ρε φίλε... σκέψου όλους τους άλλους που δεν έχουν τον χρόνο ή την γνώση ή ακόμα και την υπομονή να βρουν άκρη... οι εταιρίες λειτουργούν "σωστά" τελικά μόνο από κάποιους ευσυνείδητους, ΚΑΚΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΥΣ δυστυχώς, ανθρώπους... η κατα τ'άλλα τυπική αντιμετώπιση των προβλημάτων με βάση τις προβλεπόμενες διαδικασίες μέσω γραφειοκρατίας ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΤΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ εκτός και αν το πρόβλημα είναι μικρό. Σπάνια συμβαίνει το αντίθετο προς απόδειξη του κανόνα.
    too old for this shit.

  11. #26
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Θυμαμαι παντως να εχει ξανα αναφερθει παρομοιο προβλημα, αν οχι το ιδιο, εδω στο φορουμ λιγο πριν το καλοκαιρι. Παρομοια συμπτωματα αλλα και επεισοδια στο σηριαλ.

    Και σε εκεινη την περιπτωση, μολις ο ΟΤΕ εσκαψε ( και αλλαξε το καλωδιο φυσικα ) το προβλημα λυθηκε.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-07, 19:51
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-06, 22:27
  3. ΟΤΕ δήλωση βλάβης !!!
    Από Πασχαλίτσα στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-06, 09:40
  4. Αποκατασταση βλαβης απο οτε. ΜΠΡΑΒΟ!
    Από loner στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-05, 08:39
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-04, 02:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας