Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Αρκετοί από εμάς ίσως να έχουν κάποια παλιά συλλογή mp3. Το πρόγραμμα που την έφτιαξαν μπορεί να μην υποστήριζε utf-8 πριν μερικά χρόνια με αποτέλεσμα τα ελληνικά να μην φαίνονται σωστά σε προγράμματα όπως το Amarok και το Audacious. Και πλέον το πρόβλημα δεν λύνεται, αφού δεν μας δίνει επιλογή κωδικοσελίδας για τα tags. Τα περιμένει όλα σε UTF-8. Άρα το μόνο που μένει είναι να φτιάξουμε τα mp3 tags σωστά.

    Το βασικότερο απ'όλα είναι η συλλογή αυτή να είναι τακτοποιημένη. Η δικιά μου συνήθεια είναι <Όνομα Καλλιτέχνη>/<Άλμπουμ>/## - <Όνομα Τραγουδιού>.mp3

    Δηλαδή αν έχω ένα κεντρικό φάκελο Music, κάθε καλλιτέχνης εκεί μέσα έχει φάκελο με τ'όνομά του και στο φάκελο κάθε καλλιτέχνη έχω σε φάκελο ξεχωριστά το κάθε άλμπουμ. Τέλος η μορφή των αρχείων είναι "A/A - Τραγούδι.mp3" όπου Α/Α ο αύξων αριθμός μέσα στο άλμπουμ.

    Έχοντας μόλις εγκαταστήσει το Ubuntu 7.10 έριξα μια ματιά στο synaptic και το πρόγραμμα που μου γυάλισε ήταν το Ex Falso (μάλλον επειδή ήταν για gnome). Για πάμε λοιπόν να δούμε πως γίνεται το νταραβέρι... [BREAK=Μετατροπή των mp3 tags]

    Ανοίγοντας το πρόγραμμα βλέπουμε αριστερά πάνω το κλασικό tree menu με τους φακέλους του συστήματος. Εντοπίζουμε αρχικά τον φάκελο με την μουσική μας.

    Επιλέγοντας ένα φάκελο το πρόγραμμα μας δείχνει από κάτω τα τραγούδια που βρίσκονται εκεί μέσα. Γι'αυτό είπαμε πριν ότι πρέπει να τα έχουμε καλά τακτοποιημένα. Στην δικιά μου περίπτωση ο φάκελος λέγεται music.

    Έχω λοιπόν εκεί μέσα ένα φάκελο 2002GR με την συλλογή τους The Best Of. Επιλέγω τον φάκελο The Best Of και το πρόγραμμα μου εμφανίζει από κάτω τα τραγούδια που υπάρχουν.

    Κώδικας:
    music
       |
       |--> 2002GR
                  |
                  |
                  |-----> The Best Of
                                   |
                                   |
                                   |----> 01 - Μαγική Αυλή.mp3
                                   |----> 02 - Έλα πιο κοντά.mp3
                                   |----> 03 - .......κλπ κλπ
    Εδώ κάνω μια μικρή παρένθεση για να περιγράψω την κεντρική οθόνη του προγράμματος που περιλαμβάνει 4 tabs.
    Αυτά είναι τα
    1) Edit Tags | επιλέγοντας ένα τραγούδι μπορούμε να αλλάξουμε χειροκίνητα το tag (βαρετό...), επίσης επιλέγοντας περισσότερα τραγούδια μπορούμε να αλλάξουμε τα tags σε όλα μαζί (πχ για τον καλλιτέχνη)
    2) Tags From Path | αυτή είναι η επιλογή που θα χρησιμοποιήσουμε και θα μας λύσει τα χέρια
    3) Rename Files | Αν θέλουμε να αλλάξουμε το όνομα των αρχείων. Μπορεί να χρησιμοποιήσει μεθόδους που θα μάθουμε για το 2 αλλά δεν θα το χρησιμοποιήσουμε στο παρών how-to.
    4) Track Numbers | Λογικά για να αλλάξουμε την αρίθμηση των τραγουδιών, δεν σχετίζεται κι αυτό με το παρών.

    Επιλέγουμε λοιπόν το 2ο tab με όνομα Tags From Path.
    Στη συνέχει κάνουμε διπλό κλικ στο φάκελο του άλμπουμ και βλέπουμε ότι επιλέγει όλα τα τραγούδια του άλμπουμ, τα οποία εμφανίζονται και στην κεντρική οθόνη.
    Εκεί λίγο πιο πάνω θα δούμε ένα drop-down box στο οποίο θα πούμε στο πρόγραμμα πως είναι δομημένα τα τραγούδια για να μπορέσει να διαβάσει όνομα καλλιτέχνη, άλμπουμ, χρονολογία κλπ.

    Στη δικιά μου περίπτωση πρέπει να γράψω στο drop-down box:
    [code]
    <artist>/<album>/<tracknumber> - <title>
    [code]
    Αυτό δηλώνει στο πρόγραμμα πως έχω φτιάξει την δομή των καταλόγων. Πατάμε preview και βλέπουμε ότι αυτό θα δημιουργήσει τα tags με τις σωστές τιμές και πλέον σε utf-8. Στη συνέχεια πατάμε save (κάτω δεξιά) και είμαστε έτοιμοι.

    Επομένως η διαδικασία για κάθε άλμπουμ είναι η εξής:
    1) Διπλό κλικ στο tree για να επιλεγούν όλα τα τραγούδια.
    Μάλιστα αν το θέσουμε μια φορά, στο επόμενο άλμπουμ το drop down box
    ορίζεται αυτόματα και χρειάζεται απλά να πατήσουμε save.
    2) Ορίζουμε το drop-down box
    3) Πατάμε preview
    4) Πατάμε Save

    Επαναλαμβάνω ότι από το 2ο άλμπου ουσιαστικά το μόνο που κάνουμε (εφόσον δεν αλλάζει η δομή των καταλλόγων είναι διπλό κλικ-save).
    Για να καταλάβετε καλύτερα σας δίνω ένα ακόμα παράδειγμα. Τις τρύπες τις έχω αποθηκευμένες ως εξής:
    Κώδικας:
    music
      |
      |-->Τρύπες
               |
               |--> (1985) Τρύπες
                            |
                            |---> 01 - Βραδυνή Πλάνη.mp3
                            |---> .....
               |
               |--> (1987) Πάρτυ στον 13ο Όροφο
                            |
                            |--> 01 - Πάρτυ στον 13ο Όροφο.mp3
                            |--> .....
    Αυτό που βάζω στο drop-down box είναι:
    <artist>/(<year>) <album>/<tracknumber> - <title>.mp3

    Αυτά, ξέρω ότι δεν ήμουν πολύ επεξηγηματικός, αλλά ελπίζω να σας έδωσα μια ιδέα για το πως μπορείτε να το κάνετε.
    Καλές μετατροπές.
    Heh, screw you guys... I'm going home!

  2. #2
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Edessa
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.941
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    21633/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    4(dB) / 10(dB)
    Ωραία όλα αυτά, αλλά το μεγάλο πρόβλημα με τη μαζική αλλαγή tags , είναι ότι τα ονόματα των αρχείων δεν ακολουθούν κανόνες...
    Δηλαδή στα δικά μου τουλάχιστον άλλα τραγούδια είναι "01 - Song1.mp3", άλλα είναι "01_song1.mp3" και άλλα είναι "01-song1.mp3"
    Οπότε μέχρι να λυθεί αυτό , δεν τα πειράζω... και είναι πολλλυυυ δουλειά να το διορθώσεις.
    "Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning..."

  3. #3
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    θα μπορούσε να δώσεις στο πρόγραμμα <artist>/<album>/<tracknumber>_<title>.mp3 ανάλογα. Τώρα αν εννοείς ότι έχεις πρόβλημα με την ονομασία των τραγουδιών τότε...
    Heh, screw you guys... I'm going home!

  4. #4
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Hayzel, αν το πρόβλημά σου είναι το όνομα αρχείου και η μαζική μετονομασία, επισκέψου το http://rename.lupasfreeware.org. To Lupas Rename 2000 είναι πολύ καλό για μετονομασίες αρχείων. Μετά θα μπορείς άνετα να κάνεις tag edit. Όλα αυτά βέβαια σε πλατφόρμα windows.

Παρόμοια Θέματα

  1. Greek ISO-8859-7 μετατροπή σε UTF-8
    Από georgex στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-07, 13:14
  2. utf8 ή iso-8859-7
    Από ironstel στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-07, 00:46
  3. Μετατροπή ονομάτων αρχείων και επεξεργασία σε MP3 tags
    Από yiapap στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-06, 13:11
  4. Μετατροπή CD-Image από .nrg σε .iso/.bin
    Από kubiak στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-04, 08:51
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-04, 11:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας