Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 39
  1. #16
    Εγγραφή
    17-01-2008
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΛΟΥΤΡΑΚΙ
    Router
    netFaster
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας, ελπίζω πέρα από τα τεχνολογικά θέματα να βοηθήσετε και σε αυτό

    Συζητάω για μια δουλεία και μου λένε για ΤΕΒΕ. Μιας και είναι η πρώτη μου δουλεία και δεν ξέρω πολύ καλά πως δουλεύει το σύστημα έχω κάποιες ερωτήσεις. Όπως κατάλαβα βγάζω κάποιο μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών και κόβω μια τέτοια απόδειξη για την υπηρεσία/δουλεία που παρέχω και πληρώνω κάποια εισφορά στο ΤΕΒΕ. Εν συνεχεία πηγαίνω σε κάποιο λογιστή για να με βοηθάει με τα βιβλία και τις δηλώσεις. Ως εδώ καλά!!!! Τώρα οι απορίες μου:




    Ευχαριστώ
    Θα ασκήσεις κάποιο ελεύθερο επάγγελμα ,γιατί σου λένε ΤΕΒΕ;

  2. #17
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Του λενε ΤΕΒΕ για να τον κλέψουν περισσότερο.
    Συχνό φαινόμενο είναι, και ο συγκάτοικός μου έτσι εργάζεται πλέον.
    Το θέμα είναι τι να κάνουν οι εργαζόμενοι ώστε να αντιστραφεί αυτή η βαρβαρότητα.
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  3. #18
    Εγγραφή
    17-01-2008
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΛΟΥΤΡΑΚΙ
    Router
    netFaster
    Τα ίδια έκαναν και εδώ που δουλεύω πριν μερικά χρόνια...αλλά μόλις έφαγαν την καταγγελία στο κεφάλι τους έφυγε η μαγκιά...το πλήρωσαν κανά 30άρι χιλιάρικα για 4 χρόνια εργασίας ενός εργαζόμενου και όσο δεν πληρώναν δεν έπαιρναν ενημερότητα από το ΙΚΑ με τίποτα χε χε χε χε......

  4. #19
    Εγγραφή
    07-03-2008
    Περιοχή
    Ιεράπετρα
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    383
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/320
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
    Router
    speedtouch
    SNR / Attn
    32(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goevra55 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρεπει να γινει διακοπη ασφαλισης στο τεβε και στην συνεχεια ασφαλιση στο ικα πηγαινοντας την διαγραφη απο το προηγομενο ταμειο.Οι εισφορες στο τεβε δεν χανονται ποτε και ακολουθουν τους κανονες διαδοχικης ασφαλισης.Οι συντελεστες συνταξης ειναι ιδιοι και στα δυο ταμεια.
    Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να έχεις ΤΕΒΕ και να ασφαλιστείς και στο ΙΚΑ. Απλώς ιατροφαρμακευτική περίθαλψη έχεις μόνο από ένα ταμείο.
    Αν δεν μπορούσες να έχεις διπλή ασφάλεια τότε κανένας υπάλληλος δεν θα μπορούσε να έχει
    και μαγαζί σαν δεύτερη δουλειά.
    Ψάξτο λίγο. Ρώτα στο ΙΚΑ.
    Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πώς δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει

  5. #20
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικαετός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΦΠΑ συνήθως το πληρώνει η εταιρία, αυτό είναι σχεδόν δεδομένο. Απλά επιβεβαίωσέ το.

    Αν δεν πρόκειται να απασχοληθείς σε άλλη εταιρία ταυτόχρονα τότε άστο καλύτερα. Το ΙΚΑ σε συμφέρει πολύ περισσότερο.
    Δεν βρίσκει ο άνθρωπος Νικο, πού να παει; Τοχουν βρει κόλπο οι εργοδότες και παρανόμως δεν σε βάζουν στο ΙΚΑ, σού λένε βγάλε μπλοκάκι. Ακόμη και το ΤΕΒΕ να σού πληρώνουν τους συμφέρει, βάλτε τα κάτω και θα δειτε.

    Αυτό το κόλπο με το ΤΕΒΕ έχει γίνει κανόνας και ξαναλέω παρανόμως, καθοτι εξαρτημένη εργασία σημαίνει ότι πας στο ΙΚΑ υποχρεωτικά. Το ΤΕΒΕ είναι όταν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, δηλ. δεν έχει ωράριο και δεν δουλεύεις στο χώρο του πελάτη σου (που πλεον δεν είναι εργοδότης σου), εκτός από αυτά που πρέπει να κάνεις εκεί, π.χ. επισκευή σε κάποιο μηχάνημα κλπ.
    Lupus pilum mutat, non mentem

  6. #21
    Το avatar του μέλους teo2403
    teo2403 Guest
    Παίδες τελειώνω το στρατό αρχές Νοεμβρίου και έχω έρθει σε συμφωνία με
    μια εταιρία να εργαστώ ως προγραμματιστής. Κλασσικά μου έκαναν 2 προσφορές
    μία με ΙΚΑ και μία με ΤΕΒΕ... Όπου ρωτάω, μου λένε αρχικά ΙΚΑ αλλά όταν κανουμε τις πράξεις το ΤΕΒΕ συμφέρει καλύτερα... Αναλυτικότερα:

    Μου δίνουν 2.000Ε και πληρώνουν και το ΦΠΑ.. Δώρα κτλ δεν υπάρχουν, μόνο τα 2000.. Ουσιαστικά αυτό σημαίνει ότι εγώ παίρνω κάθε μήνα 1.600 στο χέρι (το 20% το κρατάνε και το αποδίδουν στην εφορία μου) + 380 που είναι το ΦΠΑ και μου το δίνουν για να το αποδώσω εγώ στη εφορία..

    Αν μου τα έχουν πεί καλά, το ΤΕΒΕ μου θα είναι περίπου 200 ευρώ το μήνα οπότε πάμε στα 1600-200 = 1400... Αν βάλουμε και τα έξοδα για λογιστή, 50E συν τίποτα ψιλά που μπορεί να προκύψουν ανά μήνα, πάμε στα 1.300 ... Η εναλλακτική πρότασή τους ήταν 1.100 καθαρά με ΙΚΑ...

    Βέβαια με ΙΚΑ εχω τους 2 έξτρα μισθούς (δώρα) οπότε συνολικά το χρόνο με πάει (12+2 ) * 1100 = 15400

    Όμως με το ΤΕΒΕ έχω επιστροφή φόρου ~ 900Ε + φοροαπαλλαγή για τα πρώτα 10.500 (= +1.050) επειδή είμαι νέος επαγγελματίας κάτω των 30, οπότε
    (12 * 1300 ) + 900 + 1050 = 17500.. Δηλαδή 2000 πάνω των χρόνο... σχεδόν 2 μισθοί δηλαδή..

    Έχετε να προτείνετε κάτι?? Είναι η πρώτη φορά που ξεκινάω εργασία πέραν της πρακτικής μου και ψάχνομαι όσο μπορώ. Ένας από τους βασικούς λόγους που το συζήτησα εξ αρχής είναι πως μου είπαν ότι όσο ανεβαίνει ο μισθός μου θα κερδίζω περισσότερα στο ΤΕΒΕ συγκριτικά με τις κρατήσεις του ΙΚΑ ....

  7. #22
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.670
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Δεν υπολόγισες κάτι, όσο περνάνε τα χρόνια οι εισφορές στο ΤΕΒΕ αυξάνονται συνεχώς.

  8. #23
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Καταρχάς καλώς ήλθες στα σκατά του φορολογικού και ασφαλιστικού συστήματος. Θα σου πω κάτι που ισχύει με το ΤΕΒΕ. Δεν έχεις εργατικά δικαιώματα γιατί πολύ απλά δεν είσαι εργαζόμενος. Δηλώνεσαι ελεύθερος επαγγελματίας και παρέχεις τις υπηρεσίες σου στην επιχείρηση. Αυτό σημαίνει ότι σε απολύουν για πλάκα. Από άποψη εσόδων όμως με το ΤΕΒΕ θα έχεις περισσότερα. Το λογιστή κατά την άποψη μου δεν το χρειάζεσαι τόσο. Μη βασίζεις τόσο τα έσοδα σου στο Ελληνικό φορολογικό σύστημα (ασταθές) και να υπολογίσεις και τη περαίωση που πρέπει να κάνεις κάθε 3 χρόνια. Υπάρχει και μια 3η τακτική που ακολουθείται αλλά είναι παράνομη και δεν θέλω να την αναφέρω. Επίσης όντως όσο ανεβαίνει ο μισθός σου θα κερδίζεις περισσότερα στο ΤΕΒΕ σε σχέση με το ΙΚΑ. Του ΙΚΑ τα έξοδα είναι ποσοστιαία ενώ του ΤΕΒΕ αλλάζεις κλίμακα κάθε 2 χρόνια νομίζω ανεξάρτητα από τα έσοδά σου.

  9. #24
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teo2403 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες τελειώνω το στρατό αρχές Νοεμβρίου και έχω έρθει σε συμφωνία με
    μια εταιρία να εργαστώ ως προγραμματιστής. Κλασσικά μου έκαναν 2 προσφορές
    μία με ΙΚΑ και μία με ΤΕΒΕ... Όπου ρωτάω, μου λένε αρχικά ΙΚΑ αλλά όταν κανουμε τις πράξεις το ΤΕΒΕ συμφέρει καλύτερα... Αναλυτικότερα:

    Μου δίνουν 2.000Ε και πληρώνουν και το ΦΠΑ.. Δώρα κτλ δεν υπάρχουν, μόνο τα 2000.. Ουσιαστικά αυτό σημαίνει ότι εγώ παίρνω κάθε μήνα 1.600 στο χέρι (το 20% το κρατάνε και το αποδίδουν στην εφορία μου) + 380 που είναι το ΦΠΑ και μου το δίνουν για να το αποδώσω εγώ στη εφορία..

    Αν μου τα έχουν πεί καλά, το ΤΕΒΕ μου θα είναι περίπου 200 ευρώ το μήνα οπότε πάμε στα 1600-200 = 1400... Αν βάλουμε και τα έξοδα για λογιστή, 50E συν τίποτα ψιλά που μπορεί να προκύψουν ανά μήνα, πάμε στα 1.300 ... Η εναλλακτική πρότασή τους ήταν 1.100 καθαρά με ΙΚΑ...

    Βέβαια με ΙΚΑ εχω τους 2 έξτρα μισθούς (δώρα) οπότε συνολικά το χρόνο με πάει (12+2 ) * 1100 = 15400

    Όμως με το ΤΕΒΕ έχω επιστροφή φόρου ~ 900Ε + φοροαπαλλαγή για τα πρώτα 10.500 (= +1.050) επειδή είμαι νέος επαγγελματίας κάτω των 30, οπότε
    (12 * 1300 ) + 900 + 1050 = 17500.. Δηλαδή 2000 πάνω των χρόνο... σχεδόν 2 μισθοί δηλαδή..

    Έχετε να προτείνετε κάτι?? Είναι η πρώτη φορά που ξεκινάω εργασία πέραν της πρακτικής μου και ψάχνομαι όσο μπορώ. Ένας από τους βασικούς λόγους που το συζήτησα εξ αρχής είναι πως μου είπαν ότι όσο ανεβαίνει ο μισθός μου θα κερδίζω περισσότερα στο ΤΕΒΕ συγκριτικά με τις κρατήσεις του ΙΚΑ ....
    Δεν συμφέρει και τόσο. Το ΙΚΑ στο πληρώνει ο εργοδότης, εάν μείνεις χωρίς δουλειά δεν σε υποχρεώνουν να το πληρώσεις εσύ, άσε που μπορεί να πάς και στο ταμείο ανεργίας και να παίρνεις κάτι.

    Εάν πας ΤΕΒΕ, είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις, ακόμη και αν δεν βγάζεις φράγκο. ΤΕΒΕ σημαίνει ελεύθερος επαγγελματίας, υπάρχουν τεράστιες διαφορές, ενημερώσου μήν το μετανοιώσεις.

    Κοίτα και τι έγραψα παραπάνω. Σύμφωνα με το νόμο εξαρτημενη εργασία πάει υποχρεωτικά στο ΙΚΑ. Εξαρτημένη σημαινει ότι πας και δουλεύεις στο χώρο του εργοδότη σου συγκεκριμένες ώρες.

    Στη σύμβαση έργου, όπου είσαι ελεύθερος επαγγ. και πας στο ΤΕΒΕ, είσαι υποχρεωμένος να παραδώσεις το έργο όποτε και όπως οριζει το συμφωνητικό, αλλά είσαι ελεύθερος στην επιλογή του ωραρίου σου.
    Lupus pilum mutat, non mentem

  10. #25
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.670
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Στο ΤΕΒΕ αλλάζεις κλίμακα όντως κάθε 2 χρόνια ανεξάρτητα με τα έσοδά σου. Σε 10 χρόνια θα βρεθείς να πληρώνεις σημαντικά περισσότερα απ' ότι υπολογίζεις σήμερα!

  11. #26
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teo2403 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Όμως με το ΤΕΒΕ έχω επιστροφή φόρου ~ 900Ε
    Και με το ΙΚΑ θα εχεις συμψηφισμό του φόρου. Ο φόρος πάντα παρακρατείται, εάν παίρνεις 1.100 στο χέρι θα είναι μέσα και κράτηση φόρου που θα συνυπολογιστεί στο φόρο εισοδήματος την επομένη χρονιά.
    Lupus pilum mutat, non mentem

  12. #27
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι-Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16587/1023 kbps
    ISP
    Cable TV
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟΥ
    Router
    Vood 452W_A
    SNR / Attn
    11(dB) / 19(dB)
    Παιδιά να εκφράσω κι εγώ την απορία μου γιατί δεν έχω ιδέα από ΤΕΒΕ. Μου πρότειναν σε μια δουλειά 1200 μεικτά. Αυτό πόσο βγαίνει καθαρά το μήνα. Επιπλέον, μου είπαν ότι δνε χρειάζεται να τα βγάλω σε δικό μου μπλοκ αλλά και άλλου, τί επιπτώσεις όμως θα έχει ο άλλος; Βοηθήστε γιατί χανόμαστε

  13. #28
    Το avatar του μέλους eythimios
    eythimios Guest
    ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΑΝΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΤΕΒΕ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΣΕ ΜΗΤΕΡΑ ΠΟΥ ΑΠΕΧΤΗΣΕ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΙΑΔΟΧΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΤΕΒΕ. ΕΧΕΙ 32 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΖΗΤΑΕΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.

  14. #29
    Το avatar του μέλους byrond
    byrond Guest
    καλησπερα..ειμαι νεος στο forum και θα ηθελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει σε καποιες αποριες που εχω σχετικα με μια δουλεια...με προσελαβαν σε νομαρχια της πολης μου με αναθεση εργου για 1 χρονο σαν δε διοικητικο.Η αποζημιωση μου ειναι 10500 ευρω απο τα οποια αναλαμβανω την υποχρεωση να πληρωνω εγω το τεβε το φπα και τον φ.ε.(20%).και παραλληλα να δουλευω κανονικο οκταωρο(7:30-15:00).αν καποιος ξερει να μου πει αν νομιμοποιουνται να κανουν κατι τετοιο και ποσα λέφτα καθαρα θα μου μενουν.ευχαριστω...ξερω οτι το θεμα ειναι παλιο αλλα ελπιζω σε απαντηση.

  15. #30
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Έχω την εντύπωση ότι το τελευταίο και το #27 είναι πολύ χαμηλά. Όπως αναφέρθηκε παραπάνω, ο τρόπος που υπολογίζουμε είναι (δεδομένου ότι δεν έχουμε δώρα χριστουγέννων, πάσχα, αδείας):

    Πχ 2000 μικτά. Σ'αυτά ΔΕΝ υπολογίζουμε το Φ.Π.Α. Αυτό όπως μας το δίνει η εταιρεία το αφήνουμε στην άκρη και όταν έρθει ο καιρός (ανα τρίμηνο) το καταθέτουμε.

    2000 - 20% = 1600. Την 20% παρακράτηση την αφήνουμε, ας την δούμε σαν ένα μικρό μπόνους.
    1600 - εισφορά τέβε (είμαι 2η κλίμακα, δίνω περίπου 380 το 2μηνο) = 1410, καθαρά στο χέρι, κάθε μήνα. Τώρα αυτά τα 1410 χ 12 = 16920 το χρόνο.

    Αν ήμασταν υπάλληλοι με ΙΚΑ θα είχαμε 14 μισθούς άρα διαιρούμε με 14: περίπου 1208 το μήνα.
    Εγώ αυτό τον τύπο χρησιμοποιώ για να αντιστοιχώ τον μισθό μου.

    Άρα για το #27, αν έχουμε τα ίδια δεδομένα, δηλαδή δεν έχεις συμφωνήσει για δώρα και σου βάζουν αυτοί το ΦΠΑ: 1200 - 20% = 960. -171.64 (είδα από το παλιό site του OAEE) = 788,36.
    788,36χ12=9460,32/14= 675,73. Νομίζω ότι είσαι πολύ χαμηλά. Και θα έχεις επιστροφή φόρου 2880, στο τέλος αν δεν κάνω λάθος. Δεν πιστεύω ότι αξίζει για 8ωρο.

    Για το #29, λογικά είσαι ακόα χειρότερα, για να δούμε: 10500/12=875 το μήνα, υποθέτω μικτά. Άρα 19%=166,25 ΦΠΑ, 20%=175 Άρα τελικά σου μένουν 533,75 - 171,64 = 362,11 καθαρά το μήνα. Αν το ανάγεις και σε ΙΚΑ: 362,11*12=4345,32/14=310,38!!!! Και θα έχεις και μια επιστροφή φόρου 2100 το χρόνο.

    Για την επιστροφή φόρου, θεωρώ δεδομένο και στους δύο ότι θα δουλεύετε έναν ολόκληρο χρόνο. Στην πιο λογική περίπτωση, που δεν θα ξεκινήσετε από Γενάρη, η επιστροφή θα είναι λιγότερη προφανώς. Αλλά ειδικά η 2η περίπτωση, ή κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά, ή κάποιος πάει να φάει πολλά λεφτά. 310 ευρώ το μήνα για 8ωρο;
    Heh, screw you guys... I'm going home!

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΤΕΒΕ και συνταγή γυαλιών
    Από dvm στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-08, 23:56
  2. αποριες
    Από trabalitsas στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-08, 23:39
  3. ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΕΒΕ Κ ΑΝΑΠΗΡΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ
    Από kathyki στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-08, 14:32
  4. Online κατάστημα, IKA & ΤΕΒΕ
    Από stako στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-06, 16:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας