Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    12-11-2003
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    RT-AC87U
    SNR / Attn
    29(dB) / 6,9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Wink
    Καίτοι όλοι γνωρίζουμε το DMT (http://dmt.mhilfe.de/), τώρα που η Tellas έχει ανεβάσει τις ταχύτητες σε 12/1 η ρύθμιση που προσφέρει το DMT σε συγκεκριμένα μόντεμ της αγοράς, μεταξύ των οποίων είναι και το Speedtouch v5 & v6 αναφορικά με το Target Noise Margin, είναι πλέον σημαντική για όσους έχουν πρόβλημα με συχνές αποσυνδέσεις λόγω οριακά χαμηλού SNR.

    Όταν ενεργοποιηθεί η χειροκίνητη ρύθμιση του SNR απο το DMT μπορεί κάποιος να αποκτήσει υψηλότερο SNR, χωρίς απαραίτητα να συγχρονίζει σε χαμηλότερη ταχύτητα. Αρκεί κάποιος πειραματισμός. Όσο πιο επάνω το SNR σε τόσο πιο χαμηλή ταχύτητα συγχρονίζει το modem. Το θέμα είναι βρεθεί η 'χρυσή τομή' μεταξύ της ταχύτητας συγχρονισμού και του SNR.

    πχ εγώ έχω ένα speedtouch 585 v5 (firmware 5.4.4.1). Mε τις αυτόματες ρυθμίσεις του modem σε γραμμή που πηγαίνει μέχρι 14.6Mbit, βάσει των στατιστικών που δείχνει το modem, με συγχρονισμό 11998 (attenuation 31) είχα SNR που ξεκινούσε απο 7.5db και κατέληγε σε 6db μετά απο μια ημέρα, με αποτέλεσμα να έχω και συχνές αποσυνδέσεις. Τα 6 db θεωρούνται σχετικώς οριακά για την καλή και αξιόπιστη λειτουργία της γραμμής χωρίς πολλά errors κλπ κλπ (http://www.dslzoneuk.net/adslmax_explained.php)
    Μετά τις ρυθμίσεις το SNR παραμένει σταθερό στα 10db με τα γνωστά οφέλη στην σταθερότητα και στην καλή λειτουργία της γραμμής.

    Πιστεύω ότι αξίζει να το δοκιμάσουν όσοι έχουν 'θέματα' λόγω χαμηλού SNR.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Michalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καίτοι όλοι γνωρίζουμε το DMT (http://dmt.mhilfe.de/), τώρα που η Tellas έχει ανεβάσει τις ταχύτητες σε 12/1 η ρύθμιση που προσφέρει το DMT σε συγκεκριμένα μόντεμ της αγοράς, μεταξύ των οποίων είναι και το Speedtouch v5 & v6 αναφορικά με το Target Noise Margin, είναι πλέον σημαντική για όσους έχουν πρόβλημα με συχνές αποσυνδέσεις λόγω οριακά χαμηλού SNR.

    Όταν ενεργοποιηθεί η χειροκίνητη ρύθμιση του SNR απο το DMT μπορεί κάποιος να αποκτήσει υψηλότερο SNR, χωρίς απαραίτητα να συγχρονίζει σε χαμηλότερη ταχύτητα. Αρκεί κάποιος πειραματισμός. Όσο πιο επάνω το SNR σε τόσο πιο χαμηλή ταχύτητα συγχρονίζει το modem. Το θέμα είναι βρεθεί η 'χρυσή τομή' μεταξύ της ταχύτητας συγχρονισμού και του SNR.

    πχ εγώ έχω ένα speedtouch 585 v5 (firmware 5.4.4.1). Mε τις αυτόματες ρυθμίσεις του modem σε γραμμή που πηγαίνει μέχρι 14.6Mbit, βάσει των στατιστικών που δείχνει το modem, με συγχρονισμό 11998 (attenuation 31) είχα SNR που ξεκινούσε απο 7.5db και κατέληγε σε 6db μετά απο μια ημέρα, με αποτέλεσμα να έχω και συχνές αποσυνδέσεις. Τα 6 db θεωρούνται σχετικώς οριακά για την καλή και αξιόπιστη λειτουργία της γραμμής χωρίς πολλά errors κλπ κλπ (http://www.dslzoneuk.net/adslmax_explained.php)
    Μετά τις ρυθμίσεις το SNR παραμένει σταθερό στα 10db με τα γνωστά οφέλη στην σταθερότητα και στην καλή λειτουργία της γραμμής.

    Πιστεύω ότι αξίζει να το δοκιμάσουν όσοι έχουν 'θέματα' λόγω χαμηλού SNR.
    Μόλις τώρα άλλαξα το protocol του SpeedStream μου απο PPPoA se PPPoE και το SNR από 14db πήγε στα 16.5db. Kάτι είναι κι αυτό! Τώρα τι μπορείς να κάνεις με το dmt δεν ξέρω
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200v3
    SNR / Attn
    10(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazydog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις τώρα άλλαξα το protocol του SpeedStream μου απο PPPoA se PPPoE και το SNR από 14db πήγε στα 16.5db. Kάτι είναι κι αυτό! Τώρα τι μπορείς να κάνεις με το dmt δεν ξέρω
    Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι αυτό το γεγονός πρέπει να είναι καθαρά τυχαίο! Το προτόκολο με το οποίο θα πάρεις IP δεν έχει σχέση με το συγχρονισμό της γραμμής, όπου εκεί υπεισέρχεται το SNR.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Νεα Ιωνια
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    1.021 / 11.997
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Tomson 585
    SNR / Attn
    11/9(dB) / 7/17(dB)
    οσοι εχουμε νεο firmaware δεν παιζει το DTM
    Ι Love mountains
    http://www.braters.gr

  5. #5
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13046 /861
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    baudtec ασυρματο
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 21.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepes Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσοι εχουμε νεο firmaware δεν παιζει το DTM
    πηγαινε special tab-misc.options και τσεκαρισε δεξια allow untested firmware versions

    και θα δουλεψει

  6. #6
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13046 /861
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    baudtec ασυρματο
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 21.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Michalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καίτοι όλοι γνωρίζουμε το DMT (http://dmt.mhilfe.de/), τώρα που η Tellas έχει ανεβάσει τις ταχύτητες σε 12/1 η ρύθμιση που προσφέρει το DMT σε συγκεκριμένα μόντεμ της αγοράς, μεταξύ των οποίων είναι και το Speedtouch v5 & v6 αναφορικά με το Target Noise Margin, είναι πλέον σημαντική για όσους έχουν πρόβλημα με συχνές αποσυνδέσεις λόγω οριακά χαμηλού SNR.

    Όταν ενεργοποιηθεί η χειροκίνητη ρύθμιση του SNR απο το DMT μπορεί κάποιος να αποκτήσει υψηλότερο SNR, χωρίς απαραίτητα να συγχρονίζει σε χαμηλότερη ταχύτητα. Αρκεί κάποιος πειραματισμός. Όσο πιο επάνω το SNR σε τόσο πιο χαμηλή ταχύτητα συγχρονίζει το modem. Το θέμα είναι βρεθεί η 'χρυσή τομή' μεταξύ της ταχύτητας συγχρονισμού και του SNR.

    πχ εγώ έχω ένα speedtouch 585 v5 (firmware 5.4.4.1). Mε τις αυτόματες ρυθμίσεις του modem σε γραμμή που πηγαίνει μέχρι 14.6Mbit, βάσει των στατιστικών που δείχνει το modem, με συγχρονισμό 11998 (attenuation 31) είχα SNR που ξεκινούσε απο 7.5db και κατέληγε σε 6db μετά απο μια ημέρα, με αποτέλεσμα να έχω και συχνές αποσυνδέσεις. Τα 6 db θεωρούνται σχετικώς οριακά για την καλή και αξιόπιστη λειτουργία της γραμμής χωρίς πολλά errors κλπ κλπ (http://www.dslzoneuk.net/adslmax_explained.php)
    Μετά τις ρυθμίσεις το SNR παραμένει σταθερό στα 10db με τα γνωστά οφέλη στην σταθερότητα και στην καλή λειτουργία της γραμμής.

    Πιστεύω ότι αξίζει να το δοκιμάσουν όσοι έχουν 'θέματα' λόγω χαμηλού SNR.

    απο που κανεις τις ρυθμισεις

  7. #7
    Εγγραφή
    12-11-2003
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    RT-AC87U
    SNR / Attn
    29(dB) / 6,9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    στα settings κάνεις τσέκ στο unlock experimental area. Μετά πηγαίνεις εκεί που είναι το tab modemoptions και εκεί έχει ένα μια μπάρα Noise Margin. Ξετσέκαρε το default SNR. Όσο πιο επάνω την έχεις την μπάρα τόσο πιο υψηλό θα προσπαθήσει το modem να είναι το SNR και αντιστρόφως. Δεν θέλει πάνω απο μια σκάλα απο ότι είναι στο default γιατί μετά, προκειμένου να διατηρηθεί υψηλό το SNR το modem συγχρονίζει σε χαμηλότερη ταχύτητα.
    Εναλλακτικά, καλά αποτελέσματα έχεις και εάν αφήσεις τσεκαρισμένο το default SNR, αλλά τσεκάρεις και το option 2 το οποίο σου ανεβάζει (πολύ λίγο) το SNR. Για να εφαρμόσεις τις αλλαγές πατάς apply και μετά save settings.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgmls Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο που κανεις τις ρυθμισεις
    Δεν δουλεύει το ειδικό tab (modem options) με το Firmware 7.4.1.7

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  9. #9
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13046 /861
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    baudtec ασυρματο
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 21.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Michalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    στα settings κάνεις τσέκ στο unlock experimental area. Μετά πηγαίνεις εκεί που είναι το tab modemoptions και εκεί έχει ένα μια μπάρα Noise Margin. Ξετσέκαρε το default SNR. Όσο πιο επάνω την έχεις την μπάρα τόσο πιο υψηλό θα προσπαθήσει το modem να είναι το SNR και αντιστρόφως. Δεν θέλει πάνω απο μια σκάλα απο ότι είναι στο default γιατί μετά, προκειμένου να διατηρηθεί υψηλό το SNR το modem συγχρονίζει σε χαμηλότερη ταχύτητα.
    Εναλλακτικά, καλά αποτελέσματα έχεις και εάν αφήσεις τσεκαρισμένο το default SNR, αλλά τσεκάρεις και το option 2 το οποίο σου ανεβάζει (πολύ λίγο) το SNR. Για να εφαρμόσεις τις αλλαγές πατάς apply και μετά save settings.
    το unlock experimental area ειναι αδρανοποιημενο σε μενα
    ισως ,καπου διαβασα, επειδη εχω την τελευταια εκδοση firmware για 585v6 και δεν επιτρεπονται επεμβασεις
    η πλακα ειναι οτι εγω θελω να κατεβαζω το snr ατα χαμηλα ορια γιατι οταν εχω ψηλα νουμερα πεφτει η ταχυτητα κατω απο 12 ενω με 6-7 ειαναι κανονικη
    ευχαριστω παντως
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grgmls : 09-11-07 στις 18:44.

  10. #10
    Εγγραφή
    19-10-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΥ
    Router
    speedtouch
    αυτές οι ρυθμίσεις που λέτε παίζουν και για το fritz wlan 7050?

  11. #11
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgmls Εμφάνιση μηνυμάτων
    το unlock experimental area ειναι αδρανοποιημενο σε μενα
    ισως ,καπου διαβασα, επειδη εχω την τελευταια εκδοση firmware για 585v6 και δεν επιτρεπονται επεμβασεις
    η πλακα ειναι οτι εγω θελω να κατεβαζω το snr ατα χαμηλα ορια γιατι οταν εχω ψηλα νουμερα πεφτει η ταχυτητα κατω απο 12 ενω με 6-7 ειαναι κανονικη
    ευχαριστω παντως
    Ταπεινη μου γνώμη καλύτερα σταθερότητα, παρά 1-2Mbit παραπάνω (και ΑΝ είναι τόσα).

  12. #12
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.765
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazydog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις τώρα άλλαξα το protocol του SpeedStream μου απο PPPoA se PPPoE και το SNR από 14db πήγε στα 16.5db. Kάτι είναι κι αυτό! Τώρα τι μπορείς να κάνεις με το dmt δεν ξέρω
    Tυχαίο γεγονός γιατί όταν κάνεις το setup ξανά, κάνει restart και τη γραμμή. Σε κάθε restart βλέπεις άλλα νούμερα με μικρές διαφορές.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δουλεύει το ειδικό tab (modem options) με το Firmware 7.4.1.7

    Με 6.1.0.5 δουλέυει αν και το 7.1.4.7 είναι αρκετά πιο σταθερό και δε θέλει tweak.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ταπεινη μου γνώμη καλύτερα σταθερότητα, παρά 1-2Mbit παραπάνω (και ΑΝ είναι τόσα).
    Έτσι είναι. Να σου πω την αλήθεια έχω λησμονίσει τους καιρους που κατέβαζα σταθερότατα με τα
    4mbps και τώρα είναι ότι πιάσω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tυχαίο γεγονός γιατί όταν κάνεις το setup ξανά, κάνει restart και τη γραμμή. Σε κάθε restart βλέπεις άλλα νούμερα με μικρές διαφορές.
    Έχεις δίκιο... :P
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mouse Potato : 09-11-07 στις 19:49.
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-07-2007
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgmls Εμφάνιση μηνυμάτων
    πηγαινε special tab-misc.options και τσεκαρισε δεξια allow untested firmware versions

    και θα δουλεψει
    Με δική σας αποκλειστική ευθύνη προχωράτε σε αυτές τις ρυθμίσεις............
    Οποιαδήποτε βλάβη προκληθεί εξατίας αυτών των πειραματισμών φέρετε και την ευθύνη.

  15. #15
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13046 /861
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    baudtec ασυρματο
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 21.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ioudas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με δική σας αποκλειστική ευθύνη προχωράτε σε αυτές τις ρυθμίσεις............
    Οποιαδήποτε βλάβη προκληθεί εξατίας αυτών των πειραματισμών φέρετε και την ευθύνη.

    εγω το εκανα και ειμαι ακομη ζωντανος
    και το μοντεμ και ο υπολογιστης επισης

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Speedtouch 780 WL, snr margin, output power & DMT tool
    Από pan.nl στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-08, 10:09
  2. Speedtouch585V6 (PSTN) και ρύθμιση για G.DMT
    Από greatst στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-08, 11:53
  3. MyNetone και ρύθμιση SNR margin
    Από Geotzourmi στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-08, 09:20
  4. DMT και SNR για αδιάκοπη σύνδεση
    Από karaap στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-08, 17:11
  5. Ρύθμιση SNR μέσω telnet
    Από nobig στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-07, 14:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας