Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    13-10-2004
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    SNR / Attn
    7,5(dB) / 40(dB)
    Γεια σας.

    Μετά από πολλές προσπάθειες αποφάσισα να ζητήσω την βήθεια σας γιατί δεν τα έχω καταφέρει να ρυθμίσω το wireless usb stick της Level One που αγόρασα να δουλεύει σύμφωνα με τις δυνατότητες του.

    Έχω εγκαταστήσει το wireless USB stick και στις default usb ports του υπολογιστή, αλλά και σε μία καινούργια κάρτα USB2.0 PCI που μόλις έβαλα στον υπολογιστή για να εξασφαλίσω μήπως οι USB του υπολογιστή είναι προβληματικές και λειτουργούν σε χαμηλότερη ταχύτητα.
    Το αποτέλεσμα σε κάθε περίπτωση έιναι το ίδιο 3,3 Mbit ταχύτητα internet down με τον wireless ADSL router που βρίσκεται σε άλλο χώρο.

    Την ίδια στιγμή με την καλωδιακή σύνδεση η ταχύτα downloading είναι μεταξύ 6,1 και 6,4 Mbit.

    Έχετε μήπως να μου προτείνεται κάποιο τεστ για να πιάσω τον ένοχο, δηλαδή να βρω εάν φταίει το stick ή εάν φταίει η usb;

    Στην περίπτωση που δεν καταφέρω να βρω λύση για να διορθώσω το πρόβλημα μήπως θα έπρεπε να αγοράσω ένα access point το οποίο θα συνδέσω σε ένα switch που έχω κοντά στον υπολογιστή και να αναθέσω σε αυτό το link με τον ADSL router.
    Τα access points έχουν εξασφαλισμένες αυτές τις τόσο μικρές ταχύτητες? Γιατί εφόσον έχουν δυνατότητα ονομαστικής ταχύτητας πάνω από 100 Mbits δεν θα έπρεπε με ευκολία να πιάνουν τα 6 Mbits?

    Έχω κι άλλες δυκτιακές απορίες αλλά θα κάνω ένα άλλο post διότι είναι διαφορετικής φύσεως απορίες.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Πολλά μπορεί να φταίνε στην απόδοση του WiFi ...ίσως να φταίνε και κάποιες ρυθμίσεις του TCP/IP και όχι της κάρτας σου ...

    δοκίμασε αρχικά με κάποιον TWEAKER να αλλάξεις τις ρυθμίσεις της MTU και RWIN ... μην τα τσιτώσεις πολύ δεν χρειάζεται ... οι μετρήσεις σου είναι από κάποιο speedtest ή αληθινές με donlwoad manager ?

    διάβασε πώς και γιατί για αλλαγή ρυθμίσεων του TCP/IP εδώ ...

    ΕΔΩ

    γενικά τα wireless sticks / routers στηρίζουν τις σημερινές ταχύτητες του adsl2+ , όχι απαραίτητα τα 54 Mbps που ευαγγελίζονται όμως γιατί παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο (όπως η πόλωση του σήματος, η εξασθένισή του, η κωδικοποίηση του σήματος WEP/WPA κα) ...για το adsl2+ όμως είναι ΟΚ ...

  3. #3
    Εγγραφή
    13-10-2004
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    SNR / Attn
    7,5(dB) / 40(dB)
    Φίλε μου τι να πω..σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σου.

    Μόλις ολοκλήρωσα τις ρυθμίσεις σύμφωνα με το thread στο οποίο μου έκανες παραπομπή.

    Σχεδόν διπλασίασα την ταχύτητα μου στο wireless ,έφτασα τα 5.6 Mbit σύνφωνα με το speedtest.net
    και έπεται δοκιμή και σε άλλα επίπεδα όπως σε download managers για να δω την σταθερότητα της ταχύτητας.

    Θα ήθελα να μου πεις εάν μπορείς πια είναι τα μειονεκτήματα της ρύθμισης αυτής έναντι αυτής που προυπήρχε από πριν.

    Σύμφωνα με το tweakMASTER για τις PPPOE συνδέσεις συνίστατε στο MTU το 1492 οπότε και το έβαλα.
    Στο TCP recieve window έβαλα από το Pulldown menu 256960 ................πατώντας το button assistant με συμβούλεψε να βάλω στα global connections settings το TCP recieve window scalling check RFC 1323. για να υφίσταται η επίδραση αυτής της τιμής που έβαλα (σύμφωνα με αυτα που κατάλαβα απο αυτά που διάβασα)

    Αυτό επειδή ήταν global φοβήθηκα να το πειράξω ....τι γνώμη έχεις ;

    Το tweakmaster έχει και κάποιες άλλες αυτοματοποιημένες ρυθμίσεις ..........είσαι υπέρ ή κατά της χρήσης των αυτοματοποιημένων επεμβάσεων τέτοιου είδους?

    Μήπως υπάρχουν και ρυθμίσεις που μειώνουν τους χρόνους στα pings?

    Νασε καλά που με βοήθησες γιατί εάν τελικά πάνε όλα καλά και στα επόμενα tests θα το βγάλω επιτέλους το καλώδιο που έιναι μέσα στην μέση από το σαλόνι στο γραφείο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stathis argitis : 06-11-07 στις 22:36.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-10-2004
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    SNR / Attn
    7,5(dB) / 40(dB)
    Το ξαναρύθμισα στις επιλογές που είχες υποδείξει εξ αρχής MTU 1500 και RWIN (TCP window size ) στα 128256
    και όντως στα speed test φάνηκε ακόμα καλύτερο τώρα σχεδόν άγγιξε τα 6 Mbits



    Αυτή η global επιλογή για το scalling option RFC1323 πάλι την υπέδειξε ως απαραίτητη για να έχει επίδραση όπως λέει σε τιμές άνω των 65535 bytes .

    Εσένα σου είχε συμβεί το ίδιο?

    Ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια σου

  5. #5
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Μείνε στα MTU 1500 και RWIN 128256 ... δεν χρειάζεται να επιβαρύνεις το stack περισσότερο ... βλέπεις ο παράγοντας latency σους υπολογισμούς είναι κατά προσέγγιση ... αλλά αν λειτουργούν αυτά είσαι ΟΚ ...

    σε μένα το scaling option RFC1323 δεν εμφανίστηκε σαν απαραίτητο ... χρησιμοποιώ ένα άλλο tweaker utility ... γενικώς μην αλλάξεις τίποτε άλλο που τα tweakers προτείνουν ... μερικές φορές σε κάποια ulilities .. υπάρχει μία επιλογή optimisation για adsl γραμμή ...αυτά ακριβώς πάνε και αλλάζουν τα MTU και RWIN ... αλλά με κάποιες default τιμές που δεν χρειάζεται ...

    να σημειώσω ότι κανονικά πρέπει να μπορείς να απολαύσεις (αν δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα λειτουργίας του WiFi) την ίδια σχεδόν συμπεριφορά στα download με την απευθείας ethernet σύνδεση ...

    κάτι τελευταίο ... τα speedtest έχουν μικρή αξία ...όταν θα κάνεις ένα donwload με κάποιον download manager (πολλαπλά links για ταχύτερο κατέβασμα του κατακερματισμένου αρχείου) θα διαπιστώσεις ότι οι ταχύτητες donwload από ethernet και WiFi είναι πια τελείως παρεμφερείς ... καλά download με WiFi εύχομαι ...

  6. #6
    Εγγραφή
    13-10-2004
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    SNR / Attn
    7,5(dB) / 40(dB)
    Έχεις απόλυτο δίκιο.

    Η ταχύτητα μέσω ενσύρματου με το flashget σε 5-6 ταυτόχρονα downloads με το κατακερματισμό που κάνει ήταν 9 Mbit.

    Ελπίζω σήμερα το βράδυ που θα το δοκιμάσω και στο ασύρματο να είναι παραπλήσια η ταχύτητα.

    Σέυχαριστώ για την ευχή σου....

    Αν όλα πάνε καλά θα ασχολήθώ πλέον με άλλο ένα ζήτημα που μου προκύπτει , του πως πρέπει να συνδιάσω αυτήν την ασύρματη σύνδεση από την ON μαζί με μία άλλη ενσύρματη σύνδεση από την HOL, ώστε π.χ. τα downloads να γίνονται από την ασύρματη που έχει link με τον router της ON και τα emails να δρομολογούνται μέσω της ενσύρματης και του router της HOL. Θα φτιάξω ένα Post με αυτές τις απορίες στο ADSLgr.com > Software > Networking forum.

    Πραγματικά έχω βοηθηθεί πολύ από το forum.

    Νασε καλά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stathis argitis : 07-11-07 στις 15:20.

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή Wireless USB stick
    Από -21grams στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-08, 22:15
  2. Asus WL-167G wireless usb stick
    Από kalidona στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-07, 20:45
  3. Αγορά wireless USB stick
    Από voithostyrempora2 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-06, 17:04
  4. Wireless: PCMCIA ή USB Stick?
    Από Arky στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-06, 00:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας