Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Angry
    Σας παραθέτω και εγώ την δικιά μου ιστορία η οποία με έχει κάνει να αναπωλώ τις "θαυμάσιες" μέρες με τον ακατανόμαστο ΠΟΤΕ..Συνοπτικά ημερομηνίες (στο περίπου):
    1/6/07 ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΗ FORTHNET ΓΙΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ 2PLAY...
    15/9/07 ENERGOPOIHSH 2PLAY...
    Μετά από 3,5 μήνες αναμονή και μετά από δέκα μέρες χωρίς τηλέφωνο ενεργοποιείται η υπηρεσία...
    Στην αρχή όλα ήταν θαυμάσια.... Τηλέφωνο χωρίς θορύβους (και πάνω από όλα χωρίς διακοπές και άλλα προβλήματα) και φυσικά internet σε μεγάλες ταχύτητες (συγχρόνιζα στα 17 Mbps και φυσικά χωρίς αποσύνδεσεις)...
    Ξαφνικά στις αρχές του μήνα αυτού άρχισαν τα προβλήματα....
    Ο τηλέφωνο έκανε θορύβους και πολλές φορές όταν με παίρνανε τηλ έδειχνε ότι καλέι χωρίς να χτυπάει σε μένα...Άλλες φορές ενώ μίλαγα η γραμμή κοβότανε....Και φυσικά το ίντερνετ άρχισε να πέφτει στα 10 Mbps και να έχω 10-15 αποσυνδέσεις την ημέρα...
    Μετά από ώριμη σκέψη αποφάσιισα να καλέσω την ΤΥ....Τους είπα τα προβλήματα μου (+Το ότι ακόμα δεν έχω αναγνώριση κλήσεων) και αφού έκανα ότι μου ζητήσανε (απόσυνδεση τηλ., αλλαγή φίλτρου και καλωδίου) αποφάσισαν ότι η μόνη λύση για να μην έχω αποσυνδέσεις είναι να μου χαμηλώσουν λίγο ταχύτητα....
    Έτσι έκπληκτος την επόμενη ημέρα είδα ότι συγχρόνιζα στην ηλιγκιώδης ταχύτητα των 3-5 Mbps....Όσο για το τηλέφωνο εδώ και λίγες μέρες το κοιτάνε..........
    Κάποια στιγμή και επείδή μου την είχε δώσει τους πήρα τηλ.. και τους ζήτησα να κάνουν κάτι με την ταχύτητα και να φτιάξουν επιτέλους το τηλ...Εεεε μου ανεβάσανε την ταχύτητα στα 10 (αλλά με επακόλουθο συνεχείς αποσυνδέσεις) και το τηλέφωνο είπαν να μου το φτιάξουν τα χριστούγεννα σαν δώρο από τον χοντρό με τα μούσια και την κόκκινη στολή.... (δηλαδή τζίφος)....
    Ειλικρινά τα έχω παίξει...δεν ξέρω τι να κάνω με την εταιρεία τους....το μόνο σίγουρο είναι ότι εγώ για τους μήνες αυτούς δεν τους πληρώνω.....
    Αααα μιας και το θυμήθηκα δείτε τα στοιχεία της γραμμής....
    ΠΕΡΙΟΧΗ: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    ΤΗΛ: 210-6395ΧΧΧ (ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ)
    Downstream Rate: 10128 Kbps
    Upstream Rate: 509 Kbps
    Downstream Margin: 8 db
    Upstream Margin: 24 db
    Downstream Line Attenuation: 23
    Upstream Line Attenuation: 12
    To μόνο σίγουρο είναι ότι με ταχύτητα κάτω των 12Μbps δεν μένω στην εν λόγω εταιρεία....Εσάς ποια είναι η συμβουλή σας....
    ΥΓ 1...Σόρυ για το μεγάλο post
    ΥΓ 2...Σόρυ αν όλα αυτά τα έχετα ξανα ακούσει 1.000.000 φορές
    ΥΓ 3...Χρησιμοποιώ το LINKSYS WAG354G με firmware 1.01.11 by JohnAthana
    ΥΓ 4...Βοηθήστε με....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giannis_green_13 : 01-11-07 στις 13:53.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Απο την στιγμη που αρχικα δεν ειχες προβλημα αλλα αυτο παρουσιαστηκε μετα απο ενα αρκετο διαστημα χρησης, δειχνει πως δεν συμβαινει κατι απο την μερια σου αλλα υπευθυνοι ειναι ειτε ο ΟΤΕ ειτε η Forthnet. Και στις δυο περιπτωσεις φυσικα εσυ εχεις να κανεις μονον με την Forthnet.

    Θα προτεινα να μπεις στη διαδικασια να τσεκαρεις την καλωδιωση σου, μπας και παιζει κανα βραχυκυκλωμα πχ αν εισαι σε πολυκατοκια μην τυχον κανας γειτονας επαιξε με τιποτα καλωδια, και μετα αν σιγουρευτεις πως εισαι 100% ενταξει, να θεσεις στον εαυτο σου αλλα και σε αυτους ενα χρονικο οριο. Δηλαδη η μου το φτιαχνετε σε 1 εβδομαδα η παρτε απο τωρα μια αιτηση ακυρωσης και "αντε γεια".

    Φυσικα τα Χριστουγεννα ουτε καν το συζητας ως οριο.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το ξέρω ότι δεν παίζει κάτι από την πλευρά μου αν και αυτοί μου λένε ότι έχει πρόβλημα η γραμμή...σήμερα τους πήρα τηλ, έβρισα έναν υπεύθυνο από κάθε τμήμα και μου είπαν να περιμένω τηλ. σύντομα...για να δω αν θα βγει τίποτα....ΕΡΩΤΗΣΗ....Σε απόσταση από το κέντρο της Αγίας Παρασκευης είμαι περίπου500-600 μέτρα σε ευθεία...κανονικά στα πόσα θα έπρεπε να συγχρονίζω????

  4. #4
    Εγγραφή
    28-09-2007
    Περιοχή
    Ιλιον-Αθηνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    LINKSYS WAG200G
    SNR / Attn
    8(dB) / 39(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannis_green_13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας παραθέτω και εγώ την δικιά μου ιστορία η οποία με έχει κάνει να αναπωλώ τις "θαυμάσιες" μέρες με τον ακατανόμαστο ΠΟΤΕ..Συνοπτικά ημερομηνίες (στο περίπου):
    1/6/07 ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΗ FORTHNET ΓΙΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ 2PLAY...
    15/9/07 ENERGOPOIHSH 2PLAY...
    Μετά από 3,5 μήνες αναμονή και μετά από δέκα μέρες χωρίς τηλέφωνο ενεργοποιείται η υπηρεσία...
    Στην αρχή όλα ήταν θαυμάσια.... Τηλέφωνο χωρίς θορύβους (και πάνω από όλα χωρίς διακοπές και άλλα προβλήματα) και φυσικά internet σε μεγάλες ταχύτητες (συγχρόνιζα στα 17 Mbps και φυσικά χωρίς αποσύνδεσεις)...
    Ξαφνικά στις αρχές του μήνα αυτού άρχισαν τα προβλήματα....
    Ο τηλέφωνο έκανε θορύβους και πολλές φορές όταν με παίρνανε τηλ έδειχνε ότι καλέι χωρίς να χτυπάει σε μένα...Άλλες φορές ενώ μίλαγα η γραμμή κοβότανε....Και φυσικά το ίντερνετ άρχισε να πέφτει στα 10 Mbps και να έχω 10-15 αποσυνδέσεις την ημέρα...
    Μετά από ώριμη σκέψη αποφάσιισα να καλέσω την ΤΥ....Τους είπα τα προβλήματα μου (+Το ότι ακόμα δεν έχω αναγνώριση κλήσεων) και αφού έκανα ότι μου ζητήσανε (απόσυνδεση τηλ., αλλαγή φίλτρου και καλωδίου) αποφάσισαν ότι η μόνη λύση για να μην έχω αποσυνδέσεις είναι να μου χαμηλώσουν λίγο ταχύτητα....
    Έτσι έκπληκτος την επόμενη ημέρα είδα ότι συγχρόνιζα στην ηλιγκιώδης ταχύτητα των 3-5 Mbps....Όσο για το τηλέφωνο εδώ και λίγες μέρες το κοιτάνε..........
    Κάποια στιγμή και επείδή μου την είχε δώσει τους πήρα τηλ.. και τους ζήτησα να κάνουν κάτι με την ταχύτητα και να φτιάξουν επιτέλους το τηλ...Εεεε μου ανεβάσανε την ταχύτητα στα 10 (αλλά με επακόλουθο συνεχείς αποσυνδέσεις) και το τηλέφωνο είπαν να μου το φτιάξουν τα χριστούγεννα σαν δώρο από τον χοντρό με τα μούσια και την κόκκινη στολή.... (δηλαδή τζίφος)....
    Ειλικρινά τα έχω παίξει...δεν ξέρω τι να κάνω με την εταιρεία τους....το μόνο σίγουρο είναι ότι εγώ για τους μήνες αυτούς δεν τους πληρώνω.....
    Αααα μιας και το θυμήθηκα δείτε τα στοιχεία της γραμμής....
    ΠΕΡΙΟΧΗ: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    ΤΗΛ: 210-6395ΧΧΧ (ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ)
    Downstream Rate: 10128 Kbps
    Upstream Rate: 509 Kbps
    Downstream Margin: 8 db
    Upstream Margin: 24 db
    Downstream Line Attenuation: 23
    Upstream Line Attenuation: 12
    To μόνο σίγουρο είναι ότι με ταχύτητα κάτω των 12Μbps δεν μένω στην εν λόγω εταιρεία....Εσάς ποια είναι η συμβουλή σας....
    ΥΓ 1...Σόρυ για το μεγάλο post
    ΥΓ 2...Σόρυ αν όλα αυτά τα έχετα ξανα ακούσει 1.000.000 φορές
    ΥΓ 3...Χρησιμοποιώ το LINKSYS WAG354G με firmware 1.01.11 by JohnAthana
    ΥΓ 4...Βοηθήστε με....
    τα στατιστικα του ρουτερ ειναι καλα,δεν καταλαβαινω γιατι εχεις αποσυνδεσεις;
    το Downstream Margin: 8 db ειναι ικανοποιητικο και αφοβο για τις αποσυνδεσεις,αν ηταν κατω απο 6 τοτε θα ειχες.
    Τι σου ειπαν οταν τους ειπες τα στατιστικα;
    Παραξενα πραγματα!
    ψαξε για βραχυκυκλωμα ή υγρασια στην γραμμη σου ή πες να σου κανουν reset.
    Και πες τι εγινε...................

  5. #5
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σήμερα και μετά από τα χθεσινά τηλέφωνα το Downstream Margin έγινε 13db (υποθέτω ότι αυτό είναι καλό) και οι αποσυνδέσεις δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα...Η ταχύτητα κλειδώνει κοντά στα 11 και φαίνεται ως εκ θαύματος τα προβλήματα να εξαφανίστηκαν....Αν πάντως τα προβλήματα ήταν από μεριά τους για τις "υπηρεσίες" τους μέχρι και σήμερα από εμένα δεν θα λάβουν φράγκο....
    ΕΡΩΤΗΣΗ....Σε απόσταση από το κέντρο (DSLAM) της Αγίας Παρασκευης είμαι περίπου 500-600 μέτρα σε ευθεία...κανονικά στα πόσα θα έπρεπε να συγχρονίζω????

  6. #6
    Εγγραφή
    28-09-2007
    Περιοχή
    Ιλιον-Αθηνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    LINKSYS WAG200G
    SNR / Attn
    8(dB) / 39(dB)
    ΕΡΩΤΗΣΗ....Σε απόσταση από το κέντρο (DSLAM) της Αγίας Παρασκευης είμαι περίπου 500-600 μέτρα σε ευθεία...κανονικά στα πόσα θα έπρεπε να συγχρονίζω????
    ........................................................................................................................ .....................
    αμα ειναι και ευθεια τα καλωδια απο το Α/Κ μεχρι το ΚΑΦΑΟ κοντα στο σπιτι σου περιπου 17-19 κατα προσεγγιση,αμα ομως πανε βολτα αλλιως,αφαιρεσε 2 με 3 Kbps

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-07, 05:11
  2. DSLam Καλλιθέας...πονεμένη ιστορία?
    Από pan.nl στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-05, 00:37
  3. Μια πονεμενη ιστορια!!!!!!!
    Από Insomniac στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-03, 13:10
  4. Μια πονεμένη ιστορία μ'ένα ZyXEL 652R-11 & Intracom DSLA
    Από nl στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-03, 05:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας