Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    15-09-2005
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    23(dB) / 16(dB)
    Angry
    Αν και εχει αναφερθει παλιοτερα σαν προβλημα, δεν καταφερα να το βρω και ανοιγω νεο θεμα.
    Αποφασισα το καλοκαιρι, και αφου ειχα μετακομισει σε καινουργιο σπιτι, να συνδεθω και εγω με την ΟΝ. Οι υπηρεσιες που μου υποσχεθηκαν, φαινοταν μια χαρα, και ετσι πεισθηκα να κανω αιτηση. Η πρωτη αιτηση μου στην ΟΝ ηταν την 01/07/07 και απο λαθος της ΟΝ εκει εγραψαν οτι ηθελα φορητοτητα, στο νουμερο του παλιου ιδιοκτητη (το οποιο μου ειχε αφησει να χρησιμοποιω, μεχρι να αποφασισω τι θα κανω, και το τσακαλι ο υπαλληλος που εγραψε την αιτηση, αντι να το περασει ως τηλεφωνο επικοινωνιας το εβαλε σαν αριθμο φορητοτητας). Οποτε εκανα ακυρωση της αιτησης, και αιτηση για καινουργια γραμμη στις 18/7. Και απο εκει αρχιζει.
    Στις 3/8 παρελαβα τον εξοπλισμο, μαζι και την βεβαιωση οτι πριν τις 15/8 ειναι πιθανο να ειμαι ΟΚ.
    Επεστρεψα απο τις διακοπες μου, στις 20/8 και επικοινωνησα με το 13801 και μου ειπαν οτι δεν εχει παραδοθει ακομα ο βρογχος. Ψαχνοντας το λιγο, ειδα οτι δεν παρεδιδε ο ΟΤΕ το βρογχο, γιατι δεν ειχε διακοπει το τηλεφωνο του παλιου ιδιοκτητη μεσα στον Ιουλιο (αλλα διακοπηκε 6/8), και υπηρχε το ληξιπροθεσμο παγιο του ΟΤΕ ως ωφειλη. Κανονιστικε με τον πρωην ιδιοκτητη, και απο τις 22/8 η γραμμη ειχε φυγει οριστικα απο τον ΟΤΕ.
    Και αρχισα να περιμενω την αποκριση της ΟΝ. Πραγματικα στις 12/9 με πηρε τεχνικος και μου εκλεισε ραντεβου την επομενη, για να γινει η συνδεση (τα σφυρακια ειχαν φυγει απο τις 9/9).
    Ο τεχνικος ηρθε και μου ειπε οτι η γραμμη δεν ειχε σημα, και επρεπε να δωσει βλαβη στον ΟΤΕ...Υπομονη, οποτε στις 17/9 με ξαναπαιρνει και μου κλεινει ραντεβου με το ιδιο αποτελεσμα. Νεκρη γραμμη και βλαβη στον ΟΤΕ. Υπομονη ξανα, και ραντεβου την προηγουμενη Τριτη 25/9. Το ιδιο προβλημα ξανα...
    Μετα απο αυτο αρχισα να το κοιταω...Μετα απο επικοινωνια με το 121, πηρα την διαβεβαιωση οτι τις δυο πρωτες φορες, η βλαβη ειχε αποκατασταθει. Σημερα 28/9 μετα απο επικοινωνια με το CC μου ειπαν οτι εχουν δωσει βλαβη στον ΟΤΕ για τριτη φορα αλλα στις 27/9...
    Η ερωτηση μου ειναι τι μπορει να φταει στην περιπτωση μου;
    Ειναι ο ΟΤΕ που δεν επιδιορθωνει την γραμμη;
    Ειναι οι τεχνικοι που συνεργαζονται με την ΟΝ;

    Επιπλεον, ποτε μπορει να θεωρησει η ΟΝ οτι δεν μπορει να μου προσφερει τις υπηρεσιες της; Υπαρχει καποιο οριο στις αποτυχημενες προσπαθειες συνδεσης; Και τι θα μπορουσα να κανω γαι να το επιταχυνω; (καθε αποτυχημενη προσπαθεια, με ριχνει μια βδομαδα μετα).
    Hhmmm...Upgrades...

  2. #2
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antaran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και εχει αναφερθει παλιοτερα σαν προβλημα, δεν καταφερα να το βρω και ανοιγω νεο θεμα.
    Αποφασισα το καλοκαιρι, και αφου ειχα μετακομισει σε καινουργιο σπιτι, να συνδεθω και εγω με την ΟΝ. Οι υπηρεσιες που μου υποσχεθηκαν, φαινοταν μια χαρα, και ετσι πεισθηκα να κανω αιτηση. Η πρωτη αιτηση μου στην ΟΝ ηταν την 01/07/07 και απο λαθος της ΟΝ εκει εγραψαν οτι ηθελα φορητοτητα, στο νουμερο του παλιου ιδιοκτητη (το οποιο μου ειχε αφησει να χρησιμοποιω, μεχρι να αποφασισω τι θα κανω, και το τσακαλι ο υπαλληλος που εγραψε την αιτηση, αντι να το περασει ως τηλεφωνο επικοινωνιας το εβαλε σαν αριθμο φορητοτητας). Οποτε εκανα ακυρωση της αιτησης, και αιτηση για καινουργια γραμμη στις 18/7. Και απο εκει αρχιζει.
    Στις 3/8 παρελαβα τον εξοπλισμο, μαζι και την βεβαιωση οτι πριν τις 15/8 ειναι πιθανο να ειμαι ΟΚ.
    Επεστρεψα απο τις διακοπες μου, στις 20/8 και επικοινωνησα με το 13801 και μου ειπαν οτι δεν εχει παραδοθει ακομα ο βρογχος. Ψαχνοντας το λιγο, ειδα οτι δεν παρεδιδε ο ΟΤΕ το βρογχο, γιατι δεν ειχε διακοπει το τηλεφωνο του παλιου ιδιοκτητη μεσα στον Ιουλιο (αλλα διακοπηκε 6/8), και υπηρχε το ληξιπροθεσμο παγιο του ΟΤΕ ως ωφειλη. Κανονιστικε με τον πρωην ιδιοκτητη, και απο τις 22/8 η γραμμη ειχε φυγει οριστικα απο τον ΟΤΕ.
    Και αρχισα να περιμενω την αποκριση της ΟΝ. Πραγματικα στις 12/9 με πηρε τεχνικος και μου εκλεισε ραντεβου την επομενη, για να γινει η συνδεση (τα σφυρακια ειχαν φυγει απο τις 9/9).
    Ο τεχνικος ηρθε και μου ειπε οτι η γραμμη δεν ειχε σημα, και επρεπε να δωσει βλαβη στον ΟΤΕ...Υπομονη, οποτε στις 17/9 με ξαναπαιρνει και μου κλεινει ραντεβου με το ιδιο αποτελεσμα. Νεκρη γραμμη και βλαβη στον ΟΤΕ. Υπομονη ξανα, και ραντεβου την προηγουμενη Τριτη 25/9. Το ιδιο προβλημα ξανα...
    Μετα απο αυτο αρχισα να το κοιταω...Μετα απο επικοινωνια με το 121, πηρα την διαβεβαιωση οτι τις δυο πρωτες φορες, η βλαβη ειχε αποκατασταθει. Σημερα 28/9 μετα απο επικοινωνια με το CC μου ειπαν οτι εχουν δωσει βλαβη στον ΟΤΕ για τριτη φορα αλλα στις 27/9...
    Η ερωτηση μου ειναι τι μπορει να φταει στην περιπτωση μου;
    Ειναι ο ΟΤΕ που δεν επιδιορθωνει την γραμμη;
    Ειναι οι τεχνικοι που συνεργαζονται με την ΟΝ;

    Επιπλεον, ποτε μπορει να θεωρησει η ΟΝ οτι δεν μπορει να μου προσφερει τις υπηρεσιες της; Υπαρχει καποιο οριο στις αποτυχημενες προσπαθειες συνδεσης; Και τι θα μπορουσα να κανω γαι να το επιταχυνω; (καθε αποτυχημενη προσπαθεια, με ριχνει μια βδομαδα μετα).
    Εφόσον δεν έχεις πάρει υπηρεσίες ακόμα από on (έως και 10 μέρες μετά την ενεργοποίηση όλων των υπηρεσιών) μπορείς να κάνεις αίτηση υπαναχώρησης και να σου επιστρέψουν τα λεφτά πίσω.

    Για τα περί ποιος φταίει, ο ΟΤΕ ή η OnTelecoms... Θα έλεγα ότι μάλλον έχουν και οι δύο μερίδιο ευθύνης. Το σίγουρο είναι όμως ότι ο μοναδικός υπεύθυνος για τις χάλκινες γραμμές που φτάνουν στα σπίτια μας και την ποιότητα, κατασκευή, παράδωση και επισκευή είναι ο ΟΤΕ. Δε μπορώ να φανταστώ κάποιο λόγο γιατί η On να καταχωρούσε προβλήματα σε μια γραμμή (νεκρή γραμμή κτλ) επίτηδες... Τι θα κέρδιζε; Ίσα ίσα έχει να χάσει πολλά, από πελάτες και χρήματα, λόγο συνδρομής, μέχρι αξιοπιστία και κακή φήμη... Ίσως φταίει το κανάλι επικοινωνίας μεταξύ on και ΟΤΕ ποιος ξέρει... Έχετε όμως παρατηρήσει ότι πολλά προβλήματα παρουσιάζονται σε αιτήσεις για νέες γραμμές; Όχι μόνο σε on αλλά και σε άλλους παρόχους; Αυτό προσωπικά το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον...
    no comment...

  3. #3
    Εγγραφή
    15-09-2005
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    23(dB) / 16(dB)
    Το νεοτερο update, ειναι οτι αν και ειχα ραντεβου για 5η φορα με τον τεχνικο σημερα, αυτος απλα δεν ηρθε ;-(
    Με βλεπω απο Δευτερα, να κανω μια βολτα απο την ΟΝ, να τους παω τον εξοπλισμο πισω, και να αποχωρησω διακριτικα...Δεν με θελουν, δεν με σεβονται ως εν δυναμει πελατη, δεν θα τους περιμενω αλλο...Κριμα παντως...
    Hhmmm...Upgrades...

  4. #4
    Εγγραφή
    15-09-2005
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    23(dB) / 16(dB)
    Τελικα με επεισαν απο το CC να μην στειλω αιτηση διακοπης...Επειτα απο μια ακομα επισκεψη τεχνικου την 22/10 η γραμμη μου συνεχιζει να εχει dead line προβλημα...Θα στειλουν αιτηση στον ΟΤΕ, να την διορθωσει, και μετα θα με παρουν τηλεφωνο να ερθει τεχνικος...Μαλλον δε θα γινει τιποτα, αλλα τους δινω ακομη μια ευκαιρια...
    Βλακεια μου, αλλα δεν εχω διαθεση να μπω στη διαδικασια να επιστρεφω εξοπλισμο κλπ, και σιγουρα δεν θελω να ξαναπαω στον ΟΤΕ. Ασε που θελει το λιγοτερο δεκα μερες...
    Hhmmm...Upgrades...

  5. #5
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.523
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    9.447 / 1.023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    SpeedTouch ST780WL
    SNR / Attn
    12.5(dB) / 25.5(dB)
    Α κάνει κάποιος μύνηση που δεν έχει Internet για πάνω από μερικές μέρες να δω τι θα κάνουνε.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Συνήθως κοροιδεύω τους Αμερικάνους που κάνουν μηνύσεις(και συχνά ομαδικές) για ψύλλου πήδημα αλλά η αλήθεια είναι ότι ο φόβος αυτός των εταιρειών εκέι βελιτώνει πολύ τις επιχειρήσεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-09-2005
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    23(dB) / 16(dB)
    Δεν νομιζω να τρομαξουν απο την απειλη μυνησης. Δεν ειναι και τοσο ευκολο να στειχειοθετησει κανεις την «βλαβη» που μπορει να επαθε απο την αδυναμια της ΟΝ να του παρεχει υπηρεσιες.
    Στην περιπτωση που εισαι πελατης τους (που τεχνικα δεν ειμαι), εκει αλλαζει. Νομικα στεκει να πει κανεις οτι ζημιωθηκε με τον α ή β τροπο και να τους κανει αγωγη. Στην περιπτωση μου ομως, και οπως ενας φιλος δικηγορος μου ειπε, δεν ειναι καθολου απλο να κανεις αγωγη.
    Καποιο τροπο πιεσης ψαχνω, γιατι οπως εχω καταληξει το προβλημα μου ειναι κυριως η συνενοηση της ΟΝ με το τμημα του ΟΤΕ που κανει τις επιδιορθωσεις...
    Hhmmm...Upgrades...

  8. #8
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    9(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antaran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομιζω να τρομαξουν απο την απειλη μυνησης. Δεν ειναι και τοσο ευκολο να στειχειοθετησει κανεις την «βλαβη» που μπορει να επαθε απο την αδυναμια της ΟΝ να του παρεχει υπηρεσιες.
    Στην περιπτωση που εισαι πελατης τους (που τεχνικα δεν ειμαι), εκει αλλαζει. Νομικα στεκει να πει κανεις οτι ζημιωθηκε με τον α ή β τροπο και να τους κανει αγωγη. Στην περιπτωση μου ομως, και οπως ενας φιλος δικηγορος μου ειπε, δεν ειναι καθολου απλο να κανεις αγωγη.
    Καποιο τροπο πιεσης ψαχνω, γιατι οπως εχω καταληξει το προβλημα μου ειναι κυριως η συνενοηση της ΟΝ με το τμημα του ΟΤΕ που κανει τις επιδιορθωσεις...
    Ενα copy-paste επι καθημερινής βάσης του log του pirelli όσο έχεις πρόβλημα με το ίντερνετ είναι αποδεικτικό στοιχείο.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-09-2005
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    23(dB) / 16(dB)
    Ισως ειναι...Αν δεν σε συνδεουν ομως, μετα απο 3+ μηνες, αυτο δεν «σηκωνει» αγωγη...Καμμια ιδεα πως θα μπορουσα να τους πιεσω ψαχνω...
    Hhmmm...Upgrades...

  10. #10
    Εγγραφή
    15-09-2005
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    23(dB) / 16(dB)
    Τελικα, ο τροπος «πιεσης » στον ΟΤΕ, ειναι να πας απο εκει...Ετσι και εκανα, και οχι μονο παραδεχθηκαν οτι ειναι υπευθυνοι για το προβλημα, αλλα ηρθε αμεσως τεχνικος και εκανε την (σωστη αυτη τη φορα ) μικτονομηση στο ΚΑΦΑΟ...Οποτε, απο σημερα, ειμαι ΟΝ. (τουλαχιστο παιζει το τηλεφωνο)....
    Hhmmm...Upgrades...

Παρόμοια Θέματα

  1. Rip ή κάτι άλλο?
    Από fz6 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-08, 11:13
  2. Cosrair η κατι αλλο?
    Από sgiannios στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-07, 11:42
  3. Το κάτι άλλο
    Από neosgrcom στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-06, 01:56
  4. Ιός ή κάτι άλλο?
    Από poptart στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-06, 15:31
  5. Πρόβλημα αποκρισης? η κατι αλλο?
    Από punkstar69 στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-06, 21:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας