Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    02-05-2007
    Μηνύματα
    872
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Φωτός!
    ISP
    Γείτων!
    Question
    Ενας φιλος εφυγε βιαστικα για δουλειες στην Αγγλια και θα επιστρψει σε 1,5 μηνα περιπου.
    Πανω στην τρεχαλα του ξεχασε να πληρωσει τη ΔΕΗ. Σημερα ειναι περιπου 2 εβδομαδες που εχει ληξει.

    Ξερετε ποτε η ΔΕΗ κοβει το ρευμα για απληρωρους λογαριασμους?
    Θα ερθει ο επομενος λογαριασμος (μαζι με το κοστος του προηγουμενου)
    ή το κοβουν νωριτερα?

    Ειναι δυνατον να το πληρωσω εγω γιαυτον?
    (ενω ειμαι σε αλλη πολη και δεν εχω φυσικα το λογαρισμο)


    thanks!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος JULIANIK : 08-11-07 στις 18:31.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-04-2005
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    291
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Συνηθως το κοψιμο του ρευματος γινεται στον δευτερο απληρωτο λογαριασμο. Αν θες μπορεις να τον πληρωσεις εσυ εφοσον η ΔΕΗ ακολουθει την ιδια διαδικασια με του ΟΤΕ οταν δεν εχει καποιος μαζι του το λογαριασμο - ζητας αντιγραφο λογαριασμου. Σε περιπτωση που σου ζητησουν παραπανω στοιχεια απο διευθυνση και ονομα (πχ ΑΦΜ) τηλεφωνησε τον φιλο σου να σου τα δωσει ουτως ωστε να πληρωσεις το λογαριασμο. Απευθυνσου στο τοπικο γραφειο της ΔΕΗ για περισσοτερες πληροφοριες.
    Εάν κοιτάξεις την άβυσσο για αρκετή ώρα, τότε και η άβυσσος θα κοιτάξει εσένα...

  3. #3
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Tο δοχείο του καφέ, που βρίσκεταi στο Montreal!
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    77
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Zyxel 660H DSL Router
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JULIANIK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενας φιλος εφυγε βιαστικα για δουλειες στην Αγγλια και θα επιστρψει σε 1,5 μηνα περιπου.
    Πανω στην τρεχαλα του ξεχασε να πληρωσει τη ΔΕΗ. Σημερα ειναι περιπου 2 εβδομαδες που εχει ληξει.

    Ξερετε ποτε η ΔΕΗ κοβει το ρευμα για απληρωρους λογαριασμους?
    Θα ερθει ο επομενος λογαριασμος (μαζι με το κοστος του προηγουμενου)
    ή το κοβουν νωριτερα?

    Ειναι δυνατον να το πληρωσω εγω γιαυτον?
    (ενω ειμαι σε αλλη πολη και δεν εχω φυσικα το λογαρισμο)


    thanks!
    Οταν πρόκειται να πληρώσεις δεν σου ζητάνε εξουσιοδότηση (νομίζω), και μπορούν να δουν το υπόλοιπο απο το δίκτυο και να σου τυπώσουν δελτίο για να πληρώσεις.

    Μπορεις σίγουρα να πας στο τοπικό σου υποκαταστημα της ΔΕΗ και να ρωτήσεις.
    "If you believe in forever, then life is just a one-night stand,
    If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band"
    ...


    Storm, by Tim Minchin

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Σε οικιακη συνδεση ,η διακοπη γινεται συνηθως στον δευτερο εκκαθαριστικο και οχι εναντι, λογαριασμο. Σε επαγγελματικη συνδεση εχει συμβει και σε εναντι, μετα τις πρωτες 20 ημερες. Εξαρταται βεβαια και απο το ποσο.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Είναι πως θα σου κάτσει, παλιά η διακοπή γινοτάν στους 2 μήνες, τώρα (στην περιοχή μου γιατι άνοιξε καινουργιο γραφείο ΔΕΗ) το κόβουν μέσα σε 2 βδομάδες

  6. #6
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Εφοσνο δεν εχει ερθει εκκαθαριστικο υπομονη ως το επομενο διμηνο, παντως αν δεν πληρωθει μετα την ληξη του μετα απο 15 ημερες μπορει να το διακοψουν και μετα να κληθει να πληρωσει τελη επανασυνδεσης...

  7. #7
    Εγγραφή
    22-08-2007
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 12.0(dB)
    Λοιπόν

    Αν και απαντώ μετά από μέρες από το ποστ σου θα σου πω μερικά . αν τον έχεις πληρώσει αν θες τα διαβάζεις απλά ενημερωτικά

    Καλησπέρα και από εμένα.

    Επειδή δούλευα στην ΔΕΗ σαν τεχνίτης ίσως με αυτά που θα σου πω σε βοηθήσω

    Η ΔΕΗ τώρα κόβει το ρεύμα όταν το ποσό είναι από 30 ευρώ η 50 οι οποίες διακοπές λόγω χρέους οι λεγόμενες στην ΔΕΗ βγαίνουν αυτόματα από Αθήνα .

    Δηλαδή κάθε πρωί ένας υπάλληλος της ΔΕΗ μπαίνει στο σύστημα και δίνει κωδικούς πχ από 100 ευρώ και πάνω να του βγάλει απλήρωτους λογαριασμούς η μπορεί να ζητήσει από 30 ευρώ και πάνω

    Σε περίπτωση που θες να το πληρώσεις εσύ για να μην το κόψουνε μπορείς να κανείς το εξής :

    Πηγαίνεις σε ένα κατάστημα της ΔΕΗ σε οποία περιοχή θέλεις στο λογιστήριο όμως

    Λες ότι θέλεις να πληρώσεις έναν λογαριασμό ενός φίλου

    Θα σου ζητήσουνε στοιχειά για αυτόν

    Πια είναι αυτά ;

    Ονοματεπώνυμο , περιοχή που μένει δλδ που είναι το σπίτι ( γιατί περιοχή με περιοχή αλλάζει ο αριθμός παροχής που έχει το ρολόι της ΔΕΗ ) , διεύθυνση του γιατί ίσως βρεθεί και άλλος καμιά φορά με το ίδιο ονοματεπώνυμο .

    Στην συνέχεια θα σου δώσει αντίγραφο λογαριασμού και θα πας στο ταμείο να το πληρώσεις και από την ώρα που τον πληρώνεις σβήνετε και από το σύστημα

    Αν όμως έχει ήδη κοπεί ( το οποίο θα στο πούνε γιατί φαίνεται μέσα στο σύστημα τους ) χωρίς να το ξέρεις πρέπει να πληρώσεις επανασύνδεση η οποία είναι περίπου 20 ευρώ ΑΝ θυμάμαι καλά .

    Αν όμως δεν έχεις πάνω σου αυτά τα 20 μπορείς να πεις την επανασύνδεση να την βάλουνε στον επόμενο λογαριασμό .

    Για πιο λόγω η επανασύνδεση ; εφόσον έχει κοπεί πρέπει να πάει εκεί συνεργείο να συνδέσει το ρεύμα ξανά . άρα 1-2 άτομα , εργατοωρα , καύσιμο οχήματος κτλ κτλ

    Αυτά από εμένα

    Πιστεύω να σε βοήθησα


  8. #8
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    να ρωτησω κατι εδω για να μην ανοιγω νεο τόπικ:ΕΥΔΑΠ γιατι σταματησαν να παιρνουν για πληρωμή τα ΠΡΟΠΟτζίδικα?εχει να κανει με τις συμφωνίες πρακτόρων κ ΕΥΔΑΠ?και εγω τωρα που δουλευω πρωινα τι μπορώ να κανω?αφου ζω μόνος πως θα πληρώνω τους λογαριασμους?ξερετε καποιο τροπο βρε παιδια εκτος απο το να παω ευδαπ ή ελτα?

  9. #9
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    e-banking [εγώ που μένω επαρχία και δεν έχω ούτε λογαριασμούς έχω βάλει αυτόματη πληρωμή με όριο κάποιο ποσό, εσύ αν έχεις τους λογαρισμούς πληρώνεις κάθε φορά τον λογαρισμό]




  10. #10
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    e-banking δηλ φίλε που να βρω στοιχεία για αυτο?

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxcp Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ρωτησω κατι εδω για να μην ανοιγω νεο τόπικ:ΕΥΔΑΠ γιατι σταματησαν να παιρνουν για πληρωμή τα ΠΡΟΠΟτζίδικα?εχει να κανει με τις συμφωνίες πρακτόρων κ ΕΥΔΑΠ?και εγω τωρα που δουλευω πρωινα τι μπορώ να κανω?αφου ζω μόνος πως θα πληρώνω τους λογαριασμους?ξερετε καποιο τροπο βρε παιδια εκτος απο το να παω ευδαπ ή ελτα?
    http://www.eydap.gr/index.asp?a_id=432

    # Στα Ταμεία των Περιφερειακών Κέντρων της ΕΥΔΑΠ ΑΕ.
    # Στα ΕΛΤΑ περιοχής αρμοδιότητας ΕΥΔΑΠ ΑΕ.
    # Σε εξουσιοδοτημένα Πρακτορεία ΟΠΑΠ.
    # Στα καταστήματα και στα ΑΤΜ της ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ Τράπεζας.
    # Με πάγιες εντολές μέσω του τραπεζικού λογαριασμού σας. (Ρωτήστε την τράπεζά σας για περισσότερες πληροφορίες).
    # Για την ηλεκτρονική εξόφληση του λογαριασμού μέσω Ηλεκτρονικής Τραπεζικής συνεργαζομένων Τραπεζών πιέστε εδώ.

  12. #12
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    WOW δεν ήξερα οτι έχει on-line και απο την σελίδα!!!! τι μαθαίνει κανείς!!!




  13. #13
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    k_koulos,sdikr σας ευχαριστω παρα παρα πολυ

  14. #14
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Εξαρταται απο το ποσο, μαλιστα στη περιοχη μου τους γνωριζω και καμια φορα παρινω παράταση όταν στην δουλειά μας έρχονται μεγάλοι λογαριασμοί, δεν γίνεται αλλιώς...

  15. #15
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    να ρωτήσω κάτι,μπορω να πληρώσω Γερμανό στον ΟΤΕ?εχει πάει καποιος?γιατι ετσι μου εχουν πει κ ετσι γραφει πισω απο τον λογαριασμο του ΟΤΕ,ομως ισχύει??

    και κατι ακομα ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΤΑ ΠΡΟΠΟ να δεχονται λογαριασμούς ΟΤΕ,ΕΥΔΑΠ,ΔΕΗ λογω διαφωνίας του σωματείου τους με τις εν λόγω δημοσιες υπηρεσίες...Οπότε οσοι ζείτε μονοι κ δουλευετε τα πρωινά,να δουμε τι θα κάνουμε..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxcp : 03-12-07 στις 17:21.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-08, 15:32
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-07, 17:18
  3. τροφοδοτικο για ρευμα?αξιζει?
    Από marilopaido στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-07, 01:17
  4. ΟΤΕ: Χρήσιμη ενημέρωση για τους λογαριασμούς
    Από DeMaitre στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-07, 13:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας