Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Γειά σε όλους,
    Έχω την εξής απορία, αν ξέρει κάποιος να μου πει. Στις αρχές του έτους πήρα το πακέτο dsl cube vivodi το οποίου η διάρκεια τελείωσε τον Σεπτέμβριο, και αυτόματα μου έρχεται πια ο λογαριασμός κάθε μήνα. Αν διακόψω την συνδρομή πληρώνω τέλος απενεργοποίησης; Διότι είδα σε διαφημίσεις πακέτων της vivodi για τον Οκτώβριο του 2007, ότι πληρώνεις 57 ευρώ τέλος απενεργοποίησης αν διακόψεις πριν συμπληρωθούν 12 μήνες. Εγώ δεν θυμάμαι όταν στις αρχές του έτους πήρα το πακέτο αν ίσχυε αυτός ο όρος από τότε, ή είναι κάτι που μπήκε τώρα και δεν με πιάνει..
    Σας ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σε όλους,
    Έχω την εξής απορία, αν ξέρει κάποιος να μου πει. Στις αρχές του έτους πήρα το πακέτο dsl cube vivodi το οποίου η διάρκεια τελείωσε τον Σεπτέμβριο, και αυτόματα μου έρχεται πια ο λογαριασμός κάθε μήνα. Αν διακόψω την συνδρομή πληρώνω τέλος απενεργοποίησης; Διότι είδα σε διαφημίσεις πακέτων της vivodi για τον Οκτώβριο του 2007, ότι πληρώνεις 57 ευρώ τέλος απενεργοποίησης αν διακόψεις πριν συμπληρωθούν 12 μήνες. Εγώ δεν θυμάμαι όταν στις αρχές του έτους πήρα το πακέτο αν ίσχυε αυτός ο όρος από τότε, ή είναι κάτι που μπήκε τώρα και δεν με πιάνει..
    Σας ευχαριστώ πολύ
    Δε σε πιάνει ούτως ή άλλως γιατί μετά τη λήξη του πακέτου μπήκες σε *αορίστου*.Δεν έκανες νέα σύνδεση.Μην τρελλαθούμε τελείως.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-10-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Vood452
    Ναι αλλά κάποια cube δεν απαιτούσαν ελάχιστη παραμονή 12 μηνών; Έχω την εντύπωση ότι ίσχυε κάτι τέτοιο, χωρίς να είμαι σίγουρος.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    netgearDGN
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    21/5/07 έγινε η αλλαγή του τιμοκαταλόγου.
    Το συμβόλαιο το έψαξα, σαφώς κ δεν έχει τίποτα περί χρέωσης διακοπής, ξεκάθαρη επιλογή για το εάν θέλεις 12μηνο, αλλά.....στους όρους κάνει λόγο για τον ισχύοντα τιμοκατάλογο, άρα υποθέτω ότι όποιος έχει συμβόλαιο μετά της 21ης Μαϊου ,μάλλον τελικά έχει την υποχρέωση να πλερώσει τον δασμό τουτον.....
    Αν και πάλι δεν είναι ξεκάθαρο, αφού θα μπορούσε το τέλος αυτό, να είναι για το κιουμπ εφόσον είχες συμπληρώσει 12μηνο......τώρα.........ο θεός βοηθός.....αν είναι να σωθούν απο αυτά τα 50-60 ευρώ...τι να πω...
    Πάλι μας έπιασες κότσους ρε βιβο........
    'Αρα, αν το συμβόλαιο είναι πρίν της 21/5 (που είναι) δεν επιβαρύνεσαι από το τέλος δικοπής.

    υ.γ.Το πήρα copy paste απο παλαιότερο ποστ μου...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babbar : 22-10-07 στις 18:05.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CakeNet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά κάποια cube δεν απαιτούσαν ελάχιστη παραμονή 12 μηνών; Έχω την εντύπωση ότι ίσχυε κάτι τέτοιο, χωρίς να είμαι σίγουρος.
    Δεν υπάρχει τέλος απενεργοποίησης. Ακόμα και να ισχύει αυτό που λέτε για τους τιμοκαταλόγους του Μαϊου, σίγουρα δεν ισχύει για τους παλιότερους.Διέκοψε τον περασμένο Ιούνιο μετά από 6 μήνες Cube φίλος μου, και δεν πλήρωσε απολύτως τίποτα (μίλησα κι εγώ με τη vivodi μάλιστα τότε).

  6. #6
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει τέλος απενεργοποίησης. Ακόμα και να ισχύει αυτό που λέτε για τους τιμοκαταλόγους του Μαϊου, σίγουρα δεν ισχύει για τους παλιότερους.Διέκοψε τον περασμένο Ιούνιο μετά από 6 μήνες Cube φίλος μου, και δεν πλήρωσε απολύτως τίποτα (μίλησα κι εγώ με τη vivodi μάλιστα τότε).
    Το ότι δεν πλήρωσε ο φίλος σου δε λέει τίποτα.
    Στις αιτήσεις του Cube υπήρχε επιλογή «επιθυμώ τη 12μηνη δέσμευσή μου», και πολλοί την επέλεγαν επειδή νόμιζαν ότι έτσι πρέπει, χωρίς να καταλαβαίνουν τι εννοούσε.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι δεν πλήρωσε ο φίλος σου δε λέει τίποτα.
    Στις αιτήσεις του Cube υπήρχε επιλογή «επιθυμώ τη 12μηνη δέσμευσή μου», και πολλοί την επέλεγαν επειδή νόμιζαν ότι έτσι πρέπει, χωρίς να καταλαβαίνουν τι εννοούσε.
    Υπήρχε ευνοϊκότερο τιμολόγιο (αν και με 12μηνη δέσμευση) εφόσον επέλεγες αυτό το κουτάκι;Γιατί έτσι μπορώ να το καταλάβω.Ούτως ή άλλως η σύνδεση του συγκεκριμένου όταν παρήλθε το 5μηνο (για την ακρίβεια) μπήκε σε πορεία "αοριστοποίησης", και απλά έκοψε τη γραμμή γιατί ενώ διαφημιζόταν από των πωλητή του πακέτου ότι θα έχει 5+3 μήνες "δώρο" παρέλειψε να του πει (ή δε γνώριζε) ότι οι 3 μήνες επιπλέον δεν υπάρχουν όταν πρόκειται για σύνδεση μέσω ΑΡΥΣ...

  8. #8
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπήρχε ευνοϊκότερο τιμολόγιο (αν και με 12μηνη δέσμευση) εφόσον επέλεγες αυτό το κουτάκι;Γιατί έτσι μπορώ να το καταλάβω.Ούτως ή άλλως η σύνδεση του συγκεκριμένου όταν παρήλθε το 5μηνο (για την ακρίβεια) μπήκε σε πορεία "αοριστοποίησης", και απλά έκοψε τη γραμμή γιατί ενώ διαφημιζόταν από των πωλητή του πακέτου ότι θα έχει 5+3 μήνες "δώρο" παρέλειψε να του πει (ή δε γνώριζε) ότι οι 3 μήνες επιπλέον δεν υπάρχουν όταν πρόκειται για σύνδεση μέσω ΑΡΥΣ...
    Είχα ρωτήσει για αυτό.
    Η απάντηση ήταν ότι το συγκεκριμένο πεδίο υπάρχει για όταν τρέχει προσφορά για όσους δεσμευτούν (πχ όταν έδινε 2048 σε όσους δεσμεύονταν αντί για 1024). Και ρώτησα μετά «τώρα που δεν τρέχει προσφορά, αν το επιλέξω από λάθος δεσμεύομαι;», και μου είπαν «ναι, δεσμεύεστε».
    Σκέψου τώρα πόσοι θα το επέλεξαν χωρίς να το σκεφτούν.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    netgearDGN
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ απλώς κάθισα και διάβασα τους όρους του συμβολαίου (στην πίσω μεριά του συμβολαίου), κ είναι καλυμένοι για αλλαγές στις χρεώσεις, οπότε υπογράφοντας συμφωνείς με τους όρους. (κ έτσι φαίνεται να έχουν δίκιο)
    Τώρα από την άλλη, εφόσον έχει επιλογή για 12μηνη δέσμευση (και δεν επιλεχθεί), δεν τίθεται θέμα τέλους απενεργοποίησης μετά το πέρας της προπληρωμένης διάρκειας του συμβολαίου. Αυτό τελικά δεν είναι ξεκάθαρο, κ οπότε μάλλον, θα κλιθούν οι συνδρομητές να πλερώσουν....
    Καλά ξεμπερδέματα!

Παρόμοια Θέματα

  1. Τέλος απενεργοποίησης
    Από .alexcity στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-08, 23:03
  2. Τελος Απενεργοποιησης για Adsl-In-A-Box
    Από Stefanos83 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-07, 16:34
  3. τέλος απενεργοποίησης
    Από Alex1001 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-07, 13:18
  4. Ισχύει το τέλος απενεργοποίησης?
    Από falas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-07, 22:37
  5. Τελος Απενεργοποιησης???
    Από h_ananiadis στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-06, 22:40

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας