Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΔΑΦΝΗΣ
    Καλησπερα παιδια!

    Να σας πω εν συντομια το προβλημα που αντιμετωπιζω.Σε μερικες εβδομαδες μετακομιζω και εκανα αιτηση για το ON All in one στο νεο μου σπιτι στο οποιο δεν υπαρχει τηλεφωνικη γραμμη.Πριν μερικες μερες με ειδοποιησαν απο την ΟΝ οτι η αιτηση μου απορριφθηκε απο τον ΟΤΕ γιατι η περιοχη μου (Κερατσινι) ειναι εκτος αστικου κεντρου και δεν υπαρχει διαθεσιμος ενεργος βροχος.Βαζοντας το τηλεφωνικο νουμερο του γειτονα που μενει στον επανω οροφο (στο κερατσινι) στο site της ΟΝ μου εβγαζε οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα στο δικτυο της για τον αριθμο του!.Αυτο που ζηταω να μαθω, εαν γνωριζει καποιος απο εδω, ειναι εαν μπορω να ζητησω απο τον ΟΤΕ να μου κατασκευασει εναν βροχο (ενεργο η ανενεργο, δεν γνωριζω ποιο ειναι το σωστο για την περιπτωση μου).Εαν ναι που πρεπει να απευθυνθω και τι ενεργειες πρεπει να κανω;Απο την ΟΝ μου ειπαν οτι μονο που μπορουν να κανουν ειναι να επαναπροωθησουν την αιτηση μου στον ΟΤΕ και να περιμενω...Ζησε Μαη μου να φας τριφυλλι δηλαδη!!!.Μηπως θα ηταν καλυτερα (και γρηγοροτερο) να εκανα αιτηση στον ΟΤΕ για τηλεφωνο και μετα να την κανω για ΟΝ;Eλπιζω να βρεθει καποιος απο εδω που να γνωριζει κατι γιατι ηδη εχει περασει πανω απο μηνας και σε κανα μηνα μπαινω στο νεο μου σπτι!

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.347
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisfinl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως θα ηταν καλυτερα (και γρηγοροτερο) να εκανα αιτηση στον ΟΤΕ για τηλεφωνο και μετα να την κανω για ΟΝ;
    Δοκίμασέ το. Πάρε το 134 και ζήτα νέα τηλεφωνική γραμμή (PSTN). Μόλις ενεργοποιηθεί κάνε αίτηση για φορητότητα στην On (ενεργός βρόχος).
    Στον ΟΤΕ θα πληρώσεις τέλος ενεργοποίησης και τα 2 πρώτα πάγια (τιμές στο oteshop.gr), ενώ στην On τέλος ενεργοποίησης 65€.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisfinl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια!

    Να σας πω εν συντομια το προβλημα που αντιμετωπιζω.Σε μερικες εβδομαδες μετακομιζω και εκανα αιτηση για το ON All in one στο νεο μου σπιτι στο οποιο δεν υπαρχει τηλεφωνικη γραμμη.Πριν μερικες μερες με ειδοποιησαν απο την ΟΝ οτι η αιτηση μου απορριφθηκε απο τον ΟΤΕ γιατι η περιοχη μου (Κερατσινι) ειναι εκτος αστικου κεντρου και δεν υπαρχει διαθεσιμος ενεργος βροχος.Βαζοντας το τηλεφωνικο νουμερο του γειτονα που μενει στον επανω οροφο (στο κερατσινι) στο site της ΟΝ μου εβγαζε οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα στο δικτυο της για τον αριθμο του!.Αυτο που ζηταω να μαθω, εαν γνωριζει καποιος απο εδω, ειναι εαν μπορω να ζητησω απο τον ΟΤΕ να μου κατασκευασει εναν βροχο (ενεργο η ανενεργο, δεν γνωριζω ποιο ειναι το σωστο για την περιπτωση μου).Εαν ναι που πρεπει να απευθυνθω και τι ενεργειες πρεπει να κανω;Απο την ΟΝ μου ειπαν οτι μονο που μπορουν να κανουν ειναι να επαναπροωθησουν την αιτηση μου στον ΟΤΕ και να περιμενω...Ζησε Μαη μου να φας τριφυλλι δηλαδη!!!.Μηπως θα ηταν καλυτερα (και γρηγοροτερο) να εκανα αιτηση στον ΟΤΕ για τηλεφωνο και μετα να την κανω για ΟΝ;Eλπιζω να βρεθει καποιος απο εδω που να γνωριζει κατι γιατι ηδη εχει περασει πανω απο μηνας και σε κανα μηνα μπαινω στο νεο μου σπτι!
    κάνε κατευθείαν αίτηση στην ΟΝ για νεα γραμμή σε ανενεργό βρόχο. Μπορεί να είσαι έτοιμος σε καμιά εικοσαριά ημέρες


  4. #4
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΔΑΦΝΗΣ
    ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια,θα επικοινωνησω με ΟΝ να τους ζητησω σε πρωτη φαση νεα γραμμη σε ανενεργο βροχο και εαν δεν γινει τιποτα θα συνεχισω με γραμμη σε ΟΤΕ κλπ

  5. #5
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.347
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisfinl Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... εκανα αιτηση για το ON All in one στο νεο μου σπιτι στο οποιο δεν υπαρχει τηλεφωνικη γραμμη.Πριν μερικες μερες με ειδοποιησαν απο την ΟΝ οτι η αιτηση μου απορριφθηκε απο τον ΟΤΕ...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tem Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάνε κατευθείαν αίτηση στην ΟΝ για νεα γραμμή σε ανενεργό βρόχο. Μπορεί να είσαι έτοιμος σε καμιά εικοσαριά ημέρες
    Υποτίθεται ότι έκανε αίτηση και απορρίφθηκε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisfinl Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια,θα επικοινωνησω με ΟΝ να τους ζητησω σε πρωτη φαση νεα γραμμη σε ανενεργο βροχο και εαν δεν γινει τιποτα θα συνεχισω με γραμμη σε ΟΤΕ κλπ
    Πλάκα μας κάνεις; Η αίτηση που είχες κάνει και απορρίφθηκε, για ανενεργό βρόχο δεν ήταν;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 04-11-07 στις 01:23.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΔΑΦΝΗΣ
    Aπο την ΟΝ μου ειπανε οτι δεν υπαρχει διαθεσιμος ΕΝΕΡΓΟΣ βροχος στην περιοχη μου (ετσι τους ειπε ο ΟΤΕ).Ο ανενεργος βροχος χρησιμοποιητε σε περιπτωση που δεν εχω τηλεφωνικη γραμμη στον ΟΤΕ και θελω να παρω απο καποιον αλλο παροχο?

  7. #7
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.347
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisfinl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπο την ΟΝ μου ειπανε οτι δεν υπαρχει διαθεσιμος ΕΝΕΡΓΟΣ βροχος στην περιοχη μου (ετσι τους ειπε ο ΟΤΕ).Ο ανενεργος βροχος χρησιμοποιητε σε περιπτωση που δεν εχω τηλεφωνικη γραμμη στον ΟΤΕ και θελω να παρω απο καποιον αλλο παροχο?
    Αφού στο νέο σπίτι που μετακομίζεις έγραψες ότι δεν υπάρχει τηλεφωνική γραμμή, η αίτηση που έκανες ήταν αναγκαστικά για ανενεργό βρόχο.
    Την αίτηση που έκανες την έχεις;

  8. #8
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisfinl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπο την ΟΝ μου ειπανε οτι δεν υπαρχει διαθεσιμος ΕΝΕΡΓΟΣ βροχος στην περιοχη μου (ετσι τους ειπε ο ΟΤΕ).Ο ανενεργος βροχος χρησιμοποιητε σε περιπτωση που δεν εχω τηλεφωνικη γραμμη στον ΟΤΕ και θελω να παρω απο καποιον αλλο παροχο?
    θεωρώ απίθανο να μην υπάρχει δυνατότητα ενεργοποίησης σε ανενεργό βρόχο. Εννοείται βέβαια ότι η περιοχή σου καλύπτεται από ΟΝ.


  9. #9
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΔΑΦΝΗΣ
    Φιλε ariadgr την εχω την αιτηση που εκανα στην ΟΝ,τι θα ηθελες να μαθεις.Οπως λες και εσυ αφου στο νεο σπιτι δεν εχω τηλεφωνο η αιτηση μου θα ηταν αναγκαστικα για ανενεργο βροχο,ομως απο την ΟΝ μου ειπαν οτι ο ΟΤΕ την απερριψε επειδη δεν υπηρχε διαθεσιμος ΕΝΕΡΓΟΣ βροχος (δεν μου εκοψε και εμενα να τους ρωτησω γιατι ενεργο και οχι ανενεργο βροχο)!.Λες να εκαναν καμμια βλακεια στην ΟΝ και στα χαρτια που εστειλαν στον ΟΤΕ ζητοντας του ενεργο βροχο;

  10. #10
    Εγγραφή
    26-01-2007
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Wind
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    11(dB) / 22(dB)
    Λες να εκαναν καμμια βλακεια στην ΟΝ και στα χαρτια που εστειλαν στον ΟΤΕ ζητοντας του ενεργο βροχο;
    ω ναι! είναι πολύ πιθανό! εγώ έφαγα δύο απορρίψεις απο τον ΟΤΕ γιατί τα αστέρια της ΟΝ έστελναν τις αιτήσεις σε λάθος Α/Κ... οπότε όλα είναι πιθανά...

  11. #11
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Περιοχή
    Ingolstadt DE
    Μηνύματα
    3.266
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    23.524 /1024
    ISP
    On, M-net Sdsl
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Διάφορα
    SNR / Attn
    7(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisfinl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε ariadgr την εχω την αιτηση που εκανα στην ΟΝ,τι θα ηθελες να μαθεις.Οπως λες και εσυ αφου στο νεο σπιτι δεν εχω τηλεφωνο η αιτηση μου θα ηταν αναγκαστικα για ανενεργο βροχο,ομως απο την ΟΝ μου ειπαν οτι ο ΟΤΕ την απερριψε επειδη δεν υπηρχε διαθεσιμος ΕΝΕΡΓΟΣ βροχος (δεν μου εκοψε και εμενα να τους ρωτησω γιατι ενεργο και οχι ανενεργο βροχο)!.Λες να εκαναν καμμια βλακεια στην ΟΝ και στα χαρτια που εστειλαν στον ΟΤΕ ζητοντας του ενεργο βροχο;
    Πιθανόν να μην εχει διαθέσιμο βρόχο για ενεργοποιηση.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-12-2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ - ΧΑΝΙΑ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    370
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    ZXDSL 931VII
    Για να μάθω για τήν πορέια της αίτησης μου όταν έχει πάει στον οτε σε ποιο στάδιο βρίσκεται που στέλνω μαιλ?
    Κατάργηση της υποχρεωτικής στράτευσης και ένταξη στην Ευρωπαϊκη Ένωση
    Ένας ιδιόμορφος «τρίτος κόσμος» γεννιέται στην Ελλάδα

  13. #13
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisfinl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε ariadgr την εχω την αιτηση που εκανα στην ΟΝ,τι θα ηθελες να μαθεις.Οπως λες και εσυ αφου στο νεο σπιτι δεν εχω τηλεφωνο η αιτηση μου θα ηταν αναγκαστικα για ανενεργο βροχο,ομως απο την ΟΝ μου ειπαν οτι ο ΟΤΕ την απερριψε επειδη δεν υπηρχε διαθεσιμος ΕΝΕΡΓΟΣ βροχος (δεν μου εκοψε και εμενα να τους ρωτησω γιατι ενεργο και οχι ανενεργο βροχο)!.Λες να εκαναν καμμια βλακεια στην ΟΝ και στα χαρτια που εστειλαν στον ΟΤΕ ζητοντας του ενεργο βροχο;
    είναι νομίζω σαφές ότι ότι δεν υπήρχε διαθέσιμος ενεργός , επομένως σίγουρα κάποιο λάθος έγινε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tem : 04-11-07 στις 22:58.


  14. #14
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΔΑΦΝΗΣ
    Παιδια το θεμα μου φαινετε οτι ρυθμιστηκε (ετσι ελπιζω δηλαδη).Σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα σημερα με την ΟΝ με ενημερωσαν οτι πλεον ο βροχος μου ειναι στην διαδικασια κατασκευης και το πολυ σε 2 εβδομαδες η ΟΝ θα τον εχει στην διαθεση της (αν θυμαμαι καλα συμφωνα με το RUO ο ΟΤΕ ειναι υποχρεωμενος να παραδωσει τον ανενεργο βροχο μεσα σε 13 εργασιμες μερες σωστα;).Θα επανελθω μολις εχω νεα για την αιτηση μου (για οποιον ενδιαφερετε).Hasta la vista amigos!!!!

  15. #15
    Εγγραφή
    25-04-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Όπου ακούς για "κεράσια" (πρόσεξε, ούτε καν πολλά!), κράτα ποοοολύ μικρό καλάθι...!

Παρόμοια Θέματα

  1. Θέλω να βάλω XP, αλλά έχω SATA σκληρό.
    Από c0ach στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-07, 00:47
  2. Θελω 2play και εχω ISDN , τι να κανω?
    Από Thrylos στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-07, 02:53
  3. Έχω ένα speedtouch 536 θέλω δυο ethernet τι να κάνω?
    Από cosworth στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-07, 17:57
  4. Εχω adsl αλλα θελω να βαλω Box
    Από karaLRS στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-06, 11:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας