Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 39
  1. #1
    Εγγραφή
    17-07-2006
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σας, ελπίζω πέρα από τα τεχνολογικά θέματα να βοηθήσετε και σε αυτό

    Συζητάω για μια δουλεία και μου λένε για ΤΕΒΕ. Μιας και είναι η πρώτη μου δουλεία και δεν ξέρω πολύ καλά πως δουλεύει το σύστημα έχω κάποιες ερωτήσεις. Όπως κατάλαβα βγάζω κάποιο μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών και κόβω μια τέτοια απόδειξη για την υπηρεσία/δουλεία που παρέχω και πληρώνω κάποια εισφορά στο ΤΕΒΕ. Εν συνεχεία πηγαίνω σε κάποιο λογιστή για να με βοηθάει με τα βιβλία και τις δηλώσεις. Ως εδώ καλά!!!! Τώρα οι απορίες μου:

    1. Μου είπαν πως κάθε φορά που θα κόβω απόδειξη θα παρακρατείται κάποιος φόρος 20%. Δηλαδή αν υποθέσουμε πως παίρνω 1000 εύρο το μήνα θα κρατηθεί φόρος 200 ευρώ. Αυτά τα λεφτά τα χάνω ? τα παίρνω όλα πίσω ? ή το πόσο που θα επιστραφεί εξαρτάται από κάποιον παράγοντα ? (πχ πρέπει τα έξοδα να είναι ίσα με τα έσοδα για να τα πάρω ?)
    Το ρωτάω μήπως αν χάνω αυτά λεφτά θα πρέπει την χασούρα να την ζητήσω ως αύξηση στο μισθό μου

    2. Από τα λεφτά που βγάζω (είτε τα 1000 –αν παίρνω πίσω την παρακράτηση φόρου- είτε τα 800 –αν δεν παίρνω την παρακράτηση φόρου-) παίρνει κάτι η εφορία ? Αυτό το ρημάδι το ΦΠΑ 19% που σκ@τ@ προστίθεται/αφαιρείται ?

    3. Κάτι μου είπαν για κάποιο χαρτόσημο, ξέρει κάνεις τι είναι αυτό ?

    4. Τα ένσημα πότε και από πού τα παίρνω αν ξεκινήσω με ΤΕΒΕ ? (τα μαζεύω κάπως και τα κολλάω όπως έκαναν παλιά οι γονείς μας)


    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    11-08-2007
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    229
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19336/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    WAG354Geu
    SNR / Attn
    6(dB) / 16(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας, ελπίζω πέρα από τα τεχνολογικά θέματα να βοηθήσετε και σε αυτό

    Συζητάω για μια δουλεία και μου λένε για ΤΕΒΕ. Μιας και είναι η πρώτη μου δουλεία και δεν ξέρω πολύ καλά πως δουλεύει το σύστημα έχω κάποιες ερωτήσεις. Όπως κατάλαβα βγάζω κάποιο μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών και κόβω μια τέτοια απόδειξη για την υπηρεσία/δουλεία που παρέχω και πληρώνω κάποια εισφορά στο ΤΕΒΕ. Εν συνεχεία πηγαίνω σε κάποιο λογιστή για να με βοηθάει με τα βιβλία και τις δηλώσεις. Ως εδώ καλά!!!! Τώρα οι απορίες μου:

    1. Μου είπαν πως κάθε φορά που θα κόβω απόδειξη θα παρακρατείται κάποιος φόρος 20%. Δηλαδή αν υποθέσουμε πως παίρνω 1000 εύρο το μήνα θα κρατηθεί φόρος 200 ευρώ. Αυτά τα λεφτά τα χάνω ? τα παίρνω όλα πίσω ? ή το πόσο που θα επιστραφεί εξαρτάται από κάποιον παράγοντα ? (πχ πρέπει τα έξοδα να είναι ίσα με τα έσοδα για να τα πάρω ?)
    Το ρωτάω μήπως αν χάνω αυτά λεφτά θα πρέπει την χασούρα να την ζητήσω ως αύξηση στο μισθό μου

    2. Από τα λεφτά που βγάζω (είτε τα 1000 ?αν παίρνω πίσω την παρακράτηση φόρου- είτε τα 800 ?αν δεν παίρνω την παρακράτηση φόρου-) παίρνει κάτι η εφορία ? Αυτό το ρημάδι το ΦΠΑ 19% που σκ@τ@ προστίθεται/αφαιρείται ?

    3. Κάτι μου είπαν για κάποιο χαρτόσημο, ξέρει κάνεις τι είναι αυτό ?

    4. Τα ένσημα πότε και από πού τα παίρνω αν ξεκινήσω με ΤΕΒΕ ? (τα μαζεύω κάπως και τα κολλάω όπως έκαναν παλιά οι γονείς μας)


    Ευχαριστώ
    Αν πάρεις 1000 ευρώ στο χέρι, πρέπει να παρακρατηθούν ΚΑΙ 20%, δλδ 200 ευρώ, τα οποία ανάλογα με το ετήσιο εισόδημά σου, θα κρατηθούν ή θα επιστραφεί κάποιο μέρος τους.
    Καταθέτεις 19% ΦΠΑ από το ποσό πριν τον φόρο. Στο παράδειγμά μας 190 ευρώ.
    Δεν υπάρχει κανένα χαρτόσημο και δεν υπάρχουν ένσημα πλέον στον Ο.Α.Ε.Ε. (πρωην ΤΕΒΕ). Κάθε χρόνο σου έρχεται μια βεβαίωση του ποσού που έχει καταβληθεί.

    Χοντρικά, απ'ότι κατάλαβα, δεν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, αλλά η επιχείρηση που θέλεις να προσληφθείς, θέλει να γλυτώσει τις εισφορές στο ικα.(τα 2/3 των εισφορών).

    Αποτέλεσμα να πληρώνεις όλα τα ασφάλιστρα (εγώ πχ πληρώνω 696 ευρώ το δίμηνο) και την μηνιαία αμοιβή του λογιστή.

    Συμβουλή μου : Πρόσεχε τι κάνεις, μίλα με κάποιον λογιστή και αν τυχόν συνφωνήσεις μαζί τους, μην σε ψήσουν να πληρώνεις από την τσέπη σου το φπα !!!

  3. #3
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Όχι μόνο το ΦΠΑ, αλλά και τον φόρο. Το ΤΕΒΕ, είναι κάποια χρήματα (αρκετά) που εσύ θα πληρώνεις από την τσέπη σου. Μπορείς να απαιτήσεις να στα πληρώνουν εκείνοι. (Αλλιώς ας σε βάλουν στο ΙΚΑ)

    (Μην ξεχνάς ότι : αν είσαι στο ΤΕΒΕ (ως ελεύθερος επαγγελματίας δηλαδή) θα πληρώνεις εισφορές και στο οικείο Επιμελητήριο, δεν δικαιούσαι αποζημίωσης σε περίπτωση απόλυσης, ΔΕΝ γνωρίζω τι συμβαίνει με ταμείο ανεργίας, μάλλον δεν δικαιούσαι και δεν θα έχεις και δώρο Πάσχα- Χριστουγέννων)

  4. #4
    Εγγραφή
    11-08-2007
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    229
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19336/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    WAG354Geu
    SNR / Attn
    6(dB) / 16(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικαετός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι μόνο το ΦΠΑ, αλλά και τον φόρο. Το ΤΕΒΕ, είναι κάποια χρήματα (αρκετά) που εσύ θα πληρώνεις από την τσέπη σου. Μπορείς να απαιτήσεις να στα πληρώνουν εκείνοι. (Αλλιώς ας σε βάλουν στο ΙΚΑ)

    (Μην ξεχνάς ότι : αν είσαι στο ΤΕΒΕ (ως ελεύθερος επαγγελματίας δηλαδή) θα πληρώνεις εισφορές και στο οικείο Επιμελητήριο, δεν δικαιούσαι αποζημίωσης σε περίπτωση απόλυσης, ΔΕΝ γνωρίζω τι συμβαίνει με ταμείο ανεργίας, μάλλον δεν δικαιούσαι και δεν θα έχεις και δώρο Πάσχα- Χριστουγέννων)
    Πολύ σωστά !
    Και αν βάλεις και επιδόματα αδείας και διάφορα άλλα επιδόματα και ελαφρύνσεις-διευκολύνσεις κλπ κλπ.
    Πρόσεχε !!

    Για τον φόρο νικαετέ δεν θα συμφωνήσω. Υποτίθεται ότι το κράτος θα κρατήσει όσα είναι να κρατήσει (που θα πλήρωνες εσύ) και θα σου επστρέψει τα υπόλοιπα.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iceman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον φόρο νικαετέ δεν θα συμφωνήσω. Υποτίθεται ότι το κράτος θα κρατήσει όσα είναι να κρατήσει (που θα πλήρωνες εσύ) και θα σου επστρέψει τα υπόλοιπα.
    Το κράτος στα κρατάει προκαταβολικά. Μετά ανάλογα με τα έξοδα που δηλώνεις κτλ κτλ μπορεί ή να στα επιστρέψει πίσω ή να πληρώσεις και άλλα

    Επίσης σχετικά με το ΤΕΒΕ ανά 2 χρόνια νομίζω αλλάζει η κλίμακα, δες εδώ μέχρι πόσο μπορεί να φτάσει http://www.tebe.gr/eisfores/pinakes/pinakas2.htm

    Ταμείο ανεργίας για το ΤΕΒΕ δεν νομίζω να υπάρχει, αφού θεωρείσαι επαγγελματίας όχι εργαζόμενος (άσχετα που θα δουλεύεις σαν εργαζόμενος). Επίσης σχετικά με δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα δεν υπάρχει επίσημα (αφού ουσιαστικά θα υπογράψεις σύμβαση - δεν θα είσαι υπάλληλος), ανεπίσημα μπορείς να κάνεις συμφωνία με τον εργοδότη σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexandrozz : 28-10-07 στις 01:14.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2006
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια και πάλι

    Τώρα κατάλαβα τη παίζει.... , από τα 1000 ευρώ θα «χάνω» 19% ΦΠΑ και την εισφορά στο ΤΕΒΕ, ενώ την παρακράτηση φόρου 20% δεν την χάνω αλλά θα την πάρω ανάλογα των εξόδων/εισόδων (?) . Βέβαια για αυτό μου είπαν πως μπορώ να κόβω τιμολόγια και για άλλα έξοδα, αλλά δεν το πολυκατάλαβα. Δηλαδή θα πάρω ένα κρεβάτι( όχι τίποτα άλλο μου χρειάζεται ένα) και θα το περάσω τιμολόγιο ? Δηλαδή υπάρχει κάποια formula που σου βγάζει ανάλογα τι έσοδα/έξοδα έχεις τι παίρνεις πίσω από το 20%. Διότι αν είναι από το 20% σε μέσο όρο να σου επιστρέφουν ας πούμε το 11% τότε δεν σου μένει τίποτα

    1000 ευρω – 19%ΦΠΑ – εισφορά ΤΕΒΕ – 9% = ψάχνεις για άλλη δουλειά


    Επίσης, ξέχασα να αναφέρω στο πρώτο post, ότι επειδή το έργο είναι ερευνητικό μάλλον θα υπάρχει απαλλαγή ΦΠΑ. Υπάρχει τέτοια δυνατότητα ?, (αλλιώς να ζητήσω να το πληρώνουν, όπως μου είπατε, θα τους ρωτήσω βέβαια και αυτούς)

    Πολλά πολλά ευχαριστώ

    ΥΓ: μάλλον οι πληροφοριακοί θα πρέπει να παίρνουν και μαθήματα λογιστικής…

  7. #7
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Το ΦΠΑ συνήθως το πληρώνει η εταιρία, αυτό είναι σχεδόν δεδομένο. Απλά επιβεβαίωσέ το.

    Αν δεν πρόκειται να απασχοληθείς σε άλλη εταιρία ταυτόχρονα τότε άστο καλύτερα. Το ΙΚΑ σε συμφέρει πολύ περισσότερο.

  8. #8
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    FritzBoxFon 7050
    ότι επειδή το έργο είναι ερευνητικό μάλλον θα υπάρχει απαλλαγή ΦΠΑ
    Αν είναι ερευνητικό σε πανεπιστήμιο επιδοτούμενο από την Ευρωπαική ένωση δεν έχει Φ.Π.Α.
    Βέβαια για αυτό μου είπαν πως μπορώ να κόβω τιμολόγια και για άλλα έξοδα, αλλά δεν το πολυκατάλαβα
    Αν έχεις έξοδα αυτά αφαιρούνται από τα έσοδα (όπως και οι όποιες άλλες δαπάνες,ΤΕΒΕ κτλ) και τελικά βγαίνει ο φόρος στο καθαρό εισόδημα.
    Αν τώρα ο φόρος που βγαίνει από την δήλωση εισοδήματος είναι μεγαλύτερος από αυτόν που έχει παρακρατηθεί πληρώνεις την διαφορά. Αν είναι λιγότερος παίρνεις πίσω τη διαφορά....
    Ένα είναι το σίγουρο.. Ή θα γίνεις λογιστής ή θα σου κρατάει κάποιος λογιστής τα βιβλία σου (προτιμότερο) αφού έχει πολύ μεγάλη φασαρία!!

  9. #9
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Για τον φόρο νικαετέ δεν θα συμφωνήσω. Υποτίθεται ότι το κράτος θα κρατήσει όσα είναι να κρατήσει (που θα πλήρωνες εσύ) και θα σου επστρέψει τα υπόλοιπα.
    Είναι θέμα συμφωνίας. Το λέω από προσωπική εμπειρία. Στο ΙΙΕΚ , που εργάζομαι η συμφωνία μου είναι α ποσό για κάθε ώρα διδασκαλίας και τον φόρο (δεν υπάρχει ΦΠΑ) τον πληρώνει το ΙΙΕΚ (τους βολεύει γιατί εκείνοι δικαιολογούν δαπάνες).

    Στην εταιρία όπου εργαζόμουν ως "πωλητής", δεν είχα κρατήσεις 20%, μόνο ΦΠΑ αλλά φυσικά και τον πλήρωνε η εταιρία.

    Όλα είναι θέμα συμφωνίας (γραπτής μάλιστα)

  10. #10
    Εγγραφή
    11-08-2007
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    229
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19336/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    WAG354Geu
    SNR / Attn
    6(dB) / 16(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dba Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ: μάλλον οι πληροφοριακοί θα πρέπει να παίρνουν και μαθήματα λογιστικής?
    Ακριβώς !!
    Και για να ξεκινήσεις σωστά, ξέχνα τα κρεββάτια.
    Δεν μπορείς να τα δικαιολογήσεις όλα στα έξοδά σου. Μόνο επαγγελματικά έξοδα.
    Θα μπορέσεις δλδ να αγοράσεις με τιμολόγιο γραφείο, πόρτα ασφαλείας, καναπέδες κλπ κλπ και μόνο αν έχεις δηλώσει σαν έδρα το σπίτι.
    Επίσης είδη γραφείου, υπολογιστών, ξενοδοχεία κλπ κλπ.

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iceman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς !!
    Και για να ξεκινήσεις σωστά, ξέχνα τα κρεββάτια.
    Δεν μπορείς να τα δικαιολογήσεις όλα στα έξοδά σου. Μόνο επαγγελματικά έξοδα.
    Θα μπορέσεις δλδ να αγοράσεις με τιμολόγιο γραφείο, πόρτα ασφαλείας, καναπέδες κλπ κλπ και μόνο αν έχεις δηλώσει σαν έδρα το σπίτι.
    Επίσης είδη γραφείου, υπολογιστών, ξενοδοχεία κλπ κλπ.
    Προσοχή σε αυτό, αν δηλώσεις το σπίτι σαν εδρά τότε μπορούν να έρθουν να σου κάνουν έλεγχο απο ΣΔΟΕ κλπ

  12. #12
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ήμουν ΤΕΒΕ 2 χρόνια και είχα και εγώ τις ίδιες απορίες.

    Συνήθως το συμβόλαιο είναι με ετήσιες αποδοχές. έστω πχ 12000 ευρώ. Στο συμβόλαιο πρέπει να αναφέρεται ρητά αν το φπα είναι μέσα στα 12000 ή το πληρώνει έξτρα η εταιρία.

    Έστω το πληρώνει έξτρα η εταιρία. Αυτό σημαίνει ότι στην εφορία δηλώνεις εισόδημα 12000 ευρώ.

    Έστω ότι θα πληρώνεσαι 12 φορές τον χρόνο (συνήθως έτσι είναι) αν και η πραγματική αλήθεια είναι στο ετήσιο ποσό.

    Κάθε απόδειξη που θα κόβεις τον μήνα θα είναι 1000 ευρώ + 19ΦΠΑ δλδ 1190. Στην απόδειξη απάνω θα λέει επίσης ότι φόρος 20% 1000%20%=200 ευρώ.

    Εσύ θα εισπράξης 1190 αλλά στο τέλος του τριμήνου θα πρέπει αν κάνει απόδωση ΦΠΑ και να πληρώσεις στην εφορία το 3*190 που εισέπραξες. Άρα στην πραγματικότητα δεν έλαβες ποτέ 1190 αλλά 1000.

    Τώρα από τα 1000 τα 200 φόρος πάνε απευθείας από τον εργοδότη στην εφορία. Πριν την φορολογική δήλωση η εταιρεία σου δίνει μια βεβαίωση ότι έχει βάλει υπέρ σου 200χ12=2400 για φόρο. Υπολογίζει η εφορία τον φόρο που πρέπει να πληρώσεις με βάση το εισόδημα σου εν προκειμένου 12000 και σου λέει είναι έστω 100. Εσύ λές ότι έχω ήδη δώσει 2400 άρα η εφορία σου κάνει επιστροφή 2300.

    Το μόνο πρόβλημα είναι ότι στον μήνα απάνω θα παίρνεις πρακτικά 800 και κάθε χρόνο θα έχεις ένα μπονουσάκι των 2000 ευρώ.

    Το μόνο ελάτωμα και κλεψιά στην ιστορία είναι ότι αν εσύ 01/08 δώσεςι 200 στην εφορία και μετά κάθε μήνα αυτά θα τα πάρεις πρακτικά μετά τον 08/09 συνεπώς είναι δανεικά στο κράτος και άτοκα που είναι μεγάλη κλεψιά.

    Τέλος μην ξεχάσω καθε μήνα πρέπει από τα 1000 σου να δίνεις στο τεβε την ασφαλιστική σου εισφορά που σε μένα το 2004 ήταν 150 το μήνα περίπου.Εκτός και αν κάνει ειδική συμφωνία με τον εργοδότη και στα δίνει αυτός αλλά πρακτικά θα είναι σαν να παίρνεις 150χ12 τον χρόνο παραπάνω.

    Στο χρόνο απάνω λοιπόν στην περίπτωση που τα δίνεις εσύ στο τεβε έχουμε.
    12000+1.19 σε αποδείξεις.
    Εισόδημα στην εφορία 12000
    Εισόδημα μετά το ΤΕΒΕ 12000-150χ12=10200
    Εισόδημα μετά και την εφορία 10200-2400=7800
    Μετά από ένα δύο χρόνια που στρώνει λόγω ότι η αφορία αποδίδει πολύ αργά το φόρο 10200.
    Όμως το καθαρό σου εισόδημα για την παρακάτω σύγκξριση είναι 10200.

    Τώρα πριν αρχίσεις να το βρίζεις κοίτα συγκριτικά με τον ΙΚΑ.
    12000 στο ΙΚΑ εισόδημα σημαίνει ότι 'έχεις εισόδημα 12000 /14=857 τον μήνα μικτά. Από αυτά το 19% πάει αυτόματα σαν ασφάλιση σου όπως με το 150 του ΤΕΒΕ. Μόνο που αυτό γίνεται επί 14. Δλδ 857*19%=162. Άρα καθαρό εισόδημα μετά την ασφάλιση σου έχεις 694.΄

    Σε ετήσιες αποδοχές 12000*81%=9720 που είναι πολύ μικρότερο από το 10200 και ιατροφαρμακευτικά είναι έτη φωτός μπροστά. Για να μην βάλω τα διάφορα μικροέξοδα που κερδίζεις λόγω επαγγελματικών δαπανών. Τέλος πρέπει να ξέρεις ότι στο ΙΚΑ υπέρ σου θα έμπαιναν 12000*1.26 που είναι οι εργοδοτικές εισφορές που δεν πρόκειται να δεις ποτέ και αν έχεις τα @@ πες του αφεντικού ότι εγώ θέλω να παίρνω τα ίδια με όσο θα σου κόστιζα στο ΙΚΑ δλδ 12000*1.26. Αλλά γιαυτό σου λένε ΤΕΒΕ για να μην πληρώνουν αυτό το ποσό.

    Τώρα αν βάλεις κάτω τα νούμερα και πας πχ σε εισόδημα 20000 θα δεις πως η ψαλίδα των 500 σε διαφορά εισοδήματος γίνεται τεράστια. Και επι πλέον σαν ΤΕΒΕ μπορείς να κάνεις πολλές επιπλέον δουλειές και να είσαι και νόμιμος. Με το ΙΚΑ μόνο για 4000 Ευρώ εκτός και αν έχει αλλάξει στα 6000.

    Αυτά ελπίζω να καταλαβαίνεις τον αλγόριθμο. Οποιαδήποτε διαφορά βάλτα κάτω και υπολόγισε τα. Εγώ στην αρχή την είχα πατήσει με το 20%.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-07-2006
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Thanks

    ποιοι λογιστές και πράσινα άλογα, το adslgr.com τα έχει όλα και συμφέρει..


  14. #14
    Το avatar του μέλους savvas georgioy
    savvas georgioy Guest
    Μπορώ ενώ είμαι ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ να βγάλω καρτέλα και για να πάρω ένσημα για την πρακτική μου γιατί τα ζητάει η σχολή μου.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος savvas georgioy : 29-09-08 στις 10:07.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-01-2007
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    sagem fast 800
    Πρεπει να γινει διακοπη ασφαλισης στο τεβε και στην συνεχεια ασφαλιση στο ικα πηγαινοντας την διαγραφη απο το προηγομενο ταμειο.Οι εισφορες στο τεβε δεν χανονται ποτε και ακολουθουν τους κανονες διαδοχικης ασφαλισης.Οι συντελεστες συνταξης ειναι ιδιοι και στα δυο ταμεια.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΤΕΒΕ και συνταγή γυαλιών
    Από dvm στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-08, 23:56
  2. αποριες
    Από trabalitsas στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-08, 23:39
  3. ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΕΒΕ Κ ΑΝΑΠΗΡΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ
    Από kathyki στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-08, 14:32
  4. Online κατάστημα, IKA & ΤΕΒΕ
    Από stako στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-06, 16:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας