Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Η OTENet όταν θέλεις να καταγγείλεις τη σύμβαση αορίστου χρόνου του OnDSL kit θέλει αίτηση με fax. Την αιτηση την βρίσκεις εδώ: http://www.otenet.gr/hd/HTML/aithseis_menu2.htm

    Το θέμα είναι ότι έχουν δυο όρους μέσα που είναι παραβίαση των όρων με τα ψιλά γράμματα της σύμβασης που υπογράψατε για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία. Μη μασάτε! Μη τους αφήνετε να σας χρεώνουν ένα μήνα ακόμα τσάμπα με αυτό τον όρο περί κατάθεσης του αιτήματος μέχρι την 20η μέρα του μήνα!!!

    Διαβάστε προσεκτικά και ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ ανάλογα!


    Αγαπητοί κύριοι/κυρίες,

    Τα στοιχεία μου είναι:
    ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

    Κατόπιν συνομιλιών με το helpdesk σας, διαπίστωσα από μέρους της εταιρίας σας μια μονομερή παραβίαση των όρων της σύμβασής μας βάσει της οποίας μου παρείχατε το OnDSL kit.

    Η μεταβολή συνίσταται στο ότι στη σύμβαση που υπέγραψα και σας υπέβαλλα με fax την 01/10/2006 και με την οποία ενεργοποιήθηκαν οι υπηρεσίες OnDSL kit, αναφέρει ξεκάθαρα στον όρο 8. άρθρο 3: Ο Πελάτης δύναται να καταγγείλει οποτεδήποτε την παρούσα με έγγραφο υπογεγραμμένο αίτημά που θα πρέπει να υποβάλει στην ΟΤΕΝΕΤ. Η διακοπή ισχύει για την τελευταία ημέρα του μήνα κατά τον οποίο υποβλήθηκε το αίτημα.

    Αυτό είναι τελείως ξεκάθαρο και έρχεται σε πλήρη αντίθεση με όρους που έχετε μονομερώς βάλει στο αίτημα που πρέπει να υπογράψει ο καταναλωτής για την καταγγελία της σύμβασης (το έχω επισυνάψει). Γράφετε:

    1. Οι αιτήσεις καταγγελίας υλοποιούνται την τελευταία ημερολογιακή ημέρα του μήνα εντός του οποίου καταχωρήθηκαν, εφόσον η παραλαβή τους από την ΟΤΕΝΕΤ γίνει μέχρι και την 20η ημέρα του μήνα αυτού.

    2. Αναγνωρίζω ότι η ΟΤΕΝΕΤ διατηρεί το δικαίωμα να μην αποδεχτεί την αίτησή μου.


    Είναι πλέον προφανές ότι αυτοί οι όροι με βάση τα υπογεγραμμένα της σύμβασής μας αποτελούν παραβίαση της. Πρώτον, ενώ στη σύμβαση χρησιμοποιείται η φράση 'υποβλήθηκε το αίτημα' (από τον πελάτη), στην αίτηση το έχετε αλλάξει με 'καταχωρηθεί το αίτημα' (από την ΟΤΕΝΕΤ), το οποίο έχει τεράστια διαφορά. Είναι δηλαδή στη διακριτική σας ευχέρεια το πότε θα το καταχωρήσετε;

    Επίσης, το όριο περί 20ης ημέρας είναι δική σας επινόηση και ως μη συμφωνημένη εκ των προτέρων, δεν γίνεται αποδεκτή.

    Όσο για το δεύτερο, επίσης είναι δική σας επινόηση, καθότι δεν αναφέρεται πουθενά στη σύμβασή μας ότι η ΟΤΕΝΕΤ έχει το δικαίωμα να αρνηθεί την καταγγελία της σύμβασης, ίσα-ίσα, που το κειμενο της σύμβασης περί καταγγελίας είναι σαφέστατο. Για την ευκολία σας, αν και είμαι σίγουρος ότι τηρείτε αρχείο, σας αποστέλω αυτούσιο το φαξ που είχα στείλει την 01/10/2006 για την ενεργοποίηση, και στο οποιό υπάρχει η υπογραφή μου στη σελίδα των όρων με τα ψιλά γράμματα που πιστεύετε ότι κανείς δεν διαβάζει.

    Τέλος, πέραν όλων των άλλων μεθοδεύσεών σας, ενώ έχω από εχθές το πρωί αποστείλει το fax με την αίτηση καταγγελίας αυτό 'φέρεται' να μην έχει παραληφθεί από την ΟΤΕΝΕΤ. Σήμερα το πρωί το ξαναέστειλα, αλλά και αυτό κατά τρόπο μαγικό μοιάζει να εξαφανίστηκε. Είμαι σίγουρος ότι από αύριο που θα αλλάξει ο μήνας, τα φαξ θα εμφανιστούν, και θα 'καταχωρηθούν'.

    Καταλαβαίνω ότι εταιρία είστε και έχετε μετόχους που περιμένουν μέρισμα και κέρδη, αλλά ένας σεβασμός στοιχειώδης στη νοημοσύνη αυτών που αγοράζουν τις υπηρεσίες σας είναι επιβεβλημένος.

    Προειδοποιώ και προωθήστε το στο νομικό σας τμήμα ότι εαν μου αποσταλεί λογαριασμός για τον μήνα Νοέμβριο, δεν θα τον πληρώσω διότι σύμφωνα με τους όρους της σύμβασης που εσείς συντάξατε κι όμως καταπατείτε, έχω καταθέσει αίτημα κατάργησης από τις 30/10 άρα η σύμβασή μας θεωρείται νομίμως λήξασα και φυσικά διαθέτω τα αποκόμματα του φαξ ότι παραδόθηκε η αίτηση στο φαξ σας. Αν επιθυμείτε να κινηθείτε νομικά για να πάρετε τα 20 ευρώ σας για τις υπηρεσίες που ΔΕΝ μου προσφέρατε το Νοέμβριο, πολύ ευχαρίστως να τα πούμε ενώπιον έδρας όπου γνωρίζετε καλά τι αξία έχουν οι καταχρηστικοί σας όροι.

    Επισυνάπτω το παρόν και στην ΕΕΤΤ ώστε να γνωρίζουν τις παράτυπες μεθοδεύσεις σας εις βάρος της τσέπης (και της υπομονής) του καταναλωτή.

  2. #2
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Linksys WAG160N
    Άψογος!!! Μετά τις τράπεζες που μας χρεώνουν για υπηρεσίες που δεν μας παρέχουν τώρα το πήραν είδηση και οι εταιρίες τηλεπικοινωνιών!!!! Είναι πάντως απαράδεκτοι!

  3. #3
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StaPas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άψογος!!! Μετά τις τράπεζες που μας χρεώνουν για υπηρεσίες που δεν μας παρέχουν τώρα το πήραν είδηση και οι εταιρίες τηλεπικοινωνιών!!!! Είναι πάντως απαράδεκτοι!
    Είναι απαράδεκτοι, αλλά είναι και η πλειοψηφία των καταναλωτών απαράδεκτοι που δεν αντιδρούν και έτσι οι εταιρείες βρίσκουν και τα κάνουν...

  4. #4
    Εγγραφή
    27-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα / Περιστέρι
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Net Faster IAD 2
    Παίδες μια βοήθεια...
    Η ξαδέλφη μου, μετά από τους 4 προπληρωμένους μήνες onDSL Kit 1024, επειδή δεν έχει χρόνο γενικά να μπαίνει στο net, αποφάσισε να διακόψει την OTEnet ώστε να μη πληρώνει άδικα...

    Έστειλα e-Mail στην OTEnet ώστε να με πληροφορήσουν για τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει κανείς για διακοπή υπηρεσιών και μου απάντησαν δίνοντάς μου το link προς την αίτηση καταγγελίας αορίστου χρόνου ( http://www.otenet.gr/hd/downloads/Ai...toy_Xronoy.pdf ) και μου είπαν να τη στείλω με FAX...

    Αυτό που με προβληματίζει είναι ο όρος
    2. Αναγνωρίζω ότι η ΟΤΕΝΕΤ διατηρεί το δικαίωμα να μην αποδεχτεί την αίτησή μου.
    ... σε συνδυασμό με το πεδίο ΛΟΓΟΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ, της αίτησης...
    Όπως είπα, η κοπέλα απλά δεν έχει χρόνο και θέλει να διακόψει τη σύνδεση. Συνεπώς κανένας από τους προτεινόμενους λόγους δεν ισχύει.
    Τι συμπλήρωση προτείνετε να βάλω σε αυτό το πεδίο; Να βάλω όποιον να 'ναι από τους διαθέσιμους ή να συμπληρώσω το πεδίο "Άλλο - Παρακαλούμε σχολιάστε", αναφέροντας τον πραγματικό λόγο;

    Έχει διακοψει κανείς τη σύνδεσή του μέσω αυτής της διαδικασίας της OTEnet; (αίτηση καταγγελίας -> fax -> διακοπή). Αν ναι, όλα πήγαν καλά ή είναι συνηθισμένο φαινόμενο οι καθυστερήσεις;


    Thanks!
    -petros
    www.ischool.gr
    Είσαι μαθητής ή φοιτητής; Τόσο το καλύτερο! :)

    www.e-steki.gr
    Συζητήσεις, διαξιφισμοί και κυρίως...fresh ideas! :)

  5. #5
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από philos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες μια βοήθεια...
    Η ξαδέλφη μου, μετά από τους 4 προπληρωμένους μήνες onDSL Kit 1024, επειδή δεν έχει χρόνο γενικά να μπαίνει στο net, αποφάσισε να διακόψει την OTEnet ώστε να μη πληρώνει άδικα...

    Έστειλα e-Mail στην OTEnet ώστε να με πληροφορήσουν για τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει κανείς για διακοπή υπηρεσιών και μου απάντησαν δίνοντάς μου το link προς την αίτηση καταγγελίας αορίστου χρόνου ( http://www.otenet.gr/hd/downloads/Ai...toy_Xronoy.pdf ) και μου είπαν να τη στείλω με FAX...

    Αυτό που με προβληματίζει είναι ο όρος
    2. Αναγνωρίζω ότι η ΟΤΕΝΕΤ διατηρεί το δικαίωμα να μην αποδεχτεί την αίτησή μου.
    ... σε συνδυασμό με το πεδίο ΛΟΓΟΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ, της αίτησης...
    Όπως είπα, η κοπέλα απλά δεν έχει χρόνο και θέλει να διακόψει τη σύνδεση. Συνεπώς κανένας από τους προτεινόμενους λόγους δεν ισχύει.
    Τι συμπλήρωση προτείνετε να βάλω σε αυτό το πεδίο; Να βάλω όποιον να 'ναι από τους διαθέσιμους ή να συμπληρώσω το πεδίο "Άλλο - Παρακαλούμε σχολιάστε", αναφέροντας τον πραγματικό λόγο;

    Έχει διακοψει κανείς τη σύνδεσή του μέσω αυτής της διαδικασίας της OTEnet; (αίτηση καταγγελίας -> fax -> διακοπή). Αν ναι, όλα πήγαν καλά ή είναι συνηθισμένο φαινόμενο οι καθυστερήσεις;


    Thanks!
    -petros
    Φίλε μου, διάβασε προσεκτικά τί έχω γράψει στο πρώτο μήνυμα του thread, και όλα θα πάνε καλά!

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Αλλαγή όρων σύμβασης Hol.
    Από artinpet στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 104
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-08, 23:58
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-07, 20:56
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-06, 19:05
  4. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-05, 00:06
  5. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-05, 06:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας