Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 98
  1. #1
    Εγγραφή
    02-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Router
    NETGEAR DG834G
    Καλησπέρα παιδιά. Εδώ και ένα μήνα έχω βάλει Tellas Zisto. Την πρώτη εβδομάδα λειτούργησε κανονικά. Από την δεύτερη εβδομάδα ξεκίνησα να έχω συνεχείς αποσυνδέσεις, κάθε 1-2 λεπτά αποσυνδέεται, είναι απίστευτα εκνευριστικό, δεδομένου ότι κάνω και δουλειά μέσω Internet!! Έχω δηλώσει τη βλάβη 5 φορές στην Tellas, αλλά δε βλέπω άσπρη μέρα...την τελευταία φορά μου την είπαν κιόλας, ότι είναι δικό μου το πρόβλημα και ότι οι ρυθμίσεις μου δεν είναι σωστές!! Δεν είμαι πρωτάρα στο Internet, ξέρω ότι είναι σωστά ρυθμισμένο το router και ο υπολογιστής μου και όλα τα καλώδια είναι ok. Άλλωστε είχα σύνδεση της Forthnet προηγουμένως, και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

    Έχω εκνευριστεί πάρα πολύ και κέφτομαι σοβαρά να διακόψω το συμβόλαιο με την Tellas. Γνωρίζει κανείς τί πρέπει να κάνω για να μην πληρώσω ρήτρα? Καμιά άλλη γενική συμβουλή?

  2. #2
    Εγγραφή
    02-03-2007
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    8999/999
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedtouch 585i
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Άρχισε να διαβαζεις κάποια από τα posts. Θα κατατοπιστείς πλήρως............

  3. #3
    Το avatar του μέλους christodoulou
    christodoulou Guest
    Σε τι ταχυτητα συγχρονιζει το router σου?

  4. #4
    Εγγραφή
    02-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Router
    NETGEAR DG834G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christodoulou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τι ταχυτητα συγχρονιζει το router σου?
    Στα 10Mbps.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-04-2005
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    861
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Crypto F200 Ultra Super
    Με 5 φορές και εκνευρίστηκες? Έχω δηλώσει κυριολεκτικά πάνω απο 50 φορές βλάβη απο την ημέρα που ενεργοποιήθηκα για αποσυγχρονισμούς. Αποτέλεσμα κανένα! Τα δοκίμασα όλα και δεν πέρνουνε χαμπάρι πραγματικά...ούτε ξέρουν τι φταίει! Πλούτισα τα νετ καφέ!
    Έίναι ερασιτέχνες, σήκω και φύγε όσο προλαβαίνεις! Για να μην πληρώσεις απλά θα στείλεις ένα fax και θα γράψεις ότι υπήρχε δυσλειτουργεία στην dsl και πώς δεν θα πληρώσεις τίποτα!

    Πάρε το 13800 για περισσότερα και ρώτα! Μην τυχόν δώσεις φράγκο!!! Νομίζω την καλύτερη συμβουλή στην έδωσα, απλά φύγε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnkall69 : 10-11-07 στις 19:38.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Router
    NETGEAR DG834G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnkall69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 5 φορές και εκνευρίστηκες? Έχω δηλώσει κυριολεκτικά πάνω απο 50 φορές βλάβη απο την ημέρα που ενεργοποιήθηκα για αποσυγχρονισμούς. Αποτέλεσμα κανένα! Τα δοκίμασα όλα και δεν πέρνουνε χαμπάρι πραγματικά...ούτε ξέρουν τι φταίει! Πλούτισα τα νετ καφέ!
    Έίναι ερασιτέχνες, σήκω και φύγε όσο προλαβαίνεις! Για να μην πληρώσεις απλά θα στείλεις ένα fax και θα γράψεις ότι υπήρχε δυσλειτουργεία στην dsl και πώς δεν θα πληρώσεις τίποτα!

    Πάρε το 13800 για περισσότερα και ρώτα! Μην τυχόν δώσεις φράγκο!!! Νομίζω την καλύτερη συμβουλή στην έδωσα, απλά φύγε.
    Καλά πλάκα κάνεις???? Ούτε το 13800 λειτουργεί σήμερα!!! Έχει τεχνική βλάβη!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!(κι ας είναι και σπορέλαιος, που λέει ένας φίλος μου)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mangel : 10-11-07 στις 20:26.

  7. #7
    Το avatar του μέλους christodoulou
    christodoulou Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnkall69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 5 φορές και εκνευρίστηκες? Έχω δηλώσει κυριολεκτικά πάνω απο 50 φορές βλάβη απο την ημέρα που ενεργοποιήθηκα για αποσυγχρονισμούς. Αποτέλεσμα κανένα! Τα δοκίμασα όλα και δεν πέρνουνε χαμπάρι πραγματικά...ούτε ξέρουν τι φταίει! Πλούτισα τα νετ καφέ!
    Έίναι ερασιτέχνες, σήκω και φύγε όσο προλαβαίνεις! Για να μην πληρώσεις απλά θα στείλεις ένα fax και θα γράψεις ότι υπήρχε δυσλειτουργεία στην dsl και πώς δεν θα πληρώσεις τίποτα!

    Πάρε το 13800 για περισσότερα και ρώτα! Μην τυχόν δώσεις φράγκο!!! Νομίζω την καλύτερη συμβουλή στην έδωσα, απλά φύγε.
    Eυκολο το χεις... Δηλαδη περιμενε ποιος ξερει ποσους μηνες και τωρα να φυγει και να ψαχνει αλλου... και που να παει και πόσο να ξαναπεριμενει. Ασε και την 12μηνη δεσμευση. Κι εγω θα ηθελα πολύ να φυγω αφου η trellas αφου ειναι η πιο ακριβη και η πιο αργη.

    10mbps και disconnects...Eγω δηλ. που εχω μονο 7 αλλα κανενα disconnect φανταζομαι οτι θα πρεπει να αισθανομαι πανευτυχης...

  8. #8
    Εγγραφή
    02-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Router
    NETGEAR DG834G
    Τί να σου πω φίλε...αυτό είναι δικό σου θέμα!! Εγώ πάντως δεν μπορώ για άλλους 11 μήνες να είμαι έτσι!! Θα φύγω...κιι ας τους πάρει οσο θέλει να με αποσυνδέσουν, ούτως ή άλλως internet δεν έχω στην ουσία. Κι αν μου πουν καμιά εξυπνάδα θα τους πω ότι θα τους καταγγείλω στην ΕΕΤΤ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mangel : 10-11-07 στις 22:28.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    6.170
    Downloads
    18
    Uploads
    30
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23.330/1023
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedtouch TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 7.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mangel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί να σου πω φίλε...αυτό είναι δικό σου θέμα!! Εγώ πάντως δεν μπορώ για άλλους 11 μήνες να είμαι έτσι!! Θα φύγω...κιι ας τους πάρει οσο θέλει να με αποσυνδέσουν, ούτως ή άλλως internet δεν έχω στην ουσία. Κι αν μου πουν καμιά εξυπνάδα θα τους πω ότι θα τους καταγγείλω στην ΕΕΤΤ.

    Καλησπέρα.
    Δυστυχώς , όπου και να πας , όλο και κάτι θα αντιμετωπίσεις!

    http://www.adslgr.com/forum/showthre...104821&page=46
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος atheos71 : 10-11-07 στις 22:56.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Καλημέρα παιδιά.Ελπίζω να μην κάνω κάτι λάθος μιάς και αυτό είναι το πρώτο μου post εδω.
    Είμαι στα 8mbit D/L και 1mbit U/L εχω ικανοποιητικές ταχύτητες (δοκιμάζω πάντα στην Μicrosoft και απο εκεί κατεβάζω τον Media Player ή κάποιο SP) πιάνω λοιπον 820Kb D/L και περίπου 80-90kb U/L.
    Ολα καλά και ωραία λοιπόν εκτός απο το οτι κανονικά θα έπρεπε να εχω 12Mbit (αλλά μου είπαν οτι ίσως δεν τα σηκώνει η γραμμή μου λ'ογω χαλκού) καθότι εχω 3 με 4 διακοπές την ημέρα (PPP negotiation error).
    Μου έχουν πει μεταξύ άλλων οτι ίσως ο χαλκός του σπιτιού μου θέλει αλλαγή.
    Έκανα λοιπόν την αλλαγή (απο το κουτί του ΟΤΕ μέχρι το splitter) με καλώδιο UDP (δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο γι'αυτη την χρήση) και το πρόβλημα παραμένει,να την ψάξω και άλλο με το καλώδιο ή δεν στέκει τεχνικά να εχω διακοπές λόγω χαλκου?


    Υ.Γ : Θα ήθελα να πάρω απαντήσεις συγκεκριμένες και οχι γενικές (π.χ φύγε απο tellas,και εμένα τα ίδια μου είπανε,κλπ κλπ)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος JasonR : 01-02-08 στις 10:37.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.014
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JasonR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά.Ελπίζω να μην κάνω κάτι λάθος μιάς και αυτό είναι το πρώτο μου post εδω.
    Είμαι στα 8mbit D/L και 1mbit U/L εχω ικανοποιητικές ταχύτητες (δοκιμάζω πάντα στην Μicrosoft και απο εκεί κατεβάζω τον Media Player ή κάποιο SP) πιάνω λοιπον 820Kb D/L και περίπου 80-90kb U/L.
    Ολα καλά και ωραία λοιπόν εκτός απο το οτι κανονικά θα έπρεπε να εχω 12Mbit (αλλά μου είπαν οτι ίσως δεν τα σηκώνει η γραμμή μου λ'ογω χαλκού) καθότι εχω 3 με 4 διακοπές την ημέρα (PPP negotiation error).
    Μου έχουν πει μεταξύ άλλων οτι ίσως ο χαλκός του σπιτιού μου θέλει αλλαγή.
    Έκανα λοιπόν την αλλαγή (απο το κουτί του ΟΤΕ μέχρι το splitter) με καλώδιο UDP (δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο γι'αυτη την χρήση) και το πρόβλημα παραμένει,να την ψάξω και άλλο με το καλώδιο ή δεν στέκει τεχνικά να εχω διακοπές λόγω χαλκου?


    Υ.Γ : Θα ήθελα να πάρω απαντήσεις συγκεκριμένες και οχι γενικές (π.χ φύγε απο tellas,και εμένα τα ίδια μου είπανε,κλπ κλπ)
    Πες μας τα στοιχεία σου. Όχι όνομα,επίθετο,όνομα πατρός, Snr,att,modem,slpiter,filters κλπ Καλώς ήρθες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 01-02-08 στις 13:07.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Σας παραθέτω ολο το DSL info για να είμαστε οσο γίνεται περισότερο ακριβείς :

    Receive direction Send direction
    Attainable data rate Kbit/s 12248 1114
    ATM data rate Kbit/s 8189 1021
    User data rate Kbit/s 7417 925
    Latency path interleaved interleaved
    Latency ms 15 14
    Frame Coding Rate Kbit/s 16 12
    FEC Coding Rate Kbit/s 199 75
    Trellis Coding Rate Kbit/s 664 68
    Negotiation

    Signal/Noise ratio dB 13 8
    Line attenuation dB 31 17
    Status 0 0

    Modem : Fritz!Box Fon WLAN Annex A με F/W 08.04.26
    Περιοχή : Ζωγράφου (η Tellas μου είπε οτι ανήκω στο DSLAM Αμπελοκήπων)

    Να επισημάνω οτι εχω αλλάξει 3 splitter και πρίν το splitter μου υπάρχουν 2 τηλεφώνικες συσκευες σε πολύπριζο RJ το οποίο παίρνει σήμα μέσω φίλτρου καθώς και μια τηλεφωνική συσκευή μετά το splitter.
    Επίσης οι αποσυνδέσεις γίνονται σε άσχετα διαστήματα και χωρίς την ταυτόχρονη χρήση τηλεφώνου,οπότε προφανώς το ενα δεν επηρεάζει το άλλο,εννίοτε δε,παίρνω και μύνημα λάθους "DSL not responding (no DSL synchronization)" δεν ξέρω αν σας λέει κάτι....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος JasonR : 01-02-08 στις 20:45.

  13. #13
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JasonR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας παραθέτω ολο το DSL info για να είμαστε οσο γίνεται περισότερο ακριβείς :

    Receive direction Send direction
    Attainable data rate Kbit/s 12248 1114
    ATM data rate Kbit/s 8189 1021
    User data rate Kbit/s 7417 925
    Latency path interleaved interleaved
    Latency ms 15 14
    Frame Coding Rate Kbit/s 16 12
    FEC Coding Rate Kbit/s 199 75
    Trellis Coding Rate Kbit/s 664 68
    Negotiation

    Signal/Noise ratio dB 13 8
    Line attenuation dB 31 17
    Status 0 0

    Modem : Fritz!Box Fon WLAN Annex A με F/W 08.04.26
    Περιοχή : Ζωγράφου (η Tellas μου είπε οτι ανήκω στο DSLAM Αμπελοκήπων)

    Να επισημάνω οτι εχω αλλάξει 3 splitter και πρίν το splitter μου υπάρχουν 2 τηλεφώνικες συσκευες σε πολύπριζο RJ το οποίο παίρνει σήμα μέσω φίλτρου καθώς και μια τηλεφωνική συσκευή μετά το splitter.
    Επίσης οι αποσυνδέσεις γίνονται σε άσχετα διαστήματα και χωρίς την ταυτόχρονη χρήση τηλεφώνου,οπότε προφανώς το ενα δεν επηρεάζει το άλλο,εννίοτε δε,παίρνω και μύνημα λάθους "DSL not responding (no DSL synchronization)" δεν ξέρω αν σας λέει κάτι....
    Δοκίμασες χωρίς σπλιτερ απευθείας στην πρίζα και πάλι είχες αποσυνδέσεις;
    Το snr σου πέφτει πριν την αποσύνδεση;
    Δεν έχεις συναγερμό;

  14. #14
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Το να δοκιμάσω χωρίς splitter το θεωρώ ανούσιο για τον απλούστατο λόγο οτι εχω ηδη δοκιμάσει 3 splitter (εκτός αν παίζει κανάς άλλος λόγος οπότε δοκιμάζω αμα είναι)
    Το snr δεν το εχω δει γιατί οι αποσυνδέσεις γίνονται σε τυχαία χρονικά διαστήματα,οπότε δεν μπορώ να ξέρω.
    Συναγερμό εχω αλλα δεν συνδεέται με την τηλεφωνική γραμμή.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.014
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JasonR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας παραθέτω ολο το DSL info για να είμαστε οσο γίνεται περισότερο ακριβείς :

    Spoiler:
    Receive direction Send direction
    Attainable data rate Kbit/s 12248 1114
    ATM data rate Kbit/s 8189 1021
    User data rate Kbit/s 7417 925
    Latency path interleaved interleaved
    Latency ms 15 14
    Frame Coding Rate Kbit/s 16 12
    FEC Coding Rate Kbit/s 199 75
    Trellis Coding Rate Kbit/s 664 68
    Negotiation

    Signal/Noise ratio dB 13 8
    Line attenuation dB 31 17
    Status 0 0

    Modem : Fritz!Box Fon WLAN Annex A με F/W 08.04.26
    Περιοχή : Ζωγράφου (η Tellas μου είπε οτι ανήκω στο DSLAM Αμπελοκήπων)

    Να επισημάνω οτι εχω αλλάξει 3 splitter και πρίν το splitter μου υπάρχουν 2 τηλεφώνικες συσκευες σε πολύπριζο RJ το οποίο παίρνει σήμα μέσω φίλτρου καθώς και μια τηλεφωνική συσκευή μετά το splitter.

    Επίσης οι αποσυνδέσεις γίνονται σε άσχετα διαστήματα και χωρίς την ταυτόχρονη χρήση τηλεφώνου,οπότε προφανώς το ενα δεν επηρεάζει το άλλο,εννίοτε δε,παίρνω και μύνημα λάθους "DSL not responding (no DSL synchronization)" δεν ξέρω αν σας λέει κάτι....
    Δοκίμασε και χωρίς φίλτρα όπως σου είπανε και δοκίμασε και έτσι άμα δε βαριέσαι.

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. συνεχείς αποσυνδέσεις
    Από kerko στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-08, 20:03
  2. Συνεχείς αποσυνδεσεις
    Από Andree στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-08, 22:10
  3. Συνεχεις Αποσυνδεσεις..
    Από Vasilis32 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-08, 01:09
  4. Συνεχείς αποσυνδέσεις
    Από FaNS στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-08, 01:55
  5. Συνεχείς Αποσυνδέσεις
    Από apostol70 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-07, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας